PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με πίεση λαδιού



alexis1981
02-08-05, 08:35
Αγαπητοί φίλοι θα ήθελα τα φώτα σας, ως πιο ψαγμένοι με το stilo. Τώρα τελευταία και σε άτακτα χρονικά διαστήματα όταν το βάζω μπροστά μου βγάζει μήνυμα “LOW OIL PRESSURE – STOP ENGINE IMMEDIATELY”
Αυτό στην αρχή με προβλημάτισε αλλά σκεφτικά ότι ίσως να έχει πέσει η στάθμη. Κοίταξα λοιπόν ένα ωραίο πρωί τα λάδια και είδα ότι ήταν μια χαρά. Αμέσως μετά το μυαλό μου πήγε στην αλλαγή λαδιών μιας και είχε έρθει και η ώρα. Πήγα λοιπόν στον ΚΟΝΤΕΛΗ στον Κηφισό και τους περιέγραψα την ιστορία. Που είπαν λοιπόν εκεί ότι θέλει αλλαγή λαδιών και μετά δεν θα μου εμφανίσει το μήνυμα που προανέφερα. Έτσι λοιπόν και έγινε, αλλά για καμιά δεκαπενταριά μέρες. Ξαφνικά λοιπόν φίλοι μου προχτές είδα ξανά το ίδιο μήνυμα στο stilo. Δυστυχώς πριν ένα μήνα έληξε και η εγγύηση των 2 χρόνων.

Έχει συμβεί σε κάποιον άλλο αυτό? Τι με συμβουλεύετε να κάνω?

Ευχαριστώ για τον πολύτιμο χρόνο που αφιερώσατε για να διαβάσετε αυτό το post!

Nikos
02-08-05, 09:08
Συνήθως είναι όντως χαμηλή η στάθμη (δυστυχώς το έχω αφήσει αρκετές φορές με λίγα λάδια και πάντα όταν ανάβει έχει δίκιο). Υπάρχουν και άλλοι όμως που είχε πρόβλημα ο αισθητήρας. Αφού έλειξε η εγγύηση, δοκίμασε να πας σε συνεργείο άλλο, που θα μπορούσε να ελέγξει μόνο τον αισθητήρα και να τον καθαρίσει ίσως, δίχως να σε χρεώσουν 150€!! (λέμε τώρα). Από την άλλη μπορείς να συννενοηθείς και με τον Κων/νό, να πας μια βόλτα από Σιδήκα.

face
02-08-05, 09:12
δεν είναι κάτι το οποίο αξίζει να δώσεις προσοχή και λεφτά...γιατι το κάνει σε πολλούς..και σε εμένα το έκανε παλιά αλλα ώς δια μαγείας έχει σταματήσει τώρα..
μάλλον πλασματική ένδειξη είναι και μην δίνεις τόσο βάση...
όπως επίσης και τα "ebd. asr fault"

MaGeLaNoS
02-08-05, 10:18
Σε εμενα Αλεξη αναβε αρκετα συχνα χωρις κανεναν πραγματικο λογο.Χαμηλη σταθμη δεν υπηρχε αλλα τα τσακαλια της Fiat και παλι δε μπορουσαν να το διορθωσουν.Το πηγα σε ενα εξωτερικο συνεργειο και καθαρισαν τον αισθητηρα και απο τοτε κανενα προβλημα..κοστος 23ευρω..

Nikos
02-08-05, 10:23
Το πηγα σε ενα εξωτερικο συνεργειο και καθαρισαν τον αισθητηρα και απο τοτε κανενα προβλημα..κοστος 23ευρω..

;)

aman17-2
02-08-05, 13:59
και εμένα ανάβει ανά τα τακτά χρονικά διαστήματα αλλά το γράφω πλέον μιας και το συνήθησα
και το κορυφαίο είναι ότι
όταν μετά από 9.000κμ που το πήγαινα κόφτες και είχε μείνει λάδι μόνο στην μύτη ούτε λαμπάκι αναψε ούτε τπτ.....
άσε που μου φάνηκε παράξενο που έκαψε τόσο λάδι ...αλλά η δικαιολογία της FIAT (Ξάνθης) ήταν ότι στην μύτη είχε άρα του έφτανε και ότι ο δείκτης είνια μόνο 1 λίτρο οπότε φυσικό ήταν να μην ανάψει..
και τώρα που είναι γεμάτο ......ΑΝΑΒΕι...
αααιντέ καλά....

alexis1981
02-08-05, 14:15
Ευχαριστώ.
Μήπως ξέρετε κανένα καλό συνεργείο στην Αθήνα να μου συστήσετε?
Μέχρι τώρα το πήγαινα στη Fiat αλλά δεν πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο πια. Σε λίγο χρειάζομαι και service για αυτό όλες οι προτάσεις δεχτές!!!

Ionio-Zante
02-08-05, 14:20
Πολυ καλο συνεργειο Εξουσιοδοτημενο της Φιατ ειναι το FIAT-Κορανα...
Οπως παμε για κοκκινο Μυλο... Αρκετα παιδια εχουν μεινει ευχαριστημενοι...

ckalfas
02-08-05, 14:24
Παρένθεση: Μήπως το παρκάρεις το αυτοκίνητο σε ράμπα ή με κάποια κλήση; Ίσως να φταίει αυτό, αλλά αν συνεχίζει να βγάζει το μήνυμα, τότε...

MaGeLaNoS
02-08-05, 15:13
Χρηστο η σταθμη λαδιου η ελαχιστη που απαιτειται μεσα στο καρτερ ωστε να μην βγαζει μηνυμα στην οθονη ειναι τοση ωστε να μπορεις να το παρκαρεις σε δρομο με κλιση και να μην σου εμφανισει τιποτα.Εκτος βεβαια και αν το παρκαρεις πουθενα περιεργα..:) :)

sporas
01-09-05, 10:08
Να το και σε μενα το <<low oil press κ.λ.π.>>
Το περιεργο ομως ειναι οτι αφου βγαλει <<LOW OIL PRESS – STOP- ENGINE>> μετα (σα να μη συμβενει τιποτα) λεει και τσεκ οκ , ενω στην οθονη δεν μενει καμια ενδειξη ή συμβολο που να σε προτρεπει να πας ή να κανεις κατι.

Η εμφανιση του μηνυματος ειναι ατακτη χρονικα και μου φαινεται οτι παρουσιαζεται οταν ο κινητηρας ειναι ζεστος και η εξωτερικη θερμοκρασια του περιβαλλοντος υψιλη .Παντως οχι καθε φορα που ξεκινα ο κινητηρας( αν λεει κατι αυτο)
Λοιπον υπαρχει κατι νεοτερο για το τι πρεπει να γινει

DontMKsense
01-09-05, 12:26
Εμένα μου βγάζει LOW OIL PRESSURE επειδή έχω καμένη ασφάλεια του αναπτήρα..αντε βγάλε άκρη τώρα.