PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν ειναι θεμα ρατσισμού...



S_Bravo
31-08-05, 23:53
Πολύ ή τουρκική γλώσσα ακούγεται και πολυ μουσουλμανικες φιλιες εμφανιζονται.Προσωπικα με θιγει.

stilovatis
01-09-05, 00:44
Ειναι θεμα Ιστοριας και εθνικης συνειδησης..πολυ απλα πραγματα!!

MaGeLaNoS
01-09-05, 01:24
Οσο και να σε θιγει φιλε Bravo,δυστυχως θα τα βλεπεις ολα αυτα και οσο περναει ο καιρος ακομα περισσοτερο θα υποκυπτουν σε "θεληματα" της Τουρκιας οι ευρωπαικες και μη χωρες λογω πολυεθνικων συμφεροντων στα σωθικα της οποτε δεν μενει παρα να το αντιμετωπιζεις λιγο πιο σφαιρικα.Και μενα με ενοχλει πολυ οπως και πολλα αλλα σε αυτη την χωρα αλλα προσπαθω να τα βλεπω ψυχραιμα.Στο βωμο παντως του κερδους θα δουμε πολλα "φρουτα" στο μελλον..

Οσο για το poll σου ψηφισα οτι ποτε δε θα μπορεσουν να θερμανθουν οι σχεσεις με τους "γειτονες" και αυτο γιατι στην ουσια το μονο που τους ενδιαφερει ειναι να αρπαξουν και οχι να συμφιλιωθουν και αυτο το βλεπεις καθημερινα στην νοοτροπια του λαου τους και θα σου αναφερω ενα παραδειγμα πολυ προσφατο και ζωντανο.Τυχαινει να γραφω και σε μια αλλη σελιδα για στοιχημα και εχω εναν Κυπριο και εναν Τουρκο και ο τελευταιος χαρακτηριζει την Κυπρο ως "Νοτια Κυπρο" και οχι ως Κυπρο που σημαινει οτι τα κατεχομενα τα θεωρουν δεδομενο εδαφος δικο τους και ολα αυτα σε ενα σιτε ασχετως πολιτικου ενδιαφεροντος.Απλα βρηκε ευκαιρια για ενα ματς της Ανορθωσης και το πεταξε..τα συμπερασματα δικα σου..

Οσο για το θεμα του ρατσισμου δεν ξερω πλεον ποια ειναι τα ορια της εννοιας αυτης με τον καθε κεφαλα να βγαινει και να σε χαρακτηριζει βλαχο η πατριωτη η φασιστα καθε φορα που προασπιζεσαι την πατριδα σου αλλα αμα ειναι να σωθει κατι απο αυτη μου την σταση ας χαρακτηριστω απο οποιονδηποτε.Και σε τελικη αναλυση δε γουσταρω ρε φιλε το καθε σαβουρομαζεμα μεσα στην χωρα μου και ναι ειμαι ρατσιστης και γουσταρω πολυ..Παιζει και διαφημιση στην ΕΤ3 κατα του ρατσισμου για ολους τους αλλοδαπους απο ανατολικο μπλοκ..δειτε και θα μεινετε..

aman17-2
01-09-05, 05:53
ΠΟΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕεεεεεεεεεεεεεεεε
και όσο βλέπω σε διάφορες τηλεοράσεις να έχουν Ελληνικά κανάλια και να μιλάνε Τούρκικα...΅,,,εεε γαμ..ω την που..να μου...μου έρχεται να την σπάσω..(για να λέμε και του στραβού το δίκιο δυτικά μεριά μας βλέπουν σαν ευρώπουλα και δεν τραβάνε μεγάλο ζόρι...οι παπούδες και οι πιο "ανατολικά μεριά" είναι οι πορωμένοι.....και φυσικά οι αξιωματούχοι)

Nikos
01-09-05, 09:42
Χαλαρώστε παιδιά. Έχετε πάει καθόλου Τουρκιά? Τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά. Η δυτική Τουρκία τίνει να εξευρωπαϊστεί, οι άνθρωποι δεν έχουν καμία σχέση με ότι ακούγαμε και η κουλτούρα τίνει να γίνει κοντά στην ελληνική (κουλτούρα=τρόπος ζωής). Ο κόσμος εκεί είναι πολύ πίσω. Τόσα χρόνια τους είχαν κλεισμένους, δεν επιτρεπόταν να βλέπουν τι γίνετε στον κόσμο. Ήταν ένας λαός που είχε αγριέψει από την απομόνωση. Τώρα πλέον είδαν τι γίνετε και άρχισαν να ξυπνάνε. Πριν από 3-4 χρόνια, ένας άριστος πωλητής, με το καλύτερο όνομα στην πιάτσα, σε θέση διευθυντή πωλήσεων, έπρενε 100€ τον μήνα κι ένιωθε βασιλιάς!! Τώρα ήδη τα πράγματα αλλάζουν, γίνονται και αυτοί πιο "δυτικοί". Υπάρχει βέβαια και το ανατολικό κομμάτι της Τουρκίας, όπου ακόμη και οι δυτικοί Τούρκοι "φοβούνται" να πάνε, γιατί ακόμη εκεί επικρατούν κανόνες Ζουλού!

Εγώ πιστεύω ότι μετά από 10 χρόνια, οι Τουρκία θα είναι η Αλβανία της Ευρώπης. Και λόγω του ότι είναι τεράστια χώρα, αν επενδύσουν περισσότερο, θα αναπτυχθεί ακόμη πιο πολύ. Όπως και με Σερβία, Βουλγαρία, Ρουμανία κλπ, η Ελλάδα μπορεί οικονομικά να τις κατακτήσει, χωρίς διαφωνίες και πολέμους. Θα γίνουν ένα μεγάλο εργοστάσιο για τα φθηνά και απλά προϊόντα και οι βιομηχανίες/βιοτεχνίες της Ελλάδας, θα στραφούν σε πιο τεχνολογικά προϊόντα (τεχνολογικά δεν σημαίνει laptops και κινητά, αλλά μια ιχθυοκαλλιέργεια, πχ, Α' ποίοτητας ψαριών, βιοκαλλιέργειες κλπ.). Εκτός αυτών, πιστεύω ότι η Ελλάδα θα στραφεί περισσότερο σε "βιομηχανία παροχής υπηρεσιών".

Όσο για την Κύπρο, δεν γνωρίζω πολλά. Πιστεύω όμως ότι θα έπρεπε να δεχθούν οι Κύπριοι τους όρους της συμφωνίας, και να γίνει ένα κράτος. Λόγω του ότι οι Κύπριοι έχουν άριστη οικονομία κι ένα πανίσχυρο νόμισμα, σε χρόνο dt θα είχαν κυριαρχήσει σε όλη την μεγαλόνησο, θα είχαν όλη την γη δική τους, και όσοι Τούρκοι δεν θα γύριζαν στην Τουρκία από την απελπισία τους, θα ήταν οι "Αλβανοί" των Κυπρίων. Άλλα ως "ελληνάρες", δεν θέλανε να περιμένουν 10 χρόνια, οπότε θα τους επιτρεπόταν να αγοράζουν ιδιοκτησίες στα κατεχόμενα και οι Τούρκοι θα την είχαν κάνει λούηδες για Τουρκία, θέλανε από την επόμενη μέρα να τα έχουν όλα δικά τους! Δεν γίνονται ρε παιδιά αυτά! Και δεν λέω ότι καλώς πήγαν οι Τούρκοι και μπήκαν στην Κύπρο. Απλά, δεν αλλάζουν τόσο γρήγορα, από την μια μέρα στην άλλη, τα γεγονότα.

Αυτή είναι η γνώμη μου και θα ήθελα να με διορθώσει αν κάνω κάπου λάθος ο Ανδρέας...

MaGeLaNoS
01-09-05, 10:52
Η δυτική Τουρκία τίνει να εξευρωπαϊστεί

Καλα το εθεσες Νικολα.Μεχρι ομως να εξευρωπαιστει θελει καιρο και πολλα κεφαλαια απο το ευρωπαικο ταμειο και δεν ξερω κατα ποσο ειναι διατεθιμενη μια Γαλλια να πληρωνει φορους σε ενα ταμειο προκειμενου να παει μπροστα μια χωρα που θα απορροφησει τεραστια κοινοτικα πλαισια.Δεν ειναι και κανενα χωριουδακι.Μονο οδικο δiκτυο και αλλα μεσα μαζικης μεταφορας ξερεις ποσο θα στοιχησουν?Για να μην μιλησουμε για υγειονομικη υποδομη..

S_Bravo
01-09-05, 12:01
Ποσο δίκιο εχετε ολοι...
Απο την αλλη πλευρα,ενω δε μπορεις να τους βαλεις ολους στο ιδιο καζανι με τις δικαιολογιες οτι ειναι ανθρωποι μειωμενης παιδειας ή "λαθος" παιδειας,σκεφτεσαι ο μορφωμενος κόσμος που θα μπορουσε να ειναι πιο κοσμιος στη ιδεα της φιλιας δεν εμφανιζει τελικα και τοσο θετικα ¨σημαδια".Δε θα αναφερω τους επιχειρηματιες που ειναι η δουλεια τους να ειναι φιλοι με ολους αλλα και κοσμο των γραμματων οπως τον Πανεπιστημιακο Κεμάλ Αλεμντάρογλουπου (σας παραθετω το απ'ευθειας απο σταθμο)

..... κατά την επίσημη παρουσίαση ταινίας σχετικής με τη μάχη των Δαρδανελίων στον Α΄ Παγκόσμιο Πόλεμο, είπε, μεταξύ άλλων, τα εξής: "απευθύνομαι στους αξιωματούχους που βρίσκονται στην Ελβετία. Εγώ προέρχομαι από τη γενιά που φώναζε το σύνθημα ''διχοτόμηση ή θάνατος''. Μην τυχόν και κάνετε παραχωρήσεις στην Κύπρο. Αν χρειαστεί, έστω και με 135 χιλιάδες νεκρούς, μπορούμε να καταλάβουμε και την Ελλάδα και την Κύπρο"! ....

Αυτα και αλλα παραδειγματα που λειτουργουν σαν τονωτικες ενεσεις λαθος συναισθηματων γαι τον υπολοιπο κοσμο εμενα με δε θα με πεισουν ποτε οτι θα γινουν φιλοι μας....Ισως σε 30-40 χρονια που θα εχουν εξελιχθει σε υπερβιομηχανια φτηνων εργατικων χεριων να τα ξαναπουμε.Νομιζω (εχω ακουσει) οτι η c180 h mercentes εκει φτιαχνεται.

Ενα δυνατο παραδειγμα και εδω θα ηθελα και τη συμετοχη (αν η θεση το επιτρεπει στον KaraLRS),να πει τουλαχιστον αν ειναι αληθεια η οχι.Προ 4 χρονων οι παρεες μου ειχαν να κανουν με πιλοτους της πολεμικης αεροποριας και ειχαμε σαν αποτελεσμα στη συζητηση περι παραβιασεων οτι υπαρχει φανατισμος με αποτελεσμα το θρασσος τους οταν μπαινουν μεσα να φαινεται ξεκαθαρα οτι δεν εκτελουσαν μονο το δρομολογιο τους.
Τι να πω...

DontMKsense
01-09-05, 12:40
Δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο δεν μπορούμε να είμαστε φίλοι.

tzagarakis
01-09-05, 13:09
Σε ατομικο επιπεδο,πιστευω πως κανεις απο 'μας,δε θα ειχε προβλημα να εχει 1 &2 τουρκους ως φιλους.Ειναι ομως
σχεδον αδυνατον να υπαρξει εθνικη φιλια

S_Bravo
01-09-05, 13:45
Με συγχωρεις..και κανα δυο gay μπορω να εχω γνωστους (φιλους;) αλλα θα ειμαι καπως....

stilovatis
01-09-05, 13:51
Νικος ειπε:
τεχνολογικά δεν σημαίνει laptops και κινητά, αλλά μια ιχθυοκαλλιέργεια, πχ, Α' ποίοτητας ψαριών, βιοκαλλιέργειες κλπ.).
Αυτο δεν ξερω αν τι ειπες τυχαια αλλα ειναι αληθεια..οι τουρκικες καλλιεργειες πληρωνουν οσο οσο τους Ελληνες ιχθυολογους για να δουλεψουν με αυτους..η προοδος τους ειναι καταιγιστικη...αλλα το ελληνικο ψαρι θα ειναι παντα πιο νοστιμο απο το το τουρκικο και ας ειναι απο τα ιδια νερα..εστω και στο μυαλο μας..

S_Bravo
01-09-05, 13:55
...θα εχει και λιγοτερα κοκκαλα...
χε χε

Koulou
01-09-05, 19:21
Εγώ θα συμφωνήσω στο 99% με τον Νίκο...
Την άποψη αυτή τη σχημάτισα έπειτα από ένα ταξιδάκι στην Κωνσταντινούπολη. Πραγματικά, ο νεότουρκος δε βγάζει κάποια έχθρα στον Νεοέλληνα! Έίχα την τύχη να κάνω αρκετές συζητήσεις με σημαντικότερη μία με έναν μαγαζάτορα, στον οποίο ξεκαθάρισα πως δεν ενδιαφέρομαι τελικά να αγοράσω τίποτα, αλλά αυτός επέμεινε να με κεράσει ένα τσάι για να κάνουμε μια κουβεντούλα... Πραγματικά, η συζήτηση αυτή ήταν από τις πιο ενδιαφέρουσες που έχω κάνει στη ζωή μου! Ο άνθρωπος ήταν έξω καρδιά και μου είπε πολλές άλήθειες, ανάμεσά τους ότι, ναι, μας ζηλεύουν εμάς τους Έλληνες και θέλουν να μας μοιάσουν! Για να πεις κάτι τέτοιο πρέπει να έχεις αφήσει στην άκρη κάθε φανατισμό και κόλλημα και να βλέπεις όσο πιο αντικειμενικά γίνεται τι συμβαίνει, τι σε συμφέρει, τι πρέπει να συμβεί...
Και για να προλάβω κάποιους, όχι, δεν είναι καλοί επειδή παίρνουν τα λεφτά μας! Είδα πως συμπεριφέρονταν σε Ρώσσους και ακόμη περισσότερο σε κάτι κινεζοειδείς και κατάλαβα πέντε πράγματα... Δε μιλάω τυχαία...

Αν ρίξουμε όλοι μας τις παροπίδες θα χαθούν ξαφνικά οι έχθρες και όλα θα βελτιωθούν...

Soul_Giannis
01-09-05, 20:36
Παιδια δεν ειμαι Ρατσιστης!
Αυτοι ειναι Τουρκοι!Το ιδιο με τους Αλβανους!!!
Και παμε ενα συνθηματακι τωρα!!!!
Τουρκος Καλος Μονο Νεκρος!!!!

ckalfas
01-09-05, 21:52
Παιδιά όλοι με τα λεγόμενά μας συνθέτουμε το παζλ και όλοι εκφράζουν την αλήθεια!
Καλά όλα, οι Τούρκοι όχι μόνο μας ζηλεύουν, αλλά παράλληλα θεωρούν, ότι Έλληνες και Τούρκοι είναι περίπου η ίδια ράτσα, αλλά ζηλεύουν που πάντα οι Έλληνες τα κατάφερναν καλύτερα και μας θεωρούν το έξυπνο παρακλάδι της κοινής μας ράτσας!
Και πως να μην θεωρούν πως είμαστε η ίδια ράτσα όταν οι Έλληνες αριθμούσαν το 1450 σε όλο τον Ελληνικό τότε χώρο τα 30 με 34 εκατομύρια κατοίκους;
Πως να μην θεωρούν πως είμαστε ίδια ράτσα, όταν τα Ελληνόπουλα σταθερά και επί αιώνες εκτουρκιζόταν και γινότανε Γεννίτσαροι;
Πως να μην θεωρούν τον εαυτό τους Ελληνικό παρακλάδι όταν οι προγόνοι τους ήταν Μογγόλοι και τώρα μοιάζουν μ' αυτόυς μόνο στα νύχια των ποδιών τους;
Και εν τέλη γιατί εισάγουν μόνο Ελληνικό σπέρμα για τις μεταμοσχεύσεις σπέρματος για τα ζευγάρια που έχουν πρόβλημα τεκνοποίησης;
Ξέρουμε ότι ο απλός λαός μας θαυμάζει, αλλά εάν βρεθεί στην στιγμή, δεν θα διστάσει να βεβηλώσει και να φονεύσει με τόση βαρβαρότητα που μόνο λίγοι λαοί στον πλανήτη μπορούν να το κάνουν! Οπότε, πρέπει να το σκεφτόμαστε σοβαρά και όχι να αγοράζουμε μπακλαβάδες (έγινε και της μόδας τώρα τελευταία), γιατί τέτοιοι είμαστε!

S_Bravo
01-09-05, 22:24
Και εν τέλη γιατί εισάγουν μόνο Ελληνικό σπέρμα για τις μεταμοσχεύσεις σπέρματος για τα ζευγάρια που έχουν πρόβλημα τεκνοποίησης;


Οχι ρε παιδια.
Δε το ηξερα!!!!

stilo-hraklis
01-09-05, 22:59
δεν τους χωνευω αν πατησουν το ποδι τους θα τους φαω σαν το VERONE!!!!verone εισαι για μια Real αποβαση ???να τους φαμε λαχανο???
αμα πατε κυπρο θα τους μισησετε περισοτερο ειναι ^#$&%$#&*#^$*$((&$^$

(οι φωτο ειναι απο κινητο και απο φωτο γιαυτο δεν ειναι καλες..)


http://briefcase.pathfinder.gr/download/stilohraklis/38572/469401/0/arma.jpg

http://briefcase.pathfinder.gr/download/stilohraklis/38572/469402/0/bouno.jpg

http://briefcase.pathfinder.gr/download/stilohraklis/38572/469403/0/eydokimos.jpg


http://briefcase.pathfinder.gr/download/stilohraklis/38572/469404/0/plaketa.jpg

Nikos
02-09-05, 06:40
Και εν τέλη γιατί εισάγουν μόνο Ελληνικό σπέρμα για τις μεταμοσχεύσεις σπέρματος για τα ζευγάρια που έχουν πρόβλημα τεκνοποίησης;

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: Μπας και είσαι και δότης? Κυκλοφορούν τίποτα Καλφάκια αλα Τούρκα? :P:P:P

Παιδιά, δεν είπα ότι είναι άγγελοι οι άνθρωποι! Ούτε ότι θα γίνουν χαλί να τους πατήσουμε. Απλά πιστεύω ότι εξαφανίζεται σιγά-σιγά ο φανατισμός. Ειδικά τώρα με την ΕΕ, θα γίνουν και αυτοί θέλοντας και μη "δυτικού τύπου" άνθρωποι. Κι εμένα οι γιαγιά μου διώχθηκε από την Μ. Ασία το 22 από τους τούρκους, και όταν της λέγαμε μετά από 70 χρόνια το 92 ότι θα πάμε στην Τουρκία, έτρεμε το φυλλοκάρδι της και τους έριχνε καντήλια! Φυσικό είναι. Ας μην ξεχνάμε ότι ακόμη οι μεγαλύτεροι που κυβερνούνε τις χώρες μας, έχουν νωπές τις μνήμες από το διωγμό και είναι φυσικό να τρέφουν τέτοια έχθρα. Μια γενιά αργότερα, θα ξεχαστεί σιγά-σιγά και θα είναι πιο χαλαρά τα πράγματα.

Όσο γελοίο και να σας ακούγεται, η Τούρκικη αυτή σειρά που έπαιζε το mega, ήταν μια απεικόνιση του τι συμβαίνει περίπου στην εποχή μας, δηλαδή ότι οι νεότεροι δεν τρέφουν έχθρα ο ένας για τον άλλο (για αυτό και στον γάμο μπορούν να φτάσουν - πριν μήνες είχε και στις ειδήσεις ένα πραγματικό ζευγάρι Έλληνα-Τουρκάλας) και ότι οι γεροντότεροι, είναι αυτοί που δεν μπορούν να ξεχάσουν και είναι φανατισμένοι (κι Έλληνες και Τούρκοι)...

S_Bravo
02-09-05, 07:16
Πουλημενα τομαρια ειναι...Για μενα αυτη η σειρα ειναι με το -ζορι να αρχιζουμε να τους συνηθιζουμε-και εγω που κολημενο ατομο δεν ειμαι,δε μου αρεσει ξαφνικα να μας βλεπω τοσο συνεργασιμους και παρ ολα τα μικροεπεισοδια να τα ξεπερναμε...Ασε που η γλωσσα τους ειναι η χειροτεροτερη στα αυτια μου.
Γιατι με τα βραζιλιανικα δε εχει προβλημα κανενας,και εχουν και πολυ ενδιαφερον...ψαχνουν "η Χουανα η παρθενα" απο που,πως ειναι κατι τετοιο :)..
Αλλα Νικο πιστευω οτι αν η γιαγια σου μου ελεγε ιστοριες (που μου αρεσει πολυ να ακουω απο τετοια ατομα διαφορα(αν τους ειχα στο μετρο,τωρα τους παω στο χιλιομετρο).Οχι πως εμεις μπορει να μην εχουμε κανει παρομοια αλλα οχι και ετσι.

Nikos
02-09-05, 10:41
Ασε που η γλωσσα τους ειναι η χειροτεροτερη στα αυτια μου.

Συμφωνώ απόλυτα.



και εγω που κολημενο ατομο δεν ειμαι,δε μου αρεσει ξαφνικα να μας βλεπω τοσο συνεργασιμους και παρ ολα τα μικροεπεισοδια να τα ξεπερναμε...

Δεν είπα να τους βάλουμε στο σπίτι μας αύριο, απλά ότι στο μέλλον οι σχέσεις μας θα ομαλοποιηθούν...

ahatzig
02-09-05, 13:11
Εγω παιδια 2 πραγματα μισω: ΤΟ ΡΑΤΣΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣ!

Νικο δεν ειναι τοσο απλο οσο το θετεις. Θα συμφωνησω κατα 90% με τα λεγωμενα σου, αλλα θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω για τη Κυπρο. Η "δυζωνικη λυση" που μας προσφερουν οι μεγαλοι δεν ειναι απλο πραγμα. Οταν εριχνα τη ψηφο μου για το ΝΑΙ η το ΟΧΙ δεν σκεφτομουν οτι θελω πισω αυτα που ειχαν οι γονεις μου, που εγω ποτε δεν ειδα και που ισως ποτε δεν θα ξαναποκτησω. Σκεφτομουν το κοσμο στον οποιο θα ζησουν τα παιδια μου και τα παιδια των παιδιων μου. Και σιγουρα παιδια δεν θελω και νομιζω ουτε κι εσεις θα θελατε τα παιδια σας να μεγαλωσουν σε μια χωρα της οποιας ο εθνικος υμνος δεν ειναι ο Ελληνικος, η οποια δεν θα δικαιουται να γιορταζει 25η Μαρτιου, 28η Οκτωβριου, Χριστουγεννα, Πασχα κλπ και θα γιορταζει τα γεννεθλια του Μωαμεθ.
Πριν 31 χρονια με οποιο τροπο και να εγινε, οποιος και αν εφταιε οι Τουρκαλλαδες ηρθαν και πηραν οτι πηραν και μας αφησαν το μη ανεπτυγμενο μερος του νησιου. Σε αυτα τα χρονια που περασαν η νοτια Κυπρος αναπτυχθηκε οσο κανενα νησι της μεσογειου σε τοσο μικριο χρονικο διαστημα και το βορειο τμημα του νησιου (σοβαρα σας λεω παιδια) ειναι ενας σταβλος. Πηραν τα πιο ομορφα τοπια, τα πιο μεγαλα ξενοδοχεια και τι εκαναν? ΤΙΠΟΤΑ. Κανενας δεν εχει τωρα το δικαιωμα να μου πει οτι αυτος ο λαος που εκανε οτι εκανε, που μεσα σε 31 χρονια εκανε μονο βηματα πισω, 8α ζει αναμεσα μας νομιμα, να τριγυρνα μεσα στους ισυχους και ασφαλεις δρομους και να κανει οτι του ΚΑΒΛΩΣΕΙ. Σοβαρα δεν ειμαι ρατσιστης, και με τουρκαλλα μπορω να γινω φιλος αλλα δεν μπορω να ζησω μαζι τους στη Κυπρο μετα απ'οσα εγιναν.
Στην Ελλαδα ειναι διαφορετικο, ισως αλλαξει και στη Κυπρο σε καμια 600 χρονια αλλα για τις επομενες 2-3 γενιες ολα θα μεινουν τα ιδια.
Και Νικο σοβαρα τωρα αν περνουσε λυση στη Κυπρο, μπορω να σου πω με σιγουρια ξερω τουλαχιστων 50 οικογενιες που θα εγκατελειπαν τη Κυπρο την επομενη, και απ'αυτες η μια ειναι η δικη μου!

Ελπιζω να μην σας κουρασα!
Φιλικα

Nikos
02-09-05, 13:28
Και σιγουρα παιδια δεν θελω και νομιζω ουτε κι εσεις θα θελατε τα παιδια σας να μεγαλωσουν σε μια χωρα της οποιας ο εθνικος υμνος δεν ειναι ο Ελληνικος, η οποια δεν θα δικαιουται να γιορταζει 25η Μαρτιου, 28η Οκτωβριου, Χριστουγεννα, Πασχα κλπ και θα γιορταζει τα γεννεθλια του Μωαμεθ.

Είσαι σίγουρος για αυτό? Αν όντως είναι έτσι, τότε αναθεωρώ τις απόψεις μου και το προηγούμενο post μου.



Κανενας δεν εχει τωρα το δικαιωμα να μου πει οτι αυτος ο λαος που εκανε οτι εκανε, που μεσα σε 31 χρονια εκανε μονο βηματα πισω, 8α ζει αναμεσα μας νομιμα, να τριγυρνα μεσα στους ισυχους και ασφαλεις δρομους και να κανει οτι του ΚΑΒΛΩΣΕΙ.

Το ξέρω Ανδρέα ότι το επίπεδο ζωής των Τούρκων, είναι έτη φωτώς πίσω από το δικό σας. Για αυτό και πίστευα ότι αν γινόσασταν ένα, θα αναγκάζονταν να εγκαταλείψουν την Κύπρο...

Sorry αν θίξαμε κάτι που σε ενοχλεί. Με την ευκαιρία, ξεκαθάρισαν και κάποια πράγματα...

ahatzig
02-09-05, 13:59
Ρε συ δεν με ενοχλει και τοσο. Τα εχω συνηθησει και δεν εχω προβλημα να μιλαω γι αυτα. Απλα εκεινο που με πειραζει περισσοτερο ειναι το πως μπορει να παρουσιαζονται στον εξω κοσμο τα γεγονοτα (οπως πχ το ΝΑΙ και το ΟΧΙ) και να απεχουν παρα πολυ απ τη πραγματικοτητα.
Σοβαρα τωρα νομιζω οτι εσεις πανω ειστε πιο ετοιμοι να τους δεχθειτε στην Ευρωπη αλλα και στη ζωη σας. Εμεις θελουμε δουλεια ακομη. Αν ζουσα στην Ελλαδα κι εγω ετοιμος θα ημουν, αλλα οταμ ζεις και μεγαλωνεις με καποιες καταστασεις ειναι δυσκολο να ξεχασεις!
Παντα φιλικα!

ΥΓ: Και μη ζητας συγνωμη. Δεν εκανες τιποτα ε!

Nikos
02-09-05, 14:08
Απλα εκεινο που με πειραζει περισσοτερο ειναι το πως μπορει να παρουσιαζονται στον εξω κοσμο τα γεγονοτα (οπως πχ το ΝΑΙ και το ΟΧΙ) και να απεχουν παρα πολυ απ τη πραγματικοτητα.

Αυτό είναι το χειρότερο...



Αν ζουσα στην Ελλαδα κι εγω ετοιμος θα ημουν, αλλα οταμ ζεις και μεγαλωνεις με καποιες καταστασεις ειναι δυσκολο να ξεχασεις!

Δε νομίζω ότι θα είχε κανείς αντίρρηση σε αυτό.

Ελπίζω κάποια στιγμή να ξεδιαλύνουν τα πράγματα στην Κύπρο. Είναι δύσκολο να ζεις με ένα τέτοιο θέμα "ανοιχτό" και αβέβαιο και να μην ξέρεις πως θα είναι τα πράγματα μετά από 5-10 χρόνια.

stilo-hraklis
02-09-05, 17:00
Συμφωνω με τον ahagigεγω δεν τους μισουσα τοσο ελεγα ολα οκ!!!αλλα οταν ετυχε να παω στη κυπρο να υπηρετισω...ανατριχιασα...ειδα την τουρικη σημαια στο βουνο να λεει ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΟ ΘΕΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΤΟΥΡΚΟΣ!!.ΑΝΑΤΡΙΑΧΙΑΣΑ οταν ακουσα ΤΟΝ ΙΜΑΜΙ(ιερεα) με εκοφαντικο ηχο να κανει τελετη....στις 18 ιουλη την ημερα τον πεσοντων (ελδυκ)κλπ αυτοι φωτηζαν ΤΗΝ ΣΗΜΑΙΑ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ!!!!!ενιωσα μισος οταν περπατησα στα στενα της λευκωσιας και εβλεπα ταμπελες ΑΛΤ ΤΟΥΡΚΟΚΡΑΤΟΥΜΕΝΗ ΠΕΡΙΟΧΗ!!!οχι......οταν εβλεπα στην σκοπια και σε 15 μετρα εναν τουρκο!!να πετανε πετρες βλεπεις φιλανε 3 το βραΔυ!!!!και μολις πεταγα κ γω να βγαζει φωτογραφιες!!!!ΤΟΥς ΜΙΣΗΣΑ ηθελα να παρω το οπλο και να τους κανω ντου!!!!ειναι ολοι Βρωμιαριδες....αγαπαω την κυπρο σαν την πατριδα μου...και ας με ΕΒΡΙΖΑΝ οι κυπριοι!!!..(πολοι δεν μας πανε εμας τους ελληνες-Καλαμαραδες οπως μας λενε)



Καντε μια βολτα στα στενα τις Λευκωσιας...και μετα πειτε μου αν θα μπορουσατε να ειστε φιλοι με αυτους...


σορυ αν σας ζαλισα...
Ηρακλης

stilovatis
02-09-05, 17:20
ελληνες-Καλαμαραδες οπως μας λενε)

Καλαμαρας υποτιθεται οτι σημαινει λογιος..απο το χαρτι και καλαμαρι...αλλα σημαινει υποκριτης...δικιο εχουν οι Κυπριοι τους εχουμε πουλησει..και εγω στη θεση τους ετσι θα ενιωθα...

stilo-hraklis
02-09-05, 17:27
stilovati ξερεις οτι κυπριος εριξε ελληνικο αεροσκαφος??ξερεις οτι το 74 οι ελληνες που σκοτωθηκαν ενα πλοιο ερχοταν στη ελλαδα επαναπατριζωμενο!!! και γυρισε πισω για να υπερασπιστει την κυπρο???χωρις οπλα??ξερεις οτι η εθνοφρουρα ηταν σε λαθος σημειο και σκοτωθηκαν οι ελληνες ???ξερεις οτι σε περιπτωση πολεμου Η ΕΛΔΥΚ-35ΜΚ-5-ΕΜΜΑ που ειναι ελληνες θα τρεξουν πρωτοι??στη α γραμμη γιατι ειναι δυναμη εξτρατειας και κυπριοι-εθνοφρουρα μενει πισω???δεν τΑ λεω απο μισως!!ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΤΟΥς ΠΟΥΛΗΣΑΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕς???

