PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΝΑΚΛΗΣΕΙΣ ΟΧΗΜΑΤΩΝ



MAFIA
10-06-05, 23:13
Για ριξτε μια ματια σε αυτο εδω το link!
κοιταξτε τις ανακλησεις των αυτοκινητοβιομηχανιων!
πατηστε τα μπλε τοξακια διπλα απο καθε εταιρια και δειτε τι ζημιες εχουν βγαλει και τον λογο που ανακληθηκαν!
ας μην ξαναμιλησει κανεις για τα ιταλικα!
ριξτε μια ματια σε BMW και σε VW
http://www.autopress.gr/recalls/more.asp

Koulou
11-06-05, 02:43
H ιταλική αξιοπιστία που λέω σε όλους και με κοροιδεύουν... ;) :lol: :lol: :lol:

karaLRS
11-06-05, 04:22
παιδία οι ανακλησεις δεν εχουν καμια μα καμία σχέση με την αξιοπιστία μιας εταίριας.

απο μια μέρια ισως μια εταιρία ειναι πιο αξιόπιστη αν παραδέχεται τα λάθη της και τα διορθώνει με δικά της έξοδα...

η HONDA εχει κάνει 40 ανακλήσεις.
η MAZDA 14
η PORSCE 3!!!!!!!


δηλαδή η fiat Που έχει κάνει μόνο μία θεωρείται πιο αξιόπιστη απο την Porsce??? :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

aman17-2
11-06-05, 08:25
θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα....

dimitris
11-06-05, 09:59
Θα συμφωνησω και εγω με τον aman χωρις ομως αυτο να σημαινει αναξιοπιστια το οτι εχεις σαν εταιρια μια ανακληση

thanasis134
11-06-05, 11:03
Οι ανακλήσεις έχουν σχέση με την αξιοπιστία γιατι απλά η εταιρεία που κάνει ανάκληση κάποιων μοντέλων για κάποιο συγκεκριμένο λόγο ,δεν σχεδίασε σωστά κάτι ώστε να λειτουργεί άψογα...
Δεν μιλάω για ανάκληση στο φλάς αλλά στο ESP και στο σύστημα πέδησης που είναι πολυ σοβαρό...
Πάντως οι Ιταλοί άψογοι...
Η Fiat 1, η Lancia 1 και η Alfa Romeo 0 παρακαλώ...

karaLRS
11-06-05, 11:25
Θανάση όμως οταν η εταίρια σου ξέρει οτι υπαρχει πρόβλημα με τους πολλαπλασιαστές γιατι δεν κάνει μια ανάκληση?

Stilatos
11-06-05, 12:37
διοτι στην προκειμεινου περιπτωση οι πολλαπλιασαστες δεν τα κατασκευαζει η φιατ αλλα αλλη εταιρια. Τωρα αμα θα πρεπει να περασει τον καθε πολλαπλασιαστει σε τεστ απο την εταιρια που τα κατασκευαζει χανει τον μπουσουλα για αυτο πας στην αντιπροσωπια να στο αλλαξει με εγγυηση.

PanosV
11-06-05, 13:41
Παντελή ούτε το ESP δεν είναι της KIA πχ αλλά αν κάτι δεν πάει καλα κάνει ανάκληση ,δεν νομίζω ότι το Stilo δεν έχει μαζικά προβλήματα έτσι?Ασε να μην πουμε για αμορτισερ καντραν αεροσακο και άλλα.....Αφου τα ξέρεις και εσυ,η fiat το κάνει 1ον για τα χρήματα γιατι σου λέει ένα 30-50 % δεν θα το προσεξει δεν θα σωσει σημασια και άλλα,να γιατι δεν πάει προστα η fiat που πχ δεν φταίει σε τπτ αν χαλάσει το abs της bosch ή ο αερόσακος της siemens....

karaLRS
11-06-05, 14:29
Παντελή ούτε το ESP δεν είναι της KIA πχ αλλά αν κάτι δεν πάει καλα κάνει ανάκληση ,δεν νομίζω ότι το Stilo δεν έχει μαζικά προβλήματα έτσι?Ασε να μην πουμε για αμορτισερ καντραν αεροσακο και άλλα.....Αφου τα ξέρεις και εσυ,η fiat το κάνει 1ον για τα χρήματα γιατι σου λέει ένα 30-50 % δεν θα το προσεξει δεν θα σωσει σημασια και άλλα,να γιατι δεν πάει προστα η fiat που πχ δεν φταίει σε τπτ αν χαλάσει το abs της bosch ή ο αερόσακος της siemens....



