PDA

Επιστροφή στο Forum : Έρχεται η… «ημέρα μηδέν»



thanasis134
06-04-05, 10:28
Έρχεται η… «ημέρα μηδέν»

Σε πέντε χρόνια θα έρθει στους δρόμους της Αθήνας η «ημέρα μηδέν». Τι σημαίνει αυτό; Ότι, σύμφωνα με τους συγκοινωνιολόγους, σε πέντε χρόνια θα ακινητοποιηθούν όλα τα οχήματα στους δρόμους του λεκανοπεδίου, μη μπορώντας να κάνουν τίποτα άλλο.
Οι ρυθμοί πώλησης νέων αυτοκινήτων στο Λεκανοπέδιο, η απουσία μέτρων διαχείρισης της κυκλοφορίας και η ανυπαρξία καινούργιων οδικών έργων οδηγούν με μαθηματική ακρίβεια στη στιγμή εκείνη που θα ακινητοποιηθούν όλα τα οχήματα στους δρόμους μην μπορώντας να κάνουν αλλιώς. Τα στοιχεία πρόσφατης έρευνας του Πολυτεχνείου το αποδεικνύουν: Μέσα στο τελευταίο δωδεκάμηνο 230.000 νέα αυτοκίνητα κυκλοφόρησαν στην Αττική. «Πρόκειται για το απόλυτο ρεκόρ», λένε συγκοινωνιολόγοι. Ποτέ άλλοτε δεν είχε καταγραφεί τόσο μεγάλος αριθμός κυκλοφορίας νέων I.X. Ο αντίστοιχος αριθμός πέρυσι ήταν 185.000. Οι αποσύρσεις, από την άλλη πλευρά, δεν ξεπέρασαν τις 11.200.
Τα στατιστικά στοιχεία του ΥΠΕΧΩΔΕ καταγράφουν ήδη ωριαία μείωση της ταχύτητας 4 ή και 5 χιλιομέτρων την ώρα στην Πανεπιστημίου, στη Σταδίου, στη Βασιλίσσης Σοφίας - σε σχέση με το 2000. Αναμένεται να μειωθεί άλλα 3 χιλιόμετρα από σήμερα έως το 2010. Αλλά και σε μεγαλύτερες λεωφόρους το πρόβλημα θα χειροτερεύει χρόνο με τον χρόνο.


Φαντάζεστε να γίνει αυτό?Α ρε γέλια που θα έχουμε!!!

Karateka
06-04-05, 10:32
Δηλαδή πως δικαιολογείται αυτή η έξαρση αγοράς αυτοκινήτων.

α. Ή ενηλικιώθηκαν πολλά άτομα και πήρανε αυτοκίνητο
β. Αγοράστηκαν πολλά 2α ή 3α αυτοκίνητα σε μία οικογένεια
γ. Οι εταιρίες εξοπλίστηκαν με πολλά νέα αυτοκίνητα διότι ξεσκίζουν σε κέρδη (???)

Morfo
06-04-05, 10:52
Aπιστευτο!!! Χαμός θα γίνει....
Εγώ θα συμφωνήσω με σένα Γιάννη, πλέον όλες οι οικογένειες έχουν αοπο 2 αυτοκινητα τουλαχιστον..

mike
06-04-05, 12:17
Πάλι καλά που έχω και μηχανή!!!! :D :D :D :P

stelios_11
06-04-05, 12:20
αστα.. βραστα.. εμεισ πχ ειμαιστε 3 οδηγοι στην family και εχουμε 4 αυτοκινητα..και παμε και για 5ο.. :)

ckalfas
06-04-05, 12:21
Να προσθέσω επίσης την γενικότερη στάση ζωής που διαμορφώνουμε οι Νεοέλληνες, την ατομικότητα! Παλαιότερα βολευ'ομασταν στο αυτοκίνητο του μπαμπά, του θείου 2 οικογένειες, του γείτονα... Τώρα όμως όχι! Όλοι θέλουμε την ΔΙΚΗ μας ρόδα, που να είναι ολόδική μας.
Επίσης, η "απελευθέρωση" της γυναίκας, με το δικό της πορτοφόλι, η οποία με την απόκτηση ενός δικού της αυτοκινήτου δηλώνει την προσωπική ελευθερία. Αν υπολογίσουμε ότι τα αυτοκίνητα είχαν αριθμό Χ, τώρα πρέπει να υπολογίσουμε το Χ επί 2!!! Αλήθεια, προσέξατε στις σχολές οδηγών ότι στην συντριπτική τους πλειοψηφία οι ασκούντες μαθητές των σχολών είναι γυναίκες;
Ακόμη, είναι η δυνατότητα δανείων με μεγάλη ευκολία από τις τράπεζες, άσχετα αν κάθε χρόνο πηγαίνουν σε πλειστηριασμό 35000 οχήματα!!!
Και τέλος, η απρονοησία, ανοργανοσιά της Εξουσίας, η οποία ξοδεύει αλόγιστα ποσά για μελέτες, που μένουν μελέτες και εφαρμόζονται (με ουσιώδεις παραλήψεις) με χρονική καθυστέρηση 20ετίας, όταν πλέον τα οχήματα είναι πολύ περισσότερα.

stelios_11
06-04-05, 12:42
η διαφορα μασ με τουσ γερμανουσ σε τετοιου ειδουσ εργα ειναι
- οτι οι γερμανοι σχεδιαζουν-μελετουν ενα εργο πχ.2-3 χρονια και το υλοποιουν σε 6 μηνεσ.
- εμεισ σχεδιαζουμε-μελεταμε(στο ποδι..) 2 μηνεσ και κανουμε 2- 5 χρονια για να το φτιαξουμε.. :roll: :roll:

κατι ειχε ακουστει οτι θα απαγορευεται η κυκλοφορια των τζιπ στο κεντρο και κατι αλλα τετοιου ειδουσ μετρα... ο θεος και η ψυχη τουσ.. :?: :?:

Karateka
06-04-05, 12:48
Να προσθέσω επίσης την γενικότερη στάση ζωής που διαμορφώνουμε οι Νεοέλληνες, την ατομικότητα! Παλαιότερα βολευ'ομασταν στο αυτοκίνητο του μπαμπά, του θείου 2 οικογένειες, του γείτονα... Τώρα όμως όχι! Όλοι θέλουμε την ΔΙΚΗ μας ρόδα, που να είναι ολόδική μας.

Γεια σου Χρηστάρα που όταν χαλάει το Stilo παίρνεις το Rover.


Επίσης, η "απελευθέρωση" της γυναίκας, με το δικό της πορτοφόλι, η οποία με την απόκτηση ενός δικού της αυτοκινήτου δηλώνει την προσωπική ελευθερία. Αν υπολογίσουμε ότι τα αυτοκίνητα είχαν αριθμό Χ, τώρα πρέπει να υπολογίσουμε το Χ επί 2!!! Αλήθεια, προσέξατε στις σχολές οδηγών ότι στην συντριπτική τους πλειοψηφία οι ασκούντες μαθητές των σχολών είναι γυναίκες;

Ρε, που είναι η Μαρία να τα δει αυτά που γράφεις


Ακόμη, είναι η δυνατότητα δανείων με μεγάλη ευκολία από τις τράπεζες, άσχετα αν κάθε χρόνο πηγαίνουν σε πλειστηριασμό 35000 οχήματα!!!

Άρα 230000-35000-11200=183800 αυτοκίνητα


Και τέλος, η απρονοησία, ανοργανοσιά της Εξουσίας, η οποία ξοδεύει αλόγιστα ποσά για μελέτες, που μένουν μελέτες και εφαρμόζονται (με ουσιώδεις παραλήψεις) με χρονική καθυστέρηση 20ετίας, όταν πλέον τα οχήματα είναι πολύ περισσότερα.

Ρε μπας να σε κάναμε υπουργό ΥΠΕΧΩΔΕ?

ckalfas
06-04-05, 13:10
Ρε, που είναι η Μαρία να τα δει αυτά που γράφεις


Δεν κατηγόρησα ή είπα τίποτα κακό για τις γυναίκες!

...και δεν με κάνετε!!! :lol: :lol: :lol:

Stilo_Rodos
06-04-05, 14:15
Πραγματικά έχει αλλάξει το σκηνικό και στην ρόδο. Πριν από δυο χρόνια το καλοκαίρι γινόταν χαμός από αυτοκίνητα της ρόδου αλλά και από αλλά μερί. Το χειμώνα άντε να συναντούσες ένα με δυο αυτοκίνητα στον δρόμο, αυτά πριν δυο χρόνια τώρα χειμώνα καλοκαίρι γίνετε χαμός ποιο γρήγορα πας με τα ποδιά παρά με αυτοκίνητο! υπερβολικά πολλά αυτοκίνητα για το νησί και τους δρόμους που έχουμε από τους ιταλούς.

