PDA

Επιστροφή στο Forum : Θυμα των ελληνικων δρομων



stilovatis
21-07-05, 13:28
Εχθες το βραδυ απο Νικαια για Χαιδαρι...εχουν αλφατοστρωσει το δρομο τοσες φορες που εχει δημιουργηθει μια μεγαλη διαφορα υψους..μεταξυ ασφαλτου και χωματος..και εγω ο μ@λ@κ@ς επεσα εχθες το βραδυ μεσα εκει και εσπασα τις 2 δεξιες μου ζαντες...Τωρα πως βρηκα 12.30 ωρα τη νυχτα ρεζερβα ειναι μια αλλη ιστορια...Γνωριζει κανεις πως μπορω να αποζημιωθω??/Δεν ειναι για τα λεφτα...ειναι για το γ@μωτο...

stilo-hraklis
21-07-05, 16:05
νωμιζω οτι κανεις καταγγελια στο δημο αν και υπαρχει ενα νουμερο που περνεις αλλα θα παρει τα λεφτα του αγιου Λουτσου ανημερα..αλλα υπαρχει η δυνατοτιτα αυτη... :139

Panos_IOA
21-07-05, 16:32
Κανονικα επρεπε εκεινη τη στιγμη να καλεσεις την αστυνομια και να κανεις μηνυση κατα του Υπευθυνου Φορεα. Δημος, Υπεχωδε, αναλογα που βρισκεται ο δρομος!!!

Τωρα δεν ξερω αν μπορεις να αποδειξεις οτι οντως επαθες εκει τη ζημια, αλλα καλα θα ειναι να ρωτησεις ενα δικηγορο!!

Οντως τα λεφτα θα αργησουν, αλλα να ξερεις οτι στο 90% των περιπτωσεων δικαιώνεται ο οδηγός!!

Εγω παντως θα εκανα μηνυση χαλαρα!!!

aman17-2
21-07-05, 17:21
Κανονικα επρεπε εκεινη τη στιγμη να καλεσεις την αστυνομια

καθώς επίσης να τραβούσες και καμιά φωτό και αν υπήρχε και κανένας μάρτυρας.
υπάρχουν αναλυτικές οδηγίες από την ΕΛΠΑ κάπου στο φορουμ αλλά τις έχω αποθηκεύσει στο σπίτι σε .txt ...

stilovatis
21-07-05, 20:00
Παλι καλα που μου ειπαν 50 ευρω για τις ζαντες...μολις πατησα την λακουβα..τα λαστιχα ειχαν ξεφουσκωσει σε χρονο dt..γ@μωτ..ελπιζω να μην τυχει σε κανενας σας.. :158 :158

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
22-07-05, 07:37
Οτι ποιο ξενερωαμ μπορει να παθεις.....

ThoDoriS
22-07-05, 10:09
Νικο αφού δεν κάλεσες εκείνη την ώρα την αστυνομία να καταγράψει το περιστατικό......δε βλέπω να βγάζεις άκρη εύκολα.....
Sorry που κιόλας δεν βοήθησα αλλά δεν είχα το stilo μου μαζί και ήμουν με την μηχανή....μόλις πήγα σπίτι σε πήρα τηλέφωνο αλλά ήτανε μάλλον αργά......

Τέλος πάντων....κοίτα εδώ τι θέλει άν πάθεις κάτι τέτοιο για να αποζημιωθείς:

Στην περίπτωση κατά την οποία όχημα υποστεί φθορά ή βλάβη λόγω κακοτεχνίας του δρόμου ή του έργου αντίστοιχα (όπως π.χ. «πέσιμο» σε λακκούβα), ο κάτοχος του οχήματος πρέπει:
- Να ειδοποιήσει την Τροχαία για να βεβαιώσει επιτόπου τη βλάβη-φθορά του οχήματος λόγω κακοτεχνίας
και να εκδώσει στη συνέχεια σχετική βεβαίωση.
- Αντίστοιχη βεβαίωση χορηγεί και η ΕΛΠΑ στους συνδρομητές της, καθώς οι τεχνικοί του τμήματος οδικής βοήθειας της ΕΛΠΑ-ΟΒΕΛΠΑ μπορούν να βεβαιώσουν εγγράφως τη μεταφορά, ρυμούλκηση του οχήματος λόγω βλάβης-φθοράς που προκλήθηκε από την κακοτεχνία.
Η βεβαίωση βλάβης-φθοράς μαζί με ενδεικτική προσφορά αποκατάστασης της βλάβης του οχήματος ή τιμολόγιο, στην περίπτωση που έχει αποκατασταθεί, κατατίθενται αντίστοιχα:
- Στις αρμόδιες περιφερειακές διευθύνσεις του ΥΠΕΧ..Ε ή
- Στα αρμόδια γραφεία των νομαρχιών, δήμων, κοινοτήτων, προκειμένου να ξεκινήσει η διαδικασία αποζημείωσης.
- Στην περίπτωση που δεν υπάρχει συγκεκριμένη άποψη για το πού πρέπει να κατατεθεί η αίτηση αποζημίωσης, οι οδηγοί μπορούν να προσφεύγουν στους αρμόδιους εισαγγελείς της χώρας οι οποίοι αποφαίνονται για το ποιος φορέας φέρει την ευθύνη της αποζημίωσης και προωθούν την αίτηση.
Η ίδια διαδικασία ακολουθείται κατ' επέκταση και σε περίπτωση που υπάρχει τραυματισμός του οδηγού ή των επιβαινόντων.
Υπενθυμίζεται ότι μεγάλος αριθμός οδηγών έχει αποζημιωθεί για ανάλογες περιπτώσεις, ενώ βρίσκονται σε εξέλιξη δικαστικές διαδικασίες στις περιπτώσεις που εκτός από τις υλικές ζημιές υπάρχουν και σωματικές
βλάβες.

PANSTILO
22-07-05, 10:26
Είχε τύχει κάτι παρόμοιο σε γνώστο μου!Δεν έβγαλε άκρη εύκολα!Ο Δήμος τον έστελνε στην Νομαρχία,η Νομαρχία στο Κράτος και πάει λέγοντας...Αυτός έκανε μήνυση επι παντός υπευθύνου και πήρε κατι χρήματα αλλά αρχί....α!Οι ζάντες του ήταν πολύ ακριβότερες.

Mad
22-07-05, 14:05
Αφού δεν κάλεσες εκείνη την ώρα την τροχαία δε θα βρεις το δίκιο σου ποτέ γιατί πολύ απλά δεν μπορείς να αποδείξεις ότι έγινε εκεί!

stilovatis
22-07-05, 14:37
Την αλλη φορα...που μακαρι να μην υπαρξει.θα τους τρεχω...50 οι ζαντες και 60 2 λαστιχα..συνολο 110 κερατιατικα ευρω....

MaGeLaNoS
23-07-05, 10:08
Παλι καλα να λες stilovati που πληρωσες μονο αυτα τα κερατιατικα και δεν πληρωσες κανενα γυψο η κανενα σπασμενο κεφαλι με τις κακοτεχνιες..καλη υπομονη ευχομαι με την ιστορια που ανοιγεις..

stilovatis
24-07-05, 18:29
παλι καλα και το αμαξι αγρατζουνιστο..περασα σημερα απο εκει εινα χαλαρα 20 ποντους βαθος η λακουβα...αντε να τα εκατοστησει...

aman17-2
24-07-05, 20:51
μπορείς να το αποδείξεις αν ακόμα υπάρχει η λακούβα και δεν έχουν βάλει πινακίδα
πας κάθεσε μερικά μέτρα μετά την λακούβα και πέρνεις τους μπάτσους τηλ.

οι ενέργειες σύμφωνα με την ΕΛΠΑ όπως έγραψα παραπάνω είναι : (από ένα αρχείο που είχε γίνει ποστ εδώ στο φόρουμ)

Με αφορμή την επικοινωνία πολλών οδηγών από όλη την Ελλάδα, στα γραφεία, τους αντιπρόσωπους και συνεργάτες της ΕΛΠΑ
για να πληροφορηθούν «τη διαδικασία αποζημίωσής τους λόγω βλάβης που υπέστη το όχημά τους και η οποία οφείλεται αποκλειστικά
και μόνο στις κακοτεχνίες των δρόμων/έργων», η ΕΛΠΑ ενημερώνει τους παθόντες οδηγούς τα εξής:

Την ευθύνη για τη συντήρηση των οδών/έργων, έχουν:

α) Για τις Εθνικές Οδούς, τις κεντρικές αρτηρίες πόλεων και τα Δημόσια Έργα το Υπουργείο ΠΕΧΩΔΕ,
β) Για το επαρχιακό δίκτυο και τις δευτερεύουσες οδούς η Τοπική Αυτοδιοίκηση
(Νομαρχίες, Δήμοι και Κοινότητες).

Όσον αφορά στη διαδικασία αποζημίωσης:

Στην περίπτωση κατά την οποία όχημα υποστεί φθορά ή βλάβη λόγω κακοτεχνίας του δρόμου- ή του έργου αντίστοιχα (όπως π.χ «πέσιμο» σε
λακκούβα), ο κάτοχος του οχήματος πρέπει:

Να ειδοποιήσει αμέσως την Τροχαία για να βεβαιώσει επί τόπου τη βλάβη/φθορά του οχήματος λόγω κακοτεχνίας και να εκδώσει στη συνέχεια
σχετική βεβαίωση.

Αντίστοιχη βεβαίωση χορηγεί και η ΕΛΠΑ στους συνδρομητές της, καθώς οι τεχνικοί του τμήματος Οδικής Βοήθειας της ΕΛΠΑ-ΟΒΕΛΠΑ,
βεβαιώνουν εγγράφως τη μεταφορά/ρυμούλκηση του οχήματος λόγω βλάβης/φθοράς που προκλήθηκε από την κακοτεχνία.

Η βεβαίωση βλάβης/φθοράς μαζί με ενδεικτική προσφορά αποκατάστασης της φθοράς/βλάβης του οχήματος ή τιμολόγιο -στην περίπτωση
που έχει αποκατασταθεί- κατατίθενται αντίστοιχα:

Στις αρμόδιες περιφερειακές διευθύνσεις του ΥΠΕΧΩΔΕ, ή
Στα αρμόδια γραφεία των Νομαρχιών/Δήμων/Κοινοτήτων, προκειμένου να ξεκινήσει η διαδικασία αποζημίωσης.

Στην περίπτωση που δεν υπάρχει συγκεκριμένη άποψη για το που πρέπει να κατατεθεί η Αίτηση Αποζημίωσης, οι οδηγοί μπορούν να
προσφεύγουν στους αρμόδιους Εισαγγελείς της χώρας οι οποίοι αποφαίνονται για το ποιός φορέας φέρει την ευθύνη της αποζημίωσης
και προωθούν την αίτηση.

Η ίδια διαδικασία ακολουθείται κατ' επέκταση και σε περίπτωση που υπάρχει τραυματισμός του οδηγού/επιβαινόντων.

Όπως αναφέρει η ΕΛΠΑ στην ανακοίνωσή της: «Η συντριπτική πλειοψηφία των οδηγών-θυμάτων των κακοτεχνιών που έχουν προσφύγει για
να αποζημιωθούν, έχει ήδη αποζημιωθεί, ενώ βρίσκονται σε εξέλιξη Δικαστικές αποφάσεις στις περιπτώσεις που εκτός από τις υλικές ζημιές
υπάρχουν και σωματικές βλάβες».

ammoulianiotis
24-07-05, 21:42
Το σιγουρο ειναι οτι με τους δρομους που εχουμε εδω περα τετοια φαινομενα θα υπαρξουν ξανα...
Ρε παιδια, μπορει καποιος να μου λυσει μια απορια; Τα σαμαρακια τελικα επιτρεπονται; Ρωτησα τροχονομο και μου ειπε οτι εξαρταται απο το Δημο και μετα ρωτησα ενα γνωστο που δουλευει στο Δημο και ειπε Νομαρχια... Δηλαδη τρεχα γυρευε! Και αμα παθω καποια ζημια απο σαμαρακι, π.χ. ειμαι με μηχανακι και λογο ελειψης φωτισμου πεσω και χτυπησω, τι κανω μετα; Μπορω να ζητησω αποζημιωση;

MaGeLaNoS
24-07-05, 22:49
Κυριακο πολυ ομορφες ολες αυτες οι ενεργειες και αφορουν σιγουρα χωρες προηγμενες με νοημονες ανθρωπους στην εξουσια και στην υπηρεσια του πολιτη.Αν μου βρεις ΕΝΑΝ μπατσο να ερθει να κανει αυτοψια στον δρομο με 34βαθμους κελσιου μεσα στο ελληνικο κατακαλοκαιρο,τοτε παω πασο..
Ολα αυτα τα λεω φιλικα παντα και για να μην ξεγελιομαστε και τρεφουμε αυταπατες..
Στην χωρα που ζεις εισαι αναγκασμενος να τα βαζεις με ολους και να μην βρισκεις το δικιο σου.Οποτε καλυτερα να ευχαριστεις κανενα αγιο αμα γλυτωσεις μονο με μια σπασμενη ζαντα και οχι κανενα κεφαλι η καρφωμενος πουθενα..
Ξερω οτι ισως φαινεται λιγο μηδενιστικο αυτο που λεω αλλα απο τα λιγα πραγματα που βλεπω καθως μεγαλωνω τιποτα δε μου δινει το περιθωριο να σκεφτω καπως πιο θετικα..ειδικα για τα εργα οδοποιιας.Και το κακο ειναι οτι τα πληρωνουμε με τα διοδια γ@μω το κρατος μου..

stilovatis
24-07-05, 22:58
τα πληρωνουμε με τα διοδια γ@μω το κρατος μου..
γιατι πιστευεις οτι με τα διοδια συντηρουν τους δρομους??Εγω πιστευω οτι 70% απο αυτα τα λεφτα που τους δινουμε..μπαινει στην τσεπη καποιων...αν τα λεφτα για τα διοδια πηγαιναν στους δρομους..θα ειχαμε δρομους ανθρωπινους δρομους και οχι κατσικοδρομους...

MaGeLaNoS
24-07-05, 23:06
γιατι πιστευεις οτι με τα διοδια συντηρουν τους δρομους??
Ειμαι οραματιστης και πιστευω τους πολιτικους μας Νικο..Απλα φωναζω γιατι με αυτη την διακιολογια αυξανονται τα διοδια καθε χρονο..


Εγω πιστευω οτι 70% απο αυτα τα λεφτα που τους δινουμε..μπαινει στην τσεπη καποιων...αν τα λεφτα για τα διοδια πηγαιναν στους δρομους..θα ειχαμε δρομους ανθρωπινους δρομους και οχι κατσικοδρομους...

Καλα δε πιστευω να θεωρεις τους πολιτικους μας κλεφτες?Μα βρε Νικο μην εισαι κακος.Να μην εχουν μια βιλιτσα?Μια Ferrari?Μια Sklenarikova?Μα δεν εχεις ψυχη βρε παλικαρι μου?Λυπησου τους ολη μερα για το καλο αυτου του τοπου πασχιζουν.. :lol: :lol: :lol: :lol:

stilovatis
24-07-05, 23:11
Οντως αμαρτια αυτα τα παιδια..παντως μου αρεσει που καθε 2 χρονια τους αλλαζουν και αυτοκινητο(στους βουλευτες)τι να πει κανεις??Λες να προλαβαινουν να παλιωσουν τα Α6 σε 2 χρονια..τελος παντων..για να μην βγουμε και εντελως :112 :112 με τα λεφτα που δινουμε για διοδια και για φορους επρεπε να μην εχουμε ουτε μια λακουβα..δηλαδη ειναι πιο μαγκες οι αλλες χωρες απο εμας??σε ολους τις χωρε υπαρχουν οι μιζες..απλα στη δικια μας υπαρχουν οι super μιζες...

Panos_IOA
25-07-05, 12:07
Οπως ειχε πει και ο Καββαθας "Γιατι δεν φερνουν εναν Ιταλο, Αγγλο, Γαλλο κατασκευαστη να φτιαξει 5 χλμ δρομο για να εχουμε συγκριση; Πως γινεται και στην Ελλαδα ΠΟΤΕ δεν μπορεσαμε να φτιαξουμε δρομους σωστους, παροτι τους πληρωνουμε 3 φορες περισσοτερο;;".

stilovatis
25-07-05, 14:05
Οπως ειχε πει και ο Καββαθας "Γιατι δεν φερνουν εναν Ιταλο, Αγγλο, Γαλλο κατασκευαστη να φτιαξει 5 χλμ δρομο για να εχουμε συγκριση; Πως γινεται και στην Ελλαδα ΠΟΤΕ δεν μπορεσαμε να φτιαξουμε δρομους σωστους, παροτι τους πληρωνουμε 3 φορες περισσοτερο;

Το μοναδικο ελαφρυντικο που τους δινω ειναι οτι η χωρα μας ειναι γεματη με ορη...μονο την Πινδο να δεις..ποσα εργα δυσκολευει..Απ οτι εχω ακουσει πριν αρκετα χρονακια..ειχαν ζητησει οι Ιταλοι να κατασκευασουν το οδικο μας δικτυο και να εκμεταλευονται τα διοδια για καποια χρονια..φυσικα εμεις δεν δεχτηκαμε...απο εκει και περα...αφου ειδαν πως ειμαστε δουλευταραδες...ολα τα υπολοιπα εργα τα πηραν ξενες εταιριες..βλεπε αεροδρομιο Ελ. Βενιζελος και γεφυρα Ριου-Αντιριου

Panos_IOA
25-07-05, 14:55
Σαφως και η μορφολογια του εδαφους δεν βοηθαει, αλλα εδω το προβλημα ειναι οτι και οσα εργα γινονται, ειναι κακιστης ποιοτητας!! Οκ, να αργησουν, αλλα γιατι να ειναι και ΤΟΣΟ κακοφτιαγμενα;; Αφου τα πληρωνουμε χρυσα, γιατι να μην ειναι και καλα;;

Φυσικα γιατι παει η μιζα συννεφο!! και γιατι κανενας εργολαβος δεν εχει παει φυλακη ακομη!!

stilovatis
25-07-05, 19:01
Ας καθυστερησει το εργο αλλα ας γινει τουλαχιτον σωστα..συνεχως μπαλωματα..λακουβες..σκασιματα του δρομου...τα κανουν τοσο χαλια γιατι δεν τους μιλαει κανεις..και ουτε το αιμα αυτοκινητιστων δεν τους αποτρεπει να βγαλον κερδος εις βαρος της αξιοπιστιας και ασφαλειας του εργου...