PDA

Επιστροφή στο Forum : PMR - Walkie Talkie - Ασύρματη Επικοινωνία μέχρι 5 ΚΜ



aman17-2
21-07-05, 17:38
Λοιπόν αυτό που ψάχνω είναι μερικά ζευγάρια ασύρματης επικοινωνίας με εμβέλεια 3-5ΚΜ
σαν αυτά που είχατε στις πρώτες εκδρομές του club.
Μέχρι στιγμής έχω βρει μερικά στην TELE αλλά ρωτάω γιατί όλο και κάποιος θα ξέρει κάτι παραπάων
Επιθυμητή η επιλογική κλήση (ενα υπάρχει κάτι τέτοιο δηλαδή να μιλάω μόνο με ένα χωρίς να με ακούνε οι υπόλοιποι στι δίκτυο! , να βρίζω άνετα μερικούς "ανωτέρους"!! :) )

aman17-2
14-08-05, 17:42
Παρακαλώ το τοπικ να σβηστεί ή να κλειδωθεί

Nikos
22-08-05, 11:24
Παρακαλώ το τοπικ να σβηστεί ή να κλειδωθεί

Βρήκες? Αν ναι, με ενδιαφέρει. Τύπος, κόστος κλπ....

aman17-2
22-08-05, 14:18
βρήκα στην tele PMR - 466
και στην pixmania http://www.pixmania.com/gr/gr/895/xx/xx/268/4/criteresn.html?s=895&m=xx&t=xx&categorieid=4&cat=2 68&startrow=&sortBy=ASC&orderBy=Prix
Βασικά να είναι στην συχνότητα 466 (ή 446 δεν θυμάμαι ακριβώς) που δεν χρειάζεται άδεια
τιμές παίζουν από 45-85 και αν πας για motorola ξεπερνάς τα 200 (πάντα μιλάμε για ζευγάρι)
εμείς θα πάρουμε 3 ζευφάρια των 85 ευρώ

ckalfas
22-08-05, 14:33
Κυριάκο εγώ έχω πάρει ένα ζευγάρι 45 με 50€ δεν θυμάμαι, τώρα σε ποια συχνότητα είναι δεν γνωρίζω! Λεπτομέρεις αργότερα!

Nikos
22-08-05, 14:44
Θα χτυπήσω κι εγώ ένα ζευγάρι... Να έχουμε και για τις εξορμήσεις μας...

stilo-hraklis
22-08-05, 16:02
παιδια εγω και περισοτερις ισχυς,,αλλα νομιζω δεν ειναι εφικτο να μην σε ακουνε
βεβαια ναβριζεις δεν μπορεις γιατι καπιες συχνοτιτες ειναι κλειδωμενες..καιδεν μπορεις να πατησεις το press...αλλα με την βοηθεια ενος ηλεκτρονικου γινεται...αλλα προσοχη γιατι μπορουν να σε βρουν ανα πασα στιγμη!!!και εκτος οτι απο καπια ισχυης και μετα στα vhf χρειαζεσαι αδεια amateur kαι αν σε βρουν να εχεις στο κατασχετουν +πας δικαστικος!!!καλο θα ηταν να ρωτησετε μην μπλεξετε!!!για το αν ειναι νομιμα η οχι!!!

S_Bravo
22-08-05, 18:50
http://www.raag.org

aman17-2
22-08-05, 19:01
κοίταξε .... (σαν Διαβιβαστής) ξέρω ότι για να σε βρούνε πρέπει να σε χτυπήσουν ταυτόχρονα 2 ραδιογωνιόμετρα (αφού το καθένα δείχνει μόνο την κατεύθυνση που είσαι...έτσι θέλει 2 για να βρούν το σημείο που ενώνονται ώστε να σε εντοπίσουν) και για να γίνει αυτό πρέπει να έχεις κρατήσει το press για λίγη ωρίτσα...
εκτός από αυτό (φυσικά δεν προτρέπω κανέναν στην παρανομία [γιατί σέρνονται και ρουφιάνοι !! :) ] ) αρκετά από αυτά είναι χωρίς άδεια .... αν δεν κάνω λάθος είναι αυτά της συχνότητας 466 αλλά δεν είμαι απόλυτα σίγουρος.

S_Bravo
22-08-05, 20:32
Σε βρισκουν και χωρις να κανεις εκπομπη,λιγο πιο δυσκολα...
Η παρανομοια εχει 5 η 6 μηνες μη εξαγορασιμη αν η πηγη ειναι εγκυρη.
Ασχολεισαι καθολου σα χομπιστας....Ας πουμε Yaseu ή Icom σου λεει κατι;...Αν ναι pm :D

S_Bravo
22-08-05, 20:34
Εγω ετοιμαζομαι να δωσω εξετασεις αν προλαβω να διαβασω μορς,μεχρι τελος Σεπτεμβρη.

stilo-hraklis
22-08-05, 22:13
s_bravo εσενα το yaesu ft 8500??ft100ειναι ο πατερας μου χομπιστας!!!και τα ξερω yaesu-icom-kenwood!!!κλπ κλπ!!!

Nikos
23-08-05, 06:05
?????????? Yaesu???? Icom???? ft 8500????? ft 100??? Ραδιογωνιόμετρα????? Ρε 'σεις!!! Ελληνικά ξέρετε??? Ένα ρημάδι ζευγάρι walkie-talkie θέλω, να μπορούμε να μιλάμε σε απόσταση 200-300 μέτρα όταν πάμε όλοι μαζί κονβόι!!!! Δεν θα μπούμε σε μυστική κωδικοποιημένη στρατιωτική συχνότητα!!!! :P:P:P

BravoTwoZero
23-08-05, 10:14
Νίκο,

σε απλά ελληνικά:

1. Μπορείς να βρεις αυτό που ακριβώς θέλεις, εδώ στη Θεσσαλονίκη και σε πολύ καλή τιμή (υπάρχει εξειδικευμένο κατ/μα στη Χαριλάου και τα παιδιά είναι προθυμότατα να εξυπηρετήσουν και να εξηγήσουν και σε πάρα πολύ καλές τιμές. Διαθέτουν τα πάντα από ασυρμάτους και τα GPS της GARMIN).
2. Ό,τι μηχάνημα και να πάρεις, πάντα θα μπορούν να σε "ακούσουν", αλλά κανείς δεν ασχολείται...
3. Για ό,τι θέλεις μπορούμε να μιλήσουμε και στο τηλ. (πάρε το δικό μου από τον Καρατέκα ή θα σου το στείλω σε μήνυμα). Είμαι γνώστης και χρήστης και μπορώ να σου εξηγήσω ό,τι θέλεις (για να μην απασχολούμε το site εδώ πέρα).

Karateka
23-08-05, 11:42
Nαι εκεί βρήκα σετάκι Μotorola με €120.

Nikos
23-08-05, 12:24
Επειδή ξεφύγαμε για τόπικ σε "Αγγελίες", από την στιγμή που και ο Κυριάκος ήθελε να κλειδωθεί, προτείνω (αν συμφωνεί και ο Κυριάκος) να μεταφέρω το τόπικ στα "Off-topic" και να συνεχιστεί η κουβέντα μας εκεί...

aman17-2
23-08-05, 14:13
κανένα πρόβλημα
τελικά ισχύει αυτό για την συχνότητα 466 που είναι δωρεάν και παράγγειλα τώρα ένα ζευγάρι από Pix 37 euro (+15 μεταφορικά)

stilo-hraklis
23-08-05, 15:36
φιλε νικο το κακο ειναι οτι με αυτα τα μικρα υπαρχει πιθανοτιτα με το που αφηνεις το πρες να ακους αλους 50 απο κατω!!!δεν μπορεις να βρεις υσηχη συχνοτιτα!!απο οσα ξερω μπορει να σε σενα να μιν ισχυει...

aman17-2
23-08-05, 23:12
ναι στην Θεσσαλονίκη ίσως να είναι πρόβλημα γιατί σε απόσταση 3 κμ έχει χιλιάδες άτομα ενώ σε εμένα ....καμιά κατοσταριά.....
ένα πάντως που βρήκα στην πιχ 38 ευρώ (ζευγάρι) είχε 8 κανάλια με 38 υποκανάλια...
εεεε του πού...τη πιά.. :) :)

