PDA

Επιστροφή στο Forum : ΌΧΙ! Δεν πουλάω το Stilo μου με τίποτα!



Karateka
30-08-05, 19:47
Όλοι ξέρετε την απογοήτευση μου με το θέμα του προβλήματος της οροφής που είχα. Τελικά όμως η λογική υπερίσχυσε και αποφάσισα να την κρατήσω τη Stilara μου.

Μάλιστα τώρα που μιλάμε είναι μέσα στον CODEALARM για ηχοσύστημα.

Οι λόγοι που άλλαξα γνώμη, είναι πολλοί αλλά οι κυριότεροι είναι:

1. Δε μου έχει βγάλει άλλα τρελά προβλήματα πέραν της οροφής.
2. Για να πάρω κάτι καλύτερο και γρηγορότερο πρέπει να δώσω πάνω από €25000.
3. Είναι πανέμορφο αμάξι και το έχω κάνει ακόμα ομορφότερο με προσωπικό γούστο.
4. Προχθές βρισκόμουν στο δρόμο της Ουρανούπολης προς Σταυρό, και λίγο πριν το Σταυρό έχει μία κατηφορική φουρκέτα 180 μοιρών την οποία δεν ήξερα και έκανα προσπέραση με 140km/h 200m πριν, οπότε μόλις είδα τη στροφή να χάνεται μπροστά μου κατέβασα από τετάρτη δευτέρα, πλάκωσα το ABS και έκοψα δεξιά να μπω στη φουρκέτα. Το αμάξι μπήκε στη λωρίδα του σαν τραίνο (δούλεψε και το ESP βέβαια) ξαφνιάζοντας ευχάριστα και το συνοδηγό αλλά και εμένα.

Αυτό ήταν. Τέτοιο κράτημα δεν μπορώ να διακινδυνέψω να το χάσω αγοράζοντας ένα άλλο αμάξι.

Stilo forever.

verone
30-08-05, 20:09
Και πολυ καλα θα κανεις!!!

Stilo_Rodos
30-08-05, 20:38
Τώρα σκέφτηκε σωστά Γιάννη μου. Εδώ εγώ που έχω ποιο πολλά να κάνω και δεν το αλλάζω. stilo και πάλι stilo.


Με την ευκαιρία να πω τώρα και εγώ ένα προβληματισμό που έχω. Πως ενεργοποιείται το ESP; όταν το πείσω μέρος του οχήματος γλιστράει??? Η όταν είσαι μέσα στην στροφή με τέρμα το πατημένο το φρένο; πάντως εγώ ούτε στο Stilo το έχω νιώσει να δουλεύει αλλά ούτε στο νέο Punto Sporting 95 που αγόρασε ο μικρός μου αδερφός, αφού όταν το ζορίζω φεύγει αρκετά το πείσω μέρος. Ποίος λοιπόν ξερής πως δουλεύει αυτό το σύστημα;

Soul_Giannis
30-08-05, 20:47
sorry gia ta greeklish alla eimai se net cafe kai den exei ellinika!!!
Re Gianni egw apo ton Oktombrio sxedon ena xrono twra exv to amaksi apo tin etairia mou me pliromena ta panta(Benzini,asfaleia,service,teli kai oti allo mporeis na fantasteis!!!!)
To Stilo sto Parking kai to Plirwnw Asfaleia,doseis,teli,Parking kai to exw kai ka8ete mono kai mono giati ayto to amaksi to goystarw trela!!!!

face
30-08-05, 20:47
το esp (όσοι το έχουν) φρενάρει το τροχό που πάει να χάσει την πρόσφυσή του...

Karateka
30-08-05, 21:01
Σπύρο σπάσε την πρώτη και προσπάθησε να πάρεις απότομα δεξιά ή αριστερή στροφή. Τότε θα δεις πόσο θα ρίξει το ΕSP τις στροφές της μηχανής (ουσιαστικά μειώνει τις ροπές στις ρόδες που πρέπει) προκειμένου να μπεις σωστά στη στροφή.

aman17-2
30-08-05, 23:03
το ξαφνιασε ευχάριστα τον οδηγό μου επιτρέπεις να αμφιβάλω....
εγώ όταν κάνω παρόμοια πράγματα.....αφού συνέλθει από το σοκ ...αρχίζει τα γαμο..στα ...βρίδια..... !!!!

Koulou
31-08-05, 00:34
Super Stilo project by Karateka: αναγεννάται από τις στάχτες του! :D :D :D

Stilo_Rodos
31-08-05, 11:40
karateka εγραψε:

Σπύρο σπάσε την πρώτη και προσπάθησε να πάρεις απότομα δεξιά ή αριστερή στροφή. Τότε θα δεις πόσο θα ρίξει το ΕSP τις στροφές της μηχανής (ουσιαστικά μειώνει τις ροπές στις ρόδδες που πρέπει) προκειμένου να μπεις σωστά στη στροφή.