καλά που τα έγραψες πάνο γιατι βαριόμουν :D

Stilatos
11-06-05, 19:06
καλα αυτα εννοειται ρε σεις παντα το χρημα ερχεται πρωτα για αυτο ειναι οι επιχειρησεις

PanosV
11-06-05, 19:27
Σωστά Παντελή,αλλά μια εταιρια που βλέπει μόνο τα κέρδη του έτους απλά χάνει,η Fiat έπρεπε να κάνει το λιγότερο 5 ανακλήσεις για το Stilo μέχρι 2003,αν εγώ τώρα πρέπει να πάω στο service να τους βρίζω για να φτάξει το αμαξι (γιατι απλά κάνουν ότι δεν το βλέπουν το πρόβλημα)μια θα πάω 2 θα πάω ε εγω βαρέθηκα να τρέχω 2 χρόνια και απλά για λογους service εμένα η Fiat σαν πελάτη δεν με ξανα βλέπει και ας έχω 4 fiat στην οικογενεια,από αυτο και μόνο δεν χάνει η fiat ???και δεν ειμαι μόνο εγώ από πρωτη δεν είναι ουτε στην 10αδα σε πωλησεις.Τέλος αφου σε σταυρώσουν για να σου αλλάξουν κάτι είναι και ανακατασκευασμένο λέει δλδ μεταχειρισμένο, απλά η Fiat πάει απο το κακο στον πάτο.....

Soul_Giannis
11-06-05, 20:17
ΡΕ παιδια μια απορια αυτη την DACIA που την θυμηθηκαν?
Ενα μοντελο εβγαλε και αυτη και αυτο προβληματικο!!!

PanosV
11-06-05, 20:52
Βγάζει Γιάννη βγάζει,τώρα είναι της renault και μάλιστα θα βγάλει full extra αμάξι με 5000ευρώ,τώρα τι θα είναι :217 :)

MythosX
12-06-05, 22:17
ΑΝΑΦΛΕΞΗ ΚΙΝΗΤΗΡΑ
ΦΩΤΑ ΦΡΕΝΩΝ
ΛΙΩΣΙΜΟ ΠΛΑΣΤΙΚΩΝ ΜΕΡΩΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ - ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΕΔΗΣΗΣ
ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΕΚΠΟΜΠΗ ΚΑΥΣΑΕΡΙΩΝ
ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΕΔΗΣΗΣ
ΦΘΟΡΑ ΕΞΑΡΤΗΜΑΤΟΣ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟΥ ΑΞΟΝΑ - ΑΣΤΑΘΕΙΑ
ΖΩΝΕΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΠΙΣΩ
ΚΑΛΩΔΙΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗΣ ΠΙΕΣΗΣ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ - ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΠΥΡΚΑΓΙΑΣ
ΒΡΑΧΥΚΥΚΛΩΜΑ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΞΑΕΡΙΣΜΟΥ - ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΠΥΡΚΑΓΙΑΣ
----------------------

παιδιά για να μη λέμε οτι θέλουμε αυτά είναι σοβαρά προβλήματα (τα περισσότερρα απο αυτά). Αυτά είναι τα VW που να μη γελιόμαστε πληρώνεις κάτι παραπάνω για να αποκτήσεις. Αν ακόμα θεωρείτε οτι το STILO ή οποιδήποτε FIAT έχει παρουσιάσει προβλήματα σε τόσο σοβαρούς τομείς τι άλλο να πω;

Pantjo
12-06-05, 22:50
..... η Alfa Romeo 0 παρακαλώ...


:191 :191 :191 :191 ....Αχ Σε καλο μας!!! Μπουαααααχαχαχααα!! Θα...θα...ουαααααχχουαααχχ!! Ειναι για γελια!!!!!!
125 θα επρεπε να ειχαν κανει οι απατεωνες!!!!

...Και μη γυρισει κανεις και μου πει μα-μου!! Ειχα Alfa Romeo και τα ξερω απο πρωτο χερι! Απατεωνες αυτοι που τα φτιαχνουν, απατεωνες αυτοι που τα επισκευαζουν, απατεωνες και οι αντιπροσωπειες τους!
Αι σιχτιρ!
Μη τα παρω απογευματιατικα!

ThoDoriS
12-06-05, 22:57
.............
Μη τα παρω απογευματιατικα!


Ax......έλα πρώτα στην ελληνική πραγματικότητα εσύ......Βράδυ είναι εδώ :216

(πήγαμε στην Βενεζουέλα και τα ξεχάσαμε όλα ε???)

karaLRS
13-06-05, 01:06
Συγνώμη αλλα ο ελλατωματικός πολλαπλασιαστής δεν μπορεί να γίνει αιτία πυρκαγίας?


Βρε παιδία πλάκα κάνετε?η mazda που σε ολα τα sites που ασχολούνται με την αξιοπιστία ενός μοντέλου βγαίνει πρώτη εχει 14 ανακλήσεις.

H honda εχει 40! δηλαδή πιστεύετε οτι το 0 που εχει η αλφα ρομέο σημαίνει κατι???

thanasis134
13-06-05, 17:25
Δεν καταλαβαίνω γιατι δεν μπορείτε να δεχτείτε αυτά που λέει το site και λέτε για την alfaromeo και την fiat...
To θέμα είναι απλό...Σε όλα τα τέστ των ιταλικών αυτοκινητών σε σύγκριση με τα γερμανικά και τα ιαπωνικά τα βγάζουν χειρότερα...
Σε ασφάλεια όλοι λένε οτι είναι τα χειρότερα γιατι απλά διαβάζουν τις μαλακίες της euroncap...
Σε όλα τα περιοδικά στις βαθμολογήσεις βάζουν 7-8 στην αξιοπιστία χωρίς καν να έχει δοκιμαστεί το μοτέρ...Θυμάμαι χαρακτηριστικά οτι μόλις βγήκε το punto με τα 95 άλογα του έβαλαν 8 γιατι λέει οτι αναμένετε να έχει μηχανικά και ηλεκτρικά προβλήματα...
ΜΑΣ ΠΟΛΕΜΑΝΕ ΟΛΟΙ!
Το οτι τυχαίνει να χαλάσουν κάποιοι πολλαπλασιαστές δεν σημαίνει οτι πρέπει να κάνει ανάκληση η εταιρεία...
Εχω Yaris και μας χάλασε το σασμάν και έχω και mazda 6 (3 μηνών),τρίζει το πλαστικό στην δεξιά πόρτα και θα μου το αλλάξουν...
Πρέπει να καταλάβουμε οτι όλα χαλάνε και τυχαίνει κάποια να βγάλουν κάποια χοντρά!Μια εταιρεία κάνει ανάκληση όταν όλα τα μοντέλα κάποιας συγκεκριμένης περιόδου έχουν το ίδιο πρόβλημα...
Εμένα πριν δυο μήνες μου αλλάξαν ένα εξάρτημα στην κρεμαργιέρα που έβγαλε πρόβλημα...Το έχει πάθει κανένας άλλος ?ΟΧΙ απ'οτι ξέρω μέσα απο το club...Δηλαδή θα έπρεπε η fiat να κάνει ανάκληση?
Μην τρελλαίνεστε και μην απογοητεύεστε...

ΥΠ:Το προηγούμενο μας αυτοκίνητο ήταν μια alfaromeo 164t.spark μοντέλο 89 και την δώσαμε το 2003 με 180.000 χιλιόμετρα χωρίς να έχει παρουσιάσει τίποτα εκτός απο τις φυσιολογικές φθορές!

PanosV
13-06-05, 18:03
Δεν είπε Θανάση κανείς τπτ για την Fiat,απο την αλλή είπα ότι δεν φταιεί η fiat για κάτι που δεν κατασκευάζει,ούτε είπα ποτέ ότι δεν είναι αξιοπιστα τα ιταλικά αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αφου όλοι κάνουν ανακλήσεις γιατι όχι και η fiat αφού υπάρχουν μαζικά προβλήματα στο Stilo και πιο πολύ στα 2001-2002-2003 έσενα μετα από 3 χρόνια είναι λογίκο να μην έχει μαζικά προβλήματα,για ρώτα και μας που έχει γίνει ο κ@λ@ς μας _______ για τα ίδια πράγματα όλοι....Τέλος η Fiat έχει αλλάξει policy και απλά εγώ και μόνον για αυτό δεν θα ξανα πάρω fiat όχι για τα ιταλικα κτλ. μια χαρα είναι το stilακι μου και το αγαπάω αλλά.....

karaLRS
13-06-05, 20:21
30/12/2003
Product: Approximately 41 500 Esparto 147 JTD, including more than 7 000 in France, produced between January 2002 and April 2003.
Problem: A short-circuit can occur in the system of additional heating, involving a beginning of fire lasting the phase of reheating of the engine.
Where to address itself: In the network Romeo Esparto for checking and modification of the power supply if necessary.

01/09/2003
Product: 176 Alfa Romeo 147 AWG produced between March 2002 and January 2003 and 192 Alfa Romeo 156 AWG manufactured between November 2002 and January 2003.
Problem: Risk loosening of the reinforcements of front suspension.
Where to address itself: In the network Alfa romeo. The owners concerned received a mail.

24/09/2002
Product: Alfa Romeo 147 (engine JTD) produced after March 2001. Approximately 3 500 cars are concerned in France.
Problem: The vibrations on the level of the pipes of the power-assisted steering could end up boring them.
Where to address itself: In the dealers. The owners were warned by mail.

01/05/2001
Product: Versions 1.6 of 105 CH of the Alfa Romeo 147.
Problem: Overconsumption of the liquid of cooling due to a bad tightening of the fastening screws, too long , cylinder head engine.
Where to address itself: In the dealer for checking and replacement of the screws.


- recall tank fuel to be changed (cracked connection): 742 147 (between 02 and 03/2004) more 176 156 (between 05 and 09/2004)

- differential oil level back on 3589 156 CrossWagon (12/03 to 02/05)




θανάση πότε μην εμπιστεύεσε τίποτα απο ότι διαβάζεις χωρίς να το διασταυρώνεις.
αυτα τα στοιχεία τα πήρα απο το γαλλικό alfisti club.
το ποσο η άλφα ρομέο εχει 0 ανακλήσείς φαίνεται.

συμφωνώ μαζί σου οτι ολο βγάζουν βλάβες και ολα πάνω κάτω εχουν κάτι ελλατωματίκο.τωρα περιπτώσεις εγώ εχω αυτο και εκανε τόσα χιλιομέτρα και εχω αυτο και χάλασε τοτε και ο φιλος του φίλου μου εκαψε κινιτήρα για μένα δεν λένε τίποτα.

κάτι που κρατάω απο αυτά που είπες ειναι το εξής.
το πλαστικό στην δεξί πόρτα τρίζει και θα στο αλλάξουν...
ποιος μου ειχε αλλάξει εμένα την ηλιοροφή?τον αεραγωγό?


οπως το ειπε ο Πάνος ειναι. η πολιτική της fiat ειναι χάλια.αλλα δεν μπορεί να κανει και αλλιως στην οικονομικη κατάσταση που είναι.




offtopic
"μας πολεμάνε ολοι" μου θυμίζει αυτο με το χαιρετισμό που είχαμε βγάλει για το οταν περνάει Ιταλικό αμάξι.....χαλαρώστε βρε παιδία... :D :D