PDA

Επιστροφή στο Forum : Γνωμες παρακαλώ!!!stilo 1.6 μεταχειρισμενο



balo
31-07-05, 21:21
Γεια σας παιδιά! Θέλω γνώμες και επειγόντως. Έχω βρεί ένα stilo 1,6 μεταχειρισμένο του 2002 με καμια 20αρια χιλιάδες χλμ. Εϊναι βέβαια πανέμορφο αλλά θέλω γνώμες από σας τους ειδικούς στο τι να προσέξω πριν (αν) το πάρω. Που να το ψάξω για τυχόν βλάβες; Τι παρουσιάζουν ως πιο συχνές βλάβες τα stilo αυτής της χρονιάς; Έχει clima, χειριστήρια στο τιμόνι,αεροτομή πίσω,ζάντες 16'.11500€.Ποιά έκδοση είναι;Δεν μπόρεσα να καταλάβω αν έχει 6 ή 4 αερόσακους και αν το clima είναι διζωνικό. Φοβάμαι τα ηλεκτρονικά του.Μήπως να φοβάμαι κα τίποτα άλλο;;;;Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας :D

Soul_Giannis
31-07-05, 22:25
Καλως ηρθες φιλε και απο εμενα!!!
Λοιπον το μοντελου του 2002 1,6 με χειριστηρια στο τιμονι και clima ειναι το Dynamic!
Εχει στανταρ 6 αεροσακους και διζωνικο κλιματισμο!!!!
Τι να προσεξεις?
Το αμαξι φιλε μου ειναι λαχειο!
Αν σου κατσει.......!!!!!

stilovatis
31-07-05, 22:27
Εξωτερικα φιλε μου δεν μπορεις να δεις και τιποτα και εγω το δικο μου που το πηρα 1.6 2002..κοντα στη τιμη που το βρηκες και εσυ..τωρα το προβλημα ειναι τα ηλεκτρονικα..αν θα εισαι ο τυχερος η ατυχος..θα το δεις στην πορεια..παντως να παρεις με ηλιοροφη..εγω το εχω μετανιωσει που το πηρα χωρις skywindow..πολυ καλη επιλογη παντως!Παντως αν ψαξεις μπορεις να βρεις κατι καλο και σε καλη τιμη..αρκει να εχεις υπομονη!!Σου δινουν και εγγυηση??Αν πας στη Σιδηκα οπου πηγα και εγω θα παρεις και επεκταση εγγυησης..γιατι λογικα η δικη σου εχει ληξει και θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο!!

balo
31-07-05, 23:58
Σιδήκα ε;...θα παω μια βόλτα και από εκεί.Τα ηλεκτρονικά του stilo είναι magneti marelli η bosch; θέλω να κάνω την σωστή επιλογή ρε ****το γιατί σκοπεύω να αποχωριστώ την αγάπη μου για να το πάρω (barchetta).δε θέλω να το μετανιώσω μετά....

stilovatis
01-08-05, 00:21
Ριξε μια ματια στο car.gr εχει ενα stilo με τα ιδια λεφτα..2002μπλε και με ηλιοροφη..για δες

karaLRS
01-08-05, 01:36
Φίλε δεν θα το μετανιώσεις με τίποτα!
εγω τα δυο χρόνια που το είχα το αμάξι ήταν σκυλι!
ούτε έτριζε ουτε χάλαγε ούτε τίποτα!
το μονο magneti pirelli Πανω του ειναι η μπαταρία!ε αυτή ηταν η μόνη που χάλασε :)

και βρές με skywindow!einia must!!

Karateka
01-08-05, 04:34
Έχει και το δικό μου στο www.Car.gr με €13500

balo
01-08-05, 07:39
Θα πάω σήμερα στην Σιδήκα παιδιά να δω. Το έχω λίγο άγχος αν θα βρώ κάτι καλό...Για το skywindow πάντως δεν τρελαίνομαι παιδιά, χωρίς οροφή ήμουν τόσο καιρό! Καιρός να βάλω και ένα κεραμίδι πάνω από το κεφάλι μου! :lol: ωραίο το κίτρινο σου φίλε karateka και ψάρωσα και με τον εξοπλισμό αλλά θα δώσω την βαρκούλα ανταλλαγή οπότε...