Nikos
24-08-05, 06:33
Ρε παίδες, μια που ανοίξαμε αυτήν την κουβέντα, τι διαδικασίες χρειάζονταν (άδειες κλπ) και τι συσκευές (κόστος πάνω κάτω) για να πούμε ότι σαν club οργανωνόμαστε και πέρνουμε cb (σωστά?) τύπου σαν και αυτά που χρησιμοποιούν τα ραδιοταξί, ώστε να ακουγόμαστε σε μεγάλες αποστάσεις και ειδικά Αθήνα-Θεσ/νίκη θα βόλευε πολύ (λόγω πολλών μελών)...

BravoTwoZero
24-08-05, 07:51
Ρε παίδες, μια που ανοίξαμε αυτήν την κουβέντα, τι διαδικασίες χρειάζονταν (άδειες κλπ) και τι συσκευές (κόστος πάνω κάτω) για να πούμε ότι σαν club οργανωνόμαστε και πέρνουμε cb (σωστά?) τύπου σαν και αυτά που χρησιμοποιούν τα ραδιοταξί, ώστε να ακουγόμαστε σε μεγάλες αποστάσεις και ειδικά Αθήνα-Θεσ/νίκη θα βόλευε πολύ (λόγω πολλών μελών)...

Δεν μπορεί να γίνει αυτό, Νίκο, γιατί η νομοθεσία προβλέπει συγκεκριμένους φορείς, οι οποίοι αδειοδοτούνται για λειτουργία ραδιοδικτύου (διασωστικές ομάδες, κοινωφελείς κοκ) και δεν περιλαμβανόμαστε σε αυτούς.

Nikos
24-08-05, 08:03
έχω δει ρε συ κάποιοι σύλλογοι κυνηγών που έχουν. Δεν μπορείς να βγάλεις άδεια και να εκπέμπεις σε συγκεκριμένη συχνότητα?? Και μερικά πολιτικά αυτοκίνητα που βλέπουμε στον δρόμο, με τις κεραίες και γράμματα πίσω του τύπου GR678VS (παράδειγμα), τι είναι?

S_Bravo
24-08-05, 08:52
Νικο cb (civilian bamds) δεν εχουν τα ραδιοταξι πια.Ολοι εχουν vhf τα οποια εχουν πιο τεχνολογικα καλυτερο σημα με δυνατοτητες να τους ακους και να μη μπορεις να τους μιλησεις...(tone squelsh).Για την πολη χρησιμοποιουν 5W το πολυ 10 και ειναι σε συχνοτητες που δεν ενοχλουν κανενα.
Με τα ιδια μηχανημτα VHF η UHF μπορουμε καλλιστα να επικοινωνουμε αλλα μεσω αναμεταδοτη -repeater- και εκει πλεον,αν στη μαυρη μπορουσες να μιλησεις point to point με καποιο αλλο ασυρματο απευθειας και παρολο παρανομος δε σε ενοχλουσαν..,μολις περασεις την "κληση" σου μεσω αναμεταδοτη και στην προκειμενη μεσω Χορτιατη ή Βιτση,και δεν εχεις διακριτικο αυτο που ειδες δηλαδη θα την ακουσεις σιγουρα και θα εισαι και επισημα παρανομος.
Εδω θα βρεις οτι χρειαζεσαι: www.raag.org

Αξιζει να του ριξεις μια ματια.

S_Bravo
24-08-05, 08:57
Τα κοστη για καλο εξοπλισμο mobile περιφερεται στα €300+ για μικρη ισχυς και κοντα στο 600-1800 για 50W+ αλλα αυτα πανε για χομπιστες,γιατι πιστεψε με αν αρχισεις...ΚΟΛΗΣΕΣ!
Για οικιακη χρηση καπου στα ενδιαμεσα της μεγαλης των mobile).

