Σελίδα 16 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 6 14 15 16 17 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 151 έως 160 από 162

Θέμα: abarth stilo Vs bravo Tjet

  1. #151
    Το avatar του χρήστη Tokis
    Εγγραφή
    19-02-2005
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    418
    Rides
    0
    Chats
    0

    Απάντηση: abarth stilo Vs bravo Tjet

    Ολα τα κοντερ σε ολα τα καινουρια αυτοκίνητα κλέβουν μέχρι και 10%. Τσεκαρισμένο σε διαφορετικές μάρκες. Τι εννοείτε με το ζορίζεται ο κινητήρας?
    Fiat Bravo μαύρο 1,4 sport 150hp

  2. #152
    Το avatar του χρήστη dimos47ki7
    Εγγραφή
    02-08-2008
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Μηνύματα
    305
    Chats
    0

    Απάντηση: abarth stilo Vs bravo Tjet

    αυτο που ειπα και παραπανω...οταν ενας κινητηρας λειτουργει στις 5500σαλ με σχεδον φουλ πιεση στην τουρμπινα για 2 ωρες ταξιδι, πιστευεις οτι δεν ζοριζεται συγκριτικα με εναν ατμοσφαιρικο 2,4???

  3. #153
    Το avatar του χρήστη Tokis
    Εγγραφή
    19-02-2005
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    418
    Chats
    0

    Απάντηση: abarth stilo Vs bravo Tjet

    ειναι ιδιαιτερα πολυπλοκο να πει κανεις με ευκολία αν καταπονείται κάτι αν δεν ξέρει εξαρχής τις αντοχές του. Οπότε μιλάμε μόνο υποθετικά.
    Fiat Bravo μαύρο 1,4 sport 150hp

  4. #154
    Το avatar του χρήστη dimos47ki7
    Εγγραφή
    02-08-2008
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Μηνύματα
    305
    Chats
    0

    Απάντηση: abarth stilo Vs bravo Tjet

    εγω απλα αναφερω την κοινη λογικη.
    εχεις μια τουρμπινα που δουλευει σχεδον στην μεγιστη πιεση της, στελνει συμπιεσμενο αερα (ο οποιος αν ειναι καλοκαιρι εχει υψηλη θερμοκρασια και το I/C δεν προλαβαινει να τον ψυξει επειδη η παροχη ειναι πολυ μεγαλη) στον κινητηρα, ο οποιος υπο αυτες τις συνθηκες παραγει καυσαερια σε πολυ μεγαλη ποσοτητα, τα οποια υπερθερμαινουν το μαντεμι και την φτερωτη της τουρμπινας, με αποτελεσμα και το λαδι που ρεει εκει να υπερθερμαινεται (και αν ειναι καλοκαιρι δεν προλαβαινει να ψυχθει επαρκως). συν τοις αλλοις η τουρμπινα ειναι σχεδον στο μεγιστο οφελιμο της περιστροφης της, αρα εχουμε ενα πολυ μεγαλο ποσοστο καυαεριων τα οποια δεν παραγουν εργο στην φτερωτη, παρα μονο θερμοτητα.

    αν απο ολη αυτη την εξισωση αφαιρεσουμε την τουρμπινα, δεν θα ειναι πιο απλα τα πραγματα?

  5. #155
    Το avatar του χρήστη παντελης
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Περιοχή
    Βολος
    Μηνύματα
    3.027
    Chats
    0

    Απάντηση: abarth stilo Vs bravo Tjet

    φιλε dimos47ki7 τα λες πολυ καλα .
    τη γινεται ομως μπορει το μοτερ του Bravo να αντεχει μονο και μονο για τι ειναι καλο σαν το παλιο κρασι αλλα η τουρμινουλα που του εχουνε βαλει ειναι για πολλες κλοτσες .
    εχουνε βαλει μια τοσο μικρη που υπερστροφαρει και υπερθερμενεται μονο και μονο για εξαληθει καθε ιχνος ρυπων .το εν λογο μοτερ ειναι καλο καθως και οι τεχνολογικες ιδιαιτεροτητες που εφοδιαστικε αλλα για να πεις οτι κατι κανει πρεπει να αλλαξεις τουρμινα και να βαλεις το λογοτερο μια 25αρα Garret που εχει μεγαλητερη φτεροτη στο μαντεμι και να γλητωσεις απο αυτη την υπερθερμανση αλλα και να περασεις καληστα και τα 220 αλογα με καλητερο φασμα αποδοσης.
    και παλι θα το πω οτι ενα μοτερ που εχει την ανεση να φορτωνει με 4 ατομα 250+ κοντερ και GPS 241 με 31 βαθμους ειναι πολλυ ποιο συγουρο οτι αυτο μπορει να το κανει ολη μερα .
    επιδη δεν ειμαι κακος ουτε παραξενος δε θα ζητησω απο τους κατωχους τρουμπων να παμε 5 φιλικα ανοιγματακια 0-250 και ο κερδισμενος να ειναι αυτος που θα συμπληρωσει τις περισοτερες επιτυχειες.
    απλα δε θα το κανω αν και καποιοι δυψανε για τσα'ι' απλα δε θα το κανω .πανω απο ολα ειρηνη σε ολα τα Fiat οι γερμανοι ειναι οι αντιπαλοι και μερικοι γιαπωνεζοι οι αλλοι ολοι δεν αποτελοινε απειλη .
    Fiat Stilo Abarth 2,6 20v
    03-11-2001 προκαταβολη παραγγελιας
    ισως ο ποιο παλιος ολων ........κι ομως ειμαι ακομη εδω.....

  6. #156
    Το avatar του χρήστη dimos47ki7
    Εγγραφή
    02-08-2008
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Μηνύματα
    305
    Chats
    0

    Απάντηση: abarth stilo Vs bravo Tjet

    το θεμα του "ζορισματος" το ανεφερα αποκλειστικα και μονο συγκριτικα με ενα ατμοσφαιρικο με πολλα κυβικα.

    μπορει οπως λες το t-jet να εχει αντοχες κλπ, αλλα το οτι αντεχει, δεν σημαινει και οτι δεν ταλαιπωρειται πολυ περισσοτερο συγκριτικα

  7. #157
    Members 2009 Το avatar του χρήστη Stilo make style
    Εγγραφή
    05-05-2008
    Περιοχή
    Ηλιούπολη
    Μηνύματα
    358
    Chats
    0

    Απάντηση: abarth stilo Vs bravo Tjet

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MiKe_KaVaLa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να πω και κατι ακομα...το τουρμπισα ωραια!εχω καποια Α αλογα ωραια!(που ακομα δεν ξερω ποσα)...εχω πει ποτε μου παραλογα πραγματα του τυπου ''S2000'' ???
    Εκτος βεβαια απο καποιες φορες που αστιευτικα και απο το Yaris (το οποιο δεν το θεορω παραλογο).Αλλα το να μετρηθεις με ενα S2000 πρεπει να εχεις τον 2.4 να ειναι τουρμπο τουλαχιστον...για να μην πω για νιτρο!

    Δεν λεω οτι ο κινητηρας ο 2.4 δεν αξιζει,αξιζει και παρα πολυ γαι το συγκεκριμενο αμαξη μας.Δεν με συμφερει και να πω το αντιθετο διοτι αν διαβασες καπου ψαχνω για κινητηρα και θα βγω παραλογος.

    Ελπιζω να ηρεμισει και αυτα που λεει να στεκουνε και να μην βλεπει το αμαξη του σαν μια φερραρι γιατι δεν ειναι ετσι!
    Λιγό εώς πολύ εταιροχρονισμένα θα πω την γνόμη μου .......
    Εγώ που μπίκα σε S2000 συνforumiti μας τα είδα όλα κολιόμενα το αμάξι είναι άλλο επίπεδο δεν συγκρίνετε το πώς πάει και το πώς στρίβει για περετέρο πληροφόριες μόνο σε pm γιατί θα μας κλείσουν μέσα οι Μπάτσοι ( ξέρεις εσύ Δήμο )
    Tίποτε δεν χαρίζεται….. όλα κερδίζονται μόνο όταν τα διεκδικούμε και τα θέλουμε αληθινά!!

  8. #158
    Το avatar του χρήστη παντελης
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Περιοχή
    Βολος
    Μηνύματα
    3.027
    Chats
    0

