PDA

Επιστροφή στο Forum : Ford Focus 1.6 5d Ghia



Karateka
13-07-05, 16:11
Χθες έκανα test-drive το νέο Focus.

To αμάξι είναι πολύ γρήγορο για 1.6 και σε αυτό βοηθάνε οι κοντές σχέσεις (130km με 5η στις 4000 στροφές) και το πολύ καλό και κοντό κιβώτιο με κάπως σκληρή αίσθηση όμως. Το τιμόνι του αρκετά καλό αλλά με τόσα κουμπιά από το Cruise Control το τεσσάρων ακτίνων είναι μπουκωμένο, σε σχέση με τo τριών της έκδοσης Sport. Eπίσης η διχρωμία του ταμπλώ στην έκδοση Τιtanium είναι απίθανη.

Τα πλαστικά του μου άρεσαν αρκετά, έχει αφρώδες υλικό στο πάνω μέρος, εκτός από τα λεβιεδάκια των φλας και υαλοκαθαριστίρων τα οποία θυμίζουν παλιά πλαστικά που βάζανε στα VW του 88.

Η ανάρτηση που φοράει το Ghia είναι μαλακή και τα καθίσματα μέτρια, σε σχέση με την έκδοση Sport η οποία έχει πιο σφιχτή ανάρτηση και σπορ καθίσματα. Ικανοποιητικά και τα φρένα και πολύ καλοί οι χώροι (380lt πορτμπαγκάζ).

Μου φάνηκε ακριβό αφού με ΕSP και πίσω δισκόφρενα (ναι αυτό είναι στα εξτρά και πάνε μαζί πακέτο €900), ηλιοροφή €700 και κατευθυνόμενους προβολείς (οι οποίοι όμως δεν μπορούν να είναι Xenon) φτάνει τα €21000.

Koulou
13-07-05, 16:26
Έχω ακούσει πολύ καλά σχόλια για το νέο focus κι εγώ... :roll: Η αλήθεια είναι ότι έχω και μια ψιλοαδυναμία από το παλιό... :roll:
Πέρα από το κοντό κιβώτιο, είναι πολύ δυνατό και το μοτέρ, με απόδοση 115 ονομαστικούς ίππους, τους οποίους και βγάζει στους τροχούς στις δυναμομετρήσεις, με απόδοση στον στρόφαλο 130 ίππους! :shock:
Γενικά, πολύ καλό αυτοκίνητο, πιστεύω...

Soul_Giannis
14-07-05, 00:07
Παιδια το αμαξι το 4D το Ghia πηρε ο Πατερας της Στελλας!
Οντως ακριβο αλλα με παρα πολυ καλο εξοπλισμο!
Αν φανταστεις θερμενομενο μπροστα παρ-μπριζ,αισθητηρες βροχης και φωτων,καθρεφτη εσωτερικο που σκουρενει οταν παεφτουν φωτα για να μην τυφλωνεσαι,διζωνικο κλιματισμο,cruise control,χειρηστηρια στο τιμονι και καποιες ηλεκτρονικες ευκολιες ειναι αρκετα αυτα που εχει αλλα η ουσια ειναι οτι δεν εχει πισω δισκοφρενα και αν θες να βαλεις πρεπει να πληρωσεις 995 ευρω τιμοκαταλογος ford ωστε να βαλεις ESP με ABD και ASR Μαζι!
Συνολικο κοστος 20800!
Αυτη την στιγμη λανσαρει το νεο Mondeo το Ghia 1.8 125hp και δισκοφρενα πισω χωρις ESP στα 21.400!
Θα επαιρνα το Mondeo γιατι ειναι πιο μεγαλο και η τιμη ειναι παρα πολυ καλη!