PDA

Επιστροφή στο Forum : Δυναμoμέτρηση



Arf
06-06-05, 12:07
ΝΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΚΥΡΙΕΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΙ, ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΓΕΓΟΝΟΣ!!!!

Το αμάξι μου είναι βελτιωμένο και μάλιστα με την βούλα γνωστού δυναμόμετρου της Θεσσαλονίκης.

Να υπενθυμίσω ότι η Fiat δίνει για το 1.2 16v 80Hp και 11,6Nm.

Τί έδειξε ο δυναμορουφιάνος?

Έχουμε και λέμε:


Engine power: 80,1 BHP ΚΑΛΑ ΜΙΛΑΜΕ ΠΗΡΑ 0,1 ΑΛΟΓΟ ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ :lol: :lol:

Wheel power: 58,5 BHP

Drag power: 21,5 BHP

Max power at 5855rpm / 145,4 km/h

Torque: 109,4 Nm ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΓΕΛΙΟ. ΟΙ ΡΟΠΕΣ ΜΟΥ ΑΝΤΙ ΝΑ ΑΝΕΒΟΥΝ, ΕΠΕΣΑΝ :lol: :lol: :lol: :lol:

Max torque at 4350 rpm / 108,0 km/h

Max attained RPM 6625 / 164,6 km/h


Οι συνθήκες της μέτρησης ήταν:

Ambient tempetarure: 26,7 C

Intake air temperature: 45,1 C

Relative humidity: 34,4%

Air pressure: 1021,6 hPa

Steam pressure: 12 hPa


Οι καμπύλες είναι σχετικά καλές για 1.2 και αν είχα προλάβει να αλλάξω και μπουζί (αυτά που φοράω τώρα έχουν 35000χλμ σκληρής χρήσης) θα ήταν ακόμα καλύτερες.

Το σημείο που με προβλημάτισε είναι η θερμοκρασία της εισαγωγής. 45 βαθμοί είναι παααααρααααα πολύ. Πρέπει οπωσδήποτε να πέσει αυτή η θερμοκρασία, είτε τοποθετώντας κάποιο κάλυμμα στη χοάνη, είτε τυλίγοντας το χταπόδι με θερμομονωτικό.

Ο υπάλληλος που μας έκανε την μέτρηση είναι γνωστός, οπότε είχαμε την δυνατότητα να μιλήσουμε "χωρίς φόβο και πάθος":
1ον Είναι 99,9% σίγουρο ότι αν μετρήσεις το αυτοκίνητο σου σε δυο διαφορετικά δυναμόμετρα, θα δεις και διαφορετικά αποτελέσματα.
2ον Το αποτέλεσμα της μέτρησης μπορεί να μεταβληθεί, αλλάζοντας τις συνθήκες της μέτρησης.
3ον Όλοι όσοι έχουν δυναμόμετρο θα σου πουν ότι το δικό τους είναι το πιο "απαισιόδοξο" και ότι τα άλλα βγάζουν "τρελά άλογα"


Πάντως το περίεργο είναι ότι όσα αυτοκίνητα μετρήθηκαν στο Power έβγαλαν κατά μέσο όρο 82 άλογα και 12Kg ροπή. Περίεργο, δεν συμφωνείτε? Αλλά εκέι ήταν σταθερές οι συνθήκες μέτρησης για όλα τα άμάξια.

Δεν πικράθηκα καθόλου από τα άλογα που είδα. Απεναντίας χάρηκα.

ΕΙΜΑΙ ΠΛΕΟΝ ΤΟ ΠΙΟ ΑΡΓΟ STILO TOY CLUB!!!!!!
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

thanasis134
06-06-05, 12:25
Εμένα δεν μου ακούγονται καλά αυτά τα νούμερα...
Η ροπή είναι απογοητευτική αλλά και τα άλογα με αυτά που έχεις βάλει είναι πάρα πολυ λίγα...

Βέβαια παίζει ρόλο και το δυναμόμετρο αλλά δεν έβγαλες καλά νούμερα!
Μάλλον το δυναμόμετρο δεν είναι τόσο καλό...

MaGeLaNoS
06-06-05, 12:50
Το δυναμομετρο σωστο ειναι εγω σκεφτομαι κατι αλλο.Τι σωληνωσεις(για διαμετρο μιλαω)σου εβαλαν στο χταποδι και στο τελικο..Πολλοι βαζουν για μοστρα αρκετα μεγαλυτερη διαμετρο και "κενα" τελικα για να δειχνει πιο ομορφο(κατα την γνωμη τους παντα) και χανουν απο ιπποδυναμη(το γνωστο κρεμασμα του κινητηρα).

ΥΓ.Πριν βγαλεις συμπερασμα για την ιπποδυναμη σου κανε 2-3 δυναμομετρησεις και μετα διαλεξε τον μεσο ορο και θα εχεις αντιπροσωπευτικο δειγμα για την πραγματικη ιπποδυναμη του αυτοκινητου παντα ομως με τις ιδιες συνθηκες.

Arf
06-06-05, 14:50
Πολλοι βαζουν για μοστρα αρκετα μεγαλυτερη διαμετρο και "κενα" τελικα για να δειχνει πιο ομορφο(κατα την γνωμη τους παντα) και χανουν απο ιπποδυναμη(το γνωστο κρεμασμα του κινητηρα).


Την εργοστασιακή διάμετρο έχω, γιατί αλλιώς το αμάξι θα πνιγόταν. Όσο για το τελικό, δεν είναι κενό.



Εμένα δεν μου ακούγονται καλά αυτά τα νούμερα...
Η ροπή είναι απογοητευτική αλλά και τα άλογα με αυτά που έχεις βάλει είναι πάρα πολυ λίγα...

Βέβαια παίζει ρόλο και το δυναμόμετρο αλλά δεν έβγαλες καλά νούμερα!
Μάλλον το δυναμόμετρο δεν είναι τόσο καλό...


Τα νούμερα δεν είναι καθόλου καλά και απέχουν πολύ από την πραγματικότητα.

Το αυτοκίνητο έχει στηθεί με μερικά 1.2 3D και η διαφορά ήταν 1-3 αυτοκίνητα στο χιλιόμετρο. Με τον Athanasio που τα μετρήσαμε (1.2 5D με φίλτρο και τελικό) η διαφορά ήταν τεράστια.



Πριν βγαλεις συμπερασμα για την ιπποδυναμη σου κανε 2-3 δυναμομετρησεις και μετα διαλεξε τον μεσο ορο και θα εχεις αντιπροσωπευτικο δειγμα για την πραγματικη ιπποδυναμη του αυτοκινητου παντα ομως με τις ιδιες συνθηκες.


Άσε, μου φτάνει μια φορά η εμπειρία στο δυναμόμετρο. Αυτά που ήθελα να δω τα είδα. Απλά θα ήθελα να ξέρω και οι υπόλοιποι τί εμπειρίες έχουν, ειδικά τα παιδιά που μετρήθηκαν στο Power...

face
06-06-05, 15:05
αρη

1.στο power ειχαμε και 70% υγρασία..ίσως το πιο σημαντικό απο τα παραπάνω....

απ΄οτι βλεπω είχες 35%/...

2. ανεμιστήρα είχαν??

3. το 4-1 τελικα σου έκανε κακό στην ροπή όπως το περιμέναμε...

4. μην κοιτάς δυναμόμετρα..εσένα αν σε ευχαριστεί...

Stilatos
06-06-05, 15:06
εγω πιστευω οτι θα μπορουσες ανετα να ξεπερασεις αυτα τα νουμερα που εβγαλες αμα βρεις τροπο να παρει η μηχανη πιο κρυο αερα τωρα να ρουφαει αερα 45 βαθμους το αμαξι δεν ειναι οτι καλυτερο. αμα εχεις κλειστο βαρελακι βαλε τον σωληνα πισω απο την μετωπη στις σιτες που ειναι το σημα τις φιατ μπροστα διπλα.

Arf
06-06-05, 15:07
στο power ειχαμε και 70%


Δίπλα σε πισίνα το έχουν το δυναμόμετρο??????? :) :) :)



3. το 4-1 τελικα σου έκανε κακό στην ροπή όπως το περιμέναμε...


NO NO NO :) :) :)

Stilatos
06-06-05, 15:12
arf ο λογος για τοσο πολυ υγρασια ητανε οτι εβρεχε εκεινη την ημερα της δυναμομετρησης. Οσο για τον ανεμνηστηρα που ειπε ο face ειχανε εκει περα? ακομα και το πιο απλο δυναμομετερο επιβαλεται να εχει ανεμνηστηρα για να προσομοιωνει συνθηκες δρομου που κρυωνει η μηχανη απο την ροη του αερα. Επισης για το 4-1 και εγω πιστευω δεν ειναι και το καλυτερο. Παρτο καπως ετσι αμα εισαι στην εθνικη οδο και ειναι τεσσερις λωριδες και ξαφνικα γινεται μια γινεται ενα μπαχαλο.

Arf
06-06-05, 15:19
Και ανεμιστήρα είχε και τα πάντα. Το δυναμόμετρο σαν δυναμόμετρο είναι μια χαρά. Το κατά πόσο το δουλεύουν σωστά δεν ξέρω. Μαζί με μένα μετρήθηκε και το rallye ενός φίλου(το τελευταίο με τον τρίφισο τον εγκέφαλο), και έβγαλε 127 άλογα ατμόσφαιρα. Το αμάξι φοράει σκούπα, δίχαλο, δεν φοράει μεσαίο και έχει χειροποίητο τελικό. Αααααα, και 2 βαθμούς ψυχρότερα μπουζί...

Το μόνο που ξέρω ότι δεν δούλευε σωστά στο δυναμόμετρο είναι η ζυγαριά. Δεν το ζύγιζε καθόλου το αμάξι...

MaGeLaNoS
06-06-05, 18:38
Αρη που το δυναμομετρησες?Πιστευω οτι ηταν λιγο κουλος αυτος που χειριζοταν το μηχανημα.Εξαλλου δεν δουλευε και η ζυγαρια του.Παντως μου φαινεται λιγο απιστευτη η θερμοκρασια της εισαγωγης..45βαθμοι?Ελεος..μπροστα σε φουρνο το δυναμομετρησαν?

Koulou
07-06-05, 01:11
Εμένα πάλι μου φαίνεται "άκυρη" η δυναμομέτρηση... :roll:
Δε γίνεται να έχεις απόλειες 21.5 ίππους!!!!! :shock: :shock: :shock:

aman17-2
07-06-05, 05:50
είναι 1,2

thanasis134
07-06-05, 10:43
Παιδιά δεν είναι σωστή και φυσιολογική η δυναμομέτρηση....
Δεν γίνεται να έχει τόση ροπή,τέτοιες απώλειες,τόσα άλογα....

MaGeLaNoS
07-06-05, 11:05
Γιαυτο ρωταω που την εκανε στην Θεσσαλονικη Θαναση γιατι αν πηγε σε αυτον που φανταζομαι τοτε ειναι κουλος ο ανθρωπος...Αρη πες μου και ποσα σου πηρε..

Sparck
07-06-05, 11:06
Αρη το δυναμομετρο λεει λαλακιες!!!τα ειπαμε κ απο κοντα!αντε βαλε κ τα υπολειπα πραγματα κ ελα να παμε μια βολτιτσα οι δυο μας!!!

Arf
07-06-05, 13:44
Αρη που το δυναμομετρησες?Πιστευω οτι ηταν λιγο κουλος αυτος που χειριζοταν το μηχανημα.Εξαλλου δεν δουλευε και η ζυγαρια του.Παντως μου φαινεται λιγο απιστευτη η θερμοκρασια της εισαγωγης..45βαθμοι?Ελεος..μπροστα σε φουρνο το δυναμομετρησαν?


Νίκο στο Ωραιόκαστρο μετρήθηκε το αμάξι. 60Ε φιλική τιμή. Έγινε μόνο μια μέτρηση. Οι 45 βάθμοί στην εισαγωγή δικαιολογούνται άνετα. 28 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία είχε, συν το γεγονός ότι ακόμα δεν έχω μονώσει το χταπόδι, οπότε όλη τη ζέστη την τρώει η χοάνη.

Σε λίγες μέρες φέρνει ένας φίλος διαγνωστικό μηχάνημα που κάνει και μετρήσεις σε real time. Εκεί θα δούμε τις πραγματικές δυνατότητες του αμαξιού, και μάλιστα σε συνθήκες δρόμου...



Αρη το δυναμομετρο λεει λαλακιες!!!τα ειπαμε κ απο κοντα!αντε βαλε κ τα υπολειπα πραγματα κ ελα να παμε μια βολτιτσα οι δυο μας!!!


Κάτσε να βάλω κι εγώ λάμπες νέον και σου έρχομαι!!!!!!! +15Ps

Soul_Giannis
07-06-05, 15:28
Καλα ρε Αρη μονο μια μετρηση?
Εγω το μετρησα 3 φορες!!!!
Παντως μουφα θα ηταν το δυναμομετρο!!!!
Καλα και εγω δεν λεω πως με τον ΕΠΑΝΑΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟ ανεβασα 8 αλογα αλλα ειδα πολυ καλη διαφορα στην ροπη!!!!!
Παντως ειμαι πολυ ικανοποιημενος και το συνηστω ανεπιφυλακτα!!!!!
Αρη δοκιμασε σε κανενα αλλο δυναμομετρο!!!!

Arf
09-06-05, 09:26
Μόνο "black dyno" από δω και πέρα. Ίσως ξαναπάω αν κάνω καμιά δραστικότατη αλλαγή στο μοτέρ...

Arf
09-06-05, 10:08
Γιάννη το μέτρησες? Τί έβγαλες και κατω από ποιές συνθήκες( εξωτ. θερμοκρασία/ θερμοκρ. εισαγωγής. σχετική υγρασία κλπ)? Τα διαγράμματα τι λένε? Έστρωσαν οι καμπύλες?

Nikos
09-06-05, 12:13
ΕΙΜΑΙ ΠΛΕΟΝ ΤΟ ΠΙΟ ΑΡΓΟ STILO TOY CLUB!!!!!!

Για σεμνά!!! Τα πρωτεία εδώ τα έχω εγώ... :)

king
09-06-05, 22:40
Ο αέρας με 45 βαθμούς έχει τόσο πολύ όγκο , που είναι λογικό να σου βγάλει τέτοιους αριθμούς . Κάποτε σε ένα αυτ.170 hp Είχα δει να βγάζει 14 hp λιγότερα από ζεστό αέρα και μόνο . Αν γινόταν να έκανες με ανοιχτό καπό θα έβλεπες τη διάφορα. Arf πάρε μια σεγα και άρχισε να του πετσοκόβεις τα μούτρα !!!! Τη χοάνη μπροστά και θα γίνει o.k. Έχει τρελή θερμοκρασία κάτω από το καπό του stilo , Έχει και αυτή τη μοκέτα !!!!!

Arf
10-06-05, 17:34
Αν γινόταν να έκανες με ανοιχτό καπό θα έβλεπες τη διάφορα. Arf πάρε μια σεγα και άρχισε να του πετσοκόβεις τα μούτρα !!!! Τη χοάνη μπροστά και θα γίνει o.k. Έχει τρελή θερμοκρασία κάτω από το καπό του stilo , Έχει και αυτή τη μοκέτα !!!!!


Και ανοιχτό καπό είχα και τρύπα στη μάσκα και την χοάνη μπροστά μπροστά!!!!! Θα τραβήξω και μια παροχή αέρα από κάτω για να στρώσει κάπως το πράγμα...

face
10-06-05, 17:36
αραγε το 20 v plus ποσα αλογα να βγάζει??

Arf
10-06-05, 17:45
αραγε το 20 v plus ποσα αλογα να βγάζει??


φφφφφφφφφφφφσσσσσσσσσσσσσσσσσσστττττττττττττττττττ τττττ...(κάτι μαγειρεύεται εδώ...)

Koulou
11-06-05, 02:40
235+
Πολύ το αναφέρεις τελευταία, να το περιμένουμε...; :roll: ;)