PDA

Επιστροφή στο Forum : welcome to the jungle!!



face
21-04-05, 19:32
χθές το βράδυ είδα ένα χρονικό της ετ-1 απο τον απρίλη του 67 μέχρι και τα τέλη το 70...εποχή που δυστηχώς δεν έζησα..γιατί δυστηχώς??

τι απέγινε κύριοι ο προβληματισμός που είχαν οι έλληνες τότε...απο πότε πήραν πόδι οι ανυσηχίες για τα κοινά, απο πότε αναλώνεται ο έλληνας στους περικλήδες, απο πότε το θράσσος και η αναίδια θεωρούνται αξίες προτύπων, απο πότε οι κακακουνακηδες εξυμνούνται κάτω απο το πρόσχημα του τα λέω χίμα και σταράτα και όποιος γουστάρει..

πότε χάθηκε ο δρόμος όπως τον ξέραν οι γονείς μας...??..πότε η ταπεινότητα και ο σεβασμός στους μεγαλυτέρους έδωσαν την σκυτάλη στο παραλλήλημα αλητείας που παρατηρείται σήμερα...

γιατί το μέλημα του σημερινού μέσου έλληνα είναι ποιος θα νικήσει το fame, γιατι προσκολλούνται σε πρότυπα που επιβάλλει μια συγκεκριμένη δισκογραφική εταιρία, ή ένας εκδοτικός οίκος....

σε ποιά ακριβώς χρονική στιγμή οι δημοσιογράφοι αντί να ασχολούνται με το να γράφουν για τα δημόσια κρίνουν τους πάντες και τα πάντα σαν υπέρτατο δικαστικό όργανο....πότε η μαγκιά διαδέχθηκε την ευγένεια...

σε προσωπικό επίπεδο, απο πού προέρχονται τα κόμπλεξ πολλών που χωρίς να γνωρίζουν κάποιον νομίζουν ότι ξέρουν τα πάντα για αυτόν και τα συζητούν σαν δεδομένα...πότε κόπηκε η γραμμή σεβασμού στον εαυτό μας πρότιστα και ασχολούμαστε με το τι κάνει ο δίπλα και δεν κοιτάμε πρώτα τα δικά μας??..ΜΕΧΡΙ ΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΤΟ ΚΟΜΠΛΕΞ ΚΑΠΟΙΟΥ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥ ....γιατί ξεστομίζουμε ΤΟΣΟ άνετα φράσεις και χαρακτηρισμούς για κάποιον δημόσια σαν να μας μεγάλωσαν μπαμπουινοι με πρότυπα ζούγκλας...αλλα και πάλι, απο που πηγάζουν όλα αυτά??

μήπως τελικά η γνωστή εκπομπή με τις πανάθλιες και ύπουλες τακτικές δημοσιογραφικής αλητείας και εντυπωσιασμου είναι η αιτία για όλα τα παραπάνω..

μήπως τελικά μας έιναι τόσο έυκολο να επιδιδόμαστε/συγκεντρωνόμαστε σε πράγματα ανούσια ξεχνόντας τα πραγματικά προβλήματα της ελλάδας..πόσοι ακριβώς γνωρίζουμε για τον βασικό μέτοχο, τις τουρκικές προκλήσεις και αλλα..και πόσοι απο εμάς ενδιαφέρονται πραγματικά...

και πάλι όταν φτάνουμε να ασχολούμαστε με τα κοινά μήπως είναι και αυτά υποκινούμενα ?????

έχω ένα πρόβλημα με την δημοσιογραφία σήμερα αλλα κατα πόσο είναι αυτό το πρόβλημα??

τώρα μερικοί θα μου πείτε ωχ αδερφέ άσε μας στα προβλήματα μας...ΑΚΡΙΒΩΣ!!!

Karateka
22-04-05, 06:53
ωχ αδερφέ άσε μας στα προβλήματα μας...

Katerina
22-04-05, 10:23
Μας κάνουν να χάνουμε την αυτοεκτίμησή μας, μας βάζουν σε ρυθμούς αναζήτησης καλύτερου "αύριο" ενώ μας κλέβουν το παρελθόν, μας κοιμίζουν με "Περικλίδες" κ trendy gadgets ενώ μας παίρνουν το σεβασμό για αυτούς που μας μεγάλωσαν κ όσους νοιάζονται να παμε μπροστά.
Είναι παλία ιστορία αυτή, μόνο που την πρώτη φορά οι Σειρήνες δεν κατάφεραν τελικά να σαγινέψουν τον Οδυσσέα... αλλά εμάς δεν μας έγινε μάθημα η επίτευξη στόχων παρόλες τις δυσκολίες. Απλά μας δίνεται κάθε φορά ένα φρέσκο καροτάκι για να κυνηγάμε.

Panos_IOA
22-04-05, 11:25
Η λεξη κλειδι οπως ειπε και ο Πετρος ειναι ο "ΑΥΤΟΣΕΒΑΣΜΟΣ"!!

Χωρις αυτο πεφτεις στο επιπεδο μπαμπουίνου και παρακολουθεις Fame Story και Τατιανα!! Η εσχατη ξεφτίλα!! Μας εχουν παρει παρτουζα απο ολες τις μπαντες, εδω και χρονια, οι διαφοροι εχθροι μας (Σκοπιανοι, Τουρκοι κλπ) και εμεις ασχολουμαστε με το καθε "νουμερο" της τηλεορασης! Αιδώς Αργείοι!!
Εχουμε πιασει πατο παντου και σκαβουμε για να χωθουμε παρακατω!!

Ευτυχως που υπαρχει και η κρατικη τηλεοραση που κραταει ενα επιπεδο, αλλιως θα ειχαμε καταντησει ολοι τηλεορασόπληκτα αμερικανακια (Καποτε, τα "αμερικανακια" τα κοροιδευαμε, τωρα κανουμε οτι μπορουμε για να τους μοιασουμε.. Δεν ειναι ξεφτιλα; ).

ΑΥΤΟΣΕΒΑΣΜΟΣ : Για να μπορεσουμε επιτελους να ανορθωθούμε ηθικα και πολιτιστικα!! Να γινουμε αξιοι απογονοι των προγονων μας!!

Ισως αυτα που λεω, οπως τα λεω, να ακουγονται παλιομοδιτικα, συντηρητικα κλπ!! ΑΛΛΑ, αν προοδευτικοτητα ειναι το Fame Story, το cool κινητο και το στυλακι του τυπου "ελα ρε μεγαλε, χαλαρα, εσυ θα σωσεις την ελλαδα (ρουφώντας το φραπε)", τοτε επιλεγω το συντηρητισμό!!!

Τουλαχιστον δεν θα γινω ποτε "αμερικανακι"...

MOISIS
22-04-05, 12:39
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΠΕΤΡΟ ΚΑΙ ΠΑΝΟ,ευτυχως υπαρχουν και νεα παιδια με μυαλο,που μπορουν να δουν και 10 χρονια μπροστα,αλλα το επιπεδο του ελληνα ειναι ακομα πολυ χαμηλο,οταν βγαινουν τηλεμετρησεις της AGB και δινουν τετοια νουμερα σε αυτες τις εκπομπες.εγω προσωπικα βλεπω μονο ειδησεις στην νετ ,f1 και ποδοσφαιρο,ολα τα αλλα ειναι για να σε αποχαυνονουν,αν εξαιρεσουμε τα ντοκιμαντερ της κρατικης tv.

Panos_IOA
22-04-05, 13:06
Μπραβο MOISIS!! Σιγα-σιγα θα γινουμε πολλοι. Το θεμα ειναι να εντοπισουμε το προβλημα, να αντισταθουμε στην απαξιωση και να προσπαθησουμε να αλλαξουμε τα κακως κειμενα!!!
Ολα γινονται, απλα να υπαρχει θεληση και βούληση!!

www.hellenichistory.gr

Για οσους στον ελευθερο χρονο τους στο Internet, θελουν να μαθουν και κατι παραπανω! Ιστοσελιδα του Ιδρυματος Μειζονος Ελληνισμου, καταπληκτικα σχεδιασμενη και λειτουργικη!! Αξιοθαύμαστη δουλεια και σφαιρικη πληροφόρηση. Αξιζει...

karaLRS
22-04-05, 14:07
Το προβλημα απο αλλου ερχετε.ολα απο την ανατροφή και την οικογενεια προερχονται.

αν δεν μαθεις στο παιδι σου τι σημαινει σεβασμος και ευγενεια μην περιμενεις να τα μαθει μετα.
αν δεν το μαθεις να διαβαζει και να προσπαθει μην περιμένεις στο πανεπίστημιο μετα να σου περνάει τα μαθήματα (αν φτάσει πανεπιστημιο).

εχω μια φίλη που κανει ιδιαιτερα σε παιδι χωρισμενο παιδι. το παιδι ειναι 12 χρονων.το τι βρίσιμο kai χειρονομιες κανει δεν λεγεται!!εχει το δωματιο του γεματο με αφισες με Playboy!! αλλα αν δεν εχεις γονεις να σε συμαζεψουν ή αν οι γονεις σου συμπεριφέρονται το ιδιο και το μικρο παδι το ιδιο θα κανει.

Εν κατακλείδι , ο ΣΕΒΑΣΜΟΣ και το ΦΙΛΟΤΙΜΟ στα δινει μονο η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ.

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
22-04-05, 17:00
Ο αυτοσεβασμος ειναι κατι που με τα χρονια μου μονο του δημιουργειται....
Το συνολο πιστευω πλεον οτι δεν υπαρχει....
πλεον κυριαρχει ο θανατος μου η ζωη μου....
ειναι πολυ δυσαρεστο να ισχυει αυτο αλλα ισχυει....
ο περικλης και ο καθε περικλης καλα κανει...αυτος κυκλοφορει με μια porsche carrera cabrio...το ειδα στον δρομο...ποιος ο περικλης???που δεν ειχε στον ηλιο μοιρα...αφου η τηλεοραση και καθε τηλεοραση προβαλει τετοια προτυπα ανδρος δηλαδη να κυνηγαει τις γυναικες λες και ειναι αντικοιμενα ετσι θα κανουν και τα μικρα παιδια.....
το καλο σε αυτην την περιπτωση ειναι τουλαχιστον οτι ειναι ανδρας και οχι πουστης!!!!!
γιατι μας η τηλεοραση ειναι πλεον γεματοι απο τετοιους """"κυριους""""
τα λεφτα ξεχνανε την λεξη αυτοσεβασμο , φυλο, αγαπη...ολα....τα μπερδευουν ολα...

MOISIS
22-04-05, 17:22
ΑΝΤΙΣΤΑΘΗΤΕ ΟΛΟΙ ΣΑΣ στις αιδιες της τηλεορασης και μη τρωτε οτι σας σερβιρουν,σας το λεει καποιος ο οποιος δουλευει για τα καναλια,αυτοι τη δουλεια τους θελουν να κανουν.

face
22-04-05, 19:28
πάντως το είχα δηλώσει και παλαιότερα, ας είναι καλά η δημόσια τηλεόραση..αυτοί που μερικοί κατηγορούν για συντηρητισμό την προσπερνούν στο ζαπινγκ και διαμαρτύρονται για τα τελη που πληρώνουν στον λογαριασμό της ΔΕΗ...

ΟΧΙ ΚΥΡΙΟΙ...τουλάχιστον πιάνουν τόπο....αν είναι να κρατήσει το επίπεδό της να δώσω τόσα και άλλα τόσα....

θυμίζουμε το στερημένο παιδάκι που όταν πήγε φοιτητής προσπαθησε να τα κάνει όλα απανωτά....η παρακμή στο μυαλό του έλληνα, στις ιδεές του, στα πρότυπα του σε κάνουν να αναρωτιέσαι μετα απο λίγα χρόνια τίιι??

εξαντλήσαμε τα reality και μας φαίνοται ανηαρά....ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ???

και πραγματικά δεν βλέπω λύση...εκτός αν συμβεί κάτι τραγικό και επανέλθουμε στις βασικές αξίες...

ckalfas
22-04-05, 23:34
Παιδιά μαζί σας!
Δηλώνω μονίμως προβληματισμένος!
Ένα από τα μεγαλύτερα (σε αντίθεση με τους προγόνους μας) κακά είναι ότι αναλωνόμαστε στο σήμερα και στον εαυτό μας! Το θέμα είναι να σπαταλιέσαι στο μέλλον και στο εμείς... Εκεί είναι όλο το θέμα!
Π.χ. Ο Λεωνίδας δεν θα ήταν τίποτα παραπάνω από έναν απλό Λακεδαιμόνιο στρατιώτη, αν δεν σκεφτόταν τα αύριο, το "εις αεί" (για πάντα). Όταν κατάλαβε ότι η μάχη ήταν χαμένη, έδιωξε τους πάντες, εκτός από τους 300 του. Για να δοξαστεί στα παιδιά του και στα παιδιά των επόμενων γενεών, παρόλη την ήττα... Έχασε και δοξάστηκε!!!

Panos_IOA
25-04-05, 11:07
Βλέπω, με περισσή χαρα, οτι στην παρεα μας ειμαστε ατομα προβληματισμενα, με ανησυχιες προσωπικες, συλλογικες και εθνικες και ειλικρινα χαιρομαι που ειμαι μερος της!!
Το να μπορουμε να αναγνωριζουμε καποια προβληματα και να μην κανουμε το κοροιδο, ειναι δειγμα αυτογνωσίας και εξυπναδας!!
Χαιρομαι που βλεπουμε οι πιο πολλοι κρατικη τηλεόραση και ευχαριστως πληρώνουμε για αυτο!!!! Τα μονα καναλια που κρατανε καποιο επιπεδο!!
Μπραβο ρε παιδια!! Τουλαχιστον δεν ειμαστε ουρε ρουληδες ουτε γλαστρες!!
Και μην μασατε να τα λετε εξω απο τα δοντια !!!
Που θα παει; Πες πες, καποια στιγμη ισως σοβαρευτουμε ως λαός!!!

Natalia
25-04-05, 11:39
Δεν έχω πάψει ποτέ να βλέπω κρατική τηλεόραση. Από τον καιρό που είχε τα ντοκυμαντέρ του Κουστώ μέχρι την εποχή που η Χάιντυ ήταν το πιο "σκληρό" από τα κινούμενα σχέδια που μπορούσε να δει ένα παιδί. Όλα είναι θέμα επιλογής. Εγώ έχω τη δύναμη να διαλέγω τι θα δω, εγώ θα προστατέψω τα παιδιά μου προσπαθώντας να τους μάθω τις πιο σωστές - κατ' εμέ - επιλογές.
Η δημόσια τηλεόραση δεν είναι μόνο καλή. Έχει τα γνωστά στραβά της.
Δεν θα μείνω εκεί.
Η ιδιωτική τηλεόραση δεν είναι μόνο η Τατιάνα. Έχει "Φάκελους", έχει 'Ανατροπή", έχει έναν πολύ καλό δημοσιογράφο που μου διαφεύγει το όνομά του αλλά ήταν εκείνος με την εκπομπή - σοκ για την τραγωδία με τα παιδιά στο Μπεσλάν, το Ελ Σαλβαδόρ κι ένα σωρό άλλες που με έκαναν να θέλω να δω τηλεόραση.
Για την ώρα δεν θυμάμαι κάποιες άλλες αξιόλογες εκπομπές γιαυτό να με συγχωρήσετε.

Στα παιδιά μας, δίνουμε το καλό παράδειγμα. Τα παιδιά μαθαίνουν από τη μίμηση μέχρι να ωριμάσουν ώστε να μπορούν να ξεχωρίσουν τι και πως.
Αν εγώ κολλάω στην Τατιάνα κάθε μεσημέρι, είναι παράλογο έως αδύνατον να τους λέω να μην βλέπουν τέτοιες αηδίες.... και κατ 'επέκταση, εγκληματικό...

Αλλά πόσο έχουμε τη διάθεση να εκπαιδεύσουμε; Να "σπαταλήσουμε" χρόνο για τα παιδιά μας;
Τα βάζουμε μπροστά στην τηλεόραση, και δεν ξέρουμε τι βλέπουνε...
Έχετε δει παιδικές εκπομπές στην ιδιωτική τηλεόραση;
Ένα αίσχος....

Εχθές σκόνταψα πάνω σε ένα ακόμη έγκλημα..:
Κέρασα το αγοράκι μιας φίλης παγωτό γνωστής εταιρίας που περιέχει παιχνίδια.
Το δικό του παιχνίδι δεν ελέγχθηκε από τη μητέρα του, των παιδιών μου ελέγχθηκαν και τα πέταξα. Γιατί;
Το παιχνίδι του μικρού, ήταν ένας σκελετός με κόκκινο μανδύα που το ονόμαζαν "Ο χάρος". Κι έπρεπε να κάτσω να εξηγήσω στα κορίτσια μου, 5 χρονών, γιατί δεν ήταν όμορφο σαν παιχνίδι αυτό.
Το δε αγοράκι, 4 χρονών, όταν το έπιασε στα χέρια του το πέταξε αηδιασμένο και φοβισμένο από την ασχήμια του.

Το "ωχ αδερφέ" είναι για εκείνους που είναι αδύναμοι να κάνουν κάτι και ή δεν το ξέρουν ή δεν το παραδέχονται.
Εγώ θα ψάχνω πάντα τα άκρα......

MAFIA
25-04-05, 22:41
ενω καποτε που τρωγοντουσαν μεταξυ τους και δεν αφηνανε την Ελλαδα να ωριμασει ηταν πολυ καλυτερο ε?

face
26-04-05, 08:47
mafia, συζητάμε για τους προβληματισμούς γενικότερα και όχι εμφυλιους και τα συναφή...

το κατα πόσο άλλαξε η νοοτροπία του έλληνα...και κατα πόσο μπορεί αυτό να επηρεάσει το μέλλον...

Natalia
26-04-05, 19:33
Μαφία, δές το λίγο αλλιώς. Τώρα που δεν έχουμε εμφυλίους και δεν έχουμε σημαντικούς λόγους να τρωγόμαστε πόσο έχουμε ωριμάσει;
Τότε, υπήρχαν λόγοι για έναν έφηβο να σχηματίσει και πολιτική και κοινωνική άποψη.
Σήμερα τι άποψη σχηματίζουν τα παιδιά μας , οι συμφοιτητές σας, οι συνομίληκοί τους;
Πόση έλλειψη πια για ένα όραμα;