PDA

Επιστροφή στο Forum : μήπως οδηγείς εκτος από το stilo και μηχανή?



Nenya
15-02-05, 23:19
έπεσα σε ένα πολύ περίεργο link που με έκανε να σκεφτώ 1-2 πράγματα και μάλλον με μπέρδεψε

http://helmet.8m.net/kranos.htm

mike
16-02-05, 01:44
Όντας και μοτοσυκλετιστής έχω να πώ για το συγκεκριμένο άρθρο...

Η Μ@@@@@Α ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΔΕΡΝΕΙ ΣΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ!

Το κράνος σώζει ζωές και όποιος δεν το φοράει είναι λίαν επιεικώς αναγκέφαλος! Βαρέθηκα τον κάθε μ@@@@α που δημοσιεύει κάτι στο internet και το βλέπουν παιδάκια που θα ακολουθήσουν τις "συμβουλές" του και θα κλαίει η μάνα τους στο μνήμα...

Τί να πώ? Δεν ξέρω απο πού να αρχίσω.... Δεν θα ασχοληθώ, απλώς θα πώ ΑΓΝΟΗΣΤΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ... Όταν κινείσαι με 50χλμ/ω και ζυγίζεις 75 κιλά και πέσεις πάνω στην κυράτσα που δεν είδε το στόπ γιατί βαφόταν οι δυνάμεις που ασκούνται στο κεφάλι σου είναι 50Χ75=3750 κιλάκια.... Δεν νομίζεις οτι χρειάζεσαι όσο περισσότερη προστασία χρειάζεσαι?

Ας το δοκιμάσει αυτό ο ******ς που γράφει το άρθρο και να έρθει να μου πεί μετά για την αναγκαιότητα του κράνους. Πώς? Δέν θα ζεί? Γιατί να μην ζεί? Σάμπως έχει και τίποτα μέσα στην γκλάβα του για να πάθει ζημιά?

Συμπέρασμα: Μήν ακούτε τους μ@@@@@@ς....

ThoDoriS
16-02-05, 02:23
Επειδή το 2000 είχα ένα ατύχημα με μηχανάκι, το οποίο μου κόστισε σοβαρά στα γόνατα μου, ένα θα πώ:
ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΣΩΖΕΙ ΖΩΕΣ!!!

Αν δεν το φόραγα τότε δεν ξέρω τι θα μπορούσα να έχω πάθει, μπορεί και τίποτα, αλλα το ότι έσκασα με το κεφάλι και μετά πέσαν τα πόδια μου μάλλον μου λέει ότι δεν θα έιχα κεφάλι....

nandro
16-02-05, 09:43
Δυο πραγματα εχω μονο να πω επειδη ασχολουμαι με τα διτροχα πανω απο 15 χρονια.

α. Καθε φλωρατζα μπορει να εχει την γνωμη της οπως οι δοκτορες, οι ψυχολογοι, και λοιποι. Ουτως η αλλως η γνωμη ειναι σαν την κ.λ.τρυπιδα ολοι εχουν απο μια. Οταν ασχοληθουν με αγαπη και μερακι με το θεμα μοτοσυκλετα (ποτε δηλαδη) τοτε θα μιλησουμε σοβαρα)
β. Επειδη εχω -μεσα στα 15 χρονια που ασχολουμαι με την μηχανη- αγορασει αρκετα οικοπεδα ωστε να δικαιολογω το παρατσουκλι κτηματομεσιτης οφειλω να υπενθυμισω τα εξης: η ασφαλεια του μοτοσυκλετιστη εξαρταται 1. απο τον ιδιο 2. απο τον εξοπλισμο ασφαλειας (και οχι μονο το κρανος) 3. απο τους αλλους 4. απο το θεο. Και επειδη τα 1, 3, και 4 αφορουν και οποιαδηποτε αλλη δραστηριοτητα μας (ειτε οδηγουμε αυτοκινητο, ειτε οδηγουμε αεροπλανο, ειτε διαστημοπλοιο ειτε τα ποδια μας), ο μοτοσυκλετιστης πρεπει να εχει σωστο και πληρες εξοπλισμο ασφαλειας. Φυσικα και δεν προκειται αν φορεσει κρανος να μην τραυματιστει σε περιπτωση ατυχηματος αν ηταν ετσι τοτε θα μπορουσαμε με την ιδια λογικη να εχουμε ανοσια στις ασθενειες αν φορουσαμε προφυλακτικο.
Εχω κρατησει απο την τελευταια αγορα οικοπεδου η οποια συνοδευονταν απο μια εντυπωσιακη μετωπικη με αυτοκινητο (ειναι απιστευτο οτι ηταν Golf και δεν πιστεψα ουτε για μια στιγμη οτι μου το εστειλε ο θεος) το κρανος και το μπουφαν (η τελος παντων οτι απεμεινε απο αυτα) οπως επισης εχω κρατησει και το κεφαλι μου στη θεση του. Αν καποιος πιστευει οτι αν πεσει με λιγοτερα απο 80 χιλιομετρα την ωρα (ετσι λεει η "μελετη" των φωστηρων) στην ασφαλτο (στην καλυτερη περιπτωση) με το κεφαλι οτι δεν θα παθει τιποτα τοτε προτεινω να μας κανουν μια επιδειξη για να το διαπιστωσουμε και οι ιδιοι

mike
16-02-05, 09:59
Δεν μπορώ να συμφωνήσω περισσότερο....

DeepLevel
16-02-05, 10:51
Αντι να κλεισουν μεσα κατι τετοιους π@@@@@ς που γραφουν οτι τους κατεβει στο internet και ειναι κινδυνος πραγματικος για την κοινωνια, καθονται και κυνηγανε αλλους που σιγουρα δεν προκειται να σκοτωσουν ανθρωπους με αυτα που λενε...(ή δειχνουν εστω..)

McSergio
16-02-05, 12:03
Κοιτάξτε, μπορεί να λένε μ@λ@κίες αλλά σήμερα ο καθένας είναι ελεύθερος να εκφράζει τη γνώμη του...

Μπορεί το συγκεκριμένο site να έχει μεγάλη δόση προπαγάνδας αλλά μέσα στις πολλές υπερβολές λέει και μερικές αλήθειες, όπως ότι το κράνος περιορίζει κατά πολύ την ορατότητα και την ακουστική αντίληψη του αναβάτη.

Πιθανόν αυτός που τα έγραψε αυτά να ήταν υπέρ μιας νομοθεσίας που να έκανε υποχρεωτικό το κράνος μόνο για κίνηση σε μεγάλους δρόμους, εθνικό δίκτυο κλπ.

Βέβαια σε καμία περίπτωση δε συμφωνώ ότι το κράνος σκοτώνει. Κάποτε με έσωσε κι εμένα (έστω και αν οδηγούσα ποδήλατο...)

