PDA

Επιστροφή στο Forum : Ferrari 430 Scuderia



Mixalis
22-07-07, 06:42
Ferrari 430 Scuderia: Πρεμιέρα στη Φρανκφούρτη

Η ιταλική φίρμα παρουσίασε την 430 Scuderia, μία ειδική έκδοση του υπεραυτοκινήτου με ακόμη πιο ...άγριες διαθέσεις και το βλέμμα της στραμμένο προς τις πίστες.

Η Scuderia ενσωματώνει όλη την τελευταία τεχνολογία που έχει αναπτύξει η Ferrari στην F1, όσον αφορά στα ηλεκτρονικά της κάτι που γίνεται αντιληπτό από το μειωμένο χρόνο που απαιτείται για τις αλλαγές των ταχυτήτων (μόλις 60 χιλιοστά του δευτερολέπτου). Επίσης, το ηλεκτρονικό διαφορικό, στον πίσω άξονα, έχει επαναπρογραμματιστεί και πλέον μαζί με το σύστημα πρόσφυσης και ευστάθειας του μοντέλου λειτουργούν ως ένα ολοκληρωμένο σύστημα. Παράλληλα, η 430 πέρασε από ...αυστηρή δίαιτα (εκτεταμένη χρήση ανθρακονημάτων αλλά και άλλων εξωτικών υλικών) με αποτέλεσμα να απολέσει 100 κιλά από το βάρος της που φτάνει πλέον τα 1.250 κιλά. Οι επιδόσεις του μοντέλου βελτιώνονται ακόμη περισσότερο από την αυξημένη απόδοση του ατμοσφαιρικού V8 των 4,3 λίτρων που αποδίδει πλέον 510 ίππους στις 8.500 σ.α.λ., έναντι των 485 των απλών εκδόσεων. Το μοντέλο θα αποκαλυφθεί επίσημα στο κοινό τον Σεπτέμβριο, στην έκθεση της Φρανκφούρτης, από τον επτάκις παγκόσμιο πρωταθλητή Μίκαελ Σουμάχερ.

Ας κανουμε ονειρα. Τζαμπα ειναι!!! :) :)

http://photo.netcarshow.com/Ferrari-430_Scuderia_2008_photo_01.jpg

http://photo.netcarshow.com/Ferrari-430_Scuderia_2008_photo_02.jpg

Stilo_Rodos
22-07-07, 10:38
Πανέμορφο!!! ούτε στα όνειρα μας δεν θα το κάνουμε, έστω μια βόλτα…

cavallino
22-07-07, 13:28
Πολύ έξυπνη στρατηγική ακολουθεί η Ferrari. Ετσι & αλλιώς είναι που είναι για λίγους η απόκτηση ενός αυτοκινήτου της, βγάζει μετά & μια έκδοση για απολύτως ...ελάχιστους, & μας στέλνει αδιάβαστους. Οπως & με την 360 Challlenge. Μια τέτοια είχε περάσει μια μέρα δίπλα μου και ακουγόταν απίστευτα & αφού ήταν πολύ πολύ μακριά μου !!!!
Εδώ κολλάει το "...και αν μου κάτσει ?"

MaGeLaNoS
22-07-07, 18:14
Θεααααααα....

sNk][AnacondA
23-07-07, 00:11
κουκλα ιταλιδα με φινετσα πιστας

paidaros
24-07-07, 09:01
παλι εγραψε η ferrari!!!να την ειχα εστω και μονο να την βαλω μπρος και να ακουσω τον θορυβο της μηχανης!!!σκετη ανατριχειλα!!!