Είχα την εντύπωση ότι το ESP είναι σύστημα που μπλοκάρει την ρόδα στιγμιαία που χρειάζεται, δεν ήξερα ότι λειτουργοί σαν το ASR.

face εγραψε:


το esp (όσοι το έχουν) φρενάρει το τροχό που πάει να χάσει την πρόσφυσή του...

ρε Πέτρο πως θα το δοκιμάσω να δω ότι δουλεύει; στο Punto άκουγα τα λάστιχα και τον **** να φεύγει μισώ με ενα μέτρο και δεν έγινε τπτ, το έφερα εγώ το αυτοκίνητο. Στο Punto sporting 95 ps είναι στάνταρ το esp.

face
31-08-05, 11:50
σπυρο, υπάρχουν ASR kai ESP...

το ΑSR είναι το αντισπιν και το έχουν όλα τα πρώτα μοντέλα και επιλεκτικά απο καλοκαιρι 2003 και μετά..
το ESP το εχουν σαν στανταρ τα 18αρια και τα abarth...στα δικά μας μπαίνει xtra και χρεόνεται κανα 500αρι αν δεν κάνω λάθος...αν δεν το έχεις πληρώσει δεν το έχεις...εγω δεν το έχω...

ckalfas
31-08-05, 14:19
Τέτοια ν' ακούω Γιάννη! Έτσι...
Εύγε νέε μου για την επιλογή σου!

Nikos
31-08-05, 14:25
Το είδα το κίτρινο θηρίο στου Δημήτρη σήμερα, έτοιμο για "ξύλωνε-ράβε" και να γίνει πρώτο! ;) Βεβαίως, βεβαίως, είδα και τον Γιάννη, που συμφωνήσαμε συνομοτικά ότι θα φέρνουμε μόνο κίτρινα Stilo στο club, και σιγά σιγά, όσα δεν είναι κίτρινα, όταν βρισκόμαστε, θα πηγαίνουμε δήθεν τουαλέτα και θα βάφουμε, μια το φτερό, στην άλλη συνάντηση το καπό κλπ κλπ, ώσπου όλα να γίνουν κίτρινα!!!! :P:P:P:P:P

Stilo_Rodos
31-08-05, 15:52
Πέτρο τα ξέρω όλα αυτά που λες αλλά η ερώτηση είναι πως δουλεύει αυτό το ΕSP και πως ενεργοποιείται; πχ στον πανικό σου πάνω μέσα στην στροφή με τέρμα πατημένο το φρένο η κάπως αλλιώς από μόνο του δουλεύει.

Karateka
31-08-05, 16:29
Mόλις το αυτοκίνητο αρχίζει να πηγαίνει με τα 4, το ESP ενεργοποιείται προσπαθώντας να κάνει τέτοιο καταμερισμό ροπής στις ρόδες ώστε να σταματήσει την ολίσθηση.

Συνήθως το καταλαβαίνω όταν πάει να φύγει ο ****ς και είναι σαν να σου δίνει μία κλωτσιά και να βάζει το αμάξι στη γραμμή του (σε οριακές καταστάσεις). Σε καταστάσεις που έχεις ξεφύγει από τα όρια θα νιώσεις πάνω στη στροφή όλο το αμάξι να τρέμει και να πέφτουν οι στροφές της μηχανής. Έτυχε να μπω επίτηδες στο Πήλιο (Βιζίτσα) σε δεξιόστροφη ανηφορική φουρκέτα με 60km/h και να με βγάλει με 20km/h.

tzagarakis
31-08-05, 17:40
Παντως θα ηθελα να μας δω μετα απο 5-6 χρονια που θα γαργαλιομαστε να τα δωσουμε,τι θα λεμε ο ενας στον αλλο :(

stilovatis
31-08-05, 19:42
Παντως θα ηθελα να μας δω μετα απο 5-6 χρονια που θα γαργαλιομαστε να τα δωσουμε,τι θα λεμε ο ενας στον αλλο

Καλο μωρε αλλα παλιωσε..θελω κατι πιο καινουργιο...Να μωρε φωναζει η γυναικα μου..να παρουμε πενταθυρο τωρα που ερχεται και το παιδι...

Karateka
31-08-05, 20:09
..να παρουμε πενταθυρο τωρα που ερχεται και το παιδι...

Αυτό μην το γελάς. Είναι ζόρι να σκύβεις σε 3θυρο για να βάζεις το μωρό πίσω.

stilovatis
31-08-05, 20:13
Αυτό μην το γελάς. Είναι ζόρι να σκύβεις σε 3θυρο για να βάζεις το μωρό πίσω.