S_Bravo
24-08-05, 09:00
A και για να σε πορωσω λιγο με ενα 50W στο αυτοκινητο ανοιγεις αναμεταδοτη απο το πουθενα (γιατι ειναι πολλοι πλεον) και μιλας με σπιτι και φιλους χαλλλααρα και αν ο εξοπλισμος περιλαμβανει και car kit που μιλας και με vox ανοιγει το press αυτοματα....πωπω γκ@υλ@ πωπω γκ@υλ@...

BravoTwoZero
24-08-05, 09:15
έχω δει ρε συ κάποιοι σύλλογοι κυνηγών που έχουν. Δεν μπορείς να βγάλεις άδεια και να εκπέμπεις σε συγκεκριμένη συχνότητα?? Και μερικά πολιτικά αυτοκίνητα που βλέπουμε στον δρόμο, με τις κεραίες και γράμματα πίσω του τύπου GR678VS (παράδειγμα), τι είναι?

1. Οι κυνηγετικοί σύλλογοι (τα επίσημα αυτοκίνητά τους και όχι του οποιουδήποτε μέλους τους) περιλαμβάνονται στη σχετική νομοθεσία γιατί κάνουν μέτρα τάξεως στην ύπαιθρο (θηροφυλακή)

2. Αυτά που βλέπεις στο δρόμο είναι αυτοκ/τα ραδιοερασιτεχνών, οι οποίοι έχουν δώσει εξετάσεις, έχουν πάρει το δίπλωμα, κατέχουν νομίμως το μηχάνημά τους και τους έχει δοθεί από την Πολιτεία το call sign (το οποίο είναι αυτό που βλέπεις, εσύ, στο sticker). Πχ για τους ραδιοερασιτέχνες που εδρεύουν στη Μακεδονία το call sign τους ξεκινά από SV2.... (το SV είναι παγκοσμίως το pre-fix για τους ραδιοερασιτέχνες της Ελλάδος).

BravoTwoZero
24-08-05, 09:19
[Με τα ιδια μηχανημτα VHF η UHF μπορουμε καλλιστα να επικοινωνουμε αλλα μεσω αναμεταδοτη -repeater- και εκει πλεον,αν στη μαυρη μπορουσες να μιλησεις point to point με καποιο αλλο ασυρματο απευθειας και παρολο παρανομος δε σε ενοχλουσαν..,μολις περασεις την "κληση" σου μεσω αναμεταδοτη και στην προκειμενη μεσω Χορτιατη ή Βιτση,και δεν εχεις διακριτικο αυτο που ειδες δηλαδη θα την ακουσεις σιγουρα και θα εισαι και επισημα παρανομος.
]

[/quote]

Σωστά! Αν προσπαθήσεις -παράνομος (χωρίς άδεια) ων- να άνοίξεις επίσημο αναμεταδότη και να μιλήσεις μέσω αυτού, θα σου γίνει έντονη παρατήρηση αμέσως και -αν επιμείνεις- θα σε "πατήσουν" (δηλ. κάποιος άλλος σταθμός θα κάνει εκπομπή επάνω σου, με ισχυρό σήμα κι εσύ δεν θα μπορείς να ακουστείς πουθενά).

S_Bravo
24-08-05, 09:30
Πανω σου δε νομιζω γιατι αν κανουν κατι τετοιο στη συχνοτητα που εισαι πχ 144500 με t.s +400 (ωστε να μιλησεις σε αναμεταδοτη που ακουει στα 144900 και σου μιλαει στα 144500) και σε πατησουν στο 144500 θα πατησουν ολους οσους ειναι στη συχνοτητα αυτοι προκειμενου να μιλησουν με το συγκεκριμενο repeater.Απλα γινεται αντονη παρατηρηση πριν τα μεγαλα μεσα...

Nikos
24-08-05, 09:55
Τι λέτε ρε μάγκες????!!!! Καλά είστε φοβεροί! Με στείλατε! Ευχαριστώ για την ενημέρωση. Δηλαδή εσείς που ξέρετε από αυτά, δεν θα μπορούσαμε να βγάλουμε άδειες ως ερασιτέχνες για το club?


Πχ για τους ραδιοερασιτέχνες που εδρεύουν στη Μακεδονία το call sign τους ξεκινά από SV2....