ckalfas
01-08-05, 14:22
Αυτές οι 20σαριά χιλιάδες χιλιόμετρα με βάζουν σε υποψίες... Λίγα συγκριτικά με τα χρόνια του, αλλά όχι απίθανο. Αυτό καταλαβαίνεται εύκολα.
Κατά τ' άλλα κοίτα να είναι το Dynamic, όπου και να κοιτάξεις, γιατί είναι πλήρες και ειδικά οι εκδόσεις 2001-2002.

stilovatis
01-08-05, 14:46
Αυτές οι 20σαριά χιλιάδες χιλιόμετρα με βάζουν σε υποψίες

Εγω το πηρα με 7.300 χιλιομετρα μοντελο 2002 απλα ηταν κατασχεμενο απο την τραπεζα..ποτε δεν ξερεις τι μπορει να βρεις

balo
01-08-05, 15:48
πήρα τηλεφωνο Σιδήκα.έχουν δυο 1,6. θα παω να τσεκάρω το απόγευμα ή αύριο. Τα χλμ. είναι όντως λίγα και παραξενεύομαι κι εγώ. γυρίζουν εύκολα τα χλμ στους ηλεκτρονικούς χιλιομετρητές; και γιατί κάποιος να γυρίσει τόσο πολύ κραυγαλέα τα χλμ σε ενα stilo toy 2002; είτε 20 είτα 60 χιλιάρικα να έχει ιδια τιμή θα πωληθεί.για να δούμε τι θα δούμε.... :roll:

Karateka
01-08-05, 16:40
Να ζητήσεις να σου δείξουν τα service του αυτοκινήτου. Εκεί θα δεις σε ποια χλμ έκανε το τελευταίο service και μπορείς να βγάλεις κάποια συμπεράσματα για τα χλμ του.

balo
01-08-05, 18:55
μόλις γύρισα από Σιδήκα...ζαλίστηκα!!!είχε ένα φανταστικό 2.4 θαλασσί με δέρματα και skywindow... :104 φανταστικό!!! 23 χιλιαρικα thank you very much! είδα και δυο 1.6 του 2004 το ενα και του 2003 το άλλο.14 και 12,5 χιλιάρικα αντίστοιχα.μμμμ....είδα και το πρώτο που ζαχαρώνω ξανά...τι να πώ ρε ****το...θα ζητήσω να δω service book μπας και βγάλω άκρη..karateka δε θα ενδιαφερόσουν για καμια ανταλλαγή της βαρκούλας μου με το stlo σου ε;;;χεχεχε :wink: :wink: :wink: (σοβαρα τώρα!!!)

ckalfas
01-08-05, 18:57
Κάτσε... τώρα θα βάλει Car PC!!!

Karateka
01-08-05, 18:58
Κάτσε... τώρα θα βάλει Car PC!!!

Ποιος είπε ότι θα το βάλω σε Stilo Χρήστο...

balo
01-08-05, 19:09
κοιτώντας το service book τι θα πρέπει να δω; το πρώτο service πότε γίνεται σε ένα stilo; 30.000 χλμ;

Karateka
01-08-05, 19:11
Kάθε 20000km γίνονται τα μεγάλα.

balo
01-08-05, 19:16
από όσο το έψαξα λίγο όταν μπήκα μέσα,πατώντας το κουμπί mode αριστερά από το τιμόνι γράφει κάποια στιγμή στην οθονη στο καντραν service και σου λέει νομίζω πόσο θέλει για το επόμενο service (ή όχι;) τελικά το αμάξι έχει κάπου στα 16000 και κάτι χλμ. το service στην οθονη εμφάνισε ένα αριθμο κάπου στο 13000 και κάτι.συμπέρανα λοιπόν ότι θέλει άλλα 13000 και κάτι για το service. καταλαβα λάθος ή κάτι βρωμάει;;

Karateka
01-08-05, 19:32
Κανονικά σου λέει πόσα χλμ θέλει ακόμα για να φτάσει στα 20000, ή 40000 κ.ο.κ.