Panos_IOA
16-02-05, 13:14
Οπα ρε συναδελφοι!!! Διαβασατε ολη τη σελιδα; Διαβασατε τα Links αυτης της σελίδας;
Αμφισβητείτε οτι το κρανος μειωνει την ορατοτητα; Την ακοη; Οτι ειναι ακρως εκνευριστικο; (Ιδιαιτερα το καλοκαιρι που σου ζεματαει το κεφαλι;)
Διαφωνειτε με αυτο που λεει περι χρησης μεσα στην πολη; (Οκ, η Αθηνα δεν ειναι απλη πολη, αλλα ας παμε στις μικροτερες πολεις.)
Ο ανθρωπος λεει οτι μεσα στην πολη ειναι αχρηστο!! (Και συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ). Ο ανθρωπος λεει οτι αντι του ηλιθιου κρανους, ειναι καλυτερα να μην τρεχει κανεις, να εχει ΠΑΝΤΑ φρεσκα λαστιχα (αλλαγη καθε 2 χρονια το ελαχιστο), να προσεχει τους πάντες και τα παντα, οταν οδηγει!!
Αυτα τα απλα λεει, γιατι να τον σταυρωσουμε;;
Αμφισβητειτε οτι οσοι φορανε κρανος τεινουν τα τρεχουν παραπανω;
Και τελος παντων, οσοι απο εσας εμπλακηκατε σε ατυχηματα, μηπως τρεχατε κιολας;
Και ξεκαθαριζω : Οταν οδηγεις εκτος πολεως (και εντος Αθηνας), με ταχυτητα ανω των 50 χλμ την ωρα χρειαζεσαι κρανος.
Απο εκει και περα, μεσα σε μικρες πολεις μονο προβληματα δημιουργει.
Γι' αυτο και ποτε δεν φορω κρανος μεσα στην πολη, το θεωρω επικινδυνο!! Και για να μην νομισετε οτι με τη μηχανη παω μονο στις τραπεζες, καθε χρονο 15 μερες το καλοκαιρι παω διακοπες με τη μηχανη, κυριως στο Αιγαιο και εκει φυσικα, στις εθνικες οδους, φορω το κρανος μου.
Και μεσα σε κατοικημενη περιοχη δεν υπερβαινω ΠΟΤΕ τα 40 χλμ. Και στις διασταυρωσεις με 2 κυριολεκτικα!!! Για κοντρες και σουζες και αηδιες ουτε λογος φυσικα!! Οδηγω μηχανακια και μηχανες απο 16 χρονων και στα 34 ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΙΝΔΥΝΕΥΣΕΙ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ, γιατι προσεχω ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΡΕΧΩ!!
Γιατι εκτος απο τα αυτοκινητα που μπορουν να σκοτωσουν το μοτοσυκλετιστη, υπαρχουν και οι πεζοι τους οποιους μπορει να σκοτωσει ο μοτοσυκλετιστης!! Και τις δυο περιπτωσεις ΜΟΝΟ με λιγη ταχυτητα τις γλιτωνεις. Απο εκει και περα, ολα τα αλλα ειναι ημιμετρα για να δικαιολογησεις καταστασεις.
Τρεχω, δεν προλαβαινω να φρεναρω, και φοραω το κρανος για να νομιζω οτι θα σωθω!!! Καλυτερα το προλαμβανειν.... Μην τρεχετε και ολα θα ειναι ΟΚ!!! Το κρανος ειναι αχρηστο βαρος...

mike
16-02-05, 14:22
Οπα ρε συναδελφοι!!! Διαβασατε ολη τη σελιδα; Διαβασατε τα Links αυτης της σελίδας;
Αμφισβητείτε οτι το κρανος μειωνει την ορατοτητα; Την ακοη; Οτι ειναι ακρως εκνευριστικο; (Ιδιαιτερα το καλοκαιρι που σου ζεματαει το κεφαλι;)
Διαφωνειτε με αυτο που λεει περι χρησης μεσα στην πολη; (Οκ, η Αθηνα δεν ειναι απλη πολη, αλλα ας παμε στις μικροτερες πολεις.)
Ο ανθρωπος λεει οτι μεσα στην πολη ειναι αχρηστο!! (Και συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ). Ο ανθρωπος λεει οτι αντι του ηλιθιου κρανους, ειναι καλυτερα να μην τρεχει κανεις, να εχει ΠΑΝΤΑ φρεσκα λαστιχα (αλλαγη καθε 2 χρονια το ελαχιστο), να προσεχει τους πάντες και τα παντα, οταν οδηγει!!
Αυτα τα απλα λεει, γιατι να τον σταυρωσουμε;;
Αμφισβητειτε οτι οσοι φορανε κρανος τεινουν τα τρεχουν παραπανω;
Και τελος παντων, οσοι απο εσας εμπλακηκατε σε ατυχηματα, μηπως τρεχατε κιολας;
Και ξεκαθαριζω : Οταν οδηγεις εκτος πολεως (και εντος Αθηνας), με ταχυτητα ανω των 50 χλμ την ωρα χρειαζεσαι κρανος.
Απο εκει και περα, μεσα σε μικρες πολεις μονο προβληματα δημιουργει.
Γι' αυτο και ποτε δεν φορω κρανος μεσα στην πολη, το θεωρω επικινδυνο!! Και για να μην νομισετε οτι με τη μηχανη παω μονο στις τραπεζες, καθε χρονο 15 μερες το καλοκαιρι παω διακοπες με τη μηχανη, κυριως στο Αιγαιο και εκει φυσικα, στις εθνικες οδους, φορω το κρανος μου.
Και μεσα σε κατοικημενη περιοχη δεν υπερβαινω ΠΟΤΕ τα 40 χλμ. Και στις διασταυρωσεις με 2 κυριολεκτικα!!! Για κοντρες και σουζες και αηδιες ουτε λογος φυσικα!! Οδηγω μηχανακια και μηχανες απο 16 χρονων και στα 34 ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΙΝΔΥΝΕΥΣΕΙ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ, γιατι προσεχω ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΡΕΧΩ!!
Γιατι εκτος απο τα αυτοκινητα που μπορουν να σκοτωσουν το μοτοσυκλετιστη, υπαρχουν και οι πεζοι τους οποιους μπορει να σκοτωσει ο μοτοσυκλετιστης!! Και τις δυο περιπτωσεις ΜΟΝΟ με λιγη ταχυτητα τις γλιτωνεις. Απο εκει και περα, ολα τα αλλα ειναι ημιμετρα για να δικαιολογησεις καταστασεις.
Τρεχω, δεν προλαβαινω να φρεναρω, και φοραω το κρανος για να νομιζω οτι θα σωθω!!! Καλυτερα το προλαμβανειν.... Μην τρεχετε και ολα θα ειναι ΟΚ!!! Το κρανος ειναι αχρηστο βαρος...

Παναγιώτη, συγνώμη κιόλας αλλά θεωρώ πως τα λεγόμενα σου είναι ανυπόστατα. Πηγαίνεις με 40χλμ/ω, όπως λές. Ζυγίζεις 75 κιλά. 40Χ75=3000κιλά! Ξέρεις τι θα πάθεις εάν σου πεταχτεί ένα αυτοκίνητο απο ένα στενό και δεν το προλάβεις και σκάσεις με το κεφάλι επάνω του? Η λέξη πελτές σου λέει κάτι?
Άντε και να υποθέσω οτι είσαι ο σούπερ-ντούπερ οδηγός, και δεν τρακάρεις ποτέ. Τί θα γίνει εάν εκεί που πηγαίνεις όμορφα και ωραία σου έρθει απο πίσω ο κωλόβλαχος απο την Μανωλιάσα (Χωριό των Ιωαννίνων) με το Ντάτσουν που δεν έχει πάει ποτέ για φρένα-λάστιχα κτλ. ? Τί θα πάθεις? Καλά μαντεψες, πελτές πάλι.

Το κράνος σώζει ζωές και εάν το φοράς καθημερινά προσαρμόζεται και η ακοή σου και η ορασή σου. Τώρα εάν δεν γουστάρεις να το φοράς μεγεία σου με χαρά σου, δικό σου είναι το κεφάλι. Μήν προσπαθείς να μας πείσεις όμως οτι είναι άχρηστο.... Και μέχρι το περίπτερο να πάς πρέπει να το φοράς. Η μηχανή είναι επικίνδυνη, όταν την οδηγάει επικίνδυνος οδηγός.

Σου εύχομαι να είσαι πάντα καλά και πάντα όρθιος και ατρακάριστος...

Panos_IOA
16-02-05, 14:46
Προείπα φιλε μιχαλη οτι στις διασταυρωσεις παω με 2, κυριολεκτικα!!
Αρα αυτο που λες δεν ισχυει, γιατι ποτε δεν προκειται να περασω διασταυρωση με 40 χλμ. Ειναι αυτο που λεω, δεν τρεχω για να μην εχω προβλημα και να ψαχνω το κρανος οταν σκασω με τα 40 ή και παραπανω χλμ.

Αληθεια, ποσα ατυχηματα εχεις δει με μηχανη να της σκασουν απο πισω?? Και εστω κι αν αυτο το απιθανο γινει, που ακριβως εντοπιζεται η επιβαρυνση ;; Μηπως στον αυχενα απο την αποτομη μετατοπιση του σωματος μπροστα και την καθυστερηση ακολουθησης του κεφαλιου λογω αδρανειας;; Μηπως ειναι καλυτερο τοτε να μην εχεις αλλα 2 κιλα στο κεφαλι σου (λογω κρανους), αρα και η αδρανεια να ειναι σαφως μικροτερη λογω μικροτερου βαρους;; (Αν δεν εχεις κρανος;).

Απο εκει και περα ειναι απλα μαθηματικα και θεμα προτεραιοτητων.

Η μηχανη ειναι ελευθερια και αυτο δεν επιτυγχανεται με το κρανος.
Η μηχανη ειναι ολοκληρη φιλοσοφια και για αυτο αν πεις σε παλιο μοτοσυκλετιστη περι κρανους θα σε βρισει!! (Ως γνωστον η μηχανη εχει αντικαταστησει το αλογο).
Τα ατυχηματα με μηχανη, οπως αλλωστε και με αυτοκινητο οφειλονται στην υπερβολικη ταχυτητα σε συνδυασμο μα αλλους παραγοντες, οπως ελλειψη λογικης, κακο οδοστρωμα, υπερεκτιμηση δυνατοτητων.

Με την ιδια λογικη πρεπει να φορεσουμε πανοπλια οταν καβαλαμε μηχανη. Δεν βγαινει πουθενα.
Εγω τα λεω αυτα, γιατι εχει επικρατησει μια φημολογια οτι το κρανος σωζει και καλα ζωες, και ολοι το φορανε και πανε οπως να ειναι!! Με αυξημενη ταχυτητα, με χαλια λαστιχα, χωρις φωτα κλπ....
Ε λοιπον, το κρανος δεν σωζει τιποτα!! Η λογικη, η αυξημενη προσοχη και η μειωμενη ταχυτητα σωζει ζωες.

Και δεν ειναι ΚΑΘΟΛΟΥ τυχαιο οτι υπαρχουν οδηγοι που εμπλεκονται σε ατυχηματα και οδηγοι που δεν εχουν εμπλακει ΠΟΤΕ!!! Εγω ανηκω στους δευτερους, γιατι δεν περιμενω απο το δρομο, απο τη ζωνη, απο το κρανος να με σωσουν... Εγω θα σωσω τον εαυτο μου, οδηγωντας με συνεση...

Απο εκει και περα, οπως ειπα παραπανω ειναι θεμα προτεραιοτητων....

mike
16-02-05, 15:35
Προείπα φιλε μιχαλη οτι στις διασταυρωσεις παω με 2, κυριολεκτικα!!
Αρα αυτο που λες δεν ισχυει, γιατι ποτε δεν προκειται να περασω διασταυρωση με 40 χλμ. Ειναι αυτο που λεω, δεν τρεχω για να μην εχω προβλημα και να ψαχνω το κρανος οταν σκασω με τα 40 ή και παραπανω χλμ.

Κι εγώ σου ξαναλέω, την ώρα που σταματάς να ελέγξεις έρχεται ο μπάρμπας απο πίσω και σου δίνει μία και εκτινάσεσαι 20 μέτρα με το κεφάλι στο πεζοδρόμιο. Πελτές.



Αληθεια, ποσα ατυχηματα εχεις δει με μηχανη να της σκασουν απο πισω?? Και εστω κι αν αυτο το απιθανο γινει, που ακριβως εντοπιζεται η επιβαρυνση ;; Μηπως στον αυχενα απο την αποτομη μετατοπιση του σωματος μπροστα και την καθυστερηση ακολουθησης του κεφαλιου λογω αδρανειας;; Μηπως ειναι καλυτερο τοτε να μην εχεις αλλα 2 κιλα στο κεφαλι σου (λογω κρανους), αρα και η αδρανεια να ειναι σαφως μικροτερη λογω μικροτερου βαρους;; (Αν δεν εχεις κρανος;).


Έχω δεί παιδί να σκάει κυράτσα απο πίσω του σε βρεμένο δρόμο και να του σπαει πόδι. Ναι φόραγε κράνος και σώθηκε. Περι αδράνειας και αυχένα, εάν πέσεις απο το μόνο που δεν κινδυνεύεις είναι απο την αδράνεια. Κινδυνέυεις απο τα άλλα αυτοκίνητα, τα πεζοδρόμια, τα κάγκελα που θα σταματήσουν την πτήση σου.



Απο εκει και περα ειναι απλα μαθηματικα και θεμα προτεραιοτητων.


Η ζωή μου έχει πάντα προτεραιότητα και όταν βλέπω οτι με το κράνος προστατεύται το κράνος είναι Νο1 προτεραιότητα για μένα.(Μαζί με γάντια μηχανής, μπουφάν με προστατευτικά και μπότες)

Μαθηματικώς Τρακάρισμα + κράνος --> Ζωή>Θάνατος
Τρακάρισμα - κράνος --> Ζωή<Θανατος




Η μηχανη ειναι ελευθερια και αυτο δεν επιτυγχανεται με το κρανος.
Η μηχανη ειναι ολοκληρη φιλοσοφια και για αυτο αν πεις σε παλιο μοτοσυκλετιστη περι κρανους θα σε βρισει!! (Ως γνωστον η μηχανη εχει αντικαταστησει το αλογο).
Τα ατυχηματα με μηχανη, οπως αλλωστε και με αυτοκινητο οφειλονται στην υπερβολικη ταχυτητα σε συνδυασμο μα αλλους παραγοντες, οπως ελλειψη λογικης, κακο οδοστρωμα, υπερεκτιμηση δυνατοτητων.


Κάτσε γιατί δεν σε προλαβαίνω... Η μηχανή είναι ελευθερία και απολαμβάνεται καλύτερα, όταν ζείς.
Η μηχανή είναι φιλοσοφία και τις απόψεις του κάθε ραμολιμέντου με BMW του μεσοπολέμου τις έχω γραμμένες στ' @@ μου.

Τα ατυχήματα συμφωνώ οτι οφείλονται στους παραπάνω λόγους αλλά σου ξαναλέω οτι δεν είσαι μόνος σου στον δρόμο. Κυκλοφορούν αμέτρητοι μαλάκες οι οποίοι δεν δίνουν δεκάρα για την ύπαρξη σου. Ο νόμος της ζούγκλας.




Με την ιδια λογικη πρεπει να φορεσουμε πανοπλια οταν καβαλαμε μηχανη. Δεν βγαινει πουθενα.
Εγω τα λεω αυτα, γιατι εχει επικρατησει μια φημολογια οτι το κρανος σωζει και καλα ζωες, και ολοι το φορανε και πανε οπως να ειναι!! Με αυξημενη ταχυτητα, με χαλια λαστιχα, χωρις φωτα κλπ....
Ε λοιπον, το κρανος δεν σωζει τιποτα!! Η λογικη, η αυξημενη προσοχη και η μειωμενη ταχυτητα σωζει ζωες.