Σωστός, αυτό βλέπω συνέχεια... :)


Αυτά που βλέπεις στο δρόμο είναι αυτοκ/τα ραδιοερασιτεχνών, οι οποίοι έχουν δώσει εξετάσεις, έχουν πάρει το δίπλωμα, κατέχουν νομίμως το μηχάνημά τους και τους έχει δοθεί από την Πολιτεία το call sign

Τι εξετάσεις ρε παιδιά? Χρειάζονται ειδικές γνώσεις? Κοστίζει πολύ να βγάλεις δίπλωμα ερασιτέχνη?

Προφανώς δεν έχω στο νου μου να ανοίγεις το cb και να ακούς τον Τεο και τον ΤΑΒΟ να βρίζονται στην Αθήνα. Θα μου αρκούσε να είναι "τοπικής" εμβέλειας, και να ακουγόμαστε (πχ) Θεσνίκη (και να λέω τον Κάλφα μετά ΡΑΔΙΟ-ταρίφα!!! :P:P:P ). Πως το βλέπετε? Δεν είναι εφικτό κάτι τέτοιο?

S_Bravo
24-08-05, 10:07
Για την αποκτηση πτυχιου:
http://www.raag.org/licensing_gr.html

Νομος:
http://www.raag.org/files/kanonismos_1579b.pdf

Πληροφοριες για τις εξετασεις:
http://www.yme.gov.gr/odigospoliti/article0610.html

Και αν τελικα εισαι ετοιμος:
http://www.raag.org/files/6_10PtixioRadioerasitexni.pdf

:D :D

S_Bravo
24-08-05, 10:08
Αξιζει και σαν ιδεα και σα θεσμός.

Nikos
24-08-05, 10:15
Ρε συ πάλι στα θρανία??? Βλέπω έχει ύλη... Έχει δώσει κανείς? Είναι δύσκολα? Δεν φαίνεται να έχει και μεγάλη περιπλοκότητα το όλο θέμα... Ψήνομαι πολύ άσχημα!!! :)

S_Bravo
24-08-05, 10:30
Την υλη την εχω εγω,δεν ειναι καθολου δυσκολη.προμηθευεται απο την ΕΕΡ Ενωση Ελληνων Ραδιοερασιτεχνων*
Το μικρο ζητημα που βαριεμαι εγω αλλα ειναι αναγκαιο ειναι τα σηματα μορς για τα οποια υπαρχει και το cd με τους ηχους (και εκπειδευεσαι να σχηματιζεις λεξεις προτασεις κτλ...).Αλλα χρειαζεται...πχ πως θα καταλαβαινεις τους ραδιοφαρους....Το cd καπου το ειδα στι επισημες σελιδες του raag.Πιστευω οτι Σεπτεμβρη-Οκτωμβρη που ειναι οι επομενες εξετασεις να εχω τελειωσει.

Τα τηλεφωνα τους Νικο ειναι:
Τηλ: 210 5226516 , Φαξ: 210 5226505
Ειναι ανοιχτα καθε Τεταρτη απογευμα 17:00 με 21:00.
Οι εξετασεις δινονται σε καποια Νομαρχια.

Nikos
24-08-05, 12:32
Τα τηλέφωνα αυτά είναι της ΕΕΡ? Ευχαριστώ πάντως. Θα δω και την ύλη και θα δω...

Ρε ****Σαλονικείς! Δεν ψήνεται κανείς να το ψάξουμε? Μόνος μου θα μιλάω? Σαν τον τρελό???......... Τι είπατε????!!!!! Κ@λόπαιδα!!! :P

ckalfas
24-08-05, 15:15
Θα μου αρκούσε να είναι "τοπικής" εμβέλειας, και να ακουγόμαστε (πχ) Θεσνίκη (και να λέω τον Κάλφα μετά ΡΑΔΙΟ-ταρίφα!!! :P:P:P ).

