PDA

Επιστροφή στο Forum : Home Cinema? Ακούω προτάσεις - Εμπειρίες!!!



aman17-2
03-08-05, 17:10
Ήρθε η ώρα και η στιγμή να φτιάξω τον ήχο και στο σπίτι.
Σκέφτομαι για ενισχυτή και ηχεία μιας και έχω dvd που παίζει divx (Η&B apo pixmania 65 euro)
Επιθυμητή δυνατότητα τα πίσω ηχεία ασύρματα γιατί δεν γουστάρω καλώδια (θα έχω και τις μετακομίσεις οπότε η απόσταση θα μεταβάλλεται και γάμησέ τα)

μέχρι στιγμής το μόνο με ασύρματα ήταν ένα philips

S_Bravo
03-08-05, 19:38
Βασικα αγαπητε πρέπει να σκεφτεις το κοστος το οποιο μπορεις να διαθεσεις.
Για τα καλώδια θα σου προτεινα να μη τα αποφυγεις.
Βάλε καναλακια στους τοιχους.Ψαχνω να φιλο που ασχολειται και θα σε ενημερωσω.

Nikos
04-08-05, 06:36
Ρε Κυριάκο δεν το γυρνάς σε Car Cinema??? :D Trust me, αξίζει! ;)

philippyz
04-08-05, 09:02
αν θελεις εχω μαματο ενισχυτη που σηκωνει πολλα και φτηνος και μαρκα (pionner)

karaLRS
04-08-05, 11:29
εγώ προσωπικά προτίμησα ενα συστημα compact .το Pioneer dsc313.

ολα σε ενα.ουτε να πιάνει χώρο.

τα μικρά ηχειάκια ειναι 2 δρόμων και έχει πολύ καλα πρίμα.το subwoofer ειναι 100watt rms και το εχω βάλει σε γωνία και μπουμπουνίζει τρελα..

εγω βασικά το χρησιμοποιω πιο πολυ για μουσική.

Ionio-Zante
04-08-05, 12:27
Εχω Δωσει αρκετα χρηματα για Home-Cinema και TV...
Εχω Συνδιασει 32'' TFT Lcd Της Samsung με Home Cinema της ιδιας εταιρειας.
Και αυτο γιατι...
Η τηλεοραση εχει της εξης εισοδους πισω.. 3 Scart, 1 vga, 1 Dvi.
Ετσι εχω συνδεσει ενα Pc πανω στην TV ( 1024*768 VGA), και το Home Cinema (DVD Player) Στο DVI.
Ετσι λοιπον θα σε συμβουλευα..

1.) Να προτιμησεις συστημα ενσυρματο 5-1 ή 7-1... Μακρυα απο ασυρματα και ο λογος ειναι τοσο υγειας οσο και κακης λειτουργιας. Τα ασυρματα συνηθως εχουν προβλημα ακομα και οταν καποιος περασει απο μπροστα. ( ΜπιΖΖΖΖΖ)

2.) Na προτιμησεις συστημα που θα εχει εξοδο Dvi... Η ποιοτητα της εικονας ειναι μερα με την νυχτα με τα συμβατικα.
Να ξερεις οτι οταν ενα dvd παιζει βγαζει ψηφιακο σημα αλλα μετατρεπεται σε αναλογικο ( λεγε με Scart ) για να μπορει να εμφανισει σημα σε τηλεορασεις απλες. Ετσι η αναλυση απο τα 1080i περιοριζεται στα 480i.

3) To εχω κανει και αν ημουν στη θεση σου θα το ξαναεκανα.. Μιλαω για ολα τα συστηματα (TV, Home Cinema) απο την ιδια εταιρεια. Ενα τηλεχηρηστηριο για ολα...

ΙΟΝΙΟ-ΖΑΝΤΕ

aman17-2
14-08-05, 17:36
thnx για τις απαντήσεις...
δεν σκοπεύω να αλλάξω dvd Προς το παρόν απλά να δώσω καμιά 150-300 ευρώ για να συμπληρώσω τον ήχο
για οθόνη έχω μια THOMPSON 29' CRT

neuromancer
24-09-05, 19:23
Σκέφτομαι για ενισχυτή και ηχεία μιας και έχω dvd που παίζει divx (Η&B apo pixmania 65 euro)

Ερώτηση: Παίζει DivX σε συνδυασμό με αρχεία με υπότιτλους σε Ελληνικά? Έχω βρεί πολλά που παίζουν DivX - όλα τα σύγχρονα μοντέλα - πολλά από αυτά παίζουν και subtitles, αλλά με τα ελληνικά δεν μπορεσα να βρω κάτι εγγυημένα. Ακόμα και το Pioneer 313 που λέει ο karaLRS νομίζω έχει το ίδιο πρόβλημα με τα ελληνικα subtitles σε divx.

f.

aman17-2
24-09-05, 22:42
όχι και εμένα έχει το ίδιο πρόβλημα...
αν οι υπότιτλοι είναι σε αρχείο τους βγάζει κινέζικα...
γι αυτό φροντίζω να τους ενσωματώνω κατά το σπάσιμο.
τώρα νομίζω ότι το vobsub έχει ένα tool που μπορεί να ενώσει .avi με αρχείο υπότιτλου σε ένα τελικό αρχείο .avi ...οπότε να είσαι κομπλ.ε...κοίταξέ το...

neuromancer
25-09-05, 10:57
όχι και εμένα έχει το ίδιο πρόβλημα...
αν οι υπότιτλοι είναι σε αρχείο τους βγάζει κινέζικα...
γι αυτό φροντίζω να τους ενσωματώνω κατά το σπάσιμο.
τώρα νομίζω ότι το vobsub έχει ένα tool που μπορεί να ενώσει .avi με αρχείο υπότιτλου σε ένα τελικό αρχείο .avi ...οπότε να είσαι κομπλ.ε...κοίταξέ το...

I'm too old for this....

aman17-2
25-09-05, 11:39
θυμισέ το μου από βδομάδα να το κοιτάξω γιατί τώρα δεν παίζει και πολύ χρόνος...

stilo-hraklis
25-09-05, 14:23
aman καθωτι ηλεκτρολογος εχω βαλει πολλα home cinema!το καλωδιο ειναι μακραν καλυτερο του ασυρματου,,βεβαια καλης ποιοτητας..τωρα αναλογα τι διαθετης τετοια πιοτητα εχεις....τα παντα παιζουν ρολο μα πιο πολυ για την ακουστικη, παιζει η θεση τω ηχειω αναλογα με το χωρα και τη θεση που θα εισαι εσυ για να ακους...παντως ηlegrand εχει καναλι look ξυλο και δεν φενεται μια ειναι λεζαντα!!αλλα απο τιμη ΘΑΝΑΤΟς

neuromancer
25-09-05, 15:11
aman καθωτι ηλεκτρολογος εχω βαλει πολλα home cinema!το καλωδιο ειναι μακραν καλυτερο του ασυρματου,,βεβαια καλης ποιοτητας..τωρα αναλογα τι διαθετης τετοια πιοτητα εχεις....τα παντα παιζουν ρολο μα πιο πολυ για την ακουστικη, παιζει η θεση τω ηχειω αναλογα με το χωρα και τη θεση που θα εισαι εσυ για να ακους...παντως ηlegrand εχει καναλι look ξυλο και δεν φενεται μια ειναι λεζαντα!!αλλα απο τιμη ΘΑΝΑΤΟς

Νομίζω ότι μετά από κάποιο σημείο όλα τα περί Hi-Fi είναι ανούσια. Δεν νομίζω ότι το αυτί κανενός καταλαβαίνει τη διαφορά που οφείλεται στο ότι το δεύτερο δεκαδικό ψηφείο στην τάδε μέτρηση, είναι καλύτερο από την δείνα μέτρηση (γιατί εκέι έχουν φτάσει οι διαφορές). Χώρια που ο θορυβος του περίγυρου στους χώρους μας τα καλύπτει όλα ενώ μεγάλο μέρος των πηγών που χρησιμοποιούμε (βλ. mp3, divx) είναι ήδη σε ποιότητα που ισοπεδώνει τα περί Hi-Fi. Εκτός κι αν στήσουμε και ανηχο'ι'κό θάλαμο... :shock:

Πάντως συμφωνώ με τα περί καλωδίων vs. ασύρματων.