PDA

Επιστροφή στο Forum : iliorofi



ioannidis thodoris
15-01-16, 13:21
paidia kalimera sas grafw prwti fora edw sto club kai exw mia erwtisi pou me kaiei vrika mia iliorofi apo ena 5d tin opoia tin dinei enas mantras kai egw exw to 3d 2004 1.4 xwris orofi pws tha ginei na perasw tin orofi auti sto diko m an ginete kai panw katw poso tha mou vgei an kserei kaneis kai mporei na voithisei giati exei arketi zitisi i sugkekrimeni orofi edw stin poli m kai o mantras den mporei na mou pei an koumpwnei i oxi kai oute kan kserei kai tpt panw sto thema
euxaristw.....

teo
15-01-16, 18:06
Καλησπέρα φίλε μου και καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Αρχικά θα σε παρακαλούσα να γράφεις ελληνικά και όχι greeklish για να είναι κατανοητά από όλους και να βοηθάμε στους όρους αναζήτησης.

Όσων αφορά την ερώτησή σου δεν γνωρίζω αν γίνεται, πάντως στο δικό μου (που δεν έχω ηλιοροφή) όταν την ξήλωσα για να αλλάξω την ταπετσαρία, είδα ένα στήριγμα στο μέσον της οροφής που ενώνει τις δύο κολώνες μεταξύ τους. Υποθέτω λοιπόν πως θα έχει άλλα δεσίματα το Stilo με την ηλιοροφή.

ammoulianiotis
18-01-16, 16:12
Ειχε γινει και στο παρελθον σηζητηση για το ιδιο θεμα και ισχυει αυτο που λεει ο teo. Στα αυτοκινητα με οροφη υπαρχουν αλλα δεσιματα που εσυ δεν εχεις με αποτελεσμα αν καταφερεις και την κουμπωσεις πανω να χασεις το δεσιμο του αυτοκινητου σου.

angelinho
18-01-16, 21:43
paidia kalimera sas grafw prwti fora edw sto club kai exw mia erwtisi pou me kaiei vrika mia iliorofi apo ena 5d tin opoia tin dinei enas mantras kai egw exw to 3d 2004 1.4 xwris orofi pws tha ginei na perasw tin orofi auti sto diko m an ginete kai panw katw poso tha mou vgei an kserei kaneis kai mporei na voithisei giati exei arketi zitisi i sugkekrimeni orofi edw stin poli m kai o mantras den mporei na mou pei an koumpwnei i oxi kai oute kan kserei kai tpt panw sto thema
euxaristw.....

Φίλε μου ως κάτοχος πεντάπορτου έχω παρατηρήσει ότι ο ουρανός του πεντάπορτου είναι διαφορετικός με του τρίπορτου. Αν τα δεις και τα δύο από μπροστά στο πεντάπορτο ο ουρανός έχει μία κλίση προς τα μπροστά (για άγνωστο λόγο, μάλλον αεροδυναμικό). Το θέμα είναι κιόλας αν μπαίνει, διότι για να την βάλεις τι θα κάνεις; Θα κάνεις τρύπα; Γιατί νομίζω ο κανονικός τρόπος είναι κόψιμο κολώνες και τοποθέτηση αυτών με την ηλιοροφή, που σημαίνει άλλες κολώνες λόγω πεντάπορτου-τρίπορτου....

jason
19-01-16, 10:23
Καλύτερα να ξεχαστεί η εκ των υστέρων τοποθέτηση -της υπέροχης - Skaiwindow του Stilo../..δεν γίνεται.., και αν γίνει θα φέρει χίλια δυό προβλήματα και κόστος../..αν οπωσδήποτε θέλεις ηλιοροφή υπάρχουν πολύ καλές aftermarket , όπως πχ του τύπου σαν αυτές που "φοράνε" τα Golf...μπρρρρρ...:yikes:

sotirisk
23-01-16, 22:17
Πιο πολύ σε συμφέρει να αλλάξεις το αμάξι ολόκληρο παρά να βάλεις την οροφή.
Αφενός δεν γίνεται λόγω δεσιμάτων.
Αφετέρου είναι τόσο πολύπλοκη η οροφή που από μόνη της αποτελεί πρόβλημα, πόσο μάλλον να πας να την περάσεις στο άσχετο.