Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 15

Θέμα: Τι ελαστικα να βαλω??

  1. #1

    Εγγραφή
    20-11-2013
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    47
    Rides
    0
    Chats
    0

    Τι ελαστικα να βαλω??

    Καλησπέρα!!
    Θα ήθελα να βάλω ελαστικά το συντομότερο γιατί θα μου ανοίξουν στο δρόμο σαν τριαντάφυλλο!!!Τι ελαστικά προτείνετε??

  2. #2

    Εγγραφή
    13-12-2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    2.054
    Chats
    0

    Απάντηση: Τι ελαστικα να βαλω??

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Pinelopi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα!!
    Θα ήθελα να βάλω ελαστικά το συντομότερο γιατί θα μου ανοίξουν στο δρόμο σαν τριαντάφυλλο!!!Τι ελαστικά προτείνετε??
    Καλημέρα στην Κυρία του Club..

    Εγώ θα έβαζα Continental Premium Contact 5../.. ( όπως βλέπετε τονίζω το premium )
    ..απλά κορυφαίο με μιά επισήμανση: = είναι ακατάλληλο για "κατσάβραχα" και χτυπήματα στα πεζοδρόμια ...

  3. #3

    Εγγραφή
    20-11-2013
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    47
    Chats
    0

    Απάντηση: Τι ελαστικα να βαλω??

    Ευχαριστω Jason για την προταση ελαστικου.Αυτα ειχα σκεφτει κι εγω,continental αλλα ειναι αλυσιδα τα αισθηματα... ειναι ακαταλληλο κ για μενα....εχω ενα θεματακι με τα πεζοδρομια....ειμαστε πολυ καλοι φιλοι!! (Οταν εμενα τρυπαει το λαστιχο τρυπαει στο πλαϊ....επειδη προσπαθω να παρκαρω κοντα στο κρασπεδο.Επισης σε εκτακτες αναγκες καβαλαω πεζοδρομια για παρκαρισμα...αλλα το βαζω σωστα!!! )
    Επομενη γνωμη παρακαλω....

  4. #4

    Εγγραφή
    13-12-2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    2.054
    Chats
    0

    Απάντηση: Τι ελαστικα να βαλω??

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Pinelopi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω Jason για την προταση ελαστικου.Αυτα ειχα σκεφτει κι εγω,continental αλλα ειναι αλυσιδα τα αισθηματα... ειναι ακαταλληλο κ για μενα....εχω ενα θεματακι με τα πεζοδρομια....ειμαστε πολυ καλοι φιλοι!! (Οταν εμενα τρυπαει το λαστιχο τρυπαει στο πλαϊ....επειδη προσπαθω να παρκαρω κοντα στο κρασπεδο.Επισης σε εκτακτες αναγκες καβαλαω πεζοδρομια για παρκαρισμα...αλλα το βαζω σωστα!!! )
    Επομενη γνωμη παρακαλω....

    Σε αυτή την περίπτωση λοιπόν , ψάξτε προς Bridgestone ή Avon ..

    ..ή να κάνετε μια αίτηση στο Δήμο να ξηλώσει τα ...πεζοδρόμια !!!!.....

  5. #5

    Εγγραφή
    20-11-2013
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    47
    Chats
    0

    Απάντηση: Τι ελαστικα να βαλω??

    Δεν ειναι καθολου κακη ιδεα!!!!!!

    Κοιταξα τα michelin pilot sport 3.... τι λετε??

    Α!! Και κατι που ξεχασα....αναρτησεις?? Γνωμες??

  6. #6

    Εγγραφή
    13-12-2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    2.054
    Chats
    0

    Απάντηση: Τι ελαστικα να βαλω??

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Pinelopi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ειναι καθολου κακη ιδεα!!!!!!

    Κοιταξα τα michelin pilot sport 3.... τι λετε??

    Α!! Και κατι που ξεχασα....αναρτησεις?? Γνωμες??

    Πολύ καλό λάστιχο , αν όχι και τόσο "σκληρό" για χρήση vs "πεζοδρόμιο"..

    Ανάρτηση , εξαρτάται σε τι δρόμους κινείται το αυτοκίνητο , φορτία που μεταφέρει , τρόπος οδήγησης κλπ..
    ..αν μιλάμε για αμορτισέρ μιά καλή πρόταση αν δεν θέλουμε extreme καταστάσεις (χαμηλώματα κλπ) , είναι τα Monroe Reflex ..
    ..όμως πρέπει να ληφθεί υπόψιν και σε τι κατάσταση βρίσκονται πχ τα top mounts , silent blocks ψαλιδιών , μπαλάκια ψαλιδιών , μπαράκια αντιστρεπτικής και γενικά όλα τα παρελόμενα που συγκροτούν το μπροστινό../..η αλλαγή των αμορτισέρ είναι μόνο η "μισή δουλειά"
    ..



    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jason : 16-11-15 στις 14:53

  7. #7
    Ο Junior του Club Το avatar του χρήστη ammoulianiotis
    Εγγραφή
    28-05-2005
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ - ΑΜΜΟΥΛΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    5.202
    Chats
    0

    Απάντηση: Τι ελαστικα να βαλω??

