PDA

Επιστροφή στο Forum : PUNTO PROJECT...DO IT YOURSELF...ONLY...!!!



ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
11-05-05, 20:16
Μολις αγορασα ενα Punto 1.8 HGT....θα γινει to demo car της εταιριας μου...εχει κανει πολλα χιλιομετρα και ειναι αρκετα ταλαιπωρημενο...θα γινει ημιαγωνιστικο...οι προυποθεσεις ειναι να γινει 235-250 αλογα με τurbo ....αυτο θα γινει σιγα σιγα αλλα θα ειναι ολο το αμαξι DO IT YOURSELF..Ηταν και ο απαραβατος κανονας απο τον πατερα μου οτι το συνεργειο δεν εχει χρονο για τετοια πραγματα και πρεπεινα συννενοηθεις μαζι τους για το ποτε θα γινει η βελτιωση η μηχανικη.....
ΤΑ ΑΚΟΛΟΥΘΑ ΒΗΜΑΤΑ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ.....
1)Ελαφρωμα αμαξωματος...δηλαδη βγαλσιμο ταπετσαριες καθισματα ουρανος...τα παντα.....μοκετες ολα....
2)Κατεβασμα μηχανης
3)Ραψιμο ολο του αυτοκινητου.
4)τοποθετηση roll-bar
6)Λυσιμο μηχανης
8)Τοποθετηση πυροσβεσης και μπακετ αγωνιστηκο σαλονι....
7)Καταλυτες δεν θα υπαρχουν ,απλα ενας σωληνας απο την πολλαπλη που θα βγαινει στο πλαι...(αςι αι καλα ο ποπαυ)
Μεχρι εδω ηταν ολα τα ευκολα......που μπορω με την βοηθεια των μηχανικων να γινουν..(καποια δωρακια θα πεσουν).....τωρα αποα βελτιωσεις ξερω αρκετα πραγματα ...αλλα δεν εχω σπουδασει ουτε μηχανολογος ουτε εχω δουλεψει παρα πολυ στην βελτιωση.....

ποια τουρμπινα ???
τι ιντερκουλερ???
ενταξει οι μηχανικοι γνωριζουν αλλα θελω και εγω με την βοηθεια σας να δωσω καμια ιδεα....το αμαξι θα ειναι μονο για χρηση πιστας και events....
και βεβαια για λιωσιμο και απο εσας (σε οσους αντεχουν και χωρανε σε μπακετ....)
ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ βδομαδα του συγκεκριμενου εγχειριματος.....
ΒΗΜΑ ΒΗΜΑ.....

ThoDoriS
11-05-05, 20:25
Εγώ χωράω άνετα σε bucket.....χιχιχιχι

Stilatos
11-05-05, 20:30
αμα θες εχω τον καλυτερο test driver :) εγω!!! :)

verone
11-05-05, 20:38
Και ο verone ο DEMO DRIVER καλα αν δεν το παρω στα χερια μου πρωτος δεν ξανα μπαινω στο club περημενω κωνσταντινε.Καλα ε τωρα φτιαχτικα περνω αδεια οποτε θες και ειμαι 24 ωρες το 24ωρο στο συνεργειο και κανω οτι θες μεχρι και αερα θα σου κανω να μην υδρωσεις αλλα θα ειμαι απο πισω σου χα χα χα!Ετοιμαζε λαστιχα για πεταμα!

Stilatos
11-05-05, 20:40
verone αμα το παμε ετσι εγω θα επρεπε να εχω την πρωτια σαν επιτημος προεδρος και ιδρυτης ;)

verone
11-05-05, 20:51
verone αμα το παμε ετσι εγω θα επρεπε να εχω την πρωτια σαν επιτημος προεδρος και ιδρυτης ;)
Ναι δεν λεω οχι αλλα αν εισαι εσυ ο επιτημος προεδρος εγω ειμαι ο επιτημος τρελος του club χι χι χι χι!

Stilatos
11-05-05, 20:53
χαχαχα οντως :) o επισημος BURNOUT ΜΑΝ του κλαμπ :)

aman17-2
11-05-05, 22:06
εγώ θα περιμένω υπομονετικά σαν μικρό και ταπεινό μέλος ....

να φτιάξεις Stilo DEMO CAR ......

face
12-05-05, 08:34
αντε κωσταντινε ετοιμαζόμαστε και εμεις εδώ για ενα 1800αρι turbo....τουρμπινα οποσδηποτε 3αρα ρουλεμανατη για να στροφαρει πιο ευκολα....για intecooler ενα της forge σε στυλ εβο που κυκλοφορεί είναι αρκετο....με μειγματα/avance τι θα κάνετε..??

αν θελεις μπορεις να με φωναξεις στο ξηλωμα..παντα ηθελα να το κανω αυτό....επίσης να ξέρεις ότι υπάρχι γενικά ενα μπέρδεμα με τα roll-bar και κατι νεους κανοινσμούς....τα θελουν πιο gkeyka τωρα και να γραφουν πανω omp h sparco....

Psycho13
12-05-05, 11:06
Ρε προεδρε αλλαξοπιστησες???Παντως ουτε εγω θα ελεγα οχι σε ενα λιωσιματακι του punto!! :)

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
12-05-05, 11:38
Το θεμα ειναι οτι δεν αλλαζω club....απλα αυτο το αυτοκινητο το αγορασα σε χαμηλο κοστος...μα πολυ χαμηλο και μου το εκανε σαν δωρακι για να κανω τις τρελες μου μονο στην πιστα......ο κανονας του....απλα θα ερθει καιdemostilo αλλα ειναι πολυ δυσκολο με τα ηλεκτρονικα....το συγκεκριμενο Punto den ΟΒD...Ειναι μοντελο του 2000 και δεν θα αναβουν πολλα λαμπακια....ο φοβος μου...
Θα ειναι και στο DO IT YOURSELF σε καποια ραμπα για αρχικες επισκευες ολοι μαζι......
Παντως θα εχει τεραστιο αυτοκολλητο STILOCLUB.......[/u]

verone
12-05-05, 16:52
Δεν μου απαντας καλα καλα καλα

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
12-05-05, 17:30
Εγω αν δεν φυγω σαβ/κο για ξεκουραση στο εξοχικο μου θα ξεκινησω.....θα ξερω αυριο....αρα οποιος γουσταρει ακι πιανουν τα χερακια του παμε για ξυλωμα.........

verone
12-05-05, 17:58
Πως τα χανω αυτα ρε βιιιιιιιιι!

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
12-05-05, 18:58
ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ....ΓΑΜΩΤΟ....

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
13-05-05, 09:51
Κυριακη πρωι?????ξεκιναει!!!!!ποιος ειναι μεσα??????
Θα ξεκινησουμε με το ξυλωμα της καμπινας.......!!!!!ολα εξω.......!!!!!!!!!!!
ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ......ΕΓΩ ΠΟΛΥ ΟΡΕΞΗ...ΟΠΟΙΟΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΕΧΕΙ ΜΕΤΑ ΚΕΡΑΣΜΑ ΜΑΣΑ......ΚΑΙ ΓΥΡΟΥΣ ΣΤΗΝ ΠΙΣΤΑ.......
Θοδωρη κοβεσαι για λογους γνωστους.........!!!!!!!

face
13-05-05, 10:05
grrrr, δεν θα ειμαι κατω..κωνσταντινε δεν το βαζεις στο τραινο να στο ξυλώσω εγω σε μια μερα....μπορει να παρεις και bonus καμια 3αρα...

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
13-05-05, 10:30
TI 3ΑΡΑ?bmw???? :roll: :roll: ????να βαλω τα μεταφορικα??????????

karaLRS
13-05-05, 13:34
3αρα ρουλεμανατη


αυτή την 3άρα :D :D

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
13-05-05, 15:35
Το καταλαβα ....απλα να κανουμε και λιγη πλακα......

Psycho13
16-05-05, 22:09
Εγω προσφερομαι να βοηθησω στο ξηλωμα...Θα στο σακατεψω το puntακι!!!Πλακα πλακα θα βοηθησω γιατι μου αρεσουν οι modiφιες γενικως..

puntomad
16-05-05, 22:57
Συμπτωματικα πριν λιγο μιλαγα με εναν φιλο για βελτιωση του HGT, με managment τι θα κανετε?
Αγραφο εγκεφαλο?

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
17-05-05, 19:16
ΣΤο θεμα του προγραμματισμου θα βοηθησει λογικα ο δημητριαδης.......
Σημερα ξεκινησαν ολα....πληθυκε το αμαξι γιατι ηταν σε αθλια κατασταση....δεν το πειραξα καθολου για να μπορουμε να περιεργαστουμε την κυριακη....

thanasis134
17-05-05, 19:39
Η αρχή έγινε λοιπόν!!!
Κωσταντίνε τι χρώμα είναι?Πάντως μ'αυτά που θές να βάλεις και με το μεράκι που έχεις σίγουρα θα γίνει απίστευτο και πολυ γρήγορο!

Σου εύχομαι οτι καλύτερο και μετά από καιρό να το δούμε και να μην πιστεύουμε στα μάτια μας!

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
18-05-05, 09:12
Ειναι ανθρακι αλλα κατα πασα πιθανοτητα να μπορεσω (που θα μπορεσω)θα το κανω facelift.....θα ειναι φουσκωμενο οπως ακριβως το αγωνιστηκο της fiat.....ολα γινονται βασισμενο πανω σε αυτο....το ειχαμε και το δουλευαμε 3 χρονια στο συνεργειο....
αππλα ευτυχως ερχεται καλοκαιρακι και το συνεργειο θα ειναι το αυγουστο λιγο πεσμενο λογω διακοπων και θα μπορεσω να το δουλεψω...

face
18-05-05, 09:17
"Ειναι ανθρακι αλλα κατα πασα πιθανοτητα να μπορεσω (που θα μπορεσω)θα το κανω facelift.....θα ειναι φουσκωμενο οπως ακριβως το αγωνιστηκο της fiat"...

θελω να το δω αυτό....δηλαδη εχουμε και λεμε...

1.πρισμένο
2.1800 turbo
3.ελαφρωμένο

εκτιμώμενη ισχύς 240ps
εκιμώμενο βαρος 900κιλά..

μιλάμε για 0-100 κάτω απο 6sec...

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
18-05-05, 09:42
Ελπιζω.....!!!!
μακαρι...
θα το ηθελα....
το ποιο πιθανον να κοπει και η μετωπη μπροστα για επιπλεον χωρο(οπως στο αγωνιστικο)....
πετρο θα κετεβεις την κυριακη??να το δεις και να ακουσω και την δικια σου γνωμη!!!!!

face
18-05-05, 09:43
μακαρι να μπορούσα ρε γμτ..θα καθήσω βόλο όμως έχω δουλειά....

puntomad
18-05-05, 14:33
ΣΤο θεμα του προγραμματισμου θα βοηθησει λογικα ο δημητριαδης.......


Μπαινει προγραμμα? Δεν νομιζω.
Θα βαλεις αγγραφο επανω?

ThoDoriS
23-05-05, 19:15
Κρίμα που δεν ήρθατε την Κυριακή.....το puntaki μας περίμενε όλους......

Ορίστε μερικές φώτος.....όλα τα λεφτά ο θόρυβος που έκανε....

http://www.stiloclub.gr/images/Pictures/forum_pics/ThoDoriS/DSC01334.jpg
http://www.stiloclub.gr/images/Pictures/forum_pics/ThoDoriS/DSC01337.jpg
http://www.stiloclub.gr/images/Pictures/forum_pics/ThoDoriS/DSC01339.jpg

face
23-05-05, 19:18
τι ζαντες ειναι αυτες ρεεεεε...??

αμ τα λαστιχα...paris-dakar ετρεχε το εργαλείο...??

verone
23-05-05, 19:18
Το θελω στα χερια μου!

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
24-05-05, 18:18
καθε μερα λεω το ξεκιναω...αλλα πολυ δουλεια ρε ****το.....αμα αρχισω ομως θα κοιμηθω στο μαγαζι...........το αυτοκινητο εχει 91000κμ αγωνιστηκα......
δεν με ενοχλει καθολου για το λογο οτι θα ανοιχτει το μοτερ για σφυρηλατα και αλλα εντοσθια...........!!!!!!!!!!
πετρο????
θελω την βοηθεια σου για τι σφυρηλατα????
2,5 μαλλον.....??τουρμπινα...!!!!

face
24-05-05, 18:59
2,5 μαλλον.....??τουρμπινα...!!!!

oxi κωνσταντινε εισαι παλαβος...3αρα ρουλεμανατη θελει το εργαλειο...

για τα εμβολα θα ψάξω...αν και ξέρω ότι μπορεις και να τα βγαλεις και να τα στειλουμε για σφυρήλατα (ενα μονο), αν δεν υπάρχουν ετοιμα...

Stilatos
24-05-05, 20:11
ρε σεις να κοιταξουμε στην σελιδα απο n-technologies? εχει πραματια εκει για το punto.

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
25-05-05, 14:30
Πετρο θελω να εχω μπαμ απο χαμηλα...δεν με απασχολει στα πολλα.....δηλαδη μεσα σε πιστα η 3αρα θα ειναι ψοφια χαμηλα....

face
26-05-05, 10:06
κωνστανττινε κοιτα...για το μοτερ αυτο κανει η 3αρα..ρουλεμανατη παντα εχει μεγαλη διαφορα στο lαg καθώς τα ρουλεμαν δεν σταματουν να γυρίζουν σε αντιθεση με τις απλες με τα κουζινετα...

αν τυχον βαλεις μικρη τουρμπινα για αυτο το μοτερ τοτε θα την ξελιγώσεις γρήγορα και στα ψιλά θα είναι ψώφιο...ΔΕΝ ΘΑ γινει καλή μετατροπή..θα εχεις παρα πολύ μεγαλες θερμοκρασιες στην εξαγωγή λόγο τρελών στροφών τουρμπινας απο χαμηλά και γενικά η μετατροπή θα ειναι χαλια...βεβαια υπάρχουν και οι υβριδικές αλλα θελουν ψαξιμο πολύ να μην γινει καμια πατατα και μετα δεν γινεται τιποτα να διορθωθει..

παραπάνω δεν μπορώ να σε βοηθήσω..θελει μηχανικό...παρε ρε τρελε ενα τηλ τον θοδωρή να τον ρωτησεις...θα του πω εγω..

verone
06-07-05, 16:12
Τι εγινε τελικα αυτο το CAR?

ThoDoriS
07-07-05, 01:06
:roll: :roll: :136 :136