PDA

Επιστροφή στο Forum : Nεο Honda Civic



Karateka
02-08-05, 16:06
http://www.autotriti.gr/jpg/autotriti/390/NEWS/honcivicm.jpg

http://www.autotriti.gr/jpg/autotriti/390/NEWS/honcivicm2.jpg

http://www.autotriti.gr/jpg/autotriti/390/NEWS/honcivicm1.jpg

Το Civic αποτελούσε πάντα μια ιδιαίτερη πρόταση στη μικρομεσαία κατηγορία. Με απουσία 5 ετών που η Honda παρέδωσε τα (σχεδιαστικά) όπλα και στέρησε τα χαρακτηριστικά του από το τρέχον μοντέλο, επιστρέφει στις ρίζες με ένα αυτοκίνητο που ζωντανεύει την παράδοση με τον πιο φουτουριστικό τρόπο.

Δύο βενζινοκινητήρες 1,4 και 1,8 λίτρων 83 και 140 ίππων κινούν το νέο Civic, με χαρακτηριστικό το πολύ μικρό τους μέγεθος που πριμοδοτεί χώρους ασφάλεια και σχεδιασμό ανάρτησης αλλά και τις επιδόσεις (0-100 8.6 δλ για τον 1,8). Ένας ακόμη πετρελαιοκινητήρας 2,2 λίτρων 140 ίππων ολοκληρώνει τη γκάμα που κάνει χρήση αποκλειστικά 6τάχυτων κιβωτίων με προαιρετικά αυτοματοποίηση των αλλαγών.

Στο εσωτερικό, μεταφέροντας το δοχείο καυσίμου κάτω από τα εμπρός καθίσματα, απελευθερώνεται ο χώρος κάτω από τα πίσω δίνοντας έτσι μεγάλες δυνατότητες αναδίπλωσης και χρηστικότητας. Η πρόσβαση πίσω είναι εύκολη παρά τις μικρές πόρτες χάρη στο μεγάλο άνοιγμά τους, αν και στην έξοδο η χαμηλή και φαρδιά πίσω κολώνα εμποδίζει σχετικά.

Κάτω από το πρωτότυπο σχέδιο του Civic κρύβεται ένα προηγμένο τεχνολογικά αυτοκίνητο στους τομείς ασφάλειας (η Honda αναμένει 5 αστέρια στο EuroNCAP) και παραγωγής. Ποιο αναλυτική παρουσίαση θα βρείτε στο τεύχος του Autotriti που κυκλοφορεί στις 2 Αυγούστου.

(Πηγή www.autotriti.gr)

Honda 1.8 i-VTEC
http://automoto.flash.gr/_img/news/bigimage14310.jpg

Σίγουρα θα υπάρχουν πολλοί που το αγνοούν, αλλά η Honda ήταν αυτή που οδήγησε τις εξελίξεις στον τομέα του μεταβλητού χρονισμού βαλβίδων ενός κινητήρα (σύστημα VTEC) στις αρχές της δεκαετίας του '90. Από τότε, πολύ νερό κύλησε στο αυλάκι και σήμερα, πάνω από μία δεκαετία μετά, υπάρχουν πολλοί κατασκευαστές που έχουν υιοθετήσει τη συγκεκριμένη τεχνολογία στα μοντέλα τους. Πριν από μερικούς μήνες, η Honda παρουσίαζε στη Γενεύη το νέο Civic υπό τη μορφή πρωτότυπου, για να γίνει γνωστό αμέσως μετά, πως η νέα γενιά του δημοφιλούς μοντέλου που θα παρουσιαστεί προς τα τέλη του χρόνου, ουσιαστικά δεν θα διαφέρει σε τίποτα από το εντυπωσιακό concept που είδαμε στην Ελβετία.

Αν η Honda αποφάσισε να πραγματοποιήσει ένα τέτοιο σχεδιαστικό άλμα, τότε είναι πολύ λογικό να θέλει να προχωρήσει ένα βήμα παραπέρα και την τεχνολογία VTEC, έτσι ώστε να παρουσιάσει ένα συνολικά αναβαθμισμένο και σύγχρονο πακέτο στη μικρομεσαία κατηγορία. Πράγματι, η Honda παρουσιάζει νωρίτερα από το νέο της μοντέλο έναν νέο κινητήρα VTEC 1.8 λίτρων, ο οποίος σύμφωνα με την ίδια, έχει την απόδοση ενός δίλιτρου και την κατανάλωση ενός κινητήρα 1.5 λίτρων. Ακούγεται ιδιαίτερα ενδιαφέρον και σίγουρα όλοι ανυπομονούμε να δούμε πως μεταφέρονται στην πράξη αυτά που η Honda ισχυρίζεται στα χαρτιά.

Στα χαρτιά, όπου ο νέος κινητήρας αποδίδει 140 ίππους στις 6.300 σ.α.λ. (πολύ καλή τιμή για μοτέρ 1.8, αλλά μέτρια για σύνολο 2.0 λίτρων, για να επιχειρήσουμε ένα πρώτο σχόλιο στα περί απόδοσης αντίστοιχης ενός δίλιτρου αυτοκινήτου) και έχει μέγιστη ροπή 17,7 χλγμ. στις 4.300 σ.α.λ. Μια ματιά πάνω στα τεχνικά χαρακτηριστικά του νέου κινητήρα όμως, αποδεικνύει πως αυτή τη φορά το ζητούμενο δεν ήταν μόνο η απόδοση και η ταχύτητα, αλλά ένα ευρύτερο φάσμα συνθηκών υπό τις οποίες να αποδίδει το σύστημα VTEC και αυτό είναι η πραγματική τεχνολογική αναβάθμιση του συστήματος.

Με απλά λόγια, οι μηχανικοί της Honda δημιούργησαν ένα set-up για τον χρονισμό των βαλβίδων κατά την εκκίνηση του κινητήρα, ένα δεύτερο για την αύξηση της ισχύος κατά την επιτάχυνση και ένα τρίτο, που καλύπτει τις συνθήκες της ήρεμης οδήγησης εκεί, που σε έναν συμβατικό κινητήρα η βαλβίδα του γκαζιού είναι μερικώς κλειστή. Σε αυτή την 3η περίπτωση, είναι που επιτυγχάνεται και η σημαντική εξοικονόμηση καυσίμου (η Honda την υπολογίζει σε 7% σε σχέση με την κατανάλωση του κινητήρα 1.6 λίτρων που διαθέτει στη γκάμα του Civic αυτή τη στιγμή).

(Πηγή www.flash.gr)

MaGeLaNoS
02-08-05, 16:19
Τωρα εμενα γιατι δε μου καθεται σαν σχημα?Ειδικα μπροστα ειναι σαν να το πατησε κανεις και εγινε πλακε η μουρη του..Ειδωμεν..ακομα πρωτοτυπο ειναι αποτι διαβασα.

Karateka
02-08-05, 16:49
Από εσωτερικό όμως σκίζει Νίκο. Για Γιαπωνέζικο σκίζει το εσωτερικό του design.

Επίσης λέει 8.6 τα 0-100km με μόλις 140 ίππους. Είναι λέει νέος κινητήρας με κατανάλωση όση ενός 1.6 και ισχύ όση ένας 2.0!

Για Δεκέμβριο λέει ότι θα έρθει στην Ελλάδα.

ckalfas
02-08-05, 18:05
Εμένα προσωπικά μου άρεσε μέσα - έξω, αλλά τι να κάνω; Είμαι ερωτευμένος με το Stilo μου...

ammoulianiotis
02-08-05, 18:20
Και εμενα μ'αρεσε! Πολυ ωραιο αλλα οπως προειπε ο Χρηστος... το Stilaki μου δεν το αλλαζω!

stilovatis
02-08-05, 20:08
Μεσα πολυ καλο για Ιαπωνικο...εξωτερικα τωρα με αφηνει αδιαφορο..παρατηρειστε πισω..φερνει σε πιο εξελιγμενο daewoo lanos(το αυτοκινητο οχι το κλιματιστικο)Παντως το accord μου αρεσει περισσοτερο..ειναι top!!

Nikos
03-08-05, 06:24
παρατηρειστε πισω..φερνει σε πιο εξελιγμενο daewoo lanos

Είδα τις φώτο, διάβαζα τα ποστ, κι ετοιμαζόμουν να γράψω αυτό ακριβώς!! Τα πνεύματα των Νικολάδων συναντιούντε!!! ;) Έτσι λοιπόν πίσω, και μπροστά μου φέρνει λίγο σε αμερικάνικη κουλτούρα αυτοκινήτων. Το εσωτερικό όντως είναι πολύ προσεγμένο κι εντυπωσιακό. Βέβαια η κονσόλα που είναι το ράδιο-CD κλπ, θυμίζει ΠΟΛΥ έντονα, Volvo S60... στο πιο κακόγουστο...

Ionio-Zante
03-08-05, 08:52
Εμενα μου αρεσε η πολυ σωστη αντιγραφη των πισω θυρων Αλλα ΑLFA 156,147... :lol:

philippyz
03-08-05, 14:53
κουκλι το νεο και απο τιμη? παντως και μεσα και εξω σκιζει (εχει λιγο 156 η μου φαινεται)

face
03-08-05, 17:10
το μεσα καλό είναι, σιγα μην ειναι ετσι βεβαια στην εκδοση που θα βγει στην παραγωγη) αλλα το εξω πραγματικα ψαχνω να βρω τι σας αρέσει..

ατζουμπαλο, ασχημο θυμίζει 2cv άσχημα τραβηγμένο απο τα πλάγια...

θυμητείτε και το leon που αναλογες φωτογραφίες δεν εχουν καμια σχεση με αυτες που κυκλοφόρησαν τώρα για το μοντέλο που θα βγει στην παραγωγη.....

πραγματικα απορώ με το τι σας αρέσει...ειδικα η πισω αεροτομη-φωτιστικο είναι για ξ@%$^&

Soul_Giannis
03-08-05, 18:24
Λοιπον εξω απλα μου θυμιζει Daewoo lacceti και μεσα το Apollo13!
Καλα ρε που να βρεις ακρη εκει?

aman17-2
03-08-05, 18:33
βασικά το μέσα είναι αίσχος
αν δεν έχει τα 2 στρογγυλά να βλέπεις τις στροφές στα κόκκινα και τα κμ να ανεβαίνουν δεν κάνεις τπτ

tzagarakis
06-08-05, 13:46
Eχω την αισθηση οτι φερνει λιγο σε laceti.Aλλα ας ερθει πρωτα στην αγορα & βλεπουμε.

amour
06-08-05, 20:34
καντε στροφη στα παλια μτχ.μαζερατι με 15000 ε βρισκουμε και καθομαστε και ασχολουμαστε με ιαπονοφτερουγες. μαζερατι 224v.πσαχτετιν.

back
06-08-05, 21:06
και εγω ψαχνω να βρω τι σας αρεση.
με βλεπω να κραταω πολλα χρονια το stilo ολο και πιο ασχημα τα κανουν τα καινουργια
εκτος αν η μαμα fiat ζωγραφιση παλη.

MaGeLaNoS
07-08-05, 00:35
Amour αμα ειχα τα λεφτα να συντηρησω μια Μαζερατι(αληθεια ξερεις ποσα κυβικα ειναι οι συγκεκριμενες κυριες?δεν τα αντεχει η τσεπη μας)θα πηγαινα σε Supra,NSX,SKyline,Silvia....και παει λεγοντας

MaGeLaNoS
12-08-05, 16:37
Τωρα εγω γιατι πιστευω οτι θα αποτυχει εμπορικα?Δε βλεπω να γινεται λογος για κανενα 16αρι μοτερ Vtec που στην Ελλαδα τα 1600 κυβικα κατεχουν το μεγαλυτερο μερος των πωλησεων..