Συμφωνώ για την πανοπλία, όταν την καβαλάω προσπαθώ να φοράω την πιο σύγχρονη πανοπλία που κυκλοφορεί και μπορώ να την αγοράσω. Ο σωστός μοτοσυκλετιστής που σέβεται την ζωή του πρέπει να φοράει εξοπλισμό, να έχει καλά λάστιχα, φρένα, φώτα, φλάς κτλ αλλιώς να πάει με τα πόδια. Τώρα πολύ λίγοι το κάνουν αυτό αλλά και πάλι στ' @@ μου. Εγώ τι κάνω είναι το θέμα.



Και δεν ειναι ΚΑΘΟΛΟΥ τυχαιο οτι υπαρχουν οδηγοι που εμπλεκονται σε ατυχηματα και οδηγοι που δεν εχουν εμπλακει ΠΟΤΕ!!! Εγω ανηκω στους δευτερους, γιατι δεν περιμενω απο το δρομο, απο τη ζωνη, απο το κρανος να με σωσουν... Εγω θα σωσω τον εαυτο μου, οδηγωντας με συνεση...

Απο εκει και περα, οπως ειπα παραπανω ειναι θεμα προτεραιοτητων....

Μιά φορά με τρακάρανε σταματημένο με το μιραφιοράκι μου, και μιά φορά με έριξε μια μαλακισμένη με την μηχανή. Οδηγώ με σύνεση και τα δύο οχήματα και πάντα φοράω ζώνη στο αυτοκίνητο, κράνος μπουφάν γάντια στην μηχανή γιατί δεν φτάνει να οδηγάς με σύνεση. Οι παράγοντες που απειλούν την ζωή σου δεν είναι υπολογίσιμοι πάντα.

Ελπίζω να αναθεωρήσεις τις απόψεις σου, γιατί όλοι οι οδηγοί αγώνων ότι και να οδηγούν το φοράνε το γ@μημένο. Κάτι ξέρουν....

FBNNOS
16-02-05, 15:52
Πάνο από τα Ιωάννινα, ωραία τα λές.
Μου θυμίζει την διαφήμιση των Μc Donnalds που είχε μια έρευνα που πιστοποιούσε ότι το να τρώς συνεχώς απο την εν λόγω αλυσίδα φαγητού παραμένεις υγιής μιας και λαμβάνεις όλα τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά και κανένα επιβλαβές. Όπως ίσως καταλαβαίνεις αυτό δεν ισχύει. Μάλιστα έχει γυριστεί ταινία/ντοκυμαντέρ με τίτλο "Oversize me" (σαν το Φαρενάϊτ 9/11) που θα προβληθεί και στην Ελλάδα.

Το 1996 είδα στην Κέρκυρα τα μυαλά ενός οδηγού από μηχανή στον προφυλακτήρα μιας νταλίκας όταν πήγα να βοηθήσω με το κούτι των πρωτων βοήθειών του αμαξιού μου (τι αφελής που ήμουν). Μου έγινε μάθημα και πήρα κράνος

Το 1998 ενώ πηγαινα με μια μηχανή και 60-70 χλμ στην δουλεία (7 το πρωϊ) έπεσε πανω μου μια ρωσίδα ξενυχτισμένη απο κ0λ0μπαρο και έμεινα 6 μήνες στο κρεβάτι με φυσιοθεραπείες, σπασμένα χέρια πόδια, 1 σπασμένο πλευρο, πολές πλαστικές σώματος και ΑΓΡΑΤΖΟΥΝΙΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ μιας και φορούσα κράνος. Τέρμα τα αθλήματα που έκανα απο 15 χρονών, τέρμα το αδύνατο σώμα, τέρμα όλα. Και αν φορούσα στολή (αλλά βαριόμουν ο μ@λ@κας να την βάζω/βγαζω) ίσως είχα γλυτώσει τα νοσοκομεία. Μού έγινε μάθημα και δεν το ξαναβγάζω το κρανος (ούτε στην μπανιέρα που κάνω μπάνιο μην γλιστρήσω και πέσω, χα χα χα).

Τώρα τι λέει μία και ένας ( "της κοινωνιολόγου Θεαν. Ξένου σε συνεργασία με τον φυσικό δρ. Διον. Βάδεν" ) στο ίντερνετ...

Αυτά στα είπα μιας και λές "Εγω θα σωσω τον εαυτο μου, οδηγωντας με συνεση... " το οποίο είναι απλή επαγωγή και όχι συνεπαγωγή.

Έβαλα τα χέρια μου κάποτε στα κάρβουνα του τζακιού και τα έκαψα. Τώρα σας το λέω. Αν δεν με πιστεύετε βάλτε τα χέρια σας μέσα στα πυρωμένα κάρβουνα στο τζάκι και θα πιστείτε. Αν με πιστεύετε θα γλυτώσετε το κάψιμο.

It's up to you...

Kαι για να μην είμαι εκτός θέματος έχω μια Χαγιαμπούζα (χωρίς κόφτη στα 300 χλμ/ωρα, απ'τις πρώτες που ήρθαν Ελλάδα), μια Χάρλει 993( επαιτιακή 900άρα), και μια CB (γιατί ο παλιός είναι αλλιώς)

FBNNOS
16-02-05, 15:58
γιατί όλοι οι οδηγοί αγώνων ότι και να οδηγούν το φοράνε το γ@μημένο. Κάτι ξέρουν....
Μπάαααα, δεν ξέρουν τίποτα... :lol: :lol: :lol:
Απλώς
1) Αν τό'χουν στο χερι δεν μπορούν να οδηγούν άνετα και να αλλάζουν ταχύτητες.
2) Αν το αφήσουν πίσω ή κάτω είναι στρογγυλό και κυλάει και κάνει θόρυβο.
3) Δεν χωράει σε καμιά τσέπη.
4) Είδαν τους πιο παλιούς που το φοράγανε.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

nandro
16-02-05, 16:03
Φιλε Πανο,

μην μηδενιζουμε τα παντα
ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΣΩΖΕΙ ΖΩΕΣ
και ειλικρινα ως παλιος μοτοσυκλετιστης και πολλα παθων ευχομαι ποτε να μην το καταλαβεις με τον ασχημο τροπο.
Αν ολα λυνονται με την συνετη σου οδηγηση τοτε ασφαλως δεν χρειαζεσαι καλα φρενα (αφου πας σιγα), δυνατους κινητηρες (αφου πας σιγα) ασφαλη πλαίσια (αφου πας σιγά), καλές αναρτήσεις (αφού πας σιγά) λάστιχα υψηλών επιδόσεων (αφού πας σιγά).
Τώρα όσον αφορά τα πλεονεκτήματα του να μην φοράς κράνος να σου θυμίσω μερικά:
1. Πετραδάκια που σου σκάνε στη μούρη από τα λάστιχα των μπροστινών
2. Την πανοραμικη αποψη των σταγονων της βροχης που δεν σε αφηνουν να ανοιξεις τα ματια σου
3. Την αισθηση ασφαλειας αφου ολοι στην παρεα σε φωναζουν ξεροκεφαλο κατι θα ξερουν
4. Τις ψυξεις και ιγμορίτιδες

Ειναι επιλογη σου να πηγαινεις αργα και ειναι επιλογη σου να μην φορας κρανος μην προσπαθεις ομως να πεισεις οτι ειναι και ασφαλες
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ

Εξαλλου αν ολα αυτα που λες ως αρνητικα ισχυαν (περιορισμενο οπτικο πεδιο, τραυματισμοι στον αυχενα εξαιτιας του κρανους κλπ.) ισχυαν φανταζεσαι τι μεγαλο προβλημα θα δημιουργουνταν στους οδηγους αγωνων οι οποιοι εχουν απολυτη αναγκη το οπτικο πεδιο οδηγουν σε συνθηκες που εμεις ουτε ονειρευομαστε και αν τυχει η στραβη τοτε οι πολλαπλασιασμοι του Μιχαλη ειναι πολλαπλασιοι? Θα γινονταν κομματια.
Δεν γινεται φιλε Πανο να σε σωζει το κρανος σε πολυ υψηλοτερες ταχυτητες με πολυ μεγαλυτερες δυναμεις και να μην μπορει στα λιγα.

Panos_IOA
16-02-05, 17:10
Λοιπον συναδελφοι, ή δεν διαβαζετε αυτα που γραφω, ή δεν διαβαζετε αυτα που γραφω...
Ξεκαθαρισα οτι ολα αυτα ππου λεω ισχυουν σε πολεις εκτος Αθηνων και Θεσ/νικης φυσικα, ήτοι μεγαλουπολεων στις οποιες οι ταχυτητες ειναι μακραν μεγαλυτερες και οι κινδυνοι παλλαπλασια περισσοτεροι!! Αλλο να εχεις 100 αυτοκινητα να αντιμετωπισεις, αλλο να εχεις 10000!!! Φισικα και ειναι γεωμετρικα αυξημενοι οι κινδυνοι.
Ακουω οτι ΜΙΑ φορα ο ενας ειδε αυτο, και αλλη ΜΙΑ φορα ο αλλος ειδε εκεινο....
Αυτα τα ατυχηματα ομως δεν ειναι ο κανονας....
Το θεμα ειναι το τι λενε οι στατιστικες, και οι στατιστικες στα ατυχηματα με μηχανες ειναι κατατοπιστικότατες.... ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ, ΑΛΛΑΓΗ ΛΩΡΙΔΑΣ, ΑΝΕΥΘΥΝΗ ΟΔΗΓΗΣΗ (ητοι σουζες, κοντρες, σφηνες, προσπερασματα θανατου και λοιπες συνηθειες ηλιθιων αναβατων). Και μην μου πει κανεις οτι δεν τα εχετε δει αυτα!!! Και μην μου πει κανεις οτι δεν τα εχετε δει με ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑ συχνοτητα απο τη θεια που βαρεσε το μηχανακι απο πισω και απο τη ρωσιδα που πεταχτηκε στο δρομο!!! Ε λοιπον αυτοι με υποχρεωσανε εμενα να μου βαλουν κρανος με το ζορι κιολας.... (Το αν ειναι συνταγματικο να ειναι υποχρεωτικο το κρανος με επιβολη προστιμου, ειναι μια αλλη, μεγαλη, πονεμενη ιστορια....).

Ευκαιριας δοθείσης να πω οτι τα 70 χλμ σε κατοικημενη περιοχη ειναι ΠΟΛΥ μεγαλη ταχυτητα για μηχανη, με δεδομενη τη περιορισμενη ικανοτητα της μηχανης στο φρεναρισμα.....

Αν παμε με τη λογικη τη δικη σας, με την πιθανοτητα δηλαδη μια στο εκατομμυριο (γιατι τα ατυχηματα που περιγραφετε, αυτη την πιθανοτητα εχουν να συμβουν), τοτε πρεπει και οι πεζοι να βαλουν κρανος, μην τους πεσει καμμια μαρκιζα, γλαστρα, απλωστρα στο κεφαλι!! :D :D :D

Τα καλα λαστιχα, φρενα, αμορτισερ κλπ χρειαζονται, ουτως ωστε με την μικρη ταχυτητα να εχεις τα καλυτερα αποτελεσματα και να σταματησεις ασφαλής και στη μικροτερη αποσταση!! με την μεγαλη ταχυτητα, ετσι κι αλλιως δεν προλαβαινεις και πολλα.... Και εγω κυριοι σε κατοικημενη περιοχη δεν τρεχω... Και δεν το εχω μετανοιωσει ποτε.

Οσον αφορα την παρεα μου, δεν εχω προβλημα, διοτι ουδεις το χρησιμοποιει, και ειμαι στην ευχαριστη θεση να χαιρομαι ολους τους φιλους μου ολα αυτα τα χρονια!!! Και φυσικα, η παρεα η δικη μας δεν ενεπλακη ποτε σε κοντρες, σουζες κλπ... Ειμαστε εραστες της μοτοσυκλετας (και οτι αυτη συνεπαγεται) και οχι της ταχυτητας..... Και για αυτους που ξερουν, υπαρχει ΜΕΓΑΛΗ διαφορα μεταξυ των δυο....

Για αρρωστις, ιγμοριτιδες κλπ ουτε λογος. Φυσικα και δεν παιρνω τη μηχανη οταν ο καιρος ειναι βροχερος ή πολυ κρυος... Με το ελληνικο οδοστρωμα δεν λεει να καβαλας μηχανη σε βρεγμενο ή παγωμενο...

Οπως και να ειναι, ειναι αδυνατο να συμφωνησουμε σε αυτο, διοτι υπαρχει εντελως διαφορετικη φιλοσοφια πανω σε αυτο!!!

Και φυσικα δεν προσπαθω να πεισω κανεναν για την ορθοτητα των λεγομενων μου και φυσικα δεν προκειται να πεισθω απο τα λεγομενα τα δικα σας...

Ας ειμαστε ολοι καλα και ας απολαμβανουμε τη ζωη και την οδηγηση οπως ο καθενας θελει και θεωρει σωστο!! Απο εκει και περα ο καθενας κραταει τη γνωμη του και την αποδεικνυει με τα πεπραγμενα του!!

Panos_IOA
16-02-05, 17:15
Οσο για τους οδηγους αγωνων, απαντησα νομιζω. Οτι στις μεγαλες ταχυτητες χρειαζεται το κρανος..
Βεβαια το προβλημα της αδρανειας ισχυει και εκει για αυτο και τοποθετησανε το συστημα HANS.

GN_AZ
25-02-05, 00:35
Αν και λίγο αργά θα ήθελα να πω κι εγώ την γνώμη μου για το θέμα. Οδηγώ μηχανές 6 χρόνια, έχω δοκιμάσει όλα τα είδη και αυτή τη στιγμή έχω ένα Ζ750. Συμφωνώ απόλυτα με τον Πάνο. Δεν πιστεύω οτι το κράνος θα σώσει την ζωή μου σε περίπτωση πτώσης. Ίσως σώσει το κεφάλι μου αλλά δεν νομίζω οτι το χρειάζομαι αν μου λείπουν χέρια, πόδια. Θα προτιμούσα μια καλή στολή και οδήγηση χωρίς κράνος εντός πόλεως, ωστε να έχω όσο το δυνατόν μεγαλύτερο οπτικό πεδίο και παράλληλα την δυνατότητα να αποφεύγω εγώ τους άλλους κι όχι αυτοί εμένα. Είτε τρακάρω εγώ ένα αμάξι είτε με τρακάρει αυτό εμένα θα πάνε στο νοσοκομείο οπότε θα πρέπει να προσέχω διπλά και να δουλεύω τις αισθήσεις μου στον κόφτη. Δεν νομίζω οτι είναι εφικτό φορώντας κράνος. Όσο για το παράδειγμα με τον αναβάτη τον 75 κιλών που κινείται με 40 χλμ, πιστεύεις οτι θα αντέξει το κράνος αυτή την πίεση ? Σίγουρα για διαδρομή εκτός πόλεως με ταχύτητες άνω των 80χλμ το κράνος χρειάζεται, όχι όμως τόσο για να σε σώσει άν πέσεις αλλά για να κρατάει τον αέρα, την σκόνη, τα έντομα μακριά από τα μάτια σου. Στον ανοιχτό δρόμο δεν υπάρχουν διασταυρώσεις για να φοβάσαι και δεν πρόκειται ποτέ να χρειαστεί να ρυθμίζεις τις κινήσεις σου με βάση τις κινήσεις των τεσσάρων αυτοκινήτων που είναι γύρω σου που σημαίνει οτι οι κανόνες εκεί αλλάζουν. Έχω οδηγήσει σε Αθήνα και Θεσ/νίκη και προσωπικά μου είναι αδύνατο να αισθανθώ ασφαλής φορώντας κράνος. Να πω οτι έχω χάσει δύο φίλους οι οποίοι φορούσαν κράνος και ο ένας και στολή. Μάταια, η πτώση με δίκυκλο πάντα θα είναι οδυνηρή ότι και να γίνει. Το δίκυκλο μπορεί να έχει μόνο ενεργητική ασφάλεια και όχι παθητική. Όσο για τους οδηγούς αγώνων αυτή είναι μια άλλη κατηγορία η οποία καμία σχέση δεν έχει με μας -αν και πιστεύω οτι ο μέγας Doohan οδηγάει χωρίς κράνος - ούτε οι ίδιοι σαν αναβάτες ούτε ο εξοπλισμός τους πόσο μάλλον οι συνθήκες των ατυχημάτων τους (δεν έχω δει κανέναν να τρακάρει με αμάξι). Φιλικά εύχομαι σε όλους πολλά και ασφαλή χλμ.

veloce
25-02-05, 02:06
Οπα μαγκες οπα....Κατοχος και εγω μηχανης και πολλα χρονια μηχανοβιος..(εχω και εγω ενα cb μουρλια) ενα εχω να πω..
Το αν τελειωσε το λαδακι σου που λενε δεν εχει να κανει με κρανος η ζωνη...Δεν σημαινει ομως οτι δεν σωζει ζωες...Εχω και δικα μου αλλα και γνωστων κρανη να σας δειξω τα οποια πραγματικα δεν ξερω σε τι κατασταση θα ηταν τον κεφαλι μου αν δεν τα ειχα...Τα ολλα οσα λεει ο τιπος ειναι μπαρουφες με κεφαλεο το Μ...
Οχι παιδες τιποτα δεν ισχυει απο αυτα που λεει...
Η ωρατοτητα σε κρανος οχι (γιογιο) ειναι μια χαρα...
Αν ο τυπος που ειχε γραψει το αρθρο ειχε καβαλισει ποτε μηχανη...Μετα τα 100χλμ ΔΕΝ ακους τιποτα απο τον αερα...αρα δεν βλεπω τι ζημια κανει το κρανος...
Λεει οτι το κρανος σου δεινει την εσθηση της ασφαλιας και το χαρακτηριζει για κακο....Αυτα τα λενε αυτοι που τους <<παει>>το οχημα και οχι αυτοι που ΤΟ <<πανε>>
Και τελος παντον ο τυπος ειχε φανερα πολυ περισσοτερο καιρο απο εμενα να γραψει τις μπουρδες του απο οτι εχω εγω καιρο για να απαντησω στις βλακειες του...Και για τους μη μηχανοβιους και ενοω αυτους που εχουν μηχανη ε οχι κανα Carelli... υπαρχουν και πολλα site με μηχανες που μπορουν να ακουσουν απο τους πραγματικους οπαδους την γνωμη τους...
(μεσα και εγω)...Φιλικα προς ολους μιας και δεν διαβασα ολλα τα αλλα ποστ για να ξερω ποιοι συμφωνουν και ποιοι διαφωνουν με την αποψη μου... 8)

veloce
25-02-05, 02:11
Α και κατι λιγο ακομα...
καπου γραφει ο τυπος οτι μπορει να μπει μεσα μαμουνι και να χασεις τον ελενχο....
Αυτο ειναι για τους ηλιθιους (Πρωτος εγω και με διαφορα) που οδηγουν με ΑΝΟΙΧΤΗ την ζελατινα...το προβλημα ομως δεν ειναι να παγειδευτει αλλα και φορωντας (με ανοιχτη ζελατινα) αλλα και χωρις κρανος τα μαμουνια δεν παγειδευοντα μπαινουν ΠΑΝΤΑ στο ματι (και τσουζει το γμημ@ενο) και σε παρα πολλους στο στομα (εχω φαει μυγα στο παρελθον...2 κιλα πηρα φτου...)Και κατα βαση αυτη ειναι και η μεγαλητερη χρισημοτητα μεσα στην πολη γιατι εκτος απο μυγες κοικλοφορουν και <<αδεσποτα>>χαλικακια απο τις ροδες φορτηγων......
Και πραγματικα το τελευταιο γιατι Βαρεθηκα.....
Να εχουμε λεει καινουργια λαστιχα .......μεχρι 2 χρονων..... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Για τι μηχανη λεει για zundap????Ο ΑΣΧΕΤΟΣ?????
Η δικια μου το καλοκαιρι (αυγουστο) αλλαξε λαστιχα και το καλοκαιρι που ερχεται δεν τα βλεπω να με βγαλουν....Γιατι τα λαστιχα σε μια μηχανη ειναι ΤΟ ΠΟΛΛΥ ΓΙΑ 10.000 ΧΛΜ ΚΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΓΙΑ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ.... :idea:

mike
25-02-05, 09:21
Πέστα χρυσόστομε.....

face
25-02-05, 10:10
δεν οδηγώ μηχανή αλλα είδα μία και μου πέσανε τα σαγόνια....πρώτη φορά χάζεψα με μηχανή....naked όπως μου αρέσουν...
και με την απόσυρση των 50cc έχω μπεί στο τριπάκι άσχημα....

yamaha fz600 (naked)...

εντυπώσεις????

έχετε ακούσει πόσο θα δώσεις για την απόσυρση για 600cc???
http://ymedc.introweb.nl/en/archive/street/images/fz6/fz6-studio-red600.jpg
http://ymedc.introweb.nl/en/archive/street/images/fz6/fz6-action600.jpg
http://ymedc.introweb.nl/en/archive/street/images/fz6/action_01.jpg

ThoDoriS
25-02-05, 12:15
O κολλητός μου Πέτρο έχει το fazer με τα fering......απλα σκοτώνει........

Να δεις κάτι κηδείες που μπορέι να σου κάνει αυτό......α έχει και μότερ απο R6.....

mike
25-02-05, 12:26
Πολύ όμορφο μηχανάκι, άν και με χαλάει λίγο το μπροστά φανάρι, θα το ήθελα λίγο πιο ρετρό. Πρακτικά καλύτερα να πάρεις αυτό με το μισό φαίρινγκ να κάνεις και κανένα ταξιδάκι.

Ερώτηξη: Απο παπί θα πάς στο FZ? Γιατί απο τα 10 στα 100+ άλογα είναι λίγο επικίνδυνο.... Μήπως να πάρεις κάτι ενδιάμεσο για κάνα χρόνο?

mike
25-02-05, 12:29
Πηγή: mototriti.gr



Το μέτρο που ανακοίνωσε χθες ο υπουργός αποτελεί επέκταση του παλαιότερου προγράμματος για την αντικατάσταση των μοτοσικλετών, το οποίο μέχρι σήμερα δεν φαίνεται να έχει αποδώσει τα αναμενόμενα. Με τις νέες ρυθμίσεις, πάντως, απλοποιείται η διαδικασία απόσυρσης και αντικατάστασης, η οποία είχε κριθεί ιδιαίτερα πολύπλοκη από πολλούς ενδιαφερόμενους. Συγκεκριμένα, οι εισαγωγείς θα καταβάλλουν κανονικά το τέλος ταξινόμησης και θα το εισπράττουν από την Εφορία με την πώληση της μοτοσικλέτας στον αγοραστή που έχει ήδη αποσύρει το παλιό του δίκυκλο. Αναλυτικότερα, ο κ. Λιάπης ανακοίνωσε ότι οι ιδιοκτήτες δικύκλων ως 50 κ.εκ. μπορούν να τα αποσύρουν μέσω της Τροχαίας και να αγοράσουν νέο, μεγαλύτερου κυβισμού, με απαλλαγή από το τέλος ταξινόμησης. Όπως είναι γνωστό, το τέλος εξαρτάται από τον κυβισμό της μοτοσικλέτας και κυμαίνεται μεταξύ 33 και 410 ευρώ για τη μεσαία κατηγορία. Σύμφωνα με τα νέα μέτρα, αν το νέο δίκυκλο είναι έως 300 κ.εκ. θα ισχύει μόνιμη απαλλαγή από τα τέλη κυκλοφορίας, ενώ αν είναι μεγαλύτερο η απαλλαγή θα ισχύει για 5 χρόνια. Όπως αναφέραμε, τα οικονομικά οφέλη δεν είναι ιδιαίτερα ελκυστικά, καθώς το κέρδος των μοτοσικλετιστών είναι περιορισμένο. Ωστόσο, οι συγκεκριμένες ρυθμίσεις αποτελούν, αν μη τι άλλο, μια καλή συνέχεια ενός φιλόδοξου σχεδίου.

veloce
25-02-05, 12:48
Σωστα στα λενε φιλαρακι.....Σε ολλα.....
Πρωτον 98 αλογακια σε μηχανη ειναι............ΠΟΛΛΑ!!!!!!
Σιγα σιγα θελει ξεκινα με κατι ποιο ευκολο στην οδηγειση....
Κανε ενα search και βρες φοτο του cb souper four 400 και ρετρο ειναι και τεχνολογια εχει και ΜΟΝΟ μεταχειρησμενη θα την βρεις και 53 αλογα για να μην παρεις και πτωμα.....

Τελος αν θες το fazer (μονο 7700ευρο) Να παρεις εκεινο με το φερινγκ....
Και εγω λατρεις του naked ειμαι αλλα το να εχεις μια μηχανη με 250 πραγματικης τελικης και να ΜΗΝ την πας πανω απο 160 180 λογο του αερα...
(ακουσε με ξερω τι λεω....) ειναι χαλια!!!!
Αυτα...

ThoDoriS
25-02-05, 15:00
Πέτρο.....όποτε έρθεις ξανά Αθήνα θα κανονίσω να την έχω την μηχανή να πάμε βόλτα.....και άμα δεν την πάρεις να μην με λένε Θοδωρή.....

Ένα θα σου πω.....κηδεύει άνετα TDM, Varadero, KTM και γενικά ότι δεν είναι street.....να δείς μόνο πως ανεβάζει 12000rpm να τρελαθείς......

GN_AZ
25-02-05, 16:19
Καλή είναι Θοδωρή αλλά σκέψου οτι με 300€ παραπάνω παίρνεις το Ζ750. Είναι σίγουρα πιο γρήγορο (απο προσωπική εμπειρία) και είναι και Kawasaki που τα προτιμώ από τα Yamaha στα μεγάλα κυβικά. Και τα δύο πάντως κάνουν το ταξίδι με 160+ αρκετά δύσκολο όπως πολύ σωστά σημειώνει ο Πέτρος. Αν ενδιαφέρεσαι υπάρχουν και τα 400άρια motard που είναι πραγματικό σχολείο και έχουν ανάλογες επιδόσεις μέχρι τα 120-140

face
25-02-05, 18:42
παιδια την οδηγησα και έπαθα πλάκα.....

κατ' αρχήν είναι πολύ ευκολοδήγητη αλλα θέλει πολύ εξοικίωση για να την πας με με τερμα γκάζι........
αλλα έχει πολύ γκάζι ρε γμτ.....ολοι μου λένε στο χρόνο πάνω θα το βαρεθείς και θα λές αλλο δεν έχει...

εν πασει περιπτώσει δεν την φοβήθηκα γιατί είχα μία τρομακτική εμπειρία μρ μία R1 του κολλητού.....

Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΚΑΙ Η ΠΑΝΑΓΙΑ....το τι γκάζι έχει εκείνο το μηχανάκι δεν περιγράφεται...οσοι είσαστε τυχεροί καταλαβαίνεται....

ρε παιδια πρώτη φορά ένιωσα να στενεύει τόσο πολύ ο δρόμος, και να θολώνουν τα πάντα....σε σχέση με αυτό η fz6 είναι παπάκι στρογγυλοφάναρο.....!!!

ολοι πάντως μου το λένε αυτό με το φερινγκ ρε γμτ....αλλα είναι κούκλα έτσι....anyway να ερθει εκείνη η ώρα και βλέπουμε......

karaLRS
26-02-05, 17:45
Και στις διασταυρωσεις με 2 κυριολεκτικα!!! Για κοντρες και σουζες και αηδιες ουτε λογος φυσικα!! Οδηγω μηχανακια και μηχανες απο 16 χρονων και στα 34 ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΙΝΔΥΝΕΥΣΕΙ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ, γιατι προσεχω ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΡΕΧΩ!!


Και τις δυο περιπτωσεις ΜΟΝΟ με λιγη ταχυτητα τις γλιτωνεις. Απο εκει και περα, ολα τα αλλα ειναι ημιμετρα για να δικαιολογησεις καταστασεις.



Πάρα πάρα πολύ σωστός.Εγω αρκετές φορες στην πάτρα σε μερικους δρόμους και πράσινο να εχω κόβω ταχύτητα και ελέγχω.
Το διτροχο χρειάζεται να εχεις καθε στιγμη την αντίληψη της κατάστασης (situational awareness) .

Οταν βλέπεις οτι καποιος ειναι παρκαρισμενος και βρισκεται μεσα στο αμαξι υποψιαζεσαι οτι μπορει να ανοιξει την πορτα.
Οταν σε ενα δρομο εχει λακκουβες υποψιαζεσαι οτι ο μπροστα σου μπορει να κανει καποιο αποτομο ελιγμο να αποφυγει καποια λακουβα.
Οταν σταματαει λεωφορειο υποψιαζεσαι οτι μπορει να περασουν απο μπροστα του οι επιβατες και δεν πρεπει να κανεις προσπέραση.
Και πάνω απο ολα δεν πρέπει να τρεχεις ειδικα μεσα στην πολη. αν πηγαινεις με 30-50 οτι και να τυχει πιστευω μπορεις να το αποφυγεις.

7 χρονια οδηγω μηχανακι και εχω πεσει μια φορα.παρκαρα την μηχανη σπιτι μου.μολις την ειχα παρει.και ενω ημουν σταματημενος αφησα το συμπλεκτη , κλωτσησε και μου έπεσε :D :D

εχω κράνος και το φοραω στις μισες και διαδρομες μου αλλα οχι παντα

philippyz
10-04-05, 09:30
παιδια αν σκασει με 5χλμ με το κουτελο κατω θα μου πει εμενα για κρανος που ειχα ενα καρουμπαλο και εναν γερο πονοκεφαλο αλλα και με 120 χλμ που εχω φυγει επο την μηχανη μου , παλι με το κεφαλη αλλα με κρανος ουτε καρουμπαλο ουτε πονοκεφαλος. Εχω και αλλα ατυχηματα και φοραω παντα κρανος για δυο λογους (βασικους) για μενα . 1. για την ασφαλεια 2 δεν μπορουν να μ'αναγνωρισουν οι μπατσοι.
Τωρα το τι λεει ο @@@ρας μαλλον ειναι απο αλλον πλανητη.

stilo-hraklis
15-05-05, 22:43
Εγω εχω στην κατοχη μου ενα Χτ και εναΚΑΖΕR:)

tzagarakis
16-05-05, 09:10
Γενικα οδηγω μηχανες,ομως εχω στη κατοχη μου ενα skiper 150.
Τωρα οσο αφορα το κρανος, η μονη διαδρομη που δεν το χρησιμοποιω, ειναι απ'το μαγαζι μου στο σπιτι μου,
200 μετρα μονο

ckalfas
16-05-05, 14:22
Εγώ έχω ένα Virago 250 μοντέλο του '92. Μανίσιο από τότε!

mike
16-05-05, 14:49
Το έχεις σύστημα να τα αφήνεις μαμίσια???? :D:D:D:D:D:D:D:D:D

ckalfas
16-05-05, 15:09
Πάντα λέω: "α, να βάλω κι αυτό-α, να βάλω κι εκείνο, αλλά ποτέ δεν βάζω!
Τώρα, στο Stilo κάτι μπορεί να αλλάξει...

face
16-05-05, 16:42
εγω θα ηθελα να έχω....fz 600 naked..τα οικονομικά όμως....έχω αλλα τωρα...mike και **** τις ευκαιρίες ήταν αυτη ρε γμτ...

