PDA

Επιστροφή στο Forum : Παιδεία στους δρόμους - ΙΧ & δίκυκλα



Panos_IOA
19-09-05, 10:54
Ποτε δεν εχω βαλει κοντρα σε πολη και ουτε προκειται. Καθε φορα που καποιος καθυστερημενος ελεγε παπαριτσες, τον προετρεπα σε μια διαδρομη εκτος πολεως, οπουδηποτε, αλλα εκει κανανε την κοτα!! Τα 0-100 ειναι ευκολα, η διαδρομη ειναι παλουκι!! Συνηθως οι κοντρακηδες, πολλοι απο αυτους γνωστοι μου, με λεγανε κοτα, αλλα οταν ανεφερα τους χρονους μου για Αθηνα, ολοι εσπευδαν να πουνε ΑΔΥΝΑΤΟ!! Κι ας ειχα και μαρτυρες μεσα!! ΑΔΥΝΑΤΟ!! Κατα τα αλλα κοτα. Αλλα δεν μασησα, δεν θα δωσω αξια σε καθε ανεραστο που αυτοικανοποιειται με κοντρες μεσα στην πολη!! Και το ιδιο λεω και σε σας!! Ειναι ΤΟΣΟ ηλιθιοι και ανευθυνοι που δεν αξιζουν ουτε να τους φτυσετε!! Και παντα παιζει, πανω στα νευρα σας να εμπλακειτε σε ατυχημα και εσεις!!

Κατα καιρους, ιδιαιτερα οταν πηρα το 33, ο καθε ντενεκες ερχοτανε διπλα μου και γκαζωνε. Απτοητος, γκαζωνα κι εγω και τον αφηνα στο πρασινο να "καιγεται" μονος του ενω εγω ξεκινουσα ηρεμα με πρωτο μου μελημα τους πεζους και την ασφαλεια μου. ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΠΟΤΕ ΕΓΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΑΝΘΡΩΠΟ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΡΟΔΕΣ ΜΟΥ!! Αυτη ειναι δεσμευση ζωης για μενα.

Απο εκει και περα, αυτα τα ατομα απλα με κανουν να γελαω......

face
19-09-05, 13:00
σωστούς σας βρίσκω...

αν θέλουμε γούστα σε ορεινες απομακρυσμενες διαδρομές που τις ξερουμε καλα και δεν ειναι αναγκη να μπαινουμε σε κάθε στροφή κάθετα...

μονο και μονο απο τα κατεβασματα το στρίψιο και ο ήχος της μηχανης να πιάνει κόφτες αρκεί..

τωρα αν κατσει κανα ανοιγματακι σε κανα περιφειακό ενταξει αλλα για την πλακα μόνο...

stilovatis
19-09-05, 15:21
Οντως θεωρω εγκλημα να κανεις ανοιγματα μεσα σε στενα η Λεωφορους..μπορει να συμβουνε πολλα..ομως και σε επαρχιακους δρομους..πεταγονται αγροτικα και γεωργικα μηχανηματα..να αναφερουμε και τα πιτσιρικια με τα glxια χωρις φωτα..

S_Bravo
19-09-05, 16:25
Εδω ο αλλος τρεχει μερα μεσημερι στην Πατησιων και κανει σφηνες με το τουρμπατο saxorallo και δε τον νοιαζει αν η γλυκητατη γιαγιακα εχει κατεβει απο το πεζοδρομιο και ο καθρεφτης του εκαστοτε μαλακα περναει κατω απο τη μαγκουρα της.Για να ηταν η μανουλα του...
Ή για να σε δω παπ@ρα impreza κουλε που ο μονος δρομος που εκμεταλευεται τα λεφτα σου ειναι η ευθεια στην παραλιακη και το παθος σου για να περασεις το διπλανο Z350 και να του αποδειξεις οτι τα δικα σου λεφτα επιασαν καλυτερο τοπο,γραφεις στα @ρχιδι@ σου τη διαβαση παιζων που μπορει 4 ωρα το πρωι ο αλλος να μη μπορει να σε υπολογισει με τα 230χαω που ερχεσαι και να περασει απεναντι με μοναδικο εγκεφαλικο κινητρο τα 4 Chivas που κοπανησε για τα γενεθλια του....
Ολοι θα γκαζωσουμε και θα σπασουμε το αυγο κατω απο το λεπτο πεταλι αλλα προς Θεου,ας υπαρχει μια μπαριερα,ενα κρασπεδο και στο μυαλο να υπολογιζουμε οχι τα μετρα που θελουμε για κανουμε τη σφηνα ή την αποσταση που θελουμε για να περασουμε καποιον ΑΛΛΑ τα μετρα που θελουμε για να σταματησουμε.

S_Bravo
19-09-05, 16:37
Επισης ενα θεμα που θα πρεπει να ανοιχτει ειναι η συμπεριφορα προς τους οδηγους δικυκλων.
Εγω προσωπικα τους σεβομαι σε μεγαλυτερο βαθμο απο οτι σεβονται καποιοι τον ιδιο τους τον εαυτο.Οταν εγω τους ανοιγω δρομο με φλασακι για να μην τρομαξουν και...και...και αυτοι δε φορανε κρανος και περνανε ξυστα,,Ποιος δε σεβεται Ποιον?
Σε κινηση σημειωτον 1η-2α περναει ο παπαρ@ς με καμια 80αρα σε ενα μετρο ρυακι.και επειδη καταλαθος ο μειωμενης αντανακλαστικης παππους το ενα μετρο το κανει 80 εκατοστα τα ακουει κι ολας.Ποιος ειναι ο παπαρας και ποσα λαθη εκανε.(παρτε τωρα στο 090.. η στειλτε ο 1ος στο 4325(αλλη απαντηση δεν υπαρχει)).
και το αστειο; θελει και τα ρεστα ο μελοθανατος...Βεβαια υπαρχουν το μεγα ποσοστο των ΙΧ που τους κλεινουν στη ψυχρα..αρα θελουμε παιδεια!

MaGeLaNoS
19-09-05, 17:32
αρα θελουμε παιδεια!

Ισως το βασικοτερο που χρειαζεται αυτη η χωρα..
Πολυ σωστη παρατηρηση

stilovatis
19-09-05, 18:36
Κοιτα "μισητε" οσο για τα μηχανακια τα πραγματα ειναι χαλια..απ τη μια εχουν δικιο η τροχαια που συνεχως κανει μπλοκα για κρανη..απ την αλλη..75 των δικυκλων που κυκλοφορουν δεν εχουν καθρεφτες επειδη δεν ειναι ομορφοι..οχι για κανενα αλλο λογο..πριν 2 μερες ειμαι αριστερη και θελω να μπω δεξια γιατι εχω μπροστα φορτηγο που σερνεται...μια μηχανη μεγαλου κυβισμου διπλα απο τη νταλικα χωρις καθρεφτες..του παιζω φωτα..τιποτα..του κορναρω να κουνηθει..τιποτα.τα παιρνω..κατεβαζω και χωνομαι μεταξυ του φορτηγου και της μηχανης..μολις ειδε τη μουρη του τοτε εκανε δεξια..αργοτερα στο φαναρι..περασε ο αντρας..δεν σταματησε και μου λεει..(αντε ρε βιαστικε με εναν τροπο) και φευγει..βγαινω απο το παραθυρο και του φωναζω..βαλε κανα καθρεφτη βρε..μαλα....και μετα μιλα...

Σκεψου τωρα να ερχοντουσαν τα πιτσιρικια στο Νικο και αυτος να ηταν κανας βαρωνος της Νυχτας να εβγαζε κανα περιστροφο και να εκανε κανα 2 τρυπες στο saxo..θα δεις μετα αν θα το ξανακανανε..

back
19-09-05, 18:54
τελικα μια και εχω περαση τη ζωη μου πισω απο ενα τιμονι το εχω δει και στους δρομους και τωρα το βλεπω και εδω μεσα.
τις λιγοτερες μ@λ@κιες στους δρομους της κανουν οι οδηγοι ιταλικων αυτοκινητων.
δε νομιζω να ειναι τυχαιο.

επειδη το μ@μησαμε το ποστ αλλα απο την αλλη γραφτηκαν πολυ χρησιμα πραγματα προτεινω να μεταφερθουν καπου αλλου απο ενα σημειο και μετα.

S_Bravo
19-09-05, 20:07
Παιδια δεν ειμαι Ρατσιστης...
αλλα οπως οι οδηγοι Ιταλικων ξεχωριζουν (προς το καλυτερο*)στην πλειοψηφια ετσι και οι χειροτεροι ειναι οι Αλβανοι (ουοξω).

Ξερουν οτι οδηγουν μια φινετσα στο δρομο,και οχι ενα αρμα ή εναααα που δε χαλαει...

Panos_IOA
20-09-05, 15:27
Ιδιαιτερα τα δικυκλα θελουν πολυ προσοχη. Ειναι οι πιο εκτιθεμενοι στον κινδυνο. Αν κανουν και καμμια χαζομαρα ας τους συγχωρουμε με το να τους προστατευουμε, σιγουρα το αυτοκινητο εχει πολλακις μεγαλυτερα περιθωρια ενεργητικης και παθητικης ασφαλειας απο τη μηχανη.

stilovatis
20-09-05, 15:41
Εχτες ανεβαινα Σχιστο Κορυδαλλου και ειδα λουλουδια σε μια σταση...εμαθα οτι ενα παιδι επεσε πανω στη σταση..δεν μπορουσαν να καθαρισουν τα μυαλα του απο τη σταση..του ειχε δωσει ο θειος του τη μηχανη του να παει στον πατερα του..ειχε αρκετα χιλιομετρα..του πεταχτηκε καποιος απο stop...τρομαξε αυτος και το εχασε....οταν ημουν μικρος και δεν μου εδιναν το αυτοκινητο μου ελεγαν...προτιμω να σταναχωρηθεις εσυ μια ωρα παρα να στεναχωριομαστε εμεις μια ζωη..και ειχαν απολυτο δικιο..μου εδωσαν το αυτοκινητο σε σωστη ηλικια...

ammoulianiotis
20-09-05, 22:26
Κακα τα ψεματα, οσο και αν το μηχανακι ειναι βολικο για την κινηση μεσα στην πολη αλλο τοσο ειναι και επικινδυνο γιατι εστω και μια φορα να πεσεις η να χτυπησεις θα χτυπησεις ασχημα, ασχετα με τα χιλιομετρα που ειχες. Δεν εχεις γυρω σου την λαμαρινα, αεροσακους κτλ., που εχεις στο αυτοκινητο να σε προστατευσει. Προσωπικα εχω χασει ενα φιλο σε ατυχημα με μηχανη γιατι ενα φορτηγο παραβιασε Stop και κοντεχα να χασω και ενα αλλο φιλο. Εγω αν και κυκλοφορω με το μηχανακι μεσα στην πολη για την αποφυγη της κινησης, καθε φορα που ανεβαινω πανω σκεφτομαι τι μπορει να γινει απο μια στιγμιαια απροσεξια, ειτε δικια μου, ειτε καποιου αλλου. Για αυτο λεω οτι αμα με το αυτοκινητο εισαι μια φορα προσεκτικος, με το μηχανακι πρεπει να εισαι 10 και οταν οδηγας το αμαξι πρεπει να προσεχεις 20 φορες τα μηχανακια γιατι ειναι δυσκολο να τα διακρινεις λογω μεγεθους. Και εδω ερχεται ενα λαθος που κανουν οι μοτοσυκλετιστες: Δεν αναβουν τα φωτα πορειας της μηχανης (κατι που το επιβαλει ο νομος) ωστε να μπορουν να γινουν ευκολοτερα αντιλυπτοι απο τους οδηγους των υπολοιπων οχηματων.

stilovatis
21-09-05, 01:30
Δεν αναβουν τα φωτα πορειας της μηχανης (κατι που το επιβαλει ο νομος) ωστε να μπορουν να γινουν ευκολοτερα αντιλυπτοι απο τους οδηγους των υπολοιπων οχηματων.

Συμφωνω με τον φιλο ammoulianoti και παραθετω το παρακατω αρθο

Πρωταρχικός στόχος η μείωση των τροχαίων και των επιπτώσεων τους

Xρήσιμες συμβουλές-υπενθυμίσεις για την ασφαλή οδήγηση και χρήση των δικύκλων –μοτοποδηλάτων / μοτοσυκλετών- δίνει η ΕΛΠΑ, στη γενικότερη προσπάθεια για τη μείωση των τροχαίων ατυχημάτων.
Σύμφωνα με επίσημα στοιχεία (ΕΣΥΕ, Υπ. Δημ.Τάξης, Ε.Μ.Πολυτεχνείο, ΕΚΑΒ) τα δίκυκλα συμμετέχουν με υψηλά ποσοστά στα τροχαία ατυχήματα:
- 34% στο σύνολο των ατυχημάτων της Αττικής και 20% σε πανελλαδικό επίπεδο, ενώ:
-Για κάθε 100 μοτοσυκλετιστές που εμπλέκονται σε ατύχημα, οι 4 χάνουν τη ζωή τους και οι 70 τραυματίζονται, έναντι 2 απωλειών ζωής και 32 τραυματισμών για 100 οδηγούς αυτοκινήτων που συμμετέχουν σε ατύχημα αντίστοιχα.
-Ειδικά στην Αττική με αναλογία ΙΧ / μοτοσυκλετών 2/1, η μέση αναλογία συμμετοχής δικύκλων σε ατύχημα είναι 35% έναντι 55% των ΙΧ αυτοκινήτων.
Στη γλώσσα των «ψυχρών αριθμών» αυτό σημαίνει ότι:

• Κάθε χρόνο περισότεροι από 600 οδηγοί –συνεπιβάτες μοτοποδηλάτων και μοτοσικλετών αφήνουν στην άσφαλτο την τελευταία τους πνοή, άλλοι 2.000 τραυματίζονται σοβαρά και άλλοι σχεδόν 10.000 τραυματίζονται ελαφρά, με το σπουδαιότερο όλων: Η συντριπτρική πλειοψηφία είναι νέοι 18-30 ετών!
Όπως τονίζει η ΕΛΠΑ:
• Παρά το ότι η μοτοσυκλέτα παραμένει σήμερα μια από τις τελευταίες ελεύθερες ιδέες, παρέχοντας πέρα από την αξεπέραστη και ανυπέρβλητη αίσθηση, ελευθερία κινήσεων, σημαντικά κέρδη πολύτιμου χρόνου, αποφυγή ταλαιπωρίας, χαμηλό κόστος κίνησης και χρήσης και πολλά ακόμη σημαντικά πλεονεκτήματα, δυστυχώς ο τρόπος χρήσης και οδήγησης δεν είναι ο ενδεδειγμένος, με οδυνηρά αποτελέσματα.
Έτσι λοιπόν, πέρα από τη χρήση κράνους που είναι επιβεβλημένη και αποτελεί το «Α και το Ω» της προστασίας των αναβατών -αφού μειώνει στο 1/3 τον κίνδυνο τραυματισμών , η ΕΛΠΑ υπενθυμίζει τις υποχρεώσεις του σωστού μοτοσυκλετιστή προκειμένου να κυκλοφορεί με ασφάλεια στις διαδρομές εντός και εκτός πόλεων και να απολαμβάνει τα πλεονεκτήματα της μοτοσυκλέτας.
• Ευγενική και ενδεδειγμένη συμπεριφορά σε οδηγούς αλλά και πεζούς.
• «Συνεργασία» με τους οδηγούς των υπόλοιπων οχημάτων στην κυκλοφορία.
• Οδήγηση χωρίς ακρότητες ή προκλήσεις, αλλά με σεβασμό στα σήματα και στους γραπτούς και άγραφους κανόνες της κυκλοφορίας και της οδικής ασφάλειας.
• Σωστή, ενδεδειγμένη κατάσταση μοτοποδήλατου-μοτοσυκλέτας με χρήση που συνιστά ο κατασκευαστής του.
• Αποφυγή οδήγησης ύστερα από κατανάλωση αλκοόλ καθώς στο 41% των ατυχημάτων, οι παθόντες είχαν καταναλώσει αλκοόλ άνω των επιτρεπτών ορίων.

stilovatis
21-09-05, 01:34
Η ΕΛΠΑ προς τους αναβάτες και επιβάτες μοτό
Μη ξεχνάτε το κράνος – Αναμμένα φώτα και την ημέρα

Με αφορμή την αύξηση της κυκλοφορίας των δικύκλων λόγω της καλοκαιρίας και τη διαπίστωση ότι η πλειοψηφία των αναβατών και επιβατών μοτοσικλετών, δεν φορούν κράνος, η ΕΛΠΑ στην προσπάθεια για μείωση των ατυχημάτων και των επιπτώσεων τους, απευθυνόμενη στους αναβάτες και επιβάτες των δικύκλων, υπενθυμίζει ότι:

• Πέρα από την υποχρέωση από τον ΚΟΚ, η χρήση του κράνους από τον αναβάτη και τον επιβάτη μοτοσικλέτας είναι επιτακτική.
• Τα κράνη που είναι ασφαλή για χρήση, είναι μόνο αυτά που έχουν έγκριση τύπου. (Πρέπει να έχουν ετικέτα με την ένδειξη κατασκευής τους με τις προδιαγραφές DOT ή SNELL ).

Σύμφωνα με τα πρόσφατα στοιχεία ερευνών στη χώρα μας:
• 4 στους 10 αναβάτες μοτοσικλετών δεν φορούν κράνος !
• 2 στους 10 αναβάτες φορούν κράνος ακατάλληλο και επικίνδυνο !
• 2 στους 10 αναβάτες φορούν κράνος που δεν καλά δεμένο, άρα πολύ επικίνδυνο !
• 7 στους 10 επιβάτες δεν φορούν κράνος ! Και τέλος:

• Τα 8 από τα 10 ατυχήματα με μοτοσικλέτα στην χώρα μας, με αναβάτες και επιβάτες που δεν φορούν κράνος καταλήγουν σε σοβαρό τραυματισμό του αναβάτη ή σε θάνατο αναβάτη και επιβάτη.

mike
21-09-05, 09:38
Στην μοτοσυκλέττα:

Καλό κράνος, καλό μπουφάν με προστατευτικά, γάντια, μποτάκια..... ακόμα και το καλοκαίρι.....

Στο αυτοκίνητο:

Ζώνη...


Θέμα ζωής...