PDA

Επιστροφή στο Forum : Πάγος Χιόνι Και Υαλοκαθαριστήρες



aman17-2
02-03-05, 21:50
Τις τελευταίες μέρες παρατηρώ αρκετά αμάξια να σηκώνουν τους υαλοκαθαριστήρες...
η πιο γνωστή δικαιολογία είναι για να μην παγώσουν πάνω στο τζάμι και να τους χρησιμοποιήσουν μετά...
εγώ είμαι εναντίων για 2 λόγους
1) αν έχει παγο και ο υαλοκαθαριστήρας να μην παγώσει πάνω στο τζάμι πάλι θα πρέπει να το ζεστάνεις για να ξεπαγώσει για να βλέπεις και να το ξύσει ο υαλοκαθαριστήρας...αλλιώς απλά θα κάνει την κίνηση και ο πάγος θα παραμένει ...οπότε δεν έχει ουσία..
2) αν ο αέρας τους κατεβάσει με την δύναμη που θα πέσει και με την θερμοκρασία του τζαμιού ...θα το πάρεις στα χέρια...
ακούω τις απόψεις σας

stelios_11
03-03-05, 03:24
http://briefcase.pathfinder.gr/download/stelios_11/32851/392825/0/%C5%E9%EA%FC%ED%E1061.jpg

http://briefcase.pathfinder.gr/download/stelios_11/32851/392826/0/%C5%E9%EA%FC%ED%E1062.jpg

εγω παντωσ οταν επεσα περυσι σε μια μικρη κακοκαιρια στην μαλακασα.... (που ειχαν αποκλιστει τα αυτοκινητα στη εθνικη αν θυμαστε.... τσικνοπεμπτη ηταν για οποιον θυμαται..σαν σημερα...)
τουσ ειχα σηκωσει....
και το φτυαρι που ειχα ριξει για το stilo εκεινη την μερα δεν λεγεται!!!!
τα τζαμια τα ειχα καθαρισει απο τον παγο με μια σκουπα..και δεν σημαζευεται....

Stilo_Rodos
03-03-05, 03:54
Εσύ ανεβάζεις/σηκώνεις του υαλοκαθαριστήρες?
Όχι δεν έχουμε χιονιά... :twisted:

stelio_11 τρελός, δεν παίζεσαι με τίποτα. Βαλε και αλλες να δούμε. Ρε ση πως μπήκες μέσα? :shock:

Nenya
03-03-05, 10:12
βασικά δεν νομίζω ότι η ζημια που παθαίνουν τα λάστιχα είναι άμεση η τόσο σημαντική ! απλός αν μείνουν οι υαλοκαθαριστήρες κάτω και παγώσουν καταπονούνται τα λάστιχα και γίνονται σαν να τα έχεις αιώνες πάνω... (χάνουν την ελαστικότητα τους) πάντως πέρυσι και πρόπερσι που χιόνισε κρήτη τους σηκώναμε εκτος από μια φορα που μετά όταν ήρθε ο καιρός στα ισα του οι καθαριστήρες γίνανε λες και τους είχαμε 5 χρονια πάνω...

Panos_IOA
03-03-05, 13:31
Τους σηκωνω και εγω. Και εχω και ενα αλλο λογο. Ιδιαιτερα ο πισω καταπονειται πολυ οταν φορτονεται απο χιονι. Το πισω τζαμι ειναι πολυ επικλινες και αν ριξει χιονι ολο στηριζεται στον υαλοκαθαριστηρα και δεν πεφτει κατω.
Εχω δει πολλους πισω υαλοκαθαριστηρες στο Μετσοβο σπασμενους, ιδιαιτερα τωρα που εριξε πολυ χιονι.
Παντως καλο ειναι να τους σηκωνεις, γιατι αν κατα λαθος τους βαλεις μπροστα και ειναι παγωμενοι πανω στο τζαμι, ή θα σπασουν ή θα κολλησουν τα λαστιχα στο τζαμι και θα μεινεις χωρις υαλοκαθαριστηρες.....

stelios_11
03-03-05, 14:11
πολυ σωστοσ πανοσ!!
επισησ απαραιτητο το χειμωνα ειναι να ριχνουμε παραπανω καθαριστικο παρμπριζ και λιγο παραφλου ωστε να μην παγωνει το νερο στα μπεκ και τα σπασει ο παγοσ....