MOISIS
06-04-05, 16:07
...και μετα βγαινουν στις τηλεορασεις ο Ευαγγελατος και οι αλλοι και μας λενε για φτωχεια και αλλες τετοιες μ@@@@@κιες...Αυτα βλεπουν οι κυβερνωντες και μας αλλαζουν τα φωτα σε φορους κλπ και δεν καταλαβαινουν τιποτα.

Nenya
06-04-05, 16:38
ξεχνάτε και κάποια αλλα πράγματα! όπως πόσοι από μας συνεννοούμαστε με κάποιον γείτονα μας να πάμε μαζί στη δουλειά? τα μέσα μαζικής μεταφοράς? τα χρησιμοποιούμε ? όχι ! όχι όσο θα έπρεπε τουλάχιστον οποτε έρχεται και δένει το γλυκό!! και ένα τρίτο ο έλληνας δεν θα πάει με τα πόδια στο περίπτερο! όπου πάμε ακόμα και αν πρόκειται να διανύσουμε μια απόσταση 200 μέτρον θα πάρουμε το αυτοκίνητο (αυτό βεβαια στις επαρχίες δεν είναι τόσο έντονο!)

john_stil
06-04-05, 16:59
Ωραια... με βλεπω να παρκαρω στο.... ΧΩΡΙΟ ΜΟΥ!!!!

McSergio
06-04-05, 17:08
Όταν έρθει η "ώρα μηδέν" θα υπάρχει δακτύλιος ανά περιοχή σε όλη τη χώρα και θα κυκλοφορούν μια όσα οι πινακίδες τελειώνουν σε 0,1,2 την άλλη οσα σε 3,4,5 και την παράλλη όσα σε 6,7,9. Ξέρω από τώρα ότι όσα τελειώνουν σε 8 θα κυκλοφορούν όπότε θέλουν, χιχι.. :D

Soul_Giannis
06-04-05, 17:11
Εγω να φανταστειτε εχω 2 αυτοκινητα!!!
Ενα τις εταιρειας και ενα το δικο μου!!!
Ασε να δω τι θα τα κανουμε σε λιγο καιρο τα αμαξια!!!!

Panos_IOA
07-04-05, 10:57
Πλεον εχει γινει ανυποφορη η κατασταση με τα αυτοκινητα. Εχουν φθηνήνει και αγοραζουμε απο 2-3 για να εχουμε ο καθενας το δικο του, και BackUp Car αν χαλασει καποιο απο τα καθημερινα, να μην μεινουμε με τα ποδια....
Για νεους δρομους στις πολεις δεν συμφωνω, δεν ειναι δυνατον να διαλυσουμε τα παντα, να κανουμε δρομους πολεων με 8 λωριδες ανα ρευμα για να μπορουμε να πηγαινουμε βολτες με τα αυτοκινητα μας πανω-κατω. Ετσι κι αλλιως η εμπειρια εχει δειξει οτι οσες διαπλατυνσεις και οσοι νεοι δρομοι κι αν εγιναν, ολοι καλυθφηκαν απο νεα αυτοκινητα και ξαναγυρισαμε στο ιδιο σταδιο... Μπλοκαρισμα...
Πρεπει να αλλαξει η φιλοσοφια του Ελληνα, να χρησιμοποιήσει τα Μεσα Μαζικης Μεταφορας και να παρατησει την αλαζονια ενας επιβατης-ενα αυτοκινητο. Τουλαχιστον αν παρει μηχανακι.....
Το θεμα ειναι Πανευρωπαικό και απο οτι ξερω στο λονδινο υπαρχουν διοδια για να μπεις στο κεντρο της πολης!!! :shock:
Αλλα δεν γινεται αλλιως, ειναι αδιεξοδο...

thanasis134
07-04-05, 11:08
Ωραίο θέμα άνοιξα ο άτιμος!
Εμεις στην οικογένεια οδηγάμε τέσσερις και έχουμε τέσσερα αυτοκίνητα...

Katerina
07-04-05, 11:25
Θανάση με το δαιμόνιο μυαλό που έχουμε οι Έλληνες, αν ποτέ μπουν διόδια για το κέντρο της Αθήνας ας πούμε,
είμαστε ικανοί προκειμένου να μην πληρώσουμε, ν' ανοίξουμε υπόγεια σήραγγα με ρυθμό ταχύτερο του μετροπόντικα!

Stilo_Rodos
07-04-05, 13:10
Ξέρεται τι μου άρεσε παρά πολύ στο εξωτερικό? Η βόλτα με το ποδήλατο και στην πόλη και έχτος πόλης. Έχουν δικό τους δρόμο τα ποδήλατα με φανάρια και ωραίες διαδρομές μέσα από πράσινο και μαγαζιά, αν κάναμε και εμείς κάτι εδώ στην Ελλάδα ίσως μερική από μας να πιάναμε το ποδήλατο για να πάμε να στην δουλεία μας η να πάρουμε τσιγάρα η και μια βόλτα με την οικογένεια μας, μην ξεχνάτε ότι κάνει καλό και στην υγειά μας. :)

mike
07-04-05, 13:16
2 παρατηρήσεις Σπύρο...

α. Ποδηλατόδρομους είδαμε και στην Καρδίτσα
β. Τα χέρια είναι φτιαγμένα για να στρίβουν το τιμόνι και τα πόδια για να πατάνε τα πετάλια.... Όποιος έχει διαφορετική άποψη κάτι του έχουν πεί λάθος...

GN_AZ
07-04-05, 17:09
Να ανέβω στο ποδήλατο για να πάω να πάρω τσιγάρα το βλέπω χλωμό εως μαύρο. Καλύτερα με τα πόδια. Σκέψου την είκονα ενός ταλαίπωρου ποδηλατη που προσπαθεί να ανέβει την ανηφόρα για το σπιτιού του με το τσιγάρο στο στόμα

McSergio
07-04-05, 17:33
Εγώ πάντως χαίρομαι κάθε φορά που σταματάω για καφέ στην Ασκληπιού στα Τρίκαλα και βλέπω μέχρι και γεροντάκια με τα προπολεμικά τους ποδήλατα να κάνουν τη βόλτα τους ή τις δουλειές τους.

Είναι θέμα συνήθειας από μικρός και πολιτισμού

Stilo_Rodos
07-04-05, 18:05
Είναι ωραία φάση το ποδήλατο ειδικά άμα μαζεύεστε και μερική φίλοι είναι τρεεεελαααα όπως λεει και η πανια. Δυστυχώς εδώ στην ρόδο δεν υπάρχει υποδομή για ποδηλάτες και οποίος κάνει το λάθος να βγει με ποδήλατο θα τον κόψουνε τα αυτοκίνητα και μετά θα του ζητήσουν και τα ρέστα. Για τα δικά σας μερί επάνω δεν γνωρίζω για αυτό καλά κάνετε και απαντάται. Πάντως μια βολτουλα με το ποδήλατο θα την έκανα ευχαρίστως.

john_stil
07-04-05, 18:12
Η ΛΥΣΗ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΟΡΑ... ΕΙΝΑΙ ΙΤΑΛΙΚΗ!!!

http://www.it.vespa.com/virtualgarage/images/foto_vespa.gif

ΞΕΡΕΙΣ ΑΠΟ VESPA???

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
07-04-05, 18:55
Ωαρια πραγματα.4.4...ε.......τρελα......

thanasis134
07-04-05, 20:47
2 παρατηρήσεις Σπύρο...

α. Ποδηλατόδρομους είδαμε και στην Καρδίτσα
β. Τα χέρια είναι φτιαγμένα για να στρίβουν το τιμόνι και τα πόδια για να πατάνε τα πετάλια.... Όποιος έχει διαφορετική άποψη κάτι του έχουν πεί λάθος...

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!Συμφωνώ απόλυτα...

MAFIA
07-04-05, 22:24
Έρχεται η… «ημέρα μηδέν»

Σε πέντε χρόνια θα έρθει στους δρόμους της Αθήνας η «ημέρα μηδέν». Τι σημαίνει αυτό; Ότι, σύμφωνα με τους συγκοινωνιολόγους, σε πέντε χρόνια θα ακινητοποιηθούν όλα τα οχήματα στους δρόμους του λεκανοπεδίου, μη μπορώντας να κάνουν τίποτα άλλο.
καλα αυτο εμενα δεν με εκπλησει!
σημερα 3 ωρες κολήμενος 3 ωρες κυριοι για να κανω 1χλμ αποσταση και ουτε στην Αγιας Αννης!!!ωρα μηδεν να το ονομασω?

mike
08-04-05, 09:25
Η ΛΥΣΗ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΟΡΑ... ΕΙΝΑΙ ΙΤΑΛΙΚΗ!!!

http://www.it.vespa.com/virtualgarage/images/foto_vespa.gif

ΞΕΡΕΙΣ ΑΠΟ VESPA???

Sorry που χαλάω το all Italian, αλλά οι Γιαπωνέζοι είναι ασύγκριτα μπροστά στις μηχανές σε σχέση με τους Ευρωπαίους....

Ιταλικό μηχανάκι δεν θα έπαιρνα ούτε με σφαίρες... και δή βέσπα.....

ckalfas
08-04-05, 09:35
Γιατί ρε Μιχάλη;
Ξέρεις από Vespa; :P

mike
08-04-05, 10:04
Δεν ξέρω απο vespa λέει, και ούτε θέλω να μάθω..... (Γαμάτο το ανέκδοτο.... Ξέρεις πως μπαίνει η 3ήηηηηη????? :D:D:D:D:D)

Πέρα απο την πλάκα, όσο ορκισμένος Ιταλός είμαι στα αυτοκίνητα.... τόσο αντιΙταλός είμαι στα μηχανάκια.... Όποιος ξέρει καταλαβαίνει.... ;)

Nikos
08-04-05, 10:12
Παιδιά, η λύση στο κυκλοφοριακό είναι μία!

ΝΑ ΡΙΞΟΥΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΠΛΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ!!!! :P:P:P:P

mike
08-04-05, 10:34
Παιδιά, η λύση στο κυκλοφοριακό είναι μία!

ΝΑ ΡΙΞΟΥΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΠΛΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ!!!! :P:P:P:P

Σωστός.... :lol: :lol: :lol: :lol:

ckalfas
08-04-05, 11:50
Ξέρετε όλοι πολύ καλά πως είναι μία μέρα χωρίς ΤΑΧΙ (και τα Αγοραία μέσα...)!
Άδειοι οι δρόμοι...

mike
08-04-05, 12:07
Τα ταξί είναι το καρκίνωμα της αυτοκίνησης....

ΥΓ. Ξέρω οτι έχουμε κάνα δυό οδηγούς ταξί εδώ, και δεν θέλω να αρχίσω flamming post, αλλά τα γεγονότα μιλάνε απο μόνα τους. Κάθε φορά που απεργούν οι μεγαλουπόλεις είναι σαφώς πιο ασυμφόρητες...

back
08-04-05, 14:41
Τα ταξί είναι το καρκίνωμα της αυτοκίνησης....

παρολο που εχω εγκαταληψη το επαγγελμα εδω και πολλα χρονια απορω
τι ακριβως εννοειτε με αυτο.
οταν γινεται καποια απεργια πολυς κοσμος για να γλυτωση την ταλαιπωρεια αναστελη τις μετακινησεις του
για την επομενη μερα.
αν καταργουσαμε τα ταχι αυτος ο κοσμος πως θα μετακινουνταν;
αν αντι για αυτο απαγορευοταν οι βολτες και επιτρεποταν η χρηση Ι.Χ. μονο για δουλεια τι θα
γινοταν;(οχι οτι συμφωνο)

Panos_IOA
08-04-05, 15:15
Συμφωνω με τον Back χωρις να εχω απολυτως καμμια σχεση με τους ταξιτζηδες.
Αραγε φταινε τα 15.000 ταξι των Αθηνων (πανω-κατω) ή οι 350.000 Ι.Χ. (λεμε τωρα) που ανεβοκατεβαινουν ολη μερα;;
Οκ αρκετοι ειναι για δουλεια, αλλα παρα πολλοι ειναι απλα για βολτα ή μούρη!!

Θα μπορουσαν ανετα να χρησιμοποιησουν τα ΜΜΜ.

MAFIA
08-04-05, 20:08
οσο αναφορα αυτο που λεγατε για τα μηχανακια και τις μηχανες....για την duccati?