Sparck
16-05-05, 21:49
Εγω ειχα ενα FZX750 με μοτερ απο 1000 EXUP!!!Τωρα εχω ενα παπακι Crypton για μες την πολη.Το κρανος το φοραω παντα κ με εχει σωσει απο ενα ασχημο πεσιμο!Θα συμφωνησω με το φιλο mike κ καποιους τσιρικιτζηδες που βγαινουν κ λενε μ@κ@κιες τους εχω γραμενους κανονικα!

aman17-2
24-11-06, 14:49
Μιας και μιλάμε για μηχανές από σήμερα είμαι και εγώ ένας πανευτυχής κάτοχος Suzuki DL 650 V-strom 2007
και γράφω γιατί ήμουν ανάμεσα σε αυτό και σε Z750S , FZ6 Fazer kai CBF600F ...που λέτε πιο πάνω
το Ζ και Fazer δέν γιατί έχουν πολύ γκάζι για πρώτη μηχανή (105 και 90κάτι άλογα) ...
προς στιγμήν το στρώνω (έχω πάνω 3 κμ :) ) αλλά από γνωστούς ξέρω ότι ταξίδια πάς με 140-160 πολύυυ άνετα .... (και αυτό με ενδιαφέρει)
πιό πάνω δεν ξέρω...αλλά για σταθερά 180 δεν νομίζω να το πάω...καμιά προσπέραση για να δώ τελικές ναι...θα δούμε..
anyway>..
και φυσικά το κράνος όπως και την ζώνη....ακόμη και για 500 Μ απόσταση

mike
24-11-06, 16:29
Καλοτάξιδη Και Πάντα Όρθιος!!!!

ThoDoriS
24-11-06, 17:44
Μεγειά Κυριάκο...καλοτάξιδι Και Καλά Και Ασφαλή Χιλιόμετρα.

neuromancer
25-11-06, 01:03
Περιστασιακά οδηγάω (ή μάλλον καλύτερα οδηγούσα) ένα Honda 250 XL (ενός κοντινού συγγενή).

ammoulianiotis
25-11-06, 16:50
Εγω Σαν Πιτσιρικας Που Ειμαι Εχω Ενα Παπακι Αλλα Οδηγησα Ενα Ζ 750 Και Επαθα Μεγαλη Πλακα! Ολα Τα Λεφτα Ειναι Το Εργαλειο! Δεν Θα Με Χαλουσε Να Ειχα Ενα (αν Ειχα Και Τα Ευρω Να Το Παρω) Αλλα Το Κακο Ειναι Οτι Ειναι Μονο Για 3 Μηνες Ρε Γμτ. Δε Λεει Να Βρεχει Και Να Εχει Κρυο Και Να Κοβεις Βολτες Με Τη Μηχανη...

aman17-2
25-11-06, 17:06
Ευχαριστώ Ευχαριστώ...άντε να την στρώσω να την πλακώσω λίγο στην autostrada

το καλό είναι ότι εδώ ακόμα έχουμε καλοκαίρι...
άντε αργά το βράδυ βγάζει ψώφο αλλά την μέρα έχει πολύ καλό καιρό ακόμα...και ελπίζω να κρατήσει..

καλά ΧΜ και σε εσάς..
και εγώ είχα μικρός ένα Τ50 παπάκι !! ¨)

Soul_Giannis
25-11-06, 21:54
Καλοταξιδι Ρε Φιλε!!!
Να Προσεχεις!!!!

Mixalis
25-11-06, 23:23
Με προσοχη Κυριακο!!

Παρτε και ενα βιντεακι με εναν τυπο σε μια cbr...
http://video.google.com/googleplayer.swf?docId=2479448736245698720&hl=en">

Koulou
26-11-06, 20:06
Σωστός ο Aman! Ρε φίλε κι εγώ το ίδιο πέρασμα θέλω να κάνω (αυτοκίνητο -> μηχανή), την ίδια μηχανή έχω βάλει στο μάτι για αρχή (Vstrom 650) και για τους ίδους λόγους!;) ¶ντε, Ιταλία να υποθέσω θα είναι φθηνά και τα Dainese, τσίμπα κι ένα ωραίο δερματινάκι και πάντα όρθιος!!!:clapping: :thumbsup:

aman17-2
26-11-06, 21:40
Ευχαριστώ...
τα νέα είναι ευχάριστα γιατί όσο την σρτώνω (ΜΑΧ 110ΚΜ/Ω) κατανάλωση γύρω στο 4,5-5 λ/100
δεν ρώτησα για δερματινα αλλά την μηχανή μου την άφησε 5,000 (πήραμε 2 μαζί με ένα φιλαράκι)
πάντως πλέον έχω χάσει ΚΑΘΕ ενδιαφέρον για το αμάξι (μιας και παλιό είναι και ηχοσύστημα δεν έχει και δεν είναι και stilo ) και το έχω κλειδώσει στο parking ....
αχχχ 420 κμ ...έχω ακόμη τόσα για στρώσιμο....
άλλη αίσθηση...επειδή είναι η πρώτη μου μηχανή το τράβηγμά της μου αρκεί και είνια πολύυυυ παραπάνω από το αμάξι ακόμα και από το saab ....
βέβαια πάρα πολύ λιγότερο από το Ζ750S που μου έδινε στα ίδια αλλά καλύτερα με αυτό ...
γενικά μου έχει αλλάξει όλη την ζωή γιατί λόγω τρομερής κίνησης στην πόλη μόνο και μόνο στην ιδέα ότι θα περπατάω με 2-3κμ/ω και θα ξενερώσω δεν ξεκινούσα να βγώ...
ενώ τώρα όπου θέλω και ότι ώρα θέλω πάω....
:)
λάθος που δεν έπερνα πιο νωρίς και έρχινα λεφτά στο ηχοσύστημα :) αλλά και εκεί αξίζανε

παντελης
26-11-06, 22:30
οδηγω μοτο απο τα 13 μου 50αρι ,72αρι 9αρι, και ενα 54mm με 9αρι στροφαλο με 24αρι καρμπιλατερ και εκεντροφορο. αργοτερα με διπλωμα απο τα 18 μου και μεχρι τα 24 ενα μοτοκρος HONDA XR250R το πουλησα και σε λιγες μερες θα ειμαι ενας ευτηχεις κατοχος ενως KTM 640 (LC4)supermoto πορτοκαλι και τα μυαλα σουζα.

aman17-2
26-11-06, 23:23
τρελαμένος έ ??? καλά κάνεις...
εγώ δυστυχώς (ακόμα) φοβάμαι να κάνω τέτοια πράγματα
στο μέλλον βλέπουμε αν και δεν νομίζω..
άλλη ασφάλεια το χειρόφρενο και άλλη η σούζα :)

αλήθεια τα mm που λές τι ακριβώς παίζει?

ammoulianiotis
29-11-06, 20:36
Κυριακο Πρεπει Να Ειναι Τα Χιλιοστα Του Πιστονιου Που Φοραει Το Μοτερακι.

παντελης
30-11-06, 17:58
πολυ σωστα