Καλησπέρα. Πριν πάω στο συνεργείο, θέλω να ρωτήσω κάτι μήπως και εχει τύχει σε καποιον.
Είναι 2 διαφορετικά προβλήματα.

1 Εδω και καιρό το πρωί όταν ειναι παγωμένο και το βάζω μπροστά θέλει λίγο γκάζι για να πάρει διαφορετικά παίρνει δύσκολα και μερικες φορές και καθόλου. Όταν πάρει δεν δουλεύει σωστά ο κινητήρας ειναι σαν όταν δεν δουλεύει ένας κύλινδρος και αν πατήσω το γκάζι λίγο και το αφήσω στρώνει. (Δεν μου εχει βγάλει βλάβη, δεν εχει ανάψει το λαμπάκι ότι αφορά αυτό).

2 Αυτό ειναι ποιο σοβαρό και ειναι συνέχεια του πρώτου. Σε άσχετες στιγμές και με ζεστό κινητήρα εχω μίζα αλλα δεν παίρνει μπροστά. Μπορεί δηλαδή να το αφήσω κάπου να σβήσω για 3 λεπτά, μετά να πάω να το βάλω μπρος και να μην παίρνει. Μετα από αρκετες προσπάθειες 5-6 μίζας συνήθως παίρνει. Σήμερα έτυχε και το έκανε έξω από το σπιτι μου. Ενώ δούλευε σε ρελαντί κανονικα, πατάω το γκάζι και ξαφνικά σβήνει ο κινητήρας, Δοκιμάζω καμιά 10ρια φορές και τίποτα. Σκέφτομαι να συνδέσω ένα μικρο διαγνωστικό που εχω μήπως και εχει βγάλει κάποια βλάβη αν και το λαμπάκι του κινητήρα δεν εχει ανάψει.

Όντως είχε βγάλει έναν κωδικό τον U1601. Τον ψαχνω στο google και βλεπω ότι κατά πάσα πιθανότητα ειναι κακή επαφή στο can -bus. Μήπως εχει τύχει σε καποιον και ξέρει να μου πει τι να ψάξω σχετικά? Σχετικά με το δεύτερο θέλω απάντηση μια και για το πρώτο θέμα θα καθαρίσω την πεταλούδα πρώτα και βλέπουμε.