    Απάντηση: abarth stilo Vs bravo Tjet

    και εγω μπηκα σε S2000 και εχει ενα καλα φτιαγμενο μοτερ αλλα δεν μου αρεσε η συμπεριφορα του στο δρομο γενικοτερα καθως και το ντιζα'ι'ν του με κανει να μην το κοιταζω καθολου.
    και για οσους μπορει να ρωτησουνε τι εκανα μεσα απλα θα πω οτι αφου περασα καποια στιγμη 2 απο αυτα που διθεν εχουνε γκαζι σε ενα φιλο απο το υμναστιριο που μαζι με τον αδερφο του εχουνε απο ενα τετοιο ζητησα να με κανουνε μια βολτιτσα για να δω τι μπορουνε να κανουνε.
    ΚΑΘΩς ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΚΑΙ ΤΑ ΚΡΥΦΑ ΜΥΣΤΗΚΑ ΤΩΝ που οταν συντρεχουν απλα ΔΕ ΠΑΝΕ ΒΗΜΑ.
    καλα φορτωνουνε απο σταση αλλα η εληψη ροπης στο μεγαλητερο φασμα ειναι πολυ μεγαλο προβλημα ασε που για να παρει τα ποδια του θελει δυπλοπενταλισια
    και μετα το αλλο βαζεις ποιο μεγαλο τροχο κατα ενα νουμερο ''ειρθε το τελος''
    μπορει να ξεκολησει στη στροφη (που με το δικο μου μπενοω τερμα γκαζι) και να πληρωνει τα παντα μεχρι και τη μπαρα.
    το τιμονι μου εκανε καπως δε ξερω
    απο φρενα για εργοστασιακα φρενα καλα ητανε αλλα εχουνε καπως μυστηρια αποδοση
    το διαφορικο εχει ενα θεμα που αν δε μπει ενα με ποιο καλη αποδοση υμε πολλα να στρειψει μπορεις ουτε να παιξεις σωστα μπορεις
    οπως το ειδα ειναι ενα καλο αμαξι στο συνολο που μπορεις να κανεις απο ολα αλλα τιποτα καλα .
    απλα ενα σωστα βελτιωμενο S2000 ειναι σχεδον φονιας εδαφους - εδαφους .
    δε το θαυμαζω απλα ειναι αυτο που ειναι χωρις να με συγκηνει .
    Fiat Stilo Abarth 2,6 20v
    03-11-2001 προκαταβολη παραγγελιας
    ισως ο ποιο παλιος ολων ........κι ομως ειμαι ακομη εδω.....

  9. #159
    Members 2009 Το avatar του χρήστη Stilo make style
    Εγγραφή
    05-05-2008
    Περιοχή
    Ηλιούπολη
    Μηνύματα
    358
    Chats
    0

    Απάντηση: abarth stilo Vs bravo Tjet

    H αλήθεια είναι ότι μετά τις 6000 δείνει ρεσιταλ και όλα τα άλογα 7000-9000 όσο για το αν στρίβει εγώ είδα 215 εμπένε μια χαρά σε αρκέτα απότομη στροφή ( για τους Αθηναίους στην αρχή της Παραλιακής που οι 2 λορίδες απο αυτούς που έρχοντε από Πειραία γίνοντα 4 )
    Για δύναμη έχει και περίσευμα αφού σε μία επιτόποια μέτριση το Οpel το GT το ξεμ...νιασε πού θεωριτικά είναι 260 hp ( και να σημειωθεί 2 εμείς ένας αυτός στο αμάξι)
    Γενικότερα το παλικαράκι που το έχει (ονόματα δεν λέμε σπίτια δεν κλείνουμε ) είναι θρασίμι δεν καταλαβένει τπτ ......
    Δεν λέω άλλα γιατί το εν λόγο αμάξι δεν μου ανείκει πάντος τον ευχαριστώ για την βόλτα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stilo make style : 31-10-09 στις 13:29
    Tίποτε δεν χαρίζεται….. όλα κερδίζονται μόνο όταν τα διεκδικούμε και τα θέλουμε αληθινά!!

  10. #160
    Το avatar του χρήστη dimos47ki7
    Εγγραφή
    02-08-2008
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Μηνύματα
    305
    Chats
    0

    Απάντηση: abarth stilo Vs bravo Tjet

    παντελη τωρα μιλας για ενα αυτοκινητο το οποιο κανονικα δεν θα επρεπε να κυκλοφορει στους δρομους ετσι απλα. ειναι ενα αυτοκινητο πιστας στην ουσια και γιαυτο ειναι και τοσο δυσκολο στην οδηγηση. το αυτοκινητο φτιαχτηκε για να γραφει χρονους, και εδω το εχουν συνηθως τεντυμποιδες που πουλανε τζαμπα μαγκια στα φαναρια.

    δεν ειναι για δημοσιους δρομους το αυτοκινητο, επειδη οπως ειπες μπορει να ξεκολλησει με το παραμικρο απο μια ανωμαλια η απο γλυστερη ασφαλτο...
    να εισαι σιγουρος ομως οτι μεσα στην πιστα και στα σωστα χερια, ραβει οχι μονο abarth (αυτο ειναι δεδομενο αν σκεφτεις οτι στην πιστα ειναι πολυ κοντα σε rx7) αλλα και αλλα πολυ πιο "διασημα" και ακριβα αυτοκινητα

Παρόμοια Θέματα

  1. Fiat Bravo Abarth
    By canonis in forum Italian and Other Cars
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-09, 20:11
  2. Bravo vs Stilo
    By Turboκαψουρης in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-09, 21:11
  3. Fiat Bravo TJET TUNING
    By drformatgs in forum Italian and Other Cars
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-03-09, 10:16

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας