PDA

Επιστροφή στο Forum : Το τέλος του Μεγάλου Αδελφού…



Soul_Giannis
03-08-05, 22:21
Η αρχή Προστασίας Προσωπικού Χαρακτήρα, παρά την αντίθετη άποψη της κυβέρνησης λέει το μεγάλο ‘’ΟΧΙ’’ στο αίτημα της ΕΛ.ΑΣ για την επέκταση του συστήματος κλειστού κυκλώματος τηλεόρασης «για λόγους ασφαλείας και αντιμετώπισης τρομοκρατικών ενεργειών»


Η αρχή Προστασίας Προσωπικού Χαρακτήρα μετά από χθεσινή απόφαση της έκρινε παράνομο το να λειτουργούν κάμερες για σκοπούς πέραν της διαχείρισης κυκλοφορίας. Η αρχή αποφάσισε ότι επιτρέπεται η λειτουργία έως της 24-5-2006 του συστήματος το οποίο περιλαμβάνει 293 κάμερες του συστήματος C 4 I και 49 κάμερες της ΕΛ.ΑΣ που υπήρχαν πριν από το σύστημα αυτό αποκλειστικά για τον σκοπό της διαχείρισης της κυκλοφορίας. Έτσι το αίτημα της ΕΛ.ΑΣ για επέκταση της λειτουργίας του συστήματος για οποιονδήποτε άλλο σκοπό πέραν αυτού της διαχείρισης της κυκλοφορίας.
Σύμφωνα και μ’ αυτά που προέβλεπε η προηγούμενη απόφαση της αρχής απαγορεύεται να τεθούν σε λειτουργία κάμερες που είναι εγκατεστημένες σε δρόμους περιορισμένης κυκλοφορίας, πλατείες, πάρκα, χώρους συνάθροισης πολιτών και πεζόδρομους. Η απόφαση μάλιστα αναφέρει μερικές κάμερες που θα πρέπει (αν αυτό δεν έχει γίνει) να αφαιρεθούν γιατί δεν εξυπηρετούν σκοπούς διαχείρισης της κυκλοφορίας.
Έτσι ακόμα και αν καταγραφούν στις νόμιμες κάμερες οποιεσδήποτε παραβάσεις που δεν σχετίζονται με την διαχείριση της κυκλοφορίας, απαγορεύεται αυτές να αξιοποιηθούν. Παράλληλα απαγορεύεται και η λήψη ήχου και για αυτόν τον λόγο πρέπει να αφαιρεθούν όσα μικρόφωνα έχουν τοποθετηθεί για τον σκοπό αυτόν. Οποιοδήποτε τηλεοπτικό υλικό έχει καταγραφεί θα πρέπει να διαγράφεται μετά από επτά ημέρες. Ανάμεσα στις υπόλοιπες απαγορεύσεις που έχουν τεθεί από την αρχή περιλαμβάνεται και αυτή της καταγραφής εικόνων από τις εισόδους και τους εσωτερικούς χώρους των πολυκατοικιών.

http://www.autotriti.gr/jpg/autotriti/thumb_01/NEWS/27.kamera20.jpg

S_Bravo
03-08-05, 23:35
Μακαρι να υπηρχε ενα καλό "σύστημα" σε σημεια καρμανιόλες και να γραφουν 24ωρες και με ηχο,που πιστευω οτι ειναι πολυ βασικο στοιχειο για τις επιτροπες,οταν καθεται μια χαζομαρα ή ενα ατυχημα.Αν ποτε φτιαχτει κατι τετοιο ας παμε και στο επιπεδο να ελεγχουμε παρκα και πλατειες...Εκει αν δεν θιγονται προσωπικα δεδομενα,θα ξερουν τουλαχιστον καποιοι οτι παρακολουθουνται.
Πριν απο τα Χριστουγεννα μια φιλη μου και φοιτητρια στη Παντειο μολις εφυγε βραδυ με πηρε τηλεφωνο με λυγμους η κοπελα...(μεταφερω συναισθηματα).Την ειχε πιασει ενας μπροστα απο τη Σχολη και ο αλλος της επιανε τα οπισ@@α και οταν προσπαθησε να αντιδρασει της εριξε αγκωνια στα μουτρα ο αντρας για να μη μιλαει, την πεταξανε κατω στα σκουπιδι...και φυγανε με ενα παπι.
Τι εχεις να πεις?...

Υ.Γ Το μονο ισως ακομα που δε χρειαζεται στη χωρα μας ειναι καμερες στις εισοδους των πολυκατοικιων.

BravoTwoZero
26-08-05, 21:52
Στην εποχή που ζούμε, αυτοί οι τύποι εγλκηματούν εις βάρος όλων των πολιτών!... Δε βλέπετε τι γίνεται παντού τριγύρω μας;... Όταν θα σκάσει πάλι το παραμύθι με τίποτε αληταράδες τύπου 17Ν ή μουσουλμάνους, εμείς θα λέμε: "Ναι, αλλά προστατεύαμε τα δικαιώματα των πολιτών...".

Έζησα το CI4 από μέσα, λόγω Ολυμπιακών. Αποτελεί στοιχειώδη εγγύηση για την προστασία μας και μηχανισμό αποτροπής.
΅
Ένα ξέρω: Φοβάται όποιος έχει λόγο να φοβα΄ται και κρύβεται όποιος έχει λόγο να κρύβεται.

S_Bravo
27-08-05, 10:06
Επειδη ημουν και γω υπευθυνος για τα δικτυα του C4I μεσα απο τη ΓΑΔΑ εχω ενα πω μπραβο στα παλικαρια εκει μεσα που με την πρωτη μαλακια σε στενα,δρομους και λιμανια...ηταν ετοιμοι για οτιδηποτε.Δεν ειμαι ο τυπος που πολυγουσταρει ελεγχους αλλα δεν ειμαι σε καμια περιπτωση ο τυπος που βγαζει συνθηματα και κατεβαινει με πανο.Δε μου αρεσει η ιδεα ο αλλος απο το γραφειο του να βλεπει ποτε βγαζω το σκυλο βολτα αλλα δε γουσταρω τα ρεμαλια που σκανε στη γειτονια του καθενος να σηκωσουν αυτοκινητο να ξερουν οτι δε τους ενοχλει κανεις.
Τη γιαγιακα στο Γαλατσι την πεταξανε κατω για μια τσαντα (ποσα να ειχε μεσα;....)και η κακομοιρα εκλεγε,και ειχα δακρυσει και γω μαζι της...Μπορει να ηταν η μητερα σας...Ειναι απο τις στιγμες που χανω την ψυχραιμια μου και ειμαι ικανος αν μου τον δειξεις να τον σιδερωσω με το καρτερ απ'ευθειας,οπως και τα βαπορακια.
Θελετε να σας πω κατι;Πολλοι ταυτιζουν τον ελεγχο με την προσωπικη αστυνομευση.Εγω πιστευω οτι αν δεν ειναι μεσα στο σπιτι μας ,τα υπολοιπα θα τα συνηθισουμε(πλατειες,δρομους,σκοτεινα σοκακια,λεωφοροι(σκεφτειτε αν ηταν οργανωμενο το συστημα οτι θα εβρισκαν το φταιχτη του φιλου του stilovati..)). :wink:

ammoulianiotis
27-08-05, 12:32
Συμφωνω απολυτα με τον S_Bravo! Αν δουλευε το συστημα με ενα τροπο ωστε να γινεται ελεγχος εκει που πρεπει και οχι σε σημεια οπου δεν συμβαινει τιποτα θα δουμε αποτελεσμα!

tzagarakis
29-08-05, 09:15
Ολη αυτη η ιστορια ειναι δικοπο μαχαιρι.Καλως να υπαρχουν οι καμερες αυτες για οσο τι δουλευουν ανθτωποι
με ηθος,ομως θα ερθει η ωρα που ολο και καποιος ''έξυπνος'' εκβιαστης θα βρεθει και θα θελει να βγαλει μια περιουσια οπα μια ''παρανομη γκομενα''καποιου φραγκατου π.χ. Αυτο δεν ειναι μεσα στα πλαισια της δημοκρατιας.

BravoTwoZero
29-08-05, 13:28
Συμφωνω απολυτα με τον S_Bravo! Αν δουλευε το συστημα με ενα τροπο ωστε να γινεται ελεγχος εκει που πρεπει και οχι σε σημεια οπου δεν συμβαινει τιποτα θα δουμε αποτελεσμα!

"Το προλαμβάνεις εστί θεραπεύειν"!...

BravoTwoZero
29-08-05, 13:29
Συμφωνω απολυτα με τον S_Bravo! Αν δουλευε το συστημα με ενα τροπο ωστε να γινεται ελεγχος εκει που πρεπει και οχι σε σημεια οπου δεν συμβαινει τιποτα θα δουμε αποτελεσμα!

"Το προλαμβάνεις εστί θεραπεύειν"!...

Αυτο-διόρθωση: "Το προλαμβάνειν..."

S_Bravo
29-08-05, 14:55
tzagarakis

Ολη αυτη η ιστορια ειναι δικοπο μαχαιρι.Καλως να υπαρχουν οι καμερες αυτες για οσο τι δουλευουν ανθτωποι
με ηθος,ομως θα ερθει η ωρα που ολο και καποιος ''έξυπνος'' εκβιαστης θα βρεθει και θα θελει να βγαλει μια περιουσια οπα μια ''παρανομη γκομενα''καποιου φραγκατου π.χ. Αυτο δεν ειναι μεσα στα πλαισια της δημοκρατιας.


Γι αυτα φιλε μου υπαρχουν εταιρειες ολοκληρες...

verone
29-08-05, 17:12
Καποιος Δημαρχος ακουσα οτι εδωσε εντολη να τοποθετισουν μαυρες σακουλες σε ολες τις καμερες του Δημου του!!!

S_Bravo
29-08-05, 21:24
Καλα...αυτον τον φυλαει η δημοτικη αστυνομια στα παπ@ρια του.Αμα το παιδακι του το βαρεσει κανα αυτοκινητο σε κανα στενο και το εγκαταλειψουν θα ψαχνει για ρουφιανους να δει ποιος το εκανε ή θα φτιαξει ρουφιανους για να αποζημειωθει η οικογενεια του.Και θα βαλει αλλα πραγματα μεσα στη σακκουλα...
Δε ξερω ποιος ειναι και στα παπ@ρια τα δικα μου.

S_Bravo
29-08-05, 21:31
Σορρυ για το γκαζωμα αλλα οταν θελουν και ψηφους καποιοι κανουν οτι ακουγεται καλυτερο...και μια λεμητομο αν ηθελε ο λαος θα την εβαζαν.

BravoTwoZero
29-08-05, 22:54
Καποιος Δημαρχος ακουσα οτι εδωσε εντολη να τοποθετισουν μαυρες σακουλες σε ολες τις καμερες του Δημου του!!!

Η γνωστή θολο-κουλτουριάρικη, ψευτο-προοδευτική, λαϊκιστική, αριστερή "ιντελιγκέντσια" της Ελλάδος, που δεν έχει απαλλαγεί, ακόμη, από τα σύνδρομα της παρανομίας και της καταδίωξης...