Βέβαια αυτό εξαρτάται από το πότε μηδενήστηκε από το Examiner. Αν λέει ότι έχει 16000χλμ τότε θα έπρεπε να λέει 4000χλμ για service αν δεν κάνω λάθος, και όχι 13000.

balo
01-08-05, 19:43
ωραία...δλδ. τι παίζει τώρα; γυρισμένο κοντερ ή service σε χρονική στιγμή που δεν χρειαζόταν; πάντως όταν μπηκα μέσα έπαιξα αρκετά με τα κουμπια και τα ηλεκτρονικα ψάχνωντας να δω κάτι που θα ανάψει ενώ δεν πρέπει!χεχε! τιποτα!όλα φάνηκαν καλά...αύριο θα ξαναπάω να το δω πάλι. αρχίζει και μου αρέσει όλο και πιο πολυ το stilo!!!

aman17-2
01-08-05, 19:45
χαχαχα πάλι την πατήσανε στην FIAT >.....
αν είναι δυνατόν να μπορείς να γυρίσεις τα χιλιόμετρα (αν βέβαια γίνεται) και να μην γυρίζει και το υπόλοιπο για το σερβις (ή να βγαίνει αθροιστικά με κάποιο τύπο βάση τα υπάρχοντα....)(
χαχαχαχ

Karateka
01-08-05, 19:53
Κυριάκο και τα χλμ μπορείς να γυρίσεις (έχω βρει άνθρωπο στη Θεσ/νίκη) αλλά και να μηδενίσεις το Service (το κάνουν κάθε φορά που κάνεις service 20000km).

Εμένα από τότε που έβαλα το Abarth καντράν και δεν πήρε από το body computer τα χλμ του Service αλλά μόνο τα συνολικά του αυτοκινήτου.

MaGeLaNoS
01-08-05, 19:56
τα χλμ γυρνανε παντως αρκετα ευκολα..ετσι πουληθηκε ενα τρακαρισμενο 1.6 Dynamic απο μεγαλο εισαγωγεα FIAT της Θεσ/κης σε εναν ρωσοποντιο με 14000ευρω ενω ηθελε αλλα τοσα για να το μαζεψεις και να το συνεφερεις..

balo
01-08-05, 20:11
λοπον...οσο παει και με αγχωνετε παιδιά! ειδα παντως πισω στο παρμπριζ αυτοκολλητο της Σιδηκα. λέτε να ρωτήσω στη Σιδηκα να μου πουν αν ξερουν κατι περιεργο; αριθμο πινακιδας κρατησα. θα μου πουν λετε;

Karateka
01-08-05, 20:13
Ρώτα τον KΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟ που ο πατέρας του έχει τη Σιδήκα. Αν σου πει ψέμματα ξέρει ότι θα τον αρχίσω στις καρατιές.

balo
01-08-05, 20:18
ρε παιδιά ποιο είναι το user name του Κωνσταντινου;;;;να του στειλω pm

Karateka
01-08-05, 20:32
ρε παιδιά ποιο είναι το user name του Κωνσταντινου;;;;να του στειλω pm

http://www.stiloclub.gr/index.php?name=PNphpBB2&file=profile&mode=viewprof ile&u=62

balo
01-08-05, 20:50
thnx! εστειλα μήνυμα.ελπιζω να μπορει να απαντησει!

verone
01-08-05, 21:12
Σιδήκα ε;...θα παω μια βόλτα και από εκεί.Τα ηλεκτρονικά του stilo είναι magneti marelli η bosch; θέλω να κάνω την σωστή επιλογή ρε ****το γιατί σκοπεύω να αποχωριστώ την αγάπη μου για να το πάρω (barchetta).δε θέλω να το μετανιώσω μετά....
BOSCH φιλαρακι!Καλως ηρθες!

verone
01-08-05, 21:17
Θα πάω σήμερα στην Σιδήκα παιδιά να δω. Το έχω λίγο άγχος αν θα βρώ κάτι καλό...Για το skywindow πάντως δεν τρελαίνομαι παιδιά, χωρίς οροφή ήμουν τόσο καιρό! Καιρός να βάλω και ένα κεραμίδι πάνω από το κεφάλι μου! :lol: ωραίο το κίτρινο σου φίλε karateka και ψάρωσα και με τον εξοπλισμό αλλά θα δώσω την βαρκούλα ανταλλαγή οπότε...Η γνωμη μου ειναι να σπροξεις οπου μπορεις την βαρκουλα που λες και να δεις καλητερα το car του karateka γιατι ειναι ενα αμαξι απο ενα αξιοπιστο μελος και με πολα πολα +!

