PDA

Επιστροφή στο Forum : Προιοντα καθαρισμου και περιποιησης αυτοκινητου



stilovatis
26-04-05, 00:45
Θελω να πιστευω ότι ολοι μας θέλουμε να βλέπουμε το τουτου μας ομορφο και καθαρο σε καθημερινη βάση…Δυστυχώς για εμας και το αυτοκινητο υπάρχουν παράγοντες που κανουν το αυτοκινητο μας να μην μοιάζει και τοσο ομορφο π.χ βροχη..χωμα από την απέναντι οικοδομη, η γύρη από τα λουλουδια την ανοιξη, οι γρατζουνιες που προκαλεσαμε οι ιδιοι η το ****παίδι του γείτονα με το ποδήλατο του…Προτιματε να πλένετε το αυτοκινητο μονοι σας η στο πλύτηριο της γετονιας σας; Οι εταιριες που λανσάρουν προιοντα καθαρισμου αρκετες και τα προιοντα ακομα πιο πολλα…Ποιες οι δικές σας προτιμήσεις και εμπειριες ποια προιοντα χρησιμοποιειτε εσεις;

aman17-2
26-04-05, 01:31
50 λεπτά στο μηχάνημα για αφτό
50 λεπτά στο ΄πιεστικό...
άντε γειάαααα :)
παλιά το έβαζα σε βούρτσες....αλλά όχι πια...

face
26-04-05, 09:10
συμφωνώ και εγώ ποτέ σε βουρτσα αν και υπάρχουν κάτι πολύ καλές που δεν αφήνουν σημάδια αλλα ποιος τις βρίσκει...

σαμπουαν sonex με κερι για πλυσιμο
auto glym για κερωμα..
ατμοκαθαριστής για ταπετσαρίες..:):)
καθαρο πανακι με νερό για πλαστικά...

Panos_IOA
26-04-05, 09:44
Σας βλεπω πολυ οργανωμενους!!!! :shock:

Αν δεν το παω για πλυσιμο σε βενζιναδικο (με βουρτσες κλασσικα), τοτε το πλενω με :
1. Απορρυπαντικο για τα πιατα (της μητερας μου)
2. Σκουπα παρκε, πλατια και κοντη τριχα (της μητερας μου)
3. Εσωτερικο καθαρισμα με ηλεκτρικη σκουπα (καθισματα, πατακια κλπ)
4. Καθαρισμα τα πλαστικα με Βιτεξ και νερο
5. Καθαρισμα των τζαμιων με αζαξ!!

Ετοιμο!!!! :D

mike
26-04-05, 10:03
Πάνο καλύτερα να μήν πλένεις το αυτοκίνητο με απορρυπαντικό για τα πιάτα, οι λιποδισπάστες φθείρουν το βερνίκι... Προτίμησε ένα σαμπουάν για αυτοκίνητα ή κανα φτηνιάρικο αφρόλουτρο....

Για τα υπόλοιπα συμφωνώ κι εγώ...

Δεν έχω πάει ποτέ μα ποτέ όχημα σε πλυντήριο.... ;)

Arf
26-04-05, 10:40
Sonax με κερί χρησιμοποιώ κι εγώ για το εξωτερικό.
ArmorAll αφρό για τα λάστιχα.
Άζαξ για τα τζάμια.
Ηλεκτρική σκούπα για το εσωτερικό.
Sonax γυαλιστικό πλαστικών.

Σε βούρτσα το αμάξι δεν μπαίνει.
Σε πλυντήρια αυτοκινήτων το πλένω μόνος μου. Το πλύσιμο είναι κάτι σαν ιεροτελεστία για μένα. Πάντα αφιερώνω ένα 4ωρο τουλάχιστον για το μωρό μου.

Έχω όμως το εξής πρόβλημα: Έχει πέσει βρόχινο νερό στην ταπετσαρία της πόρτας(υφασμάτινη) και έχει αφήσει άσπρες στάμπες. Καμιά ιδέα για το πώς θα το καθαρίσω?

mike
26-04-05, 10:57
Μούσκεψε ένα wettex με αποσταγμένο νερό και πίεσε το να μουσκέψει και να τραβήξει τα άλατα....

Arf
26-04-05, 11:23
Thankz mike

nandro
26-04-05, 15:44
Σαμπουαν ειδικο για το εξωτερικο, σκουπισμα μονο με πετσι, ηλεκτρικη σκουπα μεσα πλυσιμο πατακια με νερο και σιλικονουχο γαλακτωμα για τα πλαστικα (ημιματ)

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
26-04-05, 17:30
Το καλυτερο πλυσιμο το κανει η ΒΡΟΧΗ.......

mike
27-04-05, 09:37
Το καλυτερο πλυσιμο το κανει η ΒΡΟΧΗ.......

Τεμπελόσκυλο...... :D :D :D :D :D

tzagarakis
30-04-05, 08:57
Έχω όμως το εξής πρόβλημα: Έχει πέσει βρόχινο νερό στην ταπετσαρία της πόρτας(υφασμάτινη) και έχει αφήσει άσπρες στάμπες. Καμιά ιδέα για το πώς θα το καθαρίσω?
Στο pynto μου,χρησιμοποιουσα αφρο για τις ταπετσαριες,της wurth.Τα εκανε καινουρια.Παντως αν καταληξεις σε καποιο καθαριστικο,προσοχη στις οδηγιες

Goodboy
04-12-08, 13:00
καλημερα παιδια.στη χαλκιδα ανοιξε η automagic και κανει θαυματα στο χωρο του αυτοκινητου!

1972stilo
04-12-08, 13:19
καλημερα παιδια.στη χαλκιδα ανοιξε η automagic και κανει θαυματα στο χωρο του αυτοκινητου!
Υπάρχουν πλέον πολλές επιχειρήσεις που κάνουν καλό βιολογικό καθαρισμό και οι τιμές έχουν πέσει αρκετά. Αν π.χ. δεν έχετε σοβαρό πρόβλημα με δύσκολες βρωμιές, οι τιμές είναι περίπου στα €80 και στην ουσία έχεις καινούριο σαλόνι. Επίσης έπεσε στην αντίληψή μου μία εταιρεία που κάνει πλυσιμο με ατμό και μάλιστα στο σπίτι σου με κόστος μόλις €13. Το καλό με αυτούς είναι ότι πλένουν και μηχανές με ατμό, χωρίς τους κινδύνους που έχει το νερο.

ioannidis
04-12-08, 13:22
Υπάρχουν πλέον πολλές επιχειρήσεις που κάνουν καλό βιολογικό καθαρισμό και οι τιμές έχουν πέσει αρκετά. Αν π.χ. δεν έχετε σοβαρό πρόβλημα με δύσκολες βρωμιές, οι τιμές είναι περίπου στα ¤80 και στην ουσία έχεις καινούριο σαλόνι. Επίσης έπεσε στην αντίληψή μου μία εταιρεία που κάνει πλυσιμο με ατμό και μάλιστα στο σπίτι σου με κόστος μόλις ¤13. Το καλό με αυτούς είναι ότι πλένουν και μηχανές με ατμό, χωρίς τους κινδύνους που έχει το νερο.

Ξέρεις τι ωραία που τρυπώνει ο ατμός και γίνεται υγρασία σε φύσες και καλώδια; Και μετά έρχεται η οξείδωση;
Και μετά το engine failure?
Και μετά ο έρωτας;;; :dildo1:

1972stilo
04-12-08, 13:24
Ξέρεις τι ωραία που τρυπώνει ο ατμός και γίνεται υγρασία σε φύσες και καλώδια; Και μετά έρχεται η οξείδωση;
Και μετά το engine failure?
Και μετά ο έρωτας;;; :dildo1:
Αφού ρε Μιχάλη δεν έχουν προβλήματα οι φύσες μας...:)

ioannidis
04-12-08, 13:25
Αφού ρε Μιχάλη δεν έχουν προβλήματα οι φύσες μας...:)

Σωστά μωρέ τι λέω; Ούτε και οι αερόσακοί μας έχουν πρόβλημα...
Ανοησία μου!

1972stilo
04-12-08, 13:27
Σωστά μωρέ τι λέω; Ούτε και οι αερόσακοί μας έχουν πρόβλημα...
Ανοησία μου!
Ρε, μήπως όταν καθαρίζεις το εσωτερικό, το καθαρίζεις με το λάστιχο της βρύσης; Και μετά κατηγορείς τη fiat για ελαττωματικές φύσες;:D:D:D

ioannidis
04-12-08, 13:28
Ρε, μήπως όταν καθαρίζεις το εσωτερικό, το καθαρίζεις με το λάστιχο της βρύσης; Και μετά κατηγορείς τη fiat για ελαττωματικές φύσες;:D:D:D

Ναι αλλά με χαμηλή πίεση.... Μην ταράζω και τα βατράχια που έχω μέσα!

paidaros
04-12-08, 22:52
Ναι αλλά με χαμηλή πίεση.... Μην ταράζω και τα βατράχια που έχω μέσα!

που τα βρηκες τα βατραχια?:D:D:D
πρασινα της λιμνης ή καφε του βουνου ειναι?:D:D:D
σε χαορετανε καθε φορα που μπανεις στο αμαξι?:D:D:D

Goodboy
05-12-08, 09:03
kalimera paidia.o atmos kanei to kalytero katharisma mesa kai eksw sto aytokinhto.kai to kyriotero den xarazei to xrwma.

paidaros
06-12-08, 00:05
ειδικα στο εξω αν το πλενεις στο χερι θα σε αφησει γραντζουνιες?
μαλλον οχι!