    Στην ιδια κατασταση ειναι και ο πατερας μου με τα πεζοδρομια και καντα βαζαμε και βαζουμε στο Tipo σκληρα λαστιχα. Τις τελευταιες δυο φορες φυγαμε απο τα Bridgestone και πηγαμε στα Firestone. Ειναι θυγατρικη και βγαζει εξισου καλα λαστιχα!
    Σοφοκλης, Απριλιος 2005
    1.6 Dynamic 3D Ιριδιζον ασημι
    Ο Junior του Club ειναι εδω!

    Να τι παθαινεις αν κανεις παρεα με τον DontMKsense...
    "Μα, μου, σου, του, ουουου...", λεγαμενε καταλαβες τι ειπα;
    "Καλα εισαιιιιι; - Σε σκωνεται;;;"



    Για την ασφαλεια σας

  8. #8
    Petros e cosi brutale! Το avatar του χρήστη ioannidis
    Εγγραφή
    27-03-2007
    Περιοχή
    600χλμ Νότια της Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    5.820
    Chats
    0

    Απάντηση: Τι ελαστικα να βαλω??

    Jason είχες δοκιμάσει μήπως ποτέ τα sport contact;
    Από πλευράς σκληρότητας στο μάγουλο, τα premium είναι ίδια άραγε με τα sport;

    Αν ναι, τότε θα είναι σκυλιά!

  9. #9

    Εγγραφή
    13-12-2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    2.054
    Chats
    0

    Απάντηση: Τι ελαστικα να βαλω??

    Τα Sport Contact τα "φοράμε" σε ένα ..Golf Gti edition 30 ( μπρρρρρρ..) που έχουμε στην οικογένεια σε διάσταση 225/40/18 .
    Στά πλαινά τους ειναιι πιο σκληρά απο τά Premium , αυτό όμως μπορεί να οφείλεται στο πολύ χαμηλό προφίλ και στον πολύ υψηλότερο δείκτη ταχύτητας που έχουν σε σχέση με τις δικές μας διαστάσεις . Το αμάξι κάνει μόνο ταξίδια , σχεδόν δεν κινείται καθόλου πόλη και δεν έχω άποψη για τη συμπεριφορά του στις "στενές επαφές" με τα ..πεζοδρόμια . Από κρατήματα κορυφή , αντοχή στη φθορά πάνω απο το μέσο όρο . Είναι το δεύτερο σετ που φορέσαμε και μάλλον το επόμενο θα είναι και πάλι το sport contact..

    Τέλος , αν είχα 17άρα όπως οι δικές σας , θα τά έβαζα με κλειστά μάτια...

    P/s .Ξέχασα να σου πώ ότι πρίν απο αυτά φοράγαμε τα Dunlop τα οποία ήταν πιο σκληρά , αλλά δεν ταίριαζε το "πάντρεμα" με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο , αντικαταστάθηκαν πολύ πρίν την ώρα τους..

    Να ενημερώσω σε όσους θα διαβάσουν το ποστ , ότι δεν πουλάω ..λάστιχα !!! ../..εμπειρίες καταθέτω αδέρφια..


    ------------------------------------------------------------------------------

    Edit..είχα κάνει λάθος στο προφίλ και το διόρθωσα , είναι 40 και όχι 45 ../..δλδ 225/40/18
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jason : 17-11-15 στις 16:53

  10. #10
    Το avatar του χρήστη maximos
    Εγγραφή
    07-01-2010
    Περιοχή
    Πεύκη - Αθήνα
    Μηνύματα
    291
    Chats
    0

    Απάντηση: Τι ελαστικα να βαλω??

    Καλησπέρα και από εμένα,
    Pinelopi μιας και ζήτησες να καταθέσουμε τις γνώμες και τις εμπειρίες μας ας πω και εγώ με τη σειρά μου. Τα προηγούμενα λάστιχα που είχα ήταν continetal premioum contact και έμεινα πάρα πολύ ικανοποιημένος αλλά με το που καβαλούσα πεζοδρόμια έτρεμε η ψυχή μου.Πριν από αυτά είχα τα Bridgestone αλλά δεν μου άρεσε το πάτημα τους. Τέλος επέλεξα τα Dunlop sport bluresponse μιας και άκουσα από άτομα που τα έχουν στις ίδιες διαστάσεις με εμένα ( 205/55/16) πάρα πολύ καλά λόγια και ότι είναι οκ για ποιο άτσαλες συμπεριφορές ( πεζοδρόμια, πέτρες κ.α).
    Από αμορτισέρ αν διαθέτεις κάποια χρήματα παραπάνω bilstein sport κίτρινα αντικατάστασης αλλά αν τα οικονομικά δεν βγαίνουν συμφωνώ με τον jason monroe reflex.
    Τέλος ο jason έχει απόλυτο δίκιο για τα περιφερικά top mounts , silent blocks ψαλιδιών , μπαλάκια ψαλιδιών , μπαράκια αντιστρεπτικής γιατί αυτά είναι που πρέπει να δεις αν είναι οκ.

    Αυτά και από εμένα
    Stilo 1.4 5d White

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας