PDA

Επιστροφή στο Forum : EuroNCAP crash test for Stilo



azzurro_1.8
03-06-05, 10:09
Όταν αποφάσισα να αγοράσω το Stilo με έκπληξη είδα ότι δεν υπήρχαν διαθέσιμα αποτελέσματα crash test από το EuroNCAP. Άρχισα να προβληματίζομαι (καλά όχι πολύ, απλά τα παλιά αποτελέσματα του Bravo/a στη συγκεκριμένη διαδικασία δεν ήταν και τα καλύτερα - 2/5) και ηρέμησα όταν στο παλιό stiloclub.gr forum βρήκα ένα post που ανέφερε 4/5 αστέρια σε crash test άλλου οργανισμού (όποιος είχε κάνει το post ή έχει κάποιο link ας το επαναλάβει).
Υπάρχει και το video εδώ: http://www.stiloclub.gr/index.php?name=PNphpBB2&file=viewtopic&t=443&highl ight=crash

Πρόσφατα διάβασα στο flash.gr (http://automoto.flash.gr/news/models/2005/5/25/4535id/):
"Όπως έγινε γνωστό, ο EuroNCAP θα ανακοινώσει το σύνολο των αποτελεσμάτων στις 23 Ιουνίου, στα οποία θα περιλαμβάνονται και μοντέλα όπως η νέα BMW Σειρά 3, το Fiat Stilo, το Lexus GS, το Smart Forfour, το Dacia Logan και η Mercedes A-Class."

Άρα επιτέλους θα μάθουμε επίσημα αποτελέσματα! Ή μήπως όχι?!
Είμαι λίγο επιφυλακτικός γιατί και στο παρελθόν (πέρυσι, στην προηγούμενη "φουρνιά" αποτελεσμάτων) το EuroNCAP είχε ανακοινώσει (το έγραφε και στο site τους) ότι θα βγάλει αποτελέσματα για το Stilo αλλά...τίποτα!
Δεν είναι λίγο παράξενα όλα αυτά? Υπάρχει άλλο αυτοκίνητο του 2001 για το οποίο βγάζουν αποτελέσματα το 2005?!!! Μήπως ο συγκεκριμένος οργανισμός προωθεί κάποιους (τώρα έσπευσε να βγάλει πρόωρα αποτελέσματα για Citroen C1, VW Passat, Opel Zafira πριν την ημερομηνία ανακοίνωσης της 23 Ιουνίου). Η Fiat δεν έχει ευθύνη γι'αυτό (όταν τα τελευταία χρόνια η ασφάλεια έχει εξελιχθεί στον No1 παράγοντα που επηρεάζει τις πωλήσεις)? Και όταν τεχνικές της Fiat πάνω στην παθητική ασφάλεια έχουν επικρατήσει και σε άλλες εταιρίες (π.χ. η τεχνική συγκόλλησης στο πλαίσιο που χρησιμοποιείται πλέον και από την VW)! Μήπως επειδή η Alfa 147 από το 2001 είχε 3/5 αστέρια?
Σημείωση: Το 2001 μόνο το Renault Laguna είχε 5/5 αστέρια στο EuroNCAP και στη κατηγορία του Stilo μόλις είχαν ξεκινήσει κάποιοι να πιάνουν τα 4/5, ενώ η αρχή "ανάκαμψης" για τη Fiat είχε ξεκινήσει το 1999 με το Punto να "φτάνει" το Clio στα 4/5 αστέρια!
Είμαι πολύ περίεργος να δω τα αποτελέσματα...

Άρης

thanasis134
03-06-05, 11:34
Άρη,

το crash test που έχει γίνει δεν είναι από την euroncap αλλά από μια άλλη εταιρεία στο οποίο είχαμε πάρει 4 αστέρια ...

Άντε να δούμε και σε αυτό πως θα τα πάμε!Μακάρι πάντως να πάρουμε 4 αστέρια αν και είναι λίγο δύσκολο!

Karateka
03-06-05, 11:39
Θα ήθελα να δω και τη νέα 147 γιατί είχε πατώσει με 3 αστέρια.

thanasis134
03-06-05, 11:47
Γιάννη δεν νομίζω να αλλάξανε τίποτα ιδιαίτερο δυστυχώς...
Τώρα μπορεί επειδή αλλάξανε όλη την μούρη,να είναι πιο δεμένη τώρα!

Μακάρι πάντως...

azzurro_1.8
03-06-05, 12:38
Θανάση ακριβώς αυτό λέω: Ότι ήταν crash test άλλου οργανισμού που είχαμε πάρει 4 αστέρια (αν θυμάμαι καλά κάποιου αμερικάνικου). Αλλά καλώς ή κακώς το EuroNCAP είναι που δημιουργεί άποψη στην αγορά (και όχι μόνο).

Άρης

Nenya
03-06-05, 13:19
η ADAC εχει δωσει κατι αντιστοιχο για το stilo

thanasis134
03-06-05, 14:07
Πιστεύω οτι αν πάρουμε 4 αστέρια και πάνω, ο Έλληνας αγοραστής θα αρχίσει να το σκέφτεται για την αγορά ενός stilo στην κατηγορία που παίζει...Υπομονή και θα δούμε...

Φαντάζεστε να πάρε 5 αστέρια?Καλα θα τρελλαθώ τελείως...

Nenya
03-06-05, 14:20
η ADAC το εχει δωσει 4 με αριστα το 5 αν θυμαμαι καλα και αυτο γιατι δεν εχει καλες επιδώσεις ως προς την ασφαλεια των πεζων

azzurro_1.8
06-06-05, 10:01
Το θέμα είναι ότι τα 4 αστέρια (αν έρθουν) σήμερα θα φανούν λίγα για την κατηγορία του Stilo, ενώ το 2001 θα ήταν κάτι παραπάνω από έκπληξη-διαφήμιση για το συγκεκριμένο μοντέλο και θα άλλαζε μια και καλή την εικόνα που έχουν όλοι για τη Fiat! Αλλά.... :(

Άρης

MaGeLaNoS
06-06-05, 13:21
Λοιπον ας πω και γω την αποψη μου αν και μπορει να προκαλεσει τους υπολοιπους.Κατα την γνωμη μου παντα θεωρω τουλαχιστον βλακωδες να αγοραζει καποιος αυτοκινητο με βαση το αποτελεσμα που εχει φερει σε μια διοργανωση-τσιρκο crach-test.(θα εξηγησω γιατι το λεω αυτο)
1)Καταρχην τα αποτελεσματα αυτα αφορουν μια μεση ταχυτητα που δεν ξεπερναει τα 50χλμ ανα ωρα που σημαινει ταχυτητα κινησης μεσα στην πολη οπου το χειροτερο που μπορει να σου συμβει ειναι να καρφωθεις πισω απο ενα αλλο αμαξι και να σπασεις κανενα χερι και τιποτα ψιλοραμματακια.Μετα τα 50χλμ κανενα αυτοκινητο δεν ειναι ασφαλες και 8 αεροσακους να εχει και αλλες τοσες πλευρικες μπαρες.Μονο η καλη σου τυχη μπορει να σε σωσει αν χτυπησεις με αλλο αυτοκινητο με πανω απο 90-100.Οποιος πιστευει οτι υπερβαλλω ας μου στειλει ενα μνμ να τον παω στην ασφαλιστικη εταιρια που δουλευει ο ξαδερφος μου να δει μερικα Mercendes-Audi-BMW-Renault Laguna(5stars)-Megane(5stars)
2)Απο κει και περα ωστοσο το ενδιαφερον για την ασφαλεια των αυτοκινητων φαινεται πως απασχολει αρκετα μεγαλο πλεον μερος του αγοραστικου κοινου.Γιαυτους που πραγματικα ενδιαφερονται δεν θα πρεπει να στρεφονται προς το EURONCAP για τον απλο λογο οτι πια ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ.O EuroNCAP δημιουργηθηκε με σκοπο οταν βγαινει ενα νεο μοντελο να το δοκιμαζει για την ασφαλεια του και να το πως ειναι η σωστη διαδικασια.Αφου το αυτοκινητο φτασει στις εκθεσεις των εμπορων 2 ατομα-μελη του οργανισμου αυτου πηγαινουν και ζητουν απο την γραμμη παραγωγης ΤΥΧΑΙΑ 2 αυτοκινητα του συγκεκριμενου μοντελου που δοκιμαζουν και μετα απο 3-4 μηνες δημοσιευουν τα αποτελεσματα.Ωστοσο ομως φαινεται πως πλεον δεν ειναι και τοσο ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ ο οραγνισμος αυτος αφου αν δειτε τον κολοσσο της TOYOTA θα δειτε οτι ειχε τα αποτελεσματα για την νεα Corolla πριν το αμαξι φτασει στην παραγωγη και μαλιστα εδωσε ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ 2 μοντελα χωρις να διαλεχτουν τυχαια απο τα ατομα-μελη.Ποιος μου εγγυαται οτι αυτα τα αυτοκινητα δεν ειναι προπαραγωγης με καποια εξτρα ενισχυση για καλυτερα αποτελεσματα?ΚΑΝΕΙΣ ειναι η απαντηση.Το ιδιο ισχυει για VW PASSAT mod 2003,Renault Megane new και για πολλα αλλα μοντελα.Πολλα γραφονται για τον EuroNCAP και προσωπικα πιστευω οτι δεν πρεπει να αποτελει πλεον κριτηριο επιλογης για ενα αυτοκινητο.Αλλα δυστυχως στην Ελλαδα ζουμε οπου ο συγκριτισμος ειναι τοσο εμφανης οσο και οι παρανομες επιχειρησεις.Τι πηρε ο γειτονας?Α 3 αστερακια?Εγω θα παρω εκεινο με τα 4 αστερακια και θα ειμαι και παλι πρωτος..

Γεια σας..

azzurro_1.8
06-06-05, 13:42
Magelanos,
στο 1) δεν θα συμφωνήσω καθώς κανείς δεν είπε ότι αν έχεις αυτοκίνητο με 5 αστέρια και 8 αερόσακους θα γλιτώσεις σε μια μετωπική στην εθνική με 100+km/h! Τα αποτελέσματα των crash test όμως μπορούν να χρησιμοποιηθούν συγκριτικά! Και καλώς ή κακώς κάποιοι (ειδικά όσοι έχουν οικογένεια) θα επέλεγαν το έστω και λίγο ασφαλέστερο αυτοκίνητο!
Επίσης, γιατί σε ένα τρακάρισμα με 60-70km/h (που πιστεύω ότι είναι η πλειοψηφία αυτών που συμβαίνουν, καθώς κάπως φρενάρουν όλοι πριν το μπαμ!) να μην πάθεις όσο το δυνατόν λιγότερα? Δεν μιλάω για μετωπικές με αντίθετα κινούμενο όχημα καθώς εκεί οι ταχύτητες των 2 οχημάτων προστίθενται!
Για το 2) όμως δεν διαφωνώ καθόλου!! Αυτό ακριβώς υποψιαζόμουν κι εγώ (χωρίς να ξέρω κάτι συγκεκριμένο) και εκεί αποσκοπεί το αρχικό μου post (όπως και στις κινήσεις της Fiat σε σχέση με όλα αυτά)!.

Άρης

Arf
06-06-05, 14:55
Ξεχνάτε κάτι πολύ βασικό. Τα αυτοκίνητα που παιρνουν μέρος στα crash-test μπορεί να κινούνται με 50km/h αλλά προσκρούουν πάνω σε ΤΟΙΧΟ, και όχι σε άλλο αυτοκίνητο.

Ούτε έγω συμφωνώ πως τα αποτελέσματα που βγαίνουν από τον εκάστοτε φορέα είναι αντικειμενικά. Και μόνο το γεγονός ότι μιλάμε για παιχνίδια δισεκατομυρίων με βάζει σε σκέψεις...

philippyz
06-06-05, 15:56
παντως εδω στην Παρο τρακαρε ενας με στιλο 3 μηνων αμαξι μετωπικα με τοιχο , απο την καμπινα και προστα ειναι αχρειστο και αυτος δεν απαθε τιποτα (ο Κωσταντινος θα μας πει ποση ζημεια επαθε γιατι το εστειλαν σε εκεινον)

MaGeLaNoS
06-06-05, 18:26
Εγω πια δεν εχω σκεψεις για τα παιχνιδια δισεκατομυριων μετα τα παραδειγματα που σας παρεθεσα.Ο μονος ισως οργανισμος ο οποιος ακομα να δουλευει με απολυτη διαφανεια(οχι βεβαια για πολυ ακομα)ειναι ο TUV της Γερμανιας.Ειδωμεν..τα λεφτα ειναι πολλα και οπως εχει πει και ο Adam Smith "ο καθενας εχει την τιμη του"..

john_stil
06-06-05, 18:50
παντως δεν σας κανει εντυπωση γιατι κανουν τεστ τωρα.... με το facelift.... και οχι πριν με το προηγουμενο.....

μηπως εχουν γινει βελτιωσεις.... λεω τωρα....

ckalfas
07-06-05, 14:23
Γιάννη, γενικά δεν σε παραξενεύει που στα FIAT δεν κάνουν Crash-tests; Δεν ξέρω τι παίζει, αλλά απλά δεν κάνουν! Εκτός από Punto της πρώτης γενιάς!

Stilatos
07-06-05, 15:00
Ποιος το ειπε οτι δεν κανουνε crash tests? Φυσικα και κανουνε πρεπει σων και καλα να ειναι απο euroncap? εχει κανει η γερμανικι adac εχω και το βιντεο αμα το θελει κανεις.

nikolas_k
11-06-05, 03:18
Παντος εγω παιδια το εχω δοκιμασει σε τομεα ασφαλειας το αμαξι δεν πεζεται ειμαι ζωντανος αυτο τα λεει ολα με αριστα τα 5 αστερια το βαζω 10 δεν το αλλαζο με τιποτα

thanasis134
11-06-05, 11:05
Νικόλα τι ατύχημα είχες αν επιτρέπεται?Τώρα όλα καλά?
Ρωτάω για να καταλάβω το πόσο ασφαλές είναι το αυτοκίνητο που οδηγάμε όλοι μας στο club...

mike
16-06-05, 16:11
Χλωμό το κόβω Γιάννη για βελτιώσεις στα σημεία....

PanosV
16-06-05, 16:15
Θανάση είναι να μην σου κάτσει ότι και να έχεις....

azzurro_1.8
28-06-05, 13:51
Τα τσιμπήσαμε τα 4 αστεράκια!!! :D
http://www.euroncap.com/content/safety_ratings/details.php?id1=6&id2=222
Δυστυχώς σήμερα ακούγεται φτωχό (όταν το επερχόμενο Clio έπιασε τα 5!) :o Αφήστε που στη λίστα γράφουν Model Year 2005 και δεν αναφέρεται πουθενά ότι πρόκεται για μοντέλο 2001 (εκτός κι αν άλλαξαν κάτι ουσιαστικό στο face lift του 2004 που δεν το ανακοίνωσε η Fiat)! Σε σχέση με τα υπόλοιπα μοντέλα της κατηγορίας του 2001 είναι σε πολύ καλή θέση!
Άρης

face
28-06-05, 16:53
υπάρχει και κατι άλλο...στο τεστ αναφερει ότι έγινε με ένα 1,6 ενω στο τέλος λεεί για 1,4...

Stilatos
28-06-05, 17:08
οχι απλως στο τελος λεει θα γινει τεστ και με 1.4 και αμα υπαρχουνε διαφορες στο τεστ τοτε θα το κανουνε ανακοινωση

MythosX
28-06-05, 20:31
Ερώτηση: Γιατί το Γκολφ παίρνει 2 βαθμούς για την υπενθύμιση της ζώνης ενώ το στίλο μας 1. Μήπως σφυρίζει καλύτερα του Γκολφ; παίρνει και ringtones;...

PanosV
28-06-05, 23:27
Παιδια στο MY 2004 στο 5πορτο έχουν αλλάξει λίγο τα πλαστικα κάτω τα άσπρα όχι μόνο στο χρώμα αλλά και στην τοποθετηση υπάρχουν αλλαγες...

Stilatos
29-06-05, 01:06
ισως επειδη στα πρωτα stilo εχει μονο την φωτεινη ενδειξη που δεν εχεις βαλει και κανανε τεστ με την πρωτη γενια. στην δευτερη γενια κανει και μπεεπ μπεεπ.