PDA

Επιστροφή στο Forum : Καλοκαιρινή Εξόρμηση στην Πελοπόννησο!



ckalfas
14-06-05, 21:31
Το καλοκάιρι έφτασε και όλοι λίγο-πολύ (όσοι τελικά μπορέσουν) σχεδιάζουν τις καλοκαιρινές διακοπές τους.
Εγώ φέτος το καλοκαίρι σχεδιάζω να πάω με την Μαρία και παρέα το Stilo μου, στην Πελοπόννησο και συγκεκριμένα τον γύρο της Πελοποννήσου μέσα σε μία εβδομάδα. Δηλαδή, από Κυριακή 26/6 που θα ξεκινάει από Αγρίνιο (διανυκτέρευση το Σάββατο) και θα τελειώσει το Σάββατο 2/7, γιατί την επομένη πρέπει να βρίσκομαι πρωί-πρωί στην Θεσσαλονίκη.
Εφοδιασμένος με ψυγειάκι αυτοκινήτου, σκηνή, υπνόσακους, καρεκλάκια για οποιοδήποτε ενδεχόμενο!
Ο λόγος που κάνω αυτό το topic;
Μα για να ρίξετε κάποιες ιδέες και και να μου προτείνετε κάποια μέρη για τα οποία κάποιος αξίζει να βρεθεί, αν επισκέπτεται την Πελοπόννησο!

ThoDoriS
14-06-05, 21:40
Call me στο πέρασμα απο Πάτρα :)

ckalfas
14-06-05, 21:40
Οκ! Θόδωρή!

ckalfas
11-07-05, 22:43
Ύστερα από 2579 χιλιόμετρα με τον Stil-αρο η εκδρομή στην Πελοπόννησο έλαβε τέλος.
Ήθελα να έγραφα πολλά πράγματα για την εκδρομή και για την Πελοπόννησο, αλλά όλοι λίγο-πολύ γνωρίζετε πολλά πράγματα για το συγκεκριμένο μέρος. Έτσι απλά θα περιοριστώ σε κάποιες εντυπώσεις από το ταξίδι.
Καταρχήν το αυτοκίνητο αδιαμαρτύρητα με συντρόφευσε χωρίς το παραμικρό ψεγάδι, παρόλο που ειλικρινά το λυπήθηκα. Οι δρόμοι σε γενικά πλαίσια (αν εξαιρέσουμε την Εθνική Αθήνας - Πατρών και Πάτρας-Πύργου, όπως επίσης Αθηνών-Τρίπολης) είναι χάλια…
Οι λακκούβες και οι στροφές αμέτρητες. Το πλάτος του δρόμου για ποδήλατα… Ακόμη δεν μπορώ να ξεχάσω την πτήση εδάφους - εδάφους που έκανα στην διαδρομή Ολυμπίας - Ανδρίτσαινας, νομίζοντας ότι έσπασα το αυτοκίνητο… Ευτυχώς που δεν άλλαξα τα αμορτισέρ, γιατί θα χρειαζόταν να τα άλλαζα πάλι!
Πάντως, μπορεί οι δρόμοι να είναι απαράδεκτοι, αλλά η ομορφιά του τοπίου σε αποζημιώνει!
Η φύση είναι τελείως διαφορετική. Σε μερικά μέρη είναι ξερά και άγρια, αλλά σε άλλα το πράσινο έχει την τιμητική του, παρόλες τις πρότερες εκτιμήσεις.
Η ζέστη αφόρητη και παντού. Αγγίξαμε τους 37 στην Σπάρτη. Όλη την εβδομάδα το clima δούλευε συνεχώς και ακατάπαυστα.
Για τους λάτρεις των αριθμών και των υπολογισμών έκανα τελικώς 2578,7 χλμ. με μέση κατανάλωση 7,3 lt/100km και μέση ωριαία ταχύτητα την εκπληκτική ταχύτητα των 60χλμ/ώρα (μαζί με τα σταματήματα για επισκέψεις αρχαιολογικών χώρων). Οι στροφές μπορεί να σε αναγκάσουν να διασχίσεις 200 χλμ. σε 4 ώρες!
Τελειώνοντας, θα ήθελα να πω πως αξίζει ο κόπος για μία επίσκεψη ή μία εκδρομή στην Πελοπόννησο, ιδιαίτερα για εμάς του πιο βόρειους. Τα μέρη είναι υπέροχα και πολλά. Και οι τιμές λογικότατες!
Για τους λάτρεις της ιστορίας και των Αρχαίων Ελλήνων τα μέρη είναι πάμπολλα για επίσκεψη. Τα καλύτερα εξ αυτών: Αρχ. Ολυμπία, Καλάβρυτα, Μεθώνη, Ιερό του Επίκουρου Απόλλωνα, Μιστράς, Μυκήνες)
Για τους λάτρεις της θάλασσας οι παραλίες αμέτρητες (Βοϊδοκοιλιά, Βιγκλάφια, Ελαφόνησος).

Όποιος θελήσει πληροφορίες για διαδρομές και μέρη και μπορώ να τον βοηθήσω, είμαι στην διάθεσή του!
Ααα! Θέλω από εδώ μέσα να ευχαριστήσω και τους Γιώργο και Σταυρούλα (Georgevas) που ήρθαν και ήπιαμε ένα καφεδάκι και τα είπαμε!
:wink: