PDA

Επιστροφή στο Forum : Γιωργακη οχι στα βαθια παιδί μου



stilovatis
04-07-05, 02:02
Το καλοκαιράκι μπήκε για τα καλά μπανάκι στην παραλία κολυμπας και ξαφνικά καταλαβαίνεις ότι ξανοίχτηκες στα βαθιά και ρίχνοντας ματιές προς το βυθό το μόνο που βλέπεις είναι άπλετο σκοτάδι και η φαντασία σου αρχίζει να οργιάζει.. Λες να πεταχτεί τίποτα από εκεί κάτω και να με κάνει μια χαψιά?? Λές να βγει κανένας κροκόδειλος? Το τέρας του Λοχ Νες? Καρχαρίας? Σαν αυτούς που βλέπουμε στις ταινίες? Ας μην ανησυχούμε στη χώρα μας δε θα συναντήσουμε είδη όπως αυτά…
http://briefcase.pathfinder.gr/download/stilovatis/33724/449901/0/white.jpg
Carharodon carharias
Μεγάλος Λευκός ανθρωποφάγος
http://briefcase.pathfinder.gr/download/stilovatis/33724/449905/0/Momob_u0.jpg
Mobula mobular
Διαβολόψαρο

stilovatis
04-07-05, 02:22
Αλλά θα συναντήσουμε ψάρια όπως αυτά παρακάτω και καλά θα ήταν να τα αποφύγετε για να σας μείνουν οι διακοπές αξέχαστες για πιο ευχάριστους λόγους!!http://briefcase.pathfinder.gr/download/stilovatis/33724/449902/0/hammers.jpg
Shyrna Zygaena και στα ελληνικά Σφυροκέφαλος καρχαρίας. Ιχθυοφάγοι καρχαρίες των ευκρατων και θερμών θαλασσών που ζούν σε βαθιά νερα σε κοπάδια. Μερικές φορές πλησιάζουν στις ακτές. Αρκετά επιθετικοί ιχθύς και επικίνδυνοι για τον άνθρωπο. Αν είστε τόσο άτυχοι και τον συναντήσετε στα ελληνικά νερα κάποιος θα σας έχει ματιάσει σίγουρα
http://briefcase.pathfinder.gr/download/stilovatis/33724/449917/0/Muhel_u2.jpg

stilovatis
04-07-05, 02:40
Muraena helena γνωστή σε όλους μας σμέρνα. Άκρως επιθετική και επικίνδυνη. Συναντάται κυρίως σε βραχώδεις περιοχές οπότε δεν πλησιάζουμε τα βραχάκια μάγκες. Αν τύχει και την δούμε? κάνουμε το μα**κα. Μένουμε ακίνητοι και περιμένουμε να χωθεί στην τρύπα της. Αν πάλι κάνουμε μαγκιές τότε πρέπει να γνωρίζουμε ότι προτιμάει να επιτίθεται στα δάχτυλα μας και στα γεννητικά μας όργανα με μεγάλη πιθανότητα να τα αποσπάσει με τα άκρως κοφτερά δόντια της.. Τώρα αν καταφέρεται να την αλιεύσετε είναι εξαιρετικός μεζές!!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/stilovatis/33724/449903/0/chimaera.jpg.jpg

Chimaera monstrosa Χίμαιρα η μουμπρίζα εξου και το όνομα του Βρετανικού Supercar ΤVR .Απαντάται στις Ελληνικές Θάλασσες και διαβιώνουν κοντά στο πυθμένα. Προσοχή να μην το πατήσουμε γιατί φέρει δηλητηριώδη άκανθα μπροστά από το ραχιαίο πτερύγιο. Δεν θα σου επιτεθεί αρκεί να μην το πατήσεις γιατί την πάτησες!!

stilovatis
04-07-05, 02:48
http://briefcase.pathfinder.gr/download/stilovatis/33724/449899/0/fish.jpg

Trachinus drago δράκαινα. Πυθμενόβιοι ιχθύς με δηλητηριώδεις αδένες στη βάση των σκληρών πτερυγίων του πρώτου ραχιαίου πτερυγίου και στη βαση μιας ισχυρής άκανθας του βραγχιακού επικαλύμματος. Διαβούν κατά το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας χωμένοι στη άμμο από την οποία προβάλει η κεφαλή. Εάν ενοχληθούν ανυψώνουν το πτερύγιο και μπορέσουν να προκαλέσουν επίπονο τραύμα. Ο τραυματισμός ακολουθείται από σφοδρό πόνο και οίδημα.. Ας μην το ενοχλήσουμε και αυτό

Αυτά είναι φίλοι μου τα κυριότερα ψάρια που θα πρέπει να αποφύγουμε στις Ελληνικές θάλασσες…Καλό καλοκαίρι σε όλους μας!!