verone
01-08-05, 21:22
μόλις γύρισα από Σιδήκα...ζαλίστηκα!!!είχε ένα φανταστικό 2.4 θαλασσί με δέρματα και skywindow... :104 φανταστικό!!! 23 χιλιαρικα thank you very much! είδα και δυο 1.6 του 2004 το ενα και του 2003 το άλλο.14 και 12,5 χιλιάρικα αντίστοιχα.μμμμ....είδα και το πρώτο που ζαχαρώνω ξανά...τι να πώ ρε ****το...θα ζητήσω να δω service book μπας και βγάλω άκρη..karateka δε θα ενδιαφερόσουν για καμια ανταλλαγή της βαρκούλας μου με το stlo σου ε;;;χεχεχε :wink: :wink: :wink: (σοβαρα τώρα!!!)2,4 οπα αν μπεις στο club με το 2,4 θα γινεις πολυ καλος μου φιλος παντος η επιλογη σου για stilo ειναι σωστη θα το δεις στην πορια αν το παρεις και απο την σιδηκα ακομα καλητερα γιατι θα εχεις αμεση επαφη σε καθε σηναντιση με τον Κωνσταντινο!

balo
01-08-05, 21:32
Θα πάω σήμερα στην Σιδήκα παιδιά να δω. Το έχω λίγο άγχος αν θα βρώ κάτι καλό...Για το skywindow πάντως δεν τρελαίνομαι παιδιά, χωρίς οροφή ήμουν τόσο καιρό! Καιρός να βάλω και ένα κεραμίδι πάνω από το κεφάλι μου! :lol: ωραίο το κίτρινο σου φίλε karateka και ψάρωσα και με τον εξοπλισμό αλλά θα δώσω την βαρκούλα ανταλλαγή οπότε...Η γνωμη μου ειναι να σπροξεις οπου μπορεις την βαρκουλα που λες και να δεις καλητερα το car του karateka γιατι ειναι ενα αμαξι απο ενα αξιοπιστο μελος και με πολα πολα +!

μακάρι να γινόταν έτσι φίλε μου. η αλήθεια είναι ότι ψάρωσα με το stilo του karateka αλλά η barchetta εκτός από όμορφο αμάξι είναι και ιδιομορφο:έχει περιορισμένο κοινό. στην χώρα που πουλάει η corolla :lol: και το golf :lol: :lol: σαν τρελλά, ένα πανέμορφο κλασσικό ιταλικό spider έχει πολύ περιορισμένο κοινό. άντε βοηθήστε κι εσεις τότε! διαδώστε το νέο!χαχαχα! πάντως αν είχα τα λεφτά θα τα σπρωχνα για το stilo του φιλου karateka. :)

balo
03-08-05, 20:41
Λοιπόν μόλις ξαναγύρισα από Σιδήκα! Γνώρισα τα μέλη του club Σταύρο (πωλητής στα μεταχειρισμένα) και τον Αριστοτέλη! Ευγενικοί και συμπαθέστατοι και οι δύο! Είδα δυό τρία stilo που είχε στην έκθεση μεταχειρισμένων, ο Σταύρος μου πρότεινε ένα "πινακιδάτο" του 2004 με ελάχιστα χιλμ. Όμορφο αλλά ξεφεύγω λίίίίγο στην τιμή και σε αυτά που μπορώ να δώσω. Θα το σκεφτώ πάντως. Το άλλο μεταχειρισμένο που ζαχάρωνα μάλλον πέταξε,το έκλεισε άλλος :cry: . Βρήκα ένα πολύ όμορφο σε άλλη έκθεση ασημί,1,6 dynamic του 2002 αλλά με 88000 χλμ. :!: :!: Ο τύπος στην έκθεση μου είπε ότι το είχε πωλητής πριν. Σκίσιμο μου μυρίζει.Τρελλά χιλιόμετρα δεν είναι αυτά ρε παιδιά;;; Η αναζήτηση συνεχίζεται... :196

ThoDoriS
03-08-05, 23:46
Τα 88χιλιάδες είναι πάρα μα πάρα πολλά......

stilovatis
04-08-05, 01:10
Οντως ειναι αρκετα τα χιλιομετρα...με καμια 20αρια..που θα βρεις πιστευω ανετα..θα ειναι οτι καλυτερο για εσενα!!

S_Bravo
04-08-05, 17:58
Παιδια σημασια δεν εχει μόνο τα ποσα χιλιομετρα αλλα και το που εχουν γινει.Αν ο τυπος πηγαινε Σαλονικα καθε 2 μηνες ειναι καλυτερα για μενα απο καποιον που εχει τα μισα χιλιομετρα μεσα στην Αθηνα.
Το συγκεκριμενο τωρα δε ξερεις αν το ειχε ενας πωλητης ή ηταν απο τεστ Drive ή ακομα και εξυπηρετηση πελατών.Γιατι συνηθως αυτοι τα τελευταια χρησιμοποιουν...
Πάντως την ιστορια του αυτοκινητου δυσκολα τη μαθαινει κανεις.Εκτος και το καθενα που σου αρεσει αρχιζεις και κοιτας συμπιεσεις.,σασμαν(συγχρονιζε που ειναι και ευαισθητα σε μας).κτλ για να δεις αν εχει υποστει "σκισιμο".Αντε γεια...

balo
04-08-05, 19:25
Σήμερα δεν έψαξα τίποτα...μπερδεύτηκα λίγο...πήγα και μια βολτούλα με την barchetta και μπήκα σε σκέψεις. θυμάμαι και αυτό που με ρώτησε χθές στην Σιδήκα ο Αριστοτέλης ότνα κοίταζα ένα stilo.."Οικογένεια, παιδιά, υποχρεώσεις έχεις;" όχι του είπα καθώς κοίταζα μια το πεντάπορτο stilo του και μια την barchetta. Χμμ.. γιατί άραγε να την δώσω σκέφτηκα; Σούπερ το stilo αλλά... Μη με βρίζετε παιδιά,απλά είμαι μπερδεμένος. Μήπως να την κρατήσω κι άλλο; Ότι και να αποφασίσω πάντως λέω να μείνω στην παρέα σας αν με θέλετε κι εσείς :170

ThoDoriS
04-08-05, 19:49
Το τελευταίο να το θεωρείς σίγουρο.........

Για τα άλλα το μόνο σίγουρο είναι ότι πρέπει να κάνεις αυτό που θα σε ευχαριστεί περισσότερο......και μόνο αυτο......

stilovatis
04-08-05, 21:47
Και βεβαια θα μεινεις στην παρεα μας!!Δεν θελει και ρωτημα!!Σκεψου το καλα ομως να μην το μετανιωσεις!!Θα ειναι κριμα!!

balo
04-08-05, 21:57
Σας ευχαριστώ παιδιά!!! Ελπίζω να κάνω σωστή επιλογή! Αν έδινα το punto...και έπαιρνα ένα stilo... και θα είχα και την barchetta για όμορφες βόλτες...χεχε...παναθεματισμενα τέλη και ασφάλιστρα...(πρέπει να βρω και δεύτερη δουλειά μετα)!!! :roll:

S_Bravo
04-08-05, 23:29
Πολύ αγχος αδερφε μου...
Κατ αρχην η συγκεκριμενη παρεα ειναι ειναι οτι καλυτερο.(εγω εχω Bravo)....
Βαλε τα κατω (δε γνωριζω και την ηλικια σου) και πες,η barchetta ειναι η καμπριο μου_ _ παγιδα για γκαζιες,στροφαρισματα αλλα και καποιας ηλικιας.Απο την αλλη το Stilo ειναι ενα αυτοκινητο 2.5 ογκων με απιστευτα επιπεδα ασφαλειας (τα παραδειγματα ειναι ζωντανα),παιρνει σαν Ιταλικο πολυ φτιαξιμο(και αυτο γινεται η παγιδα που ελεγα),εχει χωρους,πορτ-μπαγκαζ, και γενικα ειναι αυτοκινητο που κραταει και θα κρατησει για την εποχη του.Η αλλη λυση ειναι να περιμενεις το 2007 που βγαινει το Stilo2 και θα ειναι κατι απο το μελλον.
Σχολια για τη μασκα δεν επιτρεπονται.


http://briefcase.pathfinder.gr/download/S_Bravo/37457/460886/0/new+stilo+1.jpg
http://briefcase.pathfinder.gr/download/S_Bravo/37457/460887/0/new+stilo+2.jpg