stilovatis
02-09-05, 17:42
Κοιτα ακομα δεν εχω υπηρετησει την στρατιωτικη μου θητεια και ελπιζω να μην την κανω και ποτε,ειναι χασιμο χρονου..οποτε δεν μπορω να τα γνωριζω..σιγουρα πολλοι απο εμας θα θελαμε να βοηθησουμε τους Κυπριους γιατι και αυτοι Ελληνες ειναι και το ιδιο αιμα κυλαει στις φλεβες μας...δυστυχως με ενα 1 η 2 πλοιο δεν μπορουμε να κανουμε κατι,,γιατι δεν ειμαστε εμεις που παιρνουμε τις αποφασεις...το οτι οι Ελληνες θα ειναι οι πρωτοι που θα επεμβουν ειναι γνωστο καθως..οι κουμπαροι δεν ειναι και τοσοι πολλοι..κρατοντας αυτη τη σταση η Ελληνικη κυβερνηση δεν κανει κατι...λες και δεν ξερουμε ολοι οτι οι τουρκοι ειναι λαθος και οχι εμεις..τι κανουμε για αυτο??κουβεντα κανουμε βεβαια και οχι καυγα..

stilo-hraklis
02-09-05, 17:55
φυσικα και δεν κανουμε καυγα!!!!!και αυτα που λεω δεν τα λεω απο μισος!!!απλα δεν νιωθω οτι τους πουλησαμε!!!και ενα πλοιο να ειναι στιλοβατι οταν γυρναει να πολεμισει χωρις να εχει οπλισμο μονο απο συναισθημα...εμενα μου λεει πολλα!!!μισο τους τουρκους-αγαπω τους κυπριους και ας με Πληγωσαν οταν με εβριζαν τους δρομους,,,και δακρυσα οταν ηρθαν μαναδες στην επετειο τον πεσωντον ελδυκ και μας ελεγαν να φυγουμε γιατι εμεις θα σκοτοθουμε πρωτοι!!!δεν θελω να νιωθω οτι η ελλαδα πουλα την κυπρο...αυτη την στιγμη για την ελληνικη δυναμη σας πληροφορω οτι τα καλυτερα οπλα της ελλαδας ειναι στην κυπρο...παρα στην ελλαδα...!!

αν εχω πει κατι λαθος συγνωμη αλλα ειναι οπως μας τα ειπαν στην κυπρο...σαν ιστορια τις μοναδας,.,,και ενιωσα ασχημα οταν εγω(ελδυκ)θα ειμαι στην πρωτη γραμμη υπερασπισης του νησιου!!να βγενω εγω και να με βριζουν....εκτος απο καπιους μεγαλους..που με εβλεπαν και μου μιλουσαν με απεριοριστη αγαπη....

S_Bravo
02-09-05, 18:47
Σε παρακαλω Ηρακλη αυτο το κεφαλαιο να μην ανοιχτει εδω.Ημουν και γω στη μεγαλονησο 2 χρονια και περασα τα πανδεινα.Δε θυμαμαι να ακουσα ποτε το ονομα μου,μια ζωη πριν απο το καλαμαρα ακουγα διαφορα που συνθεταν τη λεξη.Δυο χρονια ακουγα τον Εθνικο μου Υμνο σε παραλαγες :cry: :cry: ...
Η δ/ντρια μου ηταν ξαδερφη καποιου...και με φωναζε αρκετα συχνα μπροστα σε 200_ ατομα και με εκανε ρεζιλι,μεχρι που αναγκαστηκαν να μπουνε αλλα μετρα...Μεχρι και μεταξυ τους ειναι μερικως διχασμενοι...
Ας το δουμε σαν ενα απομακρο και πονεμενο κοματι της Ελλαδας μας που περναγε και περναει ασχημα...και μεσα στο κλιμα αυτο γινονται ολα.

Υ.Γ Καποια στιγμη θα ανοιχτει ο φακελος της Κυπρου. :wink:

stilovatis
02-09-05, 19:52
Ας πουν και τα παιδια που πηγαν Τουρκια για την φορμουλα πως τα ειδαν τα πραγματα...πως τους φανηκαν οι Τουρκοι..

face
02-09-05, 20:13
ας μην μιλήσω καλύτερα.....

stilovatis
02-09-05, 20:16
ας μην μιλήσω καλύτερα.....

Eλα Βρε Face για πες!!Αφου ησουν εκει..

ThoDoriS
02-09-05, 21:06
Ας πώ εγώ την γνώμη μου λοιπόν μιας και ήμουν σε αυτούς που ήτανε στο GP.

Η Τουρκία σαν χώρα μέχρι να περάσεις τον Βόσπορο και να βρεθείς στην Ασιατική μεριά είναι για μένα σκατά....
Τρία πράγματα έχει που αξίζουν μόνο η Ευρωπαική μεριά....
1.Αγιά Σοφιά
2.Το μεγάλο τζαμί που είναι δίπλα στην Αγιά Σοφιά κ
3.Το γήπεδο το καινούριο που έγινε το Champions League.....
Απο εκεί και πέρα όλα είναι χρόνια πίσω.....απο δρόμους μέχρι κτίρια....

Η μεριά που είναι στην Ασία όμως μπορώ να πώ οτι ήτανε και καθαρή και πολιτισμένη απο άποψης κτιρίων δρόμων κτλ.... Λές ρε παιδί μου και μόλις πέρναγες τις γέφυρες του Βοσπόρου βρισκόσουν σε άλλο κράτος...

Αυτά ως πρός την πλευρά υποδομής....