Υ.Γ όποιος κατά τύχη συναντήσει αυτό που απεικονίζεται στην παρακάτω φωτογραφία ας απομακρυνθεί και να μου τηλεφωνήσει άμεσα!!! Πολύ επικίνδυνο είδος!!
http://briefcase.pathfinder.gr/download/stilovatis/33724/449904/0/Thongs.jpg.jpg

philippyz
04-07-05, 08:35
ενδιαφερων

nandro
04-07-05, 14:38
Στην τελευταια φωτο βλεπετε το μοναδικο παρα-θαλασσιο ειδος που το αρσενικο του ανθρωπινου ειδους μπορει να κεντρισει με την ειδικη σπογγωδη και κρεατινη αποληξη του!

stilovatis
04-07-05, 14:46
Στην τελευταια φωτο βλεπετε το μοναδικο παρα-θαλασσιο ειδος που το αρσενικο του ανθρωπινου ειδους μπορει να κεντρισει με την ειδικη σπογγωδη και κρεατινη αποληξη του!

Κοινώς την κρεατόβεργα του!

Nikos
04-07-05, 14:48
Στην τελευταια φωτο βλεπετε το μοναδικο παρα-θαλασσιο ειδος που το αρσενικο του ανθρωπινου ειδους μπορει να κεντρισει με την ειδικη σπογγωδη και κρεατινη αποληξη του!

Τι έγραψες ρε συνονόματε????????!!!!!!!!!!!! Και γ@μ# τις εμπνεύσεις! :D:D:D:D

Koulou
04-07-05, 15:06
Πριν καμιά δεκαετία, αμούστακο παιδάκι ήμουνα (άλλο αν ακόμα να βγάλω γένια... :P :lol: :lol: :lol: ), και τα κατάφερα να με τσιμπήσει δράκαινα!!! :shock:
Ψάρευα το σούρουπο από ένα βραχάκι σε παραλία του νοτίου Πηλίου και ναι, τσιμπάει!!! :D :D :D Μαζεύω πετονιά και βλέπω ένα ψαράκι με πολλά πτερύγια που στην αρχή το πέρασα για γοβιό (κοβιακό όπως τον λένε στα εκεί μέρη) Την αλήθεια την έμαθα όταν το έπιασα για να το βάλω στη σακούλα... :( Με τσίμπησε... Τελικά ήταν δράκαινα... :cry: Ακολούθησε ένα ψιλοπρίξιμο, τρελός πόνος και μούδιασμα μέχρι τον ώμο... Πάλι καλά που ο καλός μπαμπάκας μου πήρε την προτοβουλία να μου "ρουφήξει" την πληγή! Τελικά την έβγαλα καθαρή με αρκετό όμως πόνο και κλάμα, δεκάχρονο παιδάκι γαρ... :cry: :cry: :cry:
Η μ@λ@κί@ είναι ότι πολύ φοβάμω πως και να ξαναπιάσω παίζει να μην την αναγνωρίσω, αλλά τώρα, 21 χρονών παλικάρι δεν πιστεύω να κλάψω τόσο... :P :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

stilovatis
04-07-05, 23:25
έχει διαφορές πολλέςη δράκαινα είναι πιο πλατιά όπως και το όχημα μας..δυτυχως και το όνομα γοβιος είναι τοπικό και όχι επίσημο..θα το κοιτάξω όμως και θα σου πώ...μηπωε εννοείς κοκοβιός..

Koulou
04-07-05, 23:30
Παίζει... Αναφέρομαι σε ένα χαζόψαρο που τη βρίσκει να χώνεται μέσα στα βράχια, έχει πολλά πτερύγια και χρώμα κλασικά γκρι...
Ίσως είναι αυτός ο κοκοβιός που λένε... :roll:

stilovatis
05-07-05, 00:05
Λοιπόν φίλε μου Κουλου ορίστε τα 2 ψάρια να δείς και τίς διαφορές τους οπότε όταν ξαναπάς για ψάρεμα να μήν σου βγει ξυνό....
Η Στιλοβάτης Α.Ε σου παρουσιάζει στην δεξιά γωνία το αθλιο ψάρι με το όνομα γοβιός κοκοβιος ή κοβιάκος απαίσιος μεζές όταν τσιμπαέι και το φέρνεις έπάνω νομίζεις οτι φέρνει κάνα φαγκρί
http://briefcase.pathfinder.gr/download/stilovatis/33724/450240/0/kokovios.jpg
και στη αριστερη γωνία ο Power ranger των κακών ψαριών η Δρακαινα το ψάρι που σου χαλάει το μπαλαμούτι με το γκομενακι μες τη θάλασσα,σου χαλάει το ψάρεμα και τη διάθεση..

http://briefcase.pathfinder.gr/download/stilovatis/33724/450241/0/drakaina.jpg

καλά ψαρέματα!!

Koulou
05-07-05, 07:55
Ε δε μοιάζουν τα άτιμα;;; :roll: :evil: Φαντάσου πόσο μάλλον το σούρουπο με λiγοστό φως... :roll:
Τhanx πάντως! :)

stilovatis
05-07-05, 14:21
Τίποτα!Οντως μοιάζουν αρκετά τα άτιμα..

ammoulianiotis
05-07-05, 15:15
Αφου λεμε ιστοριες περι ψαρεματος να σας πω και εγω την δικια μου...

Πηγαινα δημοτικο αν θυμαμαι καλα, και μια μερα πηρα την μεγαλη αποφαση να παω μονος για ψαρεμα (συνηθως ερχοταν και ο father παρεα) Τι το ηθελα? Ειχα παρει πολυαγκιστρο και ψωμι μαζι μου (πηγαινα για κεφαλοπουλα), τυλιγω τα αγκιστρια στο ψωμι και προσπαθω να πεταξω την πετονια. Η πρωτη προσπαθεια απετυχε και τοτε μου ηρθε η ιδεα! Αντι να πεταξω την πετονια με τον κλασικο τροπο (την γυριζουμε κανα 2-3 φορες και μετα την αφηνουμε) επιασα το ψωμι με το χερι και προσπαθησα να το πεταξω οσο πιο βαθια μπορουσα! Αυτο ηταν! Ενα αγκιστρι με περασε για ψαρι και καρφωθηκε στο μεσαιο δαχτυλο (τυχη ε?) Το τι τραβηξα μεχρι να το βγαλω δεν θελω να το γραψω... Ημουν μικρος ομως και δεν ηξερα, τωρα που μεγαλωσα ομως ηρθε η ωρα της εκδικισης!

Katerina
05-07-05, 21:39
Αν έχετε την εντύπωση πως με ό,τι βλέπουμε εδώ μέσα θα φοβηθούμε κ δεν θα ξαναπάμε στη θάλασσα
ΑΠΑΤΑΣΤΑΙ ΟΙΚΤΡΑ!! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
Σοβαρά τώρα...
stilovatis παιδί μου - λέέέμε τώρα (βλέπε διαφ. FANTA) - εύγε!!
Το κατέχεις το αντικείμενό σου!!
Τέλειες φωτογραφίες !!!! Thanks

Katerina
05-07-05, 21:43
Και λόγω του θέματος, πρέπει να θυμίσω σε όσους ξέχασαν την αθάνατη ατάκα της παραλίας...
"Γιαγιά προς εγγονό: Σάκηηηηηηη, μην πας στα βαθιά γιατί άμα πνιγείς θα σε σκοτώσω!!"
(sorry παιδιά, εγώ με Σάκη το ξέρω)

stilovatis
05-07-05, 22:30
stilovatis παιδί μου - λέέέμε τώρα (βλέπε διαφ. FANTA) - εύγε!!
Το κατέχεις το αντικείμενό σου!!
Τέλειες φωτογραφίες !!!! Thanks

Σε ευχαριστώ πολυ για τα καλά σου λόγια!!

ammoulianiotis
05-07-05, 22:30
Πρεπει καποιος να πει της γιαγιας οτι δεν μπορει να τα εχει ολα δικα της!

stilovatis
05-07-05, 22:34
"Γιαγιά προς εγγονό: Σάκηηηηηηη, μην πας στα βαθιά γιατί άμα πνιγείς θα σε σκοτώσω!!"
(sorry παιδιά, εγώ με Σάκη το ξέρω)

Εγω το ξέρω με φίλες πανε στη λίμνη και λέει η μια στη άλλη
-Μωρη Ελα μες
-Οχι μωρη δεν μπορώ
-Μωρη Ελα μες
-Οχι μωρη μην επιμενς..Μου πε ο πατερασμ οτ αν πνιγώ θα με σκοτωσ..

face
06-07-05, 10:25
Στην τελευταια φωτο βλεπετε το μοναδικο παρα-θαλασσιο ειδος που το αρσενικο του ανθρωπινου ειδους μπορει να κεντρισει με την ειδικη σπογγωδη και κρεατινη αποληξη του!

Κοινώς την κρεατόβεργα του!

το μονοφθαλμο φίδι.. 8) :lol:

εγω μια φορά είχα πετύχει μία σαλούφα και μεσα στην θάλασσα την είχα περάσει για παραγάδι και πήγα να τραβήξω την πετονια που την κρατάει.....

σωστός??

S_Bravo
06-07-05, 15:00
τσουυυφφφφφ


xa xa xa xa xa xa xa xa .

