PDA

Επιστροφή στο Forum : Τουρμπισμα στην Κρητη



nickliki32
19-12-05, 20:52
Παιδια την βοηθεια σας παρακαλω.Μετα απο παρααααααααααααααααα πολυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ σκεψη και αφου ξεπατωθηκα να μαζευω ελλιες μερες που ειναι :D αποφασισα οτι ειναι καλυτερο αντι να μειωσω δανεια-καρτες-δοσεις stilo ειναι καλυτερα να αυξησω την δυναμη της stilaras μου.
ΕΡΩΤΗΣΗ!!!!!!
Τι κανω??Το τουρμπιζω (εννοειται οτι θα με αναλαβει καποιος απο εσας εκει γιατι αν παω πουθενα εδω και πω για τουρμπισμα θα νομιζουν οτι λεγοντας τουρμπισμα εννοω να μου βρουν κανενα εξαρτημα απο Βoeing 747 ).ΗΗΗΗ περιμενω το Punto που φοραει τον ιδιο κινητηρα με μενα και......??????????

Nikos
20-12-05, 08:32
Για μένα, η αλλαγή κινητήρα είναι μπλέξιμο. Και ζούμε στην Ελλάδα, την βασίλισα της γραφειοκρατίας. Τούρμπισέ το το ρημάδι! :216 Απλά να ξέρεις ότι δεν είναι τόσο απλό (και ειδικά οικονομικό) όσο ακούγεται στην αρχή. Αν δεν το κάνεις Κρήτη, και σκοπεύεις να το "κουβαλήσεις" αλλού, τότε σου προτείνω να το πας Βόλο (θα κάνεις που θα κάνεις τον κόπο). Θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο όσον αφορά λαμπάκια κλπ καθώς και για τον χρονισμό (αστέρι ο Θόδωρας), οπού θα το ακούς ρελαντί και θα νομίζεις ότι είναι μαμά ;) Μια ένσταση έχω μόνο για τον Βόλο, ο εξατμισάς ήταν για τα μπάζα (εγώ ξαναέκανα την εξάτμιση από την αρχή) - no hard feelings Petran... :? Μικρό το κακό βέβαια, απλά κανόνισε με άλλον εξατμισά.

Ένα άλλο βασικό, είναι να βρεις κάποιον εκεί κοντά που μένεις, που να μπορεί να σου το κάνει service και αν συμβεί κάτι (που θα συμβεί) να ξέρει από τούρμπο και να μην βλέπει τουρμπίνα και να νομίζει ότι είναι κόρνα για νταλίκα... :? Ο Θόδωρας πάντα θα είναι πρόθυμος να σε βοηθήσει αν τον πάρεις τηλέφωνο (τέλειο παληκάρι), αλλά από το τηλέφωνο δεν μπορεί να βγάλει κανένα κλειδί, κατσαβίδι, πένσα, να σου το φτιάξει...

nikolas
20-12-05, 14:18
ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΣΑΣ παλικάρια. Εδώ Νίκος από Χανιά. Σήμερα παίρνω το Στίλο μου τουρμπισμένο μετά από 1,5μήνα δοκιμών, ταλαιπωρίας κλπ. Είμαι πολύ ευχαριστημένος, είναι το πρώτο στην Κρήτη και είναι άψογο από όλες τις πλευρές. Η γνώμη μου είναι όποιος θέλει τούρμπισμα πρέπει καλά να το σκεφτεί. Το στίλο είναι δύσκολο αμάξι, ο Νίκος και ο Πέτρος το ξέρουν, είναι μεγάλο ρίσκο. Ο Θόδωρας αστέρι, ο δικός μου στα Χανιά το ίδιο αλλά ακούει Στίλο και φεύγει μακριά, είδε και έπαθε να το ρυθμίσει αλλά είναι άψογο και χωρίς να ανάβουν λαμπάκια και τετοια... Πάντως είναι ρίσκο..Για το 1,6 μιλάω...

Nikos
20-12-05, 14:53
Γεια σου Νικόλα!!! Με γειά φίλε μου!! ;) (μήπως να κάνουμε το τόπικ "Μόνο για Νίκους"? :P)

Σε τι πίεση δουλεύεις? Τουρμπίνα? Έχεις αλλάξει δίσκο ή σασμάν?

nikolas
20-12-05, 16:15
Γειά σου Νικολή, τελικά το έκανα και αυτό..., μένουν τα τετραπίστονα φρένα αργότερα. 0,7 πίεση-ΙΗΙ τουρμπίνα-τρομερή ροπή από χαμηλά, 2,5 νομίζω αν εννοής το μέγεθος... Οχι δεν έχω αλλάξει δίσκο-πλατό κλπ, αργότερα όταν χρειαστεί. Αυριο φωτογραφίες να δεις και το χειρόφρενο το MOMO!!! Τρέχω για βόλτα πριν βρέξει...

Nikos
20-12-05, 16:34
Με γεια και πάλι Νικόλα! ;) Να μην σε απογοητεύσω, αλλά δίσκο/πλατό θα χρειαστείς ΠΟΛΥ σύντομα (κι εγώ δεν το πίστευα αλλά τελικά χρειάστηκε μόλις στα 2-3 χιλιάδες χλμ!). Η λύση βέβαια είναι απλή. Παραγγελία στην Roder, 500€+ΦΠΑ και είσαι πρώτος! ;) Περιμένουμε φώτο!!!! :)

Stilo_Rodos
15-01-06, 14:47
Nikos εγραψε:

Να μην σε απογοητεύσω, αλλά δίσκο/πλατό θα χρειαστείς ΠΟΛΥ σύντομα (κι εγώ δεν το πίστευα αλλά τελικά χρειάστηκε μόλις στα 2-3 χιλιάδες χλμ!).

χα χα χα χα χα Τόσο μου κράτησε και εμένα ο δίσκο μου νικο. Στην αρχή νόμιζα ότι ροπιαζε η σπινιάριζε η 3τη μετά κατάλαβα ότι το μόνο που σπινιάριζε ήταν ο δίσκος μου.

nikolas εγραψε:

0,7 πίεση-ΙΗΙ τουρμπίνα-τρομερή ροπή από χαμηλά, 2,5 νομίζω αν εννοής το μέγεθος... Οχι δεν έχω αλλάξει δίσκο-πλατό κλπ, αργότερα όταν χρειαστεί. Αυριο φωτογραφίες να δεις και το χειρόφρενο το MOMO!!! Τρέχω για βόλτα πριν βρέξει...

Άντε να δούμε και καμία Φώτο από το μοτέρ σου. Όταν λες από χαμηλά ροπή, πόσο χαμηλά εννοείς?

Nikos
15-01-06, 14:59
Σπύρο, υπάρχει άλλο τόπικ με το τούρμπισμα του Νικόλα και φώτο από το αμάξι του...

Stilo_Rodos
15-01-06, 15:22
ΟK το είδα αλλά θέλω να μου πει ο Νικόλας στης πόσες χλς ροπιαζι. Πχ αυτό που οδήγησα εγώ ήταν νεκρό πριν τις 4000σ.α.π. και μετά απλά δεν το προλαβενες με αποτέλεσμα να χτυπάει κόφτη.