σπυρο...αστα να πανε πωσ μπηκα.. φτιαρακι και παμε!!! δεν ηταν μονο το stilo, αλλα και ο δρομοσ γυρο στα 20 μετρα.... φτιαρι..οχι αστεια!!!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/stelios_11/32851/392907/0/%C5%E9%EA%FC%ED%E1060.jpg

http://briefcase.pathfinder.gr/download/stelios_11/32851/392908/0/%C5%E9%EA%FC%ED%E1054.jpg

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
03-03-05, 16:27
Το καλο ειναι οτι δεν χρειαστηκες και πλυσιμο μετα απο τοσο χιονι...... :145

gfotopou
03-03-05, 18:56
Tous shkwnw (opws kai oloi sthn Elbetia) giati an meinoun katw, pagwnoun kai kollane panw sto tzami kai meta to lastixo spaei eukola.

stelios_11
03-03-05, 19:05
επρεπε να το βγαλω foto βρωμικο οποωσ ηταν να το εβλεπεσ.... τετοια λασπη, χιονια, αλατια κ.τ.λ. αντε να βγουν...και αυτο το 'μιγμα' ξερενεται και η επιφανεια γινεται τραχεια. οσοι εχουν αναλογη εμπειρια με νοιωθουν!!!! και ξερεισ το χειροτερο με τα χιονια ειναι να εχεισ μπροστα σου φορτηγο που πισω του αφηνει συννεφο απο λασπη και οι υαλοκαθαριστιρεσ χωρισ νερο...μονο γραμμεσ κανουν...

Panos_IOA
04-03-05, 12:27
και ιδιαιτερα στο Stilo του οποιου η αποθηκη νερου ειναι απελπιστικα μικρη σε σχεση με την παροχη των μπεκ!! Εναμισι μηνα τωρα Μετσοβο-Γιαννενα και τουμπαλιν για σκι, καθε φορα το γεμιζα!!

Για αντιψυκτικο στο νερο των υαλοκαθαριστηρων μπορειτε να ριχνετε και φωτιστικο οινιπνευμα. Παμφθηνο και αποτελεσματικοτατο!!

stilovatis
14-03-05, 20:59
ksekarfwto alla parathrhsa tous ualokatharistires mou na kollane ta lastixa einai kainourgia....kamiaidea kaneis??

Ktlk
15-03-05, 10:29
οταν λες κολλανε,τι εννοεις...οτι η κινηση τους κανει σπασιματα...εαν ειναι κατι τετοιο ειναι προβλημα τροφοδοσιας του μοτερ των υαλοκαθαριστηρων(μπορει και αδυναμη μπαταρια)

aman17-2
15-03-05, 23:38
έχει βάλει κανείς κάτι πλαστικά σαν φρυδάκια για να "σκουπίζουν" καλά και με μεγάλες ταχύτητες?
αν ναι πόσο και αλλάζει τπτ ή βλακείες?
πάντως μετά τα 140 δεν κάνει τπτ ...
στα 180 δε .... καλύτερα να περιμένεις τα νερά να τα πάρει ο αέρας...
ΔΕΝ ΛΕΕΙ ......

Panos_IOA
16-03-05, 12:46
έχει βάλει κανείς κάτι πλαστικά σαν φρυδάκια για να "σκουπίζουν" καλά και με μεγάλες ταχύτητες?
αν ναι πόσο και αλλάζει τπτ ή βλακείες?
πάντως μετά τα 140 δεν κάνει τπτ ...
στα 180 δε .... καλύτερα να περιμένεις τα νερά να τα πάρει ο αέρας...
ΔΕΝ ΛΕΕΙ ......

Εδω που τα λεμε, δεν ειναι και οτι καλυτερο να πας με 180 ενω βρεχει!!! Η παραμικρη στραβη, με τους δρομους γυαλι που εχουμε, θα σε στειλει στα χωραφια (αν εχει...). Μην τρεχεις τοσο με βροχη συναδελφε!!!!

Παντως τετοια πλαστικα δεν εχω δοκιμασει ποτε και δεν ξερω.....

ΓΙΩΡΓΟΣ
16-03-05, 13:30
Έχει δοκιμάσει ένας φίλος μου τα πλαστικά αυτά και με την πρώτη βροχή τα μαζεψε στο χέρι.Απατεωνιά.Από την άλλη δεν έχω σηκώσει ποτέ τους υαλοκαθαρηστήρες.Πιστεύω πως είναι ανθεκτικά τα λάστιχα στις συνθήκες χιονιού και θερμοκρασιών στην Ελλάδα.

aman17-2
16-03-05, 21:39
Εδω που τα λεμε, δεν ειναι και οτι καλυτερο να πας με 180 ενω βρεχει!!! Η παραμικρη στραβη, με τους δρομους γυαλι που εχουμε, θα σε στειλει στα χωραφια (αν εχει...). Μην τρεχεις τοσο με βροχη συναδελφε!!!!

Παντως τετοια πλαστικα δεν εχω δοκιμασει ποτε και δεν ξερω.....

κοίτα δεν το πατάω τόσο πολύ σε βροχή....βαριά με 150-160 αλλά παίζει φορές που έχει σταματήσει η βροχή και κάνεις κόντρα με λίγο βρεγμένο δρόμο...οπότε από το αμάξι μπροστά (πριν το περάσεις) πετάει τα κέρατά του και δεν βλέπεις τπτ...
το έπαθα εγνατία στην Καβάλα που ενώ ήμουν πατημένος με ένα civic περνάει μια bmw και έχασα την μπάλα από τα νερά....καλά που ήταν ίσιος ο δρόμος... :)

back
17-03-05, 00:58
ακομα και να εχει σταματηση η βροχη καλο ειναι να ξερεις το δρομο γιατι αν εχουν λιμναση νερα και πας
με τετοια ταχυτητα θα απογειωθης σιγουρα

aman17-2
17-03-05, 16:30
αυτό είναι ένα πρόβλημα εδώ στον Εβρο που έχει άπειρα τέτοια λιμνάζοντα νερά....γι αυτό και έχουν φύγει πολλά άτομα....

back
17-03-05, 23:28
και εδω στην αστα χαλια μαυρα συν οτι οι δρομοι γυαλιζουν πιο πολλοι απο παρκε γι αυτο εγω δεν παω πανω απο 130 και αυτο με λιγη βροχη αμα δυναμωση 100 μαξ.

και αυτα με το στιλο που ειναι και αμαξαρα.

Katerina
21-03-05, 11:03
Όσο παράξενο κ αν σας φανεί, εδώ δεν χιονίζει ποτέ τόσο ώστε να σκεπαστεί το αυτοκίνητο από το χιόνι.
Μέχρι στιγμής δεν χρειάστηκε να σηκώσω τους υαλοκαθαριστήρες διότι χιόνισε 2 φορές φέτος, κ τις 2 ελάχιστα.

Arf
21-03-05, 17:36
έχει βάλει κανείς κάτι πλαστικά σαν φρυδάκια για να "σκουπίζουν" καλά και με μεγάλες ταχύτητες?
αν ναι πόσο και αλλάζει τπτ ή βλακείες?


Εγώ έχω τέτοια, και έχω την εντύπωση ότι κάνουν δουλειά. Με 160 π.χ τα τζάμια καθαρίζουν πολύ καλά.

Όσο για το αν φεύγουν, εμένα εδώ και 8 μήνες δεν μου έχουν φύγει ποτέ. Βέβαια ένα περιοδικό σφύξιμο το κάνο για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο...

aman17-2
21-03-05, 19:55
τιμή περίπου?