S_Bravo
06-07-05, 15:04
Εγω πριν απο 4-5 χρονια σε ψαροντουφεκο-στυλ (ενω το ηξερα) πηγα να χτυπησω Σμερνα.
Παιδια με το που με ειδε με πλησιαζε με ρυθμο,που αν παταγα σκανδαλη δε θα προλαβαινα να τη δω να επιταχυνει κατα πανω μου.
Πολυ τρομακτικη,ειδικα οταν φαινονται και τα δοντακια της....γρρρ

ammoulianiotis
06-07-05, 22:41
Σμερνα ευτυχως εχω δει ψοφια η στην tv. Δεν θελω να δω απο κοντα! Πρεπει να ειναι λιγακι σοκ να βλεπεις απο κοντα ενα ψαρι (μα τι ψαρι!) που ανα πασα στιγμη μπορει να σου κοψει κατι!

stilovatis
07-07-05, 00:37
Ειχαε πετύχει μια περισυ και με ενα ξύλο απεξω απο τη θάλασσα βέβαια την τσιγκλάγαμε..δαγκωνε και τράβαγε το ξύλο με τρομερό μίσος..παλι καλα που δεν βγήκε εξω να μας κυνηγάει..ακομα θα τρέχαμε...

ThoDoriS
07-07-05, 00:47
........που ανα πασα στιγμη μπορει να σου κοψει κατι!


:roll: :roll:

karaLRS
07-07-05, 01:59
στιλοβατι για ρίξε καμια φώτο απο σμέρνα!

ammoulianiotis
07-07-05, 13:08
Αφου ετσι ειναι! Οτι βαλει μεσα στο στομα της δεν ξαναβγαινει...
Και μονο που το σκεφτομαι...

ahatzig
07-07-05, 14:54
S_Bravo πρεπει να εχεις πολλα κοτσια για να ντουφεκισεις σμερνα.
Εμενα παιδια μου ετυχε το αλλο. Τραβουσαμε 4 παιδια παραγαδι και καναμε το χαβαλε μας. Και πανω σε ενα αγκιστρι ειδαμε να ερχεται μι σμερνα η οποια δεν κουνιοταν. Χαρα εμεις οτι θα φαμε μεζε το βραδυ. Μολις γυρναει πανω απο το ... αυτο που εχουν μπροστα τα ψαροκαικα (ξεχασα πως το λενε), ανοιγει το στομα της και πεφτει ζωντανη μεσα στη βαρκα. Βλεπετε δεν ηταν πιασμενη στο αγκιστρι αλλα σε ενα ψαρακι που ηταν πανω στο αγκιστρι.
Αλλα παιδια οταν την ειδαμε να πεφτει στη βαρκα και να ανοιγοκλεινει το "στοματακι" της οι απο τους 4 πεσαμε αμεσως στο νερο και ο πιο θαραλεος εμεινε και παλαψε με ξυλα και μαχαιρια μεχρι να τη σκοτωσει. Δεν θα το κρυψω οτι λιγο ειχε μεινει να τα κανω πανω μου!!!!!

stilovatis
07-07-05, 15:42
στιλοβατι για ρίξε καμια φώτο απο σμέρνα!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/stilovatis/33724/451219/0/17-C.jpg

S_Bravo
07-07-05, 17:38
Δεν ηταν κοτσια, μ@λ@κια της στιγμης φιλε μου.
Και ξερεις που χτυπάει...;Οπου δει τροφή.
Και το διχτακι ειχε κανα δυο ψαρακια μεσα.Και ξερεις τι ειναι διπλα στα ψαρακια....εξω απο το διχτακι,ναι ναι ακριβως εκει κοβει κοματια στους ψαροντουφεκαδες που ειναι ξυπνιοι.Βεβαια δεν ηταν σμέρνα σα τη εικονιζομενη ή ωκεανου(βλ Κουστο),ηταν κατι ποιο μικρο σα φιδακι αλλα με μεγαλο κεφαλακι.(αααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα ααα)
Παντως πρωτη φορα εκανα οπισθεν με τα βατραχοπεδιλα.

face
07-07-05, 17:50
Παντως πρωτη φορα εκανα οπισθεν με τα βατραχοπεδιλα.



χαχαχα μ΄αρέσει που είμαστε όλλοι χέστες....

Koulou
07-07-05, 18:26
Γι' αυτό, μέσα από το μαγιό, τσίγκινο σοβρακάκι, μάγκες! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

karaLRS
07-07-05, 19:11
μανουλαααααααα. καλα κάνω και δεν μπαίνω στην θάλλασα. κατι ήξερα που πήγα στην αεροπορία.εκει αντε να δουμε κανα αετο κανα γερακί....

stilovatis
07-07-05, 22:52
Αντε εκει που οδηγας το αεροσκάφος να χτυπησει το τζαμάκι και να δείς κάνα ιπτάμενο δεινοσαυρο...karaLRS :183 :141 :183