Ακομα νεοι ειμαστε!!παντως ενα τριθυρο ειναι πιο ασφαλες αλλα δυσχρηστο για μεγαλες οικογενειες...(2+..)

Stilo_Rodos
31-08-05, 20:51
karateka εγραψε:

Αυτό μην το γελάς. Είναι ζόρι να σκύβεις σε 3θυρο για να βάζεις το μωρό πίσω.

Για αυτό μ'αρέσεις Γιάννη, γιατί το σκεφτικές από την αρχή και είπες δεν το παίρνω με οροφή να το βάζω από πάνω. :twisted:

Karateka
31-08-05, 20:52
Aμ τι νόμιζες...Προσέχουμε για να έχουμε...

ckalfas
31-08-05, 20:58
...ή ξυλώνεις το κάθισμα του συνοδηγού μονίμως!
Τέλος πάντων και παιδιά να έρθουν, πάρε μία μπαγκαζιέρα για τα πράγματα, πιο φτηνό βγαίνει από το να αλλάξεις το αυτοκίνητο!
... ή πάρε ένα μικρό τετράπορτο!
Εγώ πάντως το Stilo θέλω να το κρατήσω, μόνο και μόνο για να το βλέπω, άλλωστε πόσα θα "πιάσει" για να το πουλήσω;
Επανερχόμενος στο θέμα, νομίζω Γιάννη ότι πήρες την πιο σωστή απόφαση! Για πολλούς λόγους!

MaGeLaNoS
01-09-05, 00:32
Οτι πιο ευχαριστο εχω ακουσει αυτες τις μερες η αποφαση του Γιαννη..keep up chief!

Nikos
01-09-05, 09:50
Πάντως εγώ δεν πρόκειται να το πουλήσω ποτέ, ακόμη και αν από τώρα σκέφτομαι στο τέλος του άλλου χρόνου να χτυπήσω κάτι πιο οικογενειακό. Το Stilo θα μείνει μέχρι να λιώσουν οι λαμαρίνες του...

tzagarakis
01-09-05, 10:04
Καλο μωρε αλλα παλιωσε..θελω κατι πιο καινουργιο...Να μωρε φωναζει η γυναικα μου..να παρουμε πενταθυρο τωρα που ερχεται και το παιδι...[/quote]
Εμενα παντως οταν το πηρα,μονο η γυναικα μου δε φωναζε.
Αρα τα καλα ενος αντρα ειναι μια καλη γυναικα,ωστε να σε καταλαβαινει,&
ενα καλο αυτοκινητο,σαν το δικο μας!!!!!!!!!!! :) :)

ammoulianiotis
01-09-05, 13:51
Μπραβο ρε Γιαννη! Καλα κανεις και το κρατας! Ακου εκει ηθελες να πουλησεις το Stilaki...
Νικο μην δω κιτρινη γραμμη πανω στο αμαξι μου... Θα κανω το δικο σου ροζ με λαχανι βουλες! :P

Soul_Giannis
01-09-05, 20:47
Τι να σας πω ρε παιδια εγω με την Στελλα εχουμε συμφωνησει πως το διπορτο δεν το αλλαζουμε!Η εχεις σπορ αμαξι η δεν εχεις!!!!

Karateka
05-09-05, 07:50
...και 2 φωτό από το ηχοσύστημα:

http://briefcase.pathfinder.gr/download/karateka/34937/470273/0/SUB1.jpg

http://briefcase.pathfinder.gr/download/karateka/34937/470274/0/SUB2.jpg

Karateka
05-09-05, 07:56
Και η περιβόητη φουρκέτα που προανέφερα:

http://briefcase.pathfinder.gr/download/karateka/39091/470275/0/FOURKETA.jpg

gefer
05-09-05, 08:20
karateka πολύ το χάρηκα φίλε μπράβο! εγώ μόλις ξεπληρώσω το 1,2 θα πάρω μάλλον το 1,8!

ammoulianiotis
06-09-05, 19:13
Ωραια κατασκευη Γιαννη! ΠΟλυ ωραια! Αντε καποια στιγμη να το ακουσουμε! Εβγαλε την ρεζερβα για να τα βαλει μεσα; Οσο για την φουρκετα... Σου το ειπα και απο κοντα, εκεινη η στροφη ειναι απο τις πιο επικινδυνες του δρομου αυτου και σχεδον καθημερινα αφηνουν προφυλακτηρες και τα σχετικα πολλα αυτοκινητα. Stilo και παλι Stilo!

thanasis134
12-09-05, 18:28
Μεγιά Γιάννη!Φαντάζομαι θα παίζει πολυ ποιοτικά και δυνατά!Νομίζω οτι η αποφασή σου είναι σωστή!Σε 2 χρόνια που θα έρθει το καινούργιο θα το σκεφτούμε...