PDA

Επιστροφή στο Forum : Τα Δικαιωματα του οδηγου..



stilovatis
25-07-05, 00:00
Παρακατω ειναι μερικα πραγματα τα οποια θα πρεπει να γνωριζουμε..σε περιπτωση που τα μπλε ανθρωπακια θελουν να μας κανουν τη ζωη πιο δυσκολη...
1.Κανεις αστυνομικος δεν εχει το δικαιωμα να στρεψει το οπλο του πανω σου η σε οποιον ειναι μαζι σου μεσα στο αυτοκινητο. Ο νομος προβλεπει μπελαδες για τον αστυνομικο καθως στο αρθρο 4 'περι προυποθεσεων χρησης των οπλων απο το σταδιο προειδοποιησης μεχρι και τον πυροβολισμο΄αναφερεται οτι έλεγχεται και τιμωρειται αυστηρα η πλημμελης φυλαξη και η παρανομη χρηση του οπλου απο αστυνομικο καθως και κατι τετοιο θεωρειται ΄υπερβαση αμυνας΄
2.Οτι και να εχεις κανει με το οχημα σου το οργανο της ταξης ειναι υποχρεωμενο να ειναι ευγενικο μαζι σου οπως και εσυ μαζι του..Η μαγκια λογω στολης ειναι φαουλ συμφωνα με το πειθαρχικο δικαιο αστυνομικου προσωπου΄και κρινεται παρανομη στο αρθρο 1 παραγραφο Δ:Η πολιτισμενη και αψογη συμπεριφορα των αστυνομικων προς τους πολιτες καθως και η προστασια των δικαιωματων τουτων προβλεπονται απο το Συνταγμα και τους νομους..Για τσαμπουκαδες και νταιλικια προβλεπονται μεχρι και 3 βασικοι μισθοι προστιμο στο οργανο.(αρθρο 3 του πειθαρχικου δικαιου)
3.Σπρωξιματα και βρισιματα απαγορευονται δια νομου και ροπαλου..συμφωνα με το αρθρο 9 του πειθαρχικου δικαιου η προκληση βασανων οποιασδηποτε σωματικης κακωσης η βλαβης της υγειας ή ασκηση ψυχολογικης βιας και καθε αλλη ενεργεια η συμπεριφορα που συνιστα βαρια προσβολη της ανθρωπινης αξιοπρεπειας κατα την εκτελεση της υπηρεσιας η εκτος αυτης ανηκουν στα παραπτωματα που επισυρουν ποινη αποταξης
4.Κατα τη μετρησης της εξατμισης για υπερβολικο θορυβο θα πρεπει να γινεται με καταλληλο οργανο σε αποσταση ακριβως 50 εκ. απο το τελειωμα της μπουκας με κλιση 45 μοιρων .Επισης θα πρεπει να μην υπαρχει περιβαλλοντικος θορυβος στην περιοχη,ενω οι στροφες του κινητηρα θ πρεπει να ειναι αυτες που αναγραφονται στην αδεια κυκλοφοριας του οχηματος.
5.Οσο αφορα τα ρανταρ της τροχαιας θα πρεπει να υπαρχει μονιμα τοποθετημενη πινακιδα που προειδοποιει τους οδηγους..αν κατι τετοιο δεν συμβαινει η μετρηση θεωρειται παρανομη και η κλιση διαφραφεται.
Για τις φωτογραφικες μηχανες βεβαιωσης παραβασης..σε περιπτωση που εκτος απο το προσωπο σου φαινονται τα προσωπα των αλλων επιβαινοντων..τοτε η κλιση αυτη παραβιαζει τα προσωπικα σου δεδομενα και με τη βοηθεια δικηγορου ακυρωνεται..
Περιμενω αλλα δικαιωματα που γνωριζετε καθως και αναλογα περιστατικα. :107 :107

ammoulianiotis
25-07-05, 20:20
Ωραια τα δικαωματα μας! Απλα δεν πιστευω οτι αμα καποιος μπατσος μου μιλησει με ασχημο τροπο λογο στολης θα μπορεσω να κανω κατι εναντιον του. Ακομα και να εχω μαρτυρα, θα βρει τροπο να φανει οτι αυτος δεν εκανε τιποτα.

stilovatis
25-07-05, 23:55
Αν κανεις το βλακα ομως ειναι χειροτερα..περισυ περπαταγαμε Κορυδαλο και ειναι 2 τυπακια ψαρωμενα μπατσακια..πολυ γελιο..μας βλεπουν που τους κραζουμε..και στο γυρισμο για να μας ψαρωσουν..μας ζητανε χαρτια..μολις εβγαλε ο κολλητος την ταυτοτητα στρατιωτικου τους εφυγε το χαμογελο της εξουσιας απο τα χειλη

PANSTILO
26-07-05, 11:44
Eγώ έχω ακούσει ότι ο αστυνομικός δεν έχει δικαίωμα 1)να σου αφαιρέσει τις πινακίδες.Τότε εσύ μπορεις να του κάνεις μήνυση(γιαυτο και ορισμένες φορές υπάρχουν υπάλληλοι-με πολιτικά-οι οποίοι είναι μαζί με τους αστυνομικούς και ξεβιδώνουν τις πινακίδες,βέβαια σε αυτή την περίπτωση κανεις μήνυση στον υπάλληλο και την γλυτώνει ο αστυνομικός).2)Ούτε μπορεί να σου ανοίξει το καπώ.3)Ούτε να ψάξει το αυτοκίνητό σου.Και τα τρία αυτά μπορουν να τα κανουν οι αστυνομικοί μόνο με απόφαση δικαστηρίου ή εισαγγελέα,διαφορετικά έχεις δικαίωμα να τους μηνύσεις.
Να ξέρετε επίσης πως ο αστυνομικός είναι υποχρεωμένος να φορά το πηλίκιο,να είναι ξυρισμένος,να σου μιλά στον πληθυντικό-άσχετα με ηλικίες-,να μην καπνίζει ή πινει εν ώρα υπηρεσίας. :175

stilovatis
26-07-05, 13:49
3)Ούτε να ψάξει το αυτοκίνητό σου.

Αυτο δεν ισχυει..εχει δικαιωμα να ψαξει το αυτοκινητο σου..δυστυχως...δημιουργηθηκε τωρα και μια καινουργια μοναδα που εχει ολες τις αρμοδιοτητες..συνοριοφυλακες...τροχαια..ασφαλεια.. δεν θυμαμαι ομως πως λεγεται...

PANSTILO
26-07-05, 16:44
Οk.Tότε τα όπλα και να ναρκωτικά θα τα βάζουμε αλλού!!!!!!!!!!!!!Αλήθεια είναι όμως πως για να μας πιάσουν πρέπει να μας προλάβουν πρώτα!!Ε;Stilovati;;;

stilovatis
26-07-05, 23:46
Οντως..πρεπει πρωτα να μας πιασουνε..τα παλιοστρουμφακια...αν και τα παλιοxsara πανε τον **** τους....γνωστος τον εχει παρει ενα περιπολικο με σημα τροχαια εθνικων οδων απο πισω και των κυνηγαει...αυτος χωνεται σε κατι παλιοστενα..σταματαει..ετοιμαζονται να τον γραψουν οι μπατσοι και αυτος τους πεταει..εδω ειναι παραδρομος και οχι εθνικη οδος..δεν εχετε αρμοδιοτητα..και δεν τον εγραψαν..τωρα αν αληθευει αυτη η ιστορια..μαγκια του.

PANSTILO
27-07-05, 08:22
Πέρισυ,παραμονή εκλογών,με το παλιό μου αμάξι,ενα Mitsubishi Lancer,αφού πήγαμε σε ένα μπαρ με κάτι φιλαράκια.Φεύγοντας,είχαμε πιει και λίγο παραπάνω,πέρασα με το αμάξι ενα πεζόδρομο(Αγίου Νικολάου),μια πλατεία(Τριών Συμμάχων),2 κόκκινα φανάρια(Οθωνος Αμαλίας & Ερμού και το επόμενο) και το κοντέρ του αυτοκινήτου έγραφε 140 χλμ.μέσα στην πόλη.Η μουσική που έπαιζε τέρμα δεν μας άφησε να ακούσουμε την σειρήνα του Xsara που ήταν πίσω μας.Κάποια στιγμή το βλέπουμε να μας προσπερνα,από το μεγάφωνο του περιπολικού ακούω "καντε δεξιά".Πίσω του ακολουθούσε μια κλούβα.Σταματάω,με το που κατεβαίνω με πιάνουν και με πετάνε στον τοίχο και με ψάχνουν,βγαίνει και ο ξαδερφός μου και πριν προλάβει να μιλήσει του κανουν το ίδιο.Μου ζητάνε χαρτιά και εγώ να μην έχω τίποτα μαζί μου!Ευτυχώς δεν μου έκαναν αλκοτέστ.Οταν άρχισαν να μου αφηγούνται τις παραβάσεις μου άρχισα να βλεπω τα σίδερα της φυλακής!!!Τελικά τους πιάσαμε όλοι μαζί με το καλό και την γλιτωσα με μια κλίση των 50 ευρώ.Ηταν και παραμονή εκλογών.... :122

Pantjo
27-07-05, 08:46
..μολις εβγαλε ο κολλητος την ταυτοτητα στρατιωτικου τους εφυγε το χαμογελο της εξουσιας απο τα χειλη

Δηλαδη? Τι θελει να πει ο ποιητης εδω? Το μεγαλο ψαρι τρωει το μικρο, ή οτι υπαρχει μια αλληλεγγυη μεταξυ σωματων ασφαλειας?

stilovatis
27-07-05, 14:31
Ηταν ψαρωμενοι οι μπατσοι..πιτσιρικαδες..οσες φορες μας εχουν σταματησει με το αμαξι και δειχνει ταυτοτητα τον αποκαλουν συναδελφο..ουτε συζητηση για κλιση..

Stilatos
27-07-05, 17:19
μονο η στρατονομια μπορει να συλλαβει στρατιωτη διοτι ο στρατιωτης ειναι υπερανων των αστυνομικων

karaLRS
27-07-05, 17:34
.γνωστος τον εχει παρει ενα περιπολικο με σημα τροχαια εθνικων οδων απο πισω και των κυνηγαει...αυτος χωνεται σε κατι παλιοστενα..σταματαει..ετοιμαζονται να τον γραψουν οι μπατσοι και αυτος τους πεταει..εδω ειναι παραδρομος και οχι εθνικη οδος..δεν εχετε αρμοδιοτητα..και δεν τον εγραψαν..τωρα αν αληθευει αυτη η ιστορια..μαγκια του.


τον γνωστό σου μήπως τον λένε Τάκη Φιδόπουλο? :lol: :lol: :lol:

stilovatis
27-07-05, 19:17
τον γνωστό σου μήπως τον λένε Τάκη Φιδόπουλο?

Μακη Παραμυθακη!!!

philippyz
27-07-05, 19:55
μονο η στρατονομια μπορει να συλλαβει στρατιωτη διοτι ο στρατιωτης ειναι υπερανων των αστυνομικων


δεν ειναι υπερανω μπορουν να τον συλλαβουν κανονικοτατα απλως αντι για δικαστηριο παει σε στρατοδικειο, η στατονομια ειναι απλως για να τον μεταφερουν