Τώρα ως προς τους ανθρώπους....αν θέλω να είμαι αντικειμενικός ήτανε ΟΚ στην συμπεριφορά τους....δεν μας δημιουργήσανε κανένα πρόβλημα....αυτό που μου δημιούργησε πρόβλημα είναι η νοοτροπία που θέλουν να τους περάσουν.....

Δεν φταίει παιδιά ο απλός λαός.....πρόβατα είναι αυτοί.....
Τα καθυστερημένα μυαλά που έχουν την εξουσία φταίνε....αυτοι τους θολώνουν το μυαλό....
Όταν περπατάς και βλέπεις ότι σε κάθε γωνία υπάρχει μια τουρκική σημαία, ότι όλα είναι σε αποχρώσεις του κόκκινου και γενικώς το καθεστώς είναι κάπως "μη δημοκρατικό" έ λογικό είναι....

Τεσπα....άλλοι φταίνε και άλλοι πληρώνουν.....

Πάντως αν με ρώταγε κανείς αν θα ξαναπήγαινα στην Τουρκιά η απάντηση που θα έδινα είναι όχι......δεν μου άρεσε καθόλου....

face
02-09-05, 21:26
ναι άξιζει να πας να δεις την αγια σοφια έτσι όπως τι έχουν ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙ...

γιατι όταν βλέπεις μέσα στο σύμβολο του χριστιανισμού τεραστιες ταμπέλες με τους 3 χαλιφηδες και τον προφητη τους αντε λες οκ...μετα συνηδητοποιείς πως έχουν καταστρέψει ΟΛΑ τα ψιφιδωτά ετός 3 που τα σκάψαν έτσι για το έχα..
τρώς και την αφαίρεση και καταστροφη της αγίας τράπεζα και αντι αυτής τον θρόνο του ιμάμη

αλλα όταν ανεβαίνεις στον γυναικονήτη και βλέπεις έκθεση με πλακάκια ε συγνωμη αλλα θελεις να πάρεις μια βαριοπουλα και να αρχίσεις να σπας...

και λες εντάξει το ξέρουμε, μουσουλμάνοι είναι και εμεις τα ίδια θα κάναμε...

ΟΧΙ ΚΥΡΙΟΙ γιατι αυτοι δεν σέβονται ούτε την κληρονομιά τους γιατι μετα την άλωση της πόλης η αγια σοφια λειτουργούσε σαν τζαμι μέχρι που την έκανε μουσείο ο κεμαλ ατατουρκ...και αναρωτιέσαι πόσο ΖΩΑ πρέπει να είναι οι άνθρωποι που δεν σέβονται ούτε την κληρονομια τους...

η αγια σοφια ήταν μία πολύ άσχημη εμπειρία για μένα..

σαν νοοτροπία και γενικά περι της αντίληψής τους για εμάς δεν μπορώ να πώ γιατι δεν συναναστράφηκα με τουρκους..αλλα πόσο μπορεί να έχουν αλλάξει...

όταν βλέπεις ακόμα γυναίκες με μπουργκα στον δρόμο σαν νιντζα μερα μεσημερι, όταν 3 φορές την ημέρα τρέχουνε στα τζαμια για ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ προσευχή, όταν ακόμα και στα mcdonalds κάνουν παζάρια όπως επίσης και στο φαγητό σε όλα τα τουριστικά μέρη που πήγαμε...

και όλα αυτα στην πόλη που υποτίθεται ότι είναι αρκετα εξ΄ευρωπαισμένη..στην ενδοχώρα λοιπόν τι γίνεται..να σας πω τι γίνεται γιατι είδα ένα ρεπορταζ..κόβουν επι τόπου πρόστιμο στις γυναίκες που δεν φοράνε φερεντζε, όποιος δεν παρατάει την δουλεια που κάνει επι τόπου την ώρα που βγαίνει ο ιμαμης φυλακίζεται και άλλα ωραία τ'ετοια

τι να το κάνω αν πολλοί απο αυτούς μας βλέπουν φιλικά..

..οι άνθρωποι είναι και θα παραμείνουν πολλά χρόνια πίσω..πραγματικά δεν μπορώ να φανταστώ πώς αυτή η χώρα βρίσκεται σε διαπραγματεύσεις να μπει στην ευρωπαική ένωση..ειλικρινά...

όσο για τα έργα υποδομής τα @#$$^ τα 2 έχουν..αν εξαιρέσεις κατι ξενοδοχειακα συγκροτήματα, κάτι ουρανοξύστες (που διπλα έχουν παράγκες) κάτι καρακιτς τεράστιες βίλες στην ασιατική πλευρα, και ένα οδικό δίκτυο εφάμιλο της δικής μας νέας εθνικής αθηνών - λαμίας σε κακή έκδοση που εκτείνεται 40 χλμ έξω απο την πόλη μέχρι την άγκυρα οι υπόλοιποι είναι ΚΑΡΟΔΡΟΜΟΙ... ....

MaGeLaNoS
03-09-05, 01:06
Κοιτα ακομα δεν εχω υπηρετησει την στρατιωτικη μου θητεια και ελπιζω να μην την κανω και ποτε,ειναι χασιμο χρονου..

Σορρυ που πιανομαι απο αυτο αλλα δε μου αρεσε καθολου προσωπικα.Δεν ειναι σωστη αντιμετωπιση αυτη και εξαλλου μονο στρατος δεν ειναι αυτο σημερα οποτε δεν ειναι και πολυ κοