PDA

Επιστροφή στο Forum : downloading help



stilovatis
28-07-05, 23:44
Θελω να κατεβασω μερικα τραγουδακια και πιο συγκεκριμενα το la tortuna απο shakira..κατεβασα το dc++ αλλα δεν καταφερα να το δουλεψω...το kazaa απ οτι ξερω εκλεισε..καμια ιδεα??καμια σελιδα για free download???

mike
29-07-05, 00:24
emule δοκίμασες?

stilovatis
29-07-05, 00:54
το κατεβαζω τωρα..για να δουμε!!

stilovatis
29-07-05, 01:50
Πολυ καλο mike!thank you!εχει κανενα μειονεκτημα??με απλη γραμμη και κατεβαζει απιστευτα γρηγορα.

aman17-2
29-07-05, 07:02
me to dc++ ti problima eixes?
απλά πας ρυθμίσεις και κάνεις την ΙP Passive
βάζεις Share 10GB και κατεβάζεις την λίστα με τους server
μετά διαλέγεις server και είσαι οκ!!!
δοκίμασε και ότι πρόβλημα πες

ThoDoriS
29-07-05, 14:56
Α ρε Stilovati που είχες πρόβλημα με το dc++.....

Αλλά τι να πείς.....εσύ χάνεσε μέσα στην Αθήνα.....χοχοχοοχο

Panos_IOA
29-07-05, 16:54
Θελω να κατεβασω μερικα τραγουδακια και πιο συγκεκριμενα το la tortuna απο shakira..κατεβασα το dc++ αλλα δεν καταφερα να το δουλεψω...το kazaa απ οτι ξερω εκλεισε..καμια ιδεα??καμια σελιδα για free download???

Το Kazaa εκλεισε;;
Απο ποτε;
Εγω κατεβαζω αερα-πατερα!!

stilovatis
29-07-05, 19:59
απλά πας ρυθμίσεις και κάνεις την ΙP Passive
βάζεις Share 10GB και κατεβάζεις την λίστα με τους server
μετά διαλέγεις server και είσαι οκ!!!
ε αυτο ειναι που δεν εκανα...λεπτομερειες μωρε...

Δεν ασχολουμαι με τετοια βρε παιδια..συνηθως κατεβαζω σελιδες...σπαω υψηλα επιπεδα ασφαλειας σς σελιδες υψηλης προσβασης..τετοια ψιλοπραγματα..

aman17-2
29-07-05, 20:12
:) :) :)

stilovatis
29-07-05, 22:58
τωρα δεν μπορω να βρω που μου αποθηκευει τα τραγουδια που μου κατεβαζω...θα τρελαθω..εχω κανει ανω κατω τον υπολογιστη..

aman17-2
30-07-05, 01:35
settings-=>downloads
an den exei tpt logia sto diko tou katalogo c:\program files\dc++
alla logika tha to leei ekei

stilovatis
30-07-05, 14:14
δεν τα βρηκα πουθενα..ξεσκονισα τον υπολογιστη..δεν ειναι ουτε στα downloads...to pc μου ειναι στοιχειωμενο....βοηθεια!!! :158 :158

aman17-2
30-07-05, 21:20
μήπως δεν έχουν κατέβει ακόμα και τα έχει temp Πουθενα?

stilovatis
31-07-05, 22:39
Τα κατεβαζω μου τα γραφει downloads κα μολις το κλεισω και το ξανανοιξω εχουν χαθει...δεν το καταλαβαινω...

PANSTILO
01-08-05, 09:29
καμια σελιδα για free download???

Stilovati κανε download από κάποιο δισκοπωλείο!!!!Ρε αλήτες δεν βλέπετε τηλεόραση;Η πειρατεία σκοτώνει την μουσική!!!Παλιόπαιδα!:203

stilovatis
01-08-05, 14:55
Η πειρατεία σκοτώνει την μουσική!!

Και η μουσικη σκοτωνει την τσεπη μας..διαλεγεις και παιρνεις!!!!!

S_Bravo
01-08-05, 21:26
Και κατι ασχετο,οσοι χρησιμοποιουν Firefox καντε τα ακολουθα και θα πεταει:
Στην περιοχη του address->
about:config
Μόλις μπήκατε στα ενδότερα τα firefox. Ψάξτε να βρείτε τις εξής 3 εντολές:
network.http.pipelining
network.http.proxy.pipelining
network.http.pipelining.maxrequests

Με διπλό κλικ στις δύο πρώτες και ορίστε τις στο true ενω την τρίτη εντολή κάντε διπλό κλικ και δώστε την τιμή 30
Ουσιαστικά με αυτό τον τρόπο λέμε να γινονται αρκετα request σε μία σελίδα, με αποτέλεσμα να φορτώνει πιο γρήγορα
Μετά κανουμε μέσα στο πλάισιο δεξιό κλικ και διαλέξτε New -> Integer
Στο πλαίσιο που εμφανίζεται γραφουμε nglayout.initialpaint.delay και δώστε τώρα την τιμή 0 (μηδεν). Με αυτή την εντολή λέμε στο firefox πόσο χρόνο θα περιμένει πριν αρχίσει να εκτελεί την εντολή που του δώσαμε...

Κλεινεται το firefox ανοιγεται παλι και εχετε μια βελτιωση πρωτου σταδιου.

aman17-2
02-08-05, 00:38
Να ποιοί είνια hacker εδω μέσα....
thnx for the tip

S_Bravo
02-08-05, 16:40
Βαλε το pc να ψαξει mp3 (an einai mp3) με την ημερομηνια που τα κατεβασες,και εκει θα δεις και τη διαδρομη.

Δεξι κλικ στο start -> search-> (all or part of the file name) βαλε *.mp3 -> When was it modified -.specify days βαζεις ημερομηνια και θα σου δειξει οτι εχει γινει εκεινη τη μερα.

karaLRS
02-08-05, 17:45
Κλεινεται το firefox ανοιγεται παλι και εχετε μια βελτιωση πρωτου σταδιου.



ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ ΚΑΛΟ!!!!! :D :D :D :D

ammoulianiotis
02-08-05, 18:11
Για δοκιμαστε και το iΜesh 5! Χθες το ανακαλυψα αλλα δεν εχει και πολλα τραγουδια. Μπορεις αμα θελεις να κατεβασεις τραγουδια απο το MIRC. Αντι να γραψεις #hellas πλξκτρολογεις #mp3 και μπαινεις στο καναλι για free mp3 downloading!

stilovatis
02-08-05, 20:12
αμα θελεις να κατεβασεις τραγουδια απο το MIRC. Αντι να γραψεις #hellas πλξκτρολογεις #mp3 και μπαινεις στο καναλι για free mp3 downloading!

Kαι αυτο πολυ καλο!Gracie!

S_Bravo
19-01-06, 09:54
Επισης:

http://www.tweakfactor.com/articles/tweaks/firefoxtweak/4.html
:wink:

Stilo_Rodos
19-01-06, 11:02
stilovatis εγραψε:

τωρα δεν μπορω να βρω που μου αποθηκευει τα τραγουδια που μου κατεβαζω...θα τρελαθω..εχω κανει ανω κατω τον υπολογιστη..


Δυο τρόποι υπάρχουν για να δεις αυτό που κατέβασε ο ένας είναι από το emule πάνω δεξιά πατάς τον φάκελο εργαλεία και αφού ανοίξει πατάς την γραμμή άνοιγμα φακέλου εισερχόμενων. Ο άλλος τρόπο είναι να πας στον δίσκο c:program file\emule\Incoming.

Εγώ έχω ξεχωριστώ δίσκο για το emule τους έχω υλικό μέσα για να περνούν και από μένα, αν δεν έχεις υλικό δεν παίρνεις ούτε εσύ.


Καλό είναι να δηλώσεις εσύ ένα φάκελο να μπαίνουν τα download, αυτό μπορείς να το κανείς από το διπλανό φάκελο πάνω δεξιά που ονομάζετε προτίμησης και έχει ένα γρανάζι επάνω του. Serve list θα βρεις στο http://ed2k.2x4u.de/index.html πώς θα του εγκαταστήσεις! πατώντας πάνω στο add to emule 4.2kb 25 servers αυτί θα μπουν αυτόματα στο emule.

neuromancer
19-01-06, 12:50
Και κατι ασχετο,οσοι χρησιμοποιουν Firefox καντε τα ακολουθα και θα πεταει:
Στην περιοχη του address->
about:config
Μόλις μπήκατε στα ενδότερα τα firefox. Ψάξτε να βρείτε τις εξής 3 εντολές:
network.http.pipelining
network.http.proxy.pipelining
network.http.pipelining.maxrequests

Με διπλό κλικ στις δύο πρώτες και ορίστε τις στο true ενω την τρίτη εντολή κάντε διπλό κλικ και δώστε την τιμή 30
Ουσιαστικά με αυτό τον τρόπο λέμε να γινονται αρκετα request σε μία σελίδα, με αποτέλεσμα να φορτώνει πιο γρήγορα
Μετά κανουμε μέσα στο πλάισιο δεξιό κλικ και διαλέξτε New -> Integer
Στο πλαίσιο που εμφανίζεται γραφουμε nglayout.initialpaint.delay και δώστε τώρα την τιμή 0 (μηδεν). Με αυτή την εντολή λέμε στο firefox πόσο χρόνο θα περιμένει πριν αρχίσει να εκτελεί την εντολή που του δώσαμε...

Κλεινεται το firefox ανοιγεται παλι και εχετε μια βελτιωση πρωτου σταδιου.

Αν η γραμμη σου ειναι χαλια (βλέπε 54Κ που υπολειτουργει στα 42Κ) ότι και να κανεις δεν πιάνει. Εξάλου, όλοι οι browsers κάνουν ταυτόχρονα πολλά requests by default. Ο ΙΕ νομίζω κάνει 6-7. Για αργές συνδέσεις λίγη βελτίωση επιφέρει η κατάργηση του QoS service (Quality Of Service) που χρησιμοποιεί "λίγο" bandwidth για να ελέγχει τη γραμμή και να προσαρμόζει "και καλά" την ταχύτητα σε streaming υπηρεσίες. Τώρα τι streaming υπηρεσίες περιμένει κανείς με αργή σύνδεση.... Οπότε, όλοι οι 54ρηδες, stop το QoS.

Φώτης

aman17-2
19-01-06, 15:12
η μουσική σκοτώνει την πειρατεία :)

S_Bravo
19-01-06, 15:28
Ενω η πειρατεια σωζει την τσεπη μας...
Φωτη το QoS θα το παιξεις με καλες γραμμες και σε routerΙΑ ετσι για να γουσταρεις,συν του οτι θα φτιαξεις ενα QoS για να "ρυθμισεις" το Balance αν εχεις και voice (voip) να ανεβαζει bandwidth οταν μιλας στο τηλεφωνο.Ή να δωσεις προτεραιοτητα σε πορτες που θελεις,πχ του μουλαριου ή καποιου (πχ) ftp.Η 56αρα τι να σου δωσει...

Τασος.

GN_AZ
20-01-06, 11:36
Με το emule τί κάνατε ρε παιδιά ? Εγώ γιατί δεν μπορώ να κατεβάσω ? Αυτό με τις ports τι είναι ? Μου τις έβγαλε λάθος. Γιατί ?

S_Bravo
20-01-06, 15:20
Τι συνδεση εχεις και τι αλλαξε σε αυτη(ειχες pstn και εχωσες DSL;),εβαλες για πρωτη φορα e-mule ;...τι ρουτερ-μοντεμ εχεις;...

stilovatis
20-01-06, 18:28
μπορει κανεις να μου βρει ενα λινκ για το macromedia flash player με καταληξη exe??για αποθηκευση σε φλασακι για η macromedia το εχει μονο install...

GN_AZ
20-01-06, 19:24
Τι συνδεση εχεις και τι αλλαξε σε αυτη(ειχες pstn και εχωσες DSL;),εβαλες για πρωτη φορα e-mule ;...τι ρουτερ-μοντεμ εχεις;...

Ναι στα δύο πρώτα οσο για το μόντεμ είναι αυτό που δίνει η εταιρία. Τελικά κατάφερα να κατεβάσω αλλά με τραγικά χαμηλή ταχύτητα

Stilo_Rodos
20-01-06, 20:03
GN_AZ εγραψε:

Τελικά κατάφερα να κατεβάσω αλλά με τραγικά χαμηλή ταχύτητα

Παίζει μεγάλο ρόλο το αν έχεις και εσύ κάτι να δόσης. Αν δεν έχεις τίποτα να δόσης θα είναι χαλιά η ταχύτητα σου. Εγώ έχω ένα φάκελο με μερικά mp-3 και video και έχω καλή ταχύτητα κατεβάσματος.

Koulou
21-01-06, 11:28
Αλήθεια, τον opera τον έχετε δοκιμάσει;;; :roll: Εγώ τον είχα κατεβάσει απλά για να τον δω και τελικά έχει γίνει ο μόνιμός μου σύντροφος στα νυχτοπερπατήματά μου στο net! Είναι πραγματικά ταχύτατος (αρκετά πιο γρήγορος από firefox) και λειτουργικά μπορεί στην αρχή να σας φανεί λιγάκι παράξενος, αλλά μετά από λίγη χρήση για να τον συνηθίσετε πιστεύω πως δε θα τον αλλάζετε με τίποτα! :wink:
(Σας μιλάει ένας πρώην φανατικός του firefox! :wink:)

S_Bravo
21-01-06, 18:20
Biohazard....Tον Οπερα τον εχει ο κολητος μου και τους στηνουμε αρκετες φορες.Δε ξερω αν εχεις κανει καμια μαϊμουδια στον Οπερα αλλα τον φιρεφοχ οπως τον εχω φτιαξει (εγω και οι περισσοτεροι δηλαδη) τρεχει πιο γρηγορα και πιο σταθερα.Εχεις συμβουλες για τον Οπερα;

GN_AZ
21-01-06, 19:49
GN_AZ εγραψε:

Τελικά κατάφερα να κατεβάσω αλλά με τραγικά χαμηλή ταχύτητα

Παίζει μεγάλο ρόλο το αν έχεις και εσύ κάτι να δόσης. Αν δεν έχεις τίποτα να δόσης θα είναι χαλιά η ταχύτητα σου. Εγώ έχω ένα φάκελο με μερικά mp-3 και video και έχω καλή ταχύτητα κατεβάσματος.

Έκανα share 6GB mp3 αλλά δεν είδα καμία αλλαγή στην ταχύτητα. Άσε που δεν μπορώ να του κάνω ελαχιστοποίηση στο tray (κάτω δεξιά) πλέον. Τι κάνω λάθος ? Η καλή ταχ κατεβάσματος ποιά είναι ?

nickliki32
22-01-06, 15:51
GN_AZ εγραψε:

Τελικά κατάφερα να κατεβάσω αλλά με τραγικά χαμηλή ταχύτητα

Παίζει μεγάλο ρόλο το αν έχεις και εσύ κάτι να δόσης. Αν δεν έχεις τίποτα να δόσης θα είναι χαλιά η ταχύτητα σου. Εγώ έχω ένα φάκελο με μερικά mp-3 και video και έχω καλή ταχύτητα κατεβάσματος.

Έκανα share 6GB mp3 αλλά δεν είδα καμία αλλαγή στην ταχύτητα. Άσε που δεν μπορώ να του κάνω ελαχιστοποίηση στο tray (κάτω δεξιά) πλέον. Τι κάνω λάθος ? Η καλή ταχ κατεβάσματος ποιά είναι ?

Ρε παιδια τι να σας πω???????????Εγω παντως ασε που δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα με την dsl μου αλλα και οσον αφορα το e-mule ποτε δεν εχω κανει ουτε καν shared φακελο αλλα και οποτε ζητησω κατι(και ζηταω πολλαααααααααααααααααααααααααα)δεν ειχα ποτε μου προβλημα :215 :216

Koulou
22-01-06, 15:55
Biohazard....Tον Οπερα τον εχει ο κολητος μου και τους στηνουμε αρκετες φορες.Δε ξερω αν εχεις κανει καμια μαϊμουδια στον Οπερα αλλα τον φιρεφοχ οπως τον εχω φτιαξει (εγω και οι περισσοτεροι δηλαδη) τρεχει πιο γρηγορα και πιο σταθερα.Εχεις συμβουλες για τον Οπερα;

Σου μιλάω για εντελώς μαμά bowsers! Δεν έχω κάτι από μαϊμουδιές στα υπ' όψιν... :roll:
Εμένα προσωπικά δε με ενδιαφέρει μόνο η απόλυτη ταχύτητα (άσχετα που μαμά ο opera νομίζω πως είναι μια ιδέα πιο γρήγορος και δεν ξέρω τι παίζει με τις μοντίφες του firefox) αλλά και η χρηστικότητα, η σταθερότητα και άλλα. Ο firefox μου έχει κάνει στο παρελθόν καναδυό φορές κάτι κουλά του στυλ να χάσει όλα τα bookmarks μου ή ακόμα χειρότερα να χαθεί ολόκληρο το προφίλ μου και να αναγκαστώ να δημιουργήσω καινούριο, εννοείται με τα πάντα (κωδικούς, bookmarks, ρυθμίσεις) να έχουν χαθεί! Επίσης ο firefox έχει κάτι χαζές ιδιοτροπίες... :roll: Τον opera αν τον "μάθεις" έχει μπόλικα shortcut στο πληκτρολόγιο που βοηθάνε πάρα πολύ, αφού κάνουν με τη μία λειτουργίες μερικές από τις οποίες ούτε καν τις διαθέτει ο firefox! :wink:

Psycho-MaN
22-01-06, 22:17
Λοιποννν ...(Μεγάλη ιστορία το θέμα downloading)

Ας ξεκινήσουμε απο τους κυριους με broadband συνδέσεις(aDSL, T1 /T3 (who??) ):
-Υπάρχουν sites που προσφέρουν direct downloads σε ελληνικά και ξένα cd's σε πολυ καλές ταχυτητες με τη χρήση ενός plugin (antileech) ή προγράμματος(netpumper) .Υπάρχουν αναλυτικές οδηγίες.Μερικά τέτοια είναι:
www.ellinadiko.com ,
www.greek-fun.com (σε μερικά links δεν χρειαζεται καν plugin)
(Φυσικά όλα τα παραπάνω αφορούν windows users ..Ολοι οι υπόλοιποι υπομονή)
-Χρήση προγραμμάτων torrent..Βλέπε azureus (Java programm) ,bittorrent , utorrent (πανάλαφρο προγραμματακι/δν θυμαμαι σε τι γλώσσα είναι μιας και δεν χρησιμοποιώ windows).Οι Linux/*bsd users μπορούν να χρησιμοποιήσουν κανονικά τα java progs(Azureus,bittorrent) όπως και άλλα such as qtorrent ( python ) ή ctorrent (C) ..Δίνω ενδεικτικά link για το azureus:

http://azureus.sourceforge.net/

Aφου εγκαταστήσετε στο σύστημα σας καποιο προγραμμα απο τα παραπανω (ή κατι άλλο συμβατό) απλα ψάχνετε σε οποιοδήποτε torrent search engine επιθυμείτε και το βάζετε για download.(π.χ www.bitenova.org κ.ά).Το κακό με τα torrents είναι οτι (ανάλογα και με τον tracker βέβαια ) δεν πιανουν ιδιαίτερα μεγαλες ταχυτητες ( 34KB/s έχω δει max με 512/128 Kbps), αλλά προσφέρονται παραυτα για μαζικά downloads (βλ. ταινίες , επισοδεια σειρών , ολοκληρωμένα albums κτλ.).

Τελος στην τελευταία κατηγορία μπορουν να μπούν και οι dial-up users :lol: :
-Χρήση p2p προγραμμάτων για μεμονωμένα downloads (p.x ένα song ).Τέτοια υπάρχουν πολλά.Μερικα είναι τα : Limewire , Kazaa Lite , soulseek κτλ.Τα παραπάνω χρησιμοποιουν "κοινόχρηστα" δίκτυα (βλέπε Gnutella) και προσφερουν μεγάλη ποικιλία και πολύ καλες ταχύτητες(Μιας και επιτρέπουν περισσοτερες της μιας πηγης download για κάθε τι που κατεβάζετε).Τέλος μια εξαιρετική επιλογή είναι το DC++ που κάνει χρηση hubs .Προσφέρει τεράστια ποικιλία , αλλα οχι καλές ταχύτητες πάντα .Επίσης ορισμένοι hubs απαιτουν min share size ..Ενας τετοιος hub έιναι ο ελληνικός angelos0 ( για περισσοτερα θα σας πει ο Θοδωρής :-P).

Αυτααααα.... :)