PDA

Επιστροφή στο Forum : Τα παραθυρα του stilo μου απεκτησαν προσωπικοτητα...



babis
04-03-05, 09:08
...μαλλον θα διαβασαν το section του foroum "do it yourself"...
δεν εξηγειται αλλιως !
Λοιπον, 5-6 φορες (συνηθως νωρις το πρωι με κρυο-υγρασια-βροχη) μολις παω να ανοιξω το αμαξι με το κλειδι... ΚΛΑΤΣ!... τερμα κατω τα παραθυρια (οχι, δεν κραταω γυρισμενο το κλειδι).
καμια ιδεα ?

face
04-03-05, 09:19
ανέκαθεν τα παράθυρα του stilo μας έδειχναν μια τάση αποσταθεροποίησής τους απο τον ιδιοκτήτη.....

μια εξήγηση μπορεί να είναι κανα ψιλοβραχυκυκλωματάκι λόγω πεσμένης τάσης μπαταρίας....!

ckalfas
04-03-05, 09:43
Μάλλον για βραχυκύκλωμα πρόκειται. Στο θέμα θα σε βοηθήσει ο Θοδωρής γιατί ήταν προσφάτως παθών.

Nenya
04-03-05, 09:55
it's alive όπως έχω ξαναπεί .... :129

Panos_IOA
04-03-05, 12:55
Ναι, μου το κανει και εμενα αυτο!! Αλλα μου το κανει και με ηλιο!!!! :D
Δεν ειναι βραχυκυκλωμα, απλα "κολλαει" ο μηχανισμος και δινει την εντολη του παρατεταμανου κρατηματος του κλειδιου αριστερα!!
Μπορεις να του ριξεις λιγο spray γρασσο και να φτιαχτει ΟΚ. Λογικα πρεπει να ειναι και λιγο "σκληρος" ο μηχανισμος οταν βαζεις το κλειδιο μεσα.. Ριξτου γρασσο και θα στρωσει!!

Εγω δεν το γρασσαρω γιατι μου κανει την αλλη τη μαγκια. Οταν κλειδωνω τις πορτες απο τη μερια του οδηγου, μου κλεινει και τα παραθυρα!! :D Χωρις να το κρατησω δεξια το κλειδι. Το κλειδωνω, βγαζω το κλειδι και τα κλεινει μονο του!! Πολυ καλο!! Αυτο μου το κανει παντα ενω το κατεβασνα που λες μου το κανει κανα0δυο φορες το μηνα!!

stelios_11
04-03-05, 13:32
ημουν και εγω παθων απο αυτο... οταν λοιπον πηγα στη fiat μου ειχαν πει οτι τα παραθυρα και η ηλιοροφη εχουν αισθητηρα ανιχνευσησ εμποδιων και οτι ειχε χαλασει ο αισθητηρασ του συστηματοσ.
επισησ το παραθυρο του οδηγου οταν ανεβαινε στο τελοσ εκανε κατι χρ..χρ..κρατσ!!! και μου αλλαξαν το γρυλο απο το παραθυρο οδηγου και τον αισθητηρα εμποδιων του συνοδηγου. ολα φυσικα στα πλαισια τησ εγγυησησ

babis
04-03-05, 14:20
πανο, οταν κλειδωνω το αυτοκινητο (νομιζω και απο το συνοδηγο-δεν ειμαι σιγουρος-παντως σιγουρα απο τον οδηγο), κλεινει παντα τα παραθυρα και χωρις παρατεταμενο κρατημα του κλειδιου.
Νομιζω οτι ειναι by default απο το εργοστασιο και μου φαινεται πολυ καλο.
Στο ανοιγμα ειναι το προβλημα.
Αν κολλαει ο διακοπτης γιατι το κανει το πρωι?
Πιο λογικο ειναι να το κανει με ζεστη αν ειναι ετσι...
δεν ξερω... και δεν παιζει και εγγυηση ρε γ@μοτο μου.

Panos_IOA
04-03-05, 16:31
Ωραια Μπάμπη, αρα εχουμε ακριβως το ιδιο συστημα!! Απο την πορτα του συνοδηγου ομως δεν κανει τιποτα, ουτε ανεβαζει ουτε κατεβαζει. Εμενα, καθε φορα που το παω στη Fiat και μου το γρασσαρουν σταματαει να το κανει αυτο.
Και οταν το γρασσαρω μονος μου.
Παρε ενα Spray γρασσο, βαλε το σωληνακι στην κλειδαρια και ψεκασε το. Εμενα οταν το κανω αυτο, σταματαει να το κανει...
Πιστευω οτι καπου κολλαει η κλειδαρια, γιατι εμενα μου το κανει οταν εχω καιρο να τη γρασσαρω. Και φαινεται κιολας γιατι το κλειδι δεν μπαινει μεσα "βουτυρο", αλλα δυσκολευεται καπως!!! (Λιγο, μην φανταστεις οτι βαραω γκασμα!! :D )
Να ειναι απλα συμπτωση;; Δεν ξερω..
Δοκιμασε το και μετα ρωτα για αισθητηρες κλπ. (Και αυτο να ειναι, δεν νομιζω οτι αξιζει τον κοπο να αλλαξεις το μηχανισμο...)
Εμενα συνερχεται με το γρασσο.... Καθαροαιμο Ιταλικο!!!! :D :D

PanosV
05-03-05, 01:25
Παιδιά το 2002 νομίζω (κατά 99,9%) η Fiat είχε κάνει ανάκληση για τις κλειδαριες και τους έβαζαν paraflu για το κρύο το είχα πάει και εγώ άρα λογικά το ίδιο πρέπει να είναι,φυσικά αν είναι ανακληση τότε πρέπει να το κάνει δωρεάν η Φιατ ,γιατί το κακό είναι ότι θέλει πολύ δουλειά να βγάλεις και τις 4 !!!