:shock: Τι λες βρε αθεόφοβε; :roll:
Νίκο, πήγαινε πάρε κάτι απλό σαν κι αυτά που είχαμε στις συνάξεις του Club και τελείωνε!
Μήπως θα τα χρειαστείς πουθενα αλλού, εκτός από εκδρομές...;

MaGeLaNoS
24-08-05, 18:29
Ε πως οταν θα κατεβαινει Αθηνα θα ψαχνει πελατες με το cb σαν ταριφακος ετσι κιντρινος που ειναι...ειναι και turbo..μονο το πετρελαιο του λειπει και η ταμπελα επανω TAXI..:P

ammoulianiotis
24-08-05, 18:58
Η ταμπελα ειναι το μονο ευκολο! Το πετρελαιο ειναι το προβλημα αλλα Νικος ειναι αυτος, θα βρει μια λυση! :P :P :P

stilo-hraklis
24-08-05, 22:59
nikos Παρε ενα SSB ΝΑ Μιλας με αθηνα!!!αν βεβαια το επιτρεπει ο καιρος!!!

S_Bravo
25-08-05, 01:16
Θα θελει και ενισχυτη.Θα πρεπει να στησει κανα διπολακι ή βεργα στους 27.5,συντονισμος...Και θα πρεπει να βρει καναλι ησυχο και εκει να κοψει-συντονισει, κεραια για μεγιστη απολαβη..Γιατι οπως και να το κανεις αμα δεν εχεις βατ και καλο μηχανημα,ή θα εισαι με 1000 αλλους ή θα εισαι φουλ στις αρμονικες και οταν πατας press καποιες τηλεορασεις στη γειτονια θα μπλεκουν τα καναλια ή θα ακουνε ραδιοφωνο ή θα ακουνε και σενα μεσα και ειναι η μεγιστη ξεφτιλα.Γιατι να μπλεξει με cb;
Η λυση για βραχαιο (που προτεινεις) ειναι η πιο μερακλιδηκη φαση με τα πιο ακριβα μηχανηματα αλλα στα χαμηλα ειναι λιγο μπλεξιμο...

BravoTwoZero
25-08-05, 03:58
Συνοπτικώς:

1. Άδεια για το club θα μπορούσε -θεωρητικώς- να βγει, μόνον εάν εντασσόταν στον ΠΣΕΑ (Πολιτικό Σχεδιασμό Εκτάκτου Ανάγκης), πράγμα απίθανο ή ήταν επαγγελματική ομάδα ή φορέας παροχής ευρύτερου κοινωνικού έργου.

2. Πτυχίο ραδιοερασιτέχνη μπορεί να πάρει όποιος: α) Το έχει πολύ μεράκι, β) "στρώσει" τον κ... του κάτω να διαβάσει την αρκετή ύλη (θεωρία, ηλεκτρονική και -βασικά- μορς...), γ) παρακολουθήσει τα φροντιστηριακά μαθήματα του ΣΡΒΕ, δ) ξέρει γιατί το θέλει.

BravoTwoZero
25-08-05, 04:04
Ρε ****Σαλονικείς! Δεν ψήνεται κανείς να το ψάξουμε? Μόνος μου θα μιλάω? Σαν τον τρελό???......... Τι είπατε????!!!!! Κ@λόπαιδα!!! :P[/quote]

Δεν σου είπαμε ότι δεν έχουμε μηχάνημα, Νίκο...

(Yaesu VHF/UHF FT-60)

Nikos
25-08-05, 06:49
Νίκο, πήγαινε πάρε κάτι απλό σαν κι αυτά που είχαμε στις συνάξεις του Club και τελείωνε!

Έτσι το κόβω τελικά...



Ε πως οταν θα κατεβαινει Αθηνα θα ψαχνει πελατες με το cb σαν ταριφακος ετσι κιντρινος που ειναι...ειναι και turbo..μονο το πετρελαιο του λειπει και η ταμπελα επανω TAXI..

Κι εσύ τέκνον Βρούτε??? Είμαστε και συνονόματοι πανάθεμά σε!!! :P



Δεν σου είπαμε ότι δεν έχουμε μηχάνημα, Νίκο...

Για σένα το φαντάστηκα ότι θα έχεις... :)

BravoTwoZero
25-08-05, 09:48
Νίκο, πήγαινε πάρε κάτι απλό σαν κι αυτά που είχαμε στις συνάξεις του Club και τελείωνε!

Έτσι το κόβω τελικά...




Μόλις αποφασίσεις σχετικώς, θα βρεθούμε από κοντά, να δεις, να συζητήσουμε, να αποφασίσεις και μετά να κατευθυνθείς.

Nikos
25-08-05, 09:54
Οκ

stilo-hraklis
25-08-05, 16:03
s-bravo εχω παντοφλα!!! Baby 400 XIXIX

S_Bravo
25-08-05, 20:28
Πριν δωσω τη μπαντα αυτη(δωρο), ειχα ολη τη σειρα της Zettagi (Made in Italy, και δω ρε φιλε),απο παντοφλα 1000αρα (1ΚW,Μιλαγα με Γερμανια απ΄ευθειας-καταλαβαινεις...)απο στασιμετρο,βατομετρο μεχρι σταθεροποιητη τασης,κωνο κεραιας,και μιλουσα ssb,lsb,usb. οπου γουσταρες.To ομοαξονικο που ανεβαινε ταρατσα ηταν σαν εξατμιση απο Group_N.Οι 27.5 ηταν οι αγαπημενοι μου.Φιλοι;Παντου:Κομοτηνη,Θεσσαλονικη,Γιαννενα,Βου να,λαγκαδια...ααααχ τι μου θυμισες Χερκουλες.
Αλλα τα V-UHF ειναι αλλη φαση :twisted: :twisted: ,ειδικα οταν κανω το αυτοκινητο αναμεταδοτη;;;;Απο κοντα αυτα...

stilo-hraklis
25-08-05, 23:01
αναμεταδωτη??πες τα στην γλωσσα μας!!!link!!!!χαχα ο πατερας μου εχει τα παντα!!!αστα ακομη και αυτοσχεδιες παντοφλες και ολη την σειρα zetagi!!! μαυρη με χρυση ψυκτρα!!!χεχε

S_Bravo
26-08-05, 16:37
Το κλασικο χρωμα της Zettagi...Οι αυτοσχεδιες απο στασιμα τι λενε; :twisted: :D
Αναμεταδοτης...εισαι στη βαρκα με τα 5w η με ενα φορητο και βαζεις τη συχνοτητα του αυτοκινητου.το αυτοκινητο τη γυριζει εκει που θα ηθελες εσυ με τη διαφορα οτι εχει 50W και διαφορα χαρακτηριστικα...και χιαστη ακους.

stilo-hraklis
27-08-05, 01:29
s_bravo χεεχεχεεχ εχω ενα φτιαγμενο linkcon με παντοφλα,,και κεραια 5,80 χεχεεχ

S_Bravo
27-08-05, 10:38
εδω στο σχολειο ειχα διπολο με κασσετα (ξερεις... 0.75-κασσετα-0.75) και ενα κρυσταλο 27.145 απο Walkie Talkie (14καναλι που ειναι οι φορτηγατζηδες) και ενα hand made δεκτη και σε καθε διαλειμμα ειχα συγκεντρωση...
επισης Ιστορια ετσι περασα 2α Λυκειου (Θηβα).ειχα προγραμματισει το κασσετοφωνο σπιτι να ανοιξει και να παιξει την ιστορια που ειχα ηχογραφησει απο βραδυς,και στο σχολειο ειχα ενα διαφημιστικο δεκτη πιο μικρο και απο αναπτηρα και με καλωδιο (τοτε φοραγα σα καραγκιοζης(για τους αλλους) ενα σημα alfa romeo στο λαιμο) αλλα αντι για κορδονακι ειχε τα καλωδια (left right) απο το δεκτη και την ψυρα απο πισω.Δεν ηθελε και πολυ, την εβαζα στο αυτι και εγραφα.
Οι ασυρματες επικοινωνιες ειναι πορωση...

MaGeLaNoS
27-08-05, 15:31
Ρε τον ατιμο τι εκανε για να περασει το μαθημα..φαινοταν απο μικρος οτι ειχε ξεφυγει ο Bravo..ολα στην μαμα σου:P

stilo-hraklis
28-08-05, 13:57
αχαχααχαχ!!!!τι εκανε ρε το ατομο χαχαχαα