PDA

Επιστροφή στο Forum : ΒΕΝΖΙΝΗ ΚΑΙ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ



BravoTwoZero
12-07-05, 11:57
Κι αν δοκιμάζαμε δε θα χάναμε πολλά πράγματα... Αφορά σ' έναν "έξυπνο" πόλεμο κατά των εταιρειών πετρελαίου:

Λένε ότι οι τιμές της βενζίνης θα ξεπεράσουν, σύντομα, το 1,5 ευρώ/λίτρο!...

Θέλετε να πέσουν οι τιμές;..

Πρέπει να αντιδράσουμε από κοινού. Κάποιος πρότεινε μια φανταστική ιδέα, πολύ πιο αποδοτική απ' αυτή που μας ζητούν να μην αγοράζουμε βενζίνη για κάποιες ημέρες.

Τον τελευταίο Απρίλιο και Μάιο οι εταιρείες πετρελαίου "γέλασαν" μ' αυτά τα διαβήματα γιατί ήξεραν ότι δε θα μπορούσαμε να συνεχίσουμε για πολύ αυτή την τακτική. Θα ήταν μεγαλύτερη η ζημία σ'εμάς παρά σ' αυτές...

'Ομως, η ακόλουθη πρόταση θα μπορούσε να επαληθευθεί, αν την ακολουθούσαμε με συνέπεια.

Ενωθείτε!

Οι εταιρείες πετρελαίου της ΟPEP μας έχουν πει ότι η τιμή που μας έχουν ορίσει είναι και η καλύτερη. Εμείς, λοιπόν, θα αντιδράσουμε αποδεικνύοντας ότι οι αγοραστές είναι αυτοί που ελέγχουν την αγορά.

Βλέποντας καθημερινά την τιμή της βενζίνης πρέπει να αντιδράσουμε. Ο μόνος τρόπος για να δούμε την τιμή να κατεβαίνει είναι να χτυπήσουμε το πορτοφόλι αυτών των εταιρειών, αρνούμενοι να αγοράσουμε τη βενζίνη τους και χωρίς ΕΜΕΙΣ να είμαστε οι χαμένοι. Άρα, αφού χρειαζόμαστε τα αυτοκίνητα μας, δε μπορούμε να κάνουμε "απεργία στην αγορά βενζίνης".''

Μπορούμε, όμως, να δώσουμε ένα "ΚΤΥΠΗΜΑ" στην αγορά της βενζίνης, δηλ. να αντιδράσουμε στον πόλεμο των τιμών.

Ιδού μια πρόταση:

ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΣΤΑΓΟΝΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΟ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ, ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΣΑΝ ΜΙΑ: SHELL KAI ESSO!

Εάν δεν πουλήσουν βενζίνη, θα υποχρεωθούν να μειώσουν την τιμή της.

Εάν συμβεί αυτό, οι άλλες εταιρείες θα αναγκαστούν να τις ακολουθήσουν. Για να προκληθεί ένα τέτοιο "χτύπημα", θα πρέπει να εξασφαλίσουμε τη συνεργασία εκατομμυρίων πελατών της SHELL και της ESSO. Το διαδίκτυο μας δίνει τη δυνατότητα να το πετύχουμε.

Εάν καθένας μας διαδώσει το μήνυμα αυτό σε γνωστούς τους θα λειτουργήσει ως πολλαπλασιαστής ισχύος. Το μήνυμα, λοιπόν, θα έχει βρεί εκατομμύρια αποδέκτες στους καταναλωτές. Τώρα, αυτό που έχετε να κάνετε, είναι να το διαδώσετε στους γνωστούς που θα κάνουν -με τη σειρά τους- κι αυτοί το ίδιο.

Εάν πιστεύετε ότι μπορούμε να αντιδράσουμε έτσι, διαδώστε το σε γνωστούς και φίλους.

**Η μετάφραση έγινε από γαλλικό κείμενο.

Stilatos
12-07-05, 13:34
η γνωμη μου ειναι να μην κανουμε διακριση σε δυο εταιριες. Πρεπει να βρουμε τροπο να το καταλαβουνε ολες οι εταιριες. Επισης αυτοι που φταινε για τις τιμες ειναι ο οργανισμος OPEC που ειναι αραβικων συμφεροντων.

Karateka
12-07-05, 13:43
Tην τιμή στην Ευρώπη την καθορίζουν οι Shell & Exxon (Esso).

BravoTwoZero
12-07-05, 19:30
Ακριβώς όπως είπε ο Γιάννης

stilovatis
12-07-05, 19:44
Οντως τη δυναμη την κατεχει ο καταναλωτης..αν βεβαια ειναι ενωμένος...εγω παντως απο αυτες τις εταιριες δεν βαζω ποτε βενζινη...Πολυ ωραιο αρθρο παντως :116 :116

BravoTwoZero
12-07-05, 19:54
Ξέρει κανείς η ΒΡ σε ποιο consortium είναι;

stilovatis
12-07-05, 19:57
Ξέρει κανείς η ΒΡ σε ποιο consortium είναι;

Δε νομιζω να ειναι με ESSO&SHELL..αλλα δε βαζω και το χερι μου στη φωτια..

ammoulianiotis
12-07-05, 20:43
Καλη η ιδεα να "χτυπησουμε" τις δυο αυτες εταιριες με αυτο τον τροπο! Αν αυτο το αρθρο μπορουσε να σταλει και σε αλλα Club μεσω email δεν θα ειχαμε αποτελεσμα;

face
12-07-05, 20:44
εμενα δεν ξέρω αλλα μου "βρωμάει" λίγο αυτη η πρόταση..

Koulou
13-07-05, 01:17
Παίζει να το οργάνωσε κανένα κεφάλι της BP... :P

BravoTwoZero
13-07-05, 19:07
Καλη η ιδεα να "χτυπησουμε" τις δυο αυτες εταιριες με αυτο τον τροπο! Αν αυτο το αρθρο μπορουσε να σταλει και σε αλλα Club μεσω email δεν θα ειχαμε αποτελεσμα;

Κάνει, ήδη, το γύρο της Ελλάδος με email που πηγαίνει από λίστα σε λίστα αποδεκτών

GN_AZ
13-07-05, 21:44
Θα συμφωνήσω με τον Πέτρο. Κάτι δεν μου πάει καλά. Δεν νομίζω οτι θα αλλάξει κάτι. Πάντως μέχρι το τέλος του μήνα δεν θα χρησιμοποιήσω καμία από τις δύο βενζίνες. (Με βολεύει μιας και θα έχω το ενοικιαζόμενο Panda στην Κέρκυρα).

stilovatis
13-07-05, 23:26
(Με βολεύει μιας και θα έχω το ενοικιαζόμενο Panda στην Κέρκυρα).
Τωρα κονομησες..τρομερη η βενζινη της Κερκυρας και σε πολυ προσιτες τιμες(αν εισαι εφοπλιστης)

philippyz
16-07-05, 14:10
εγω βαζω ελλιν κτυπαω ? ή βοηθαω ? στην παρο παντως εφτασε το 1 ευρο +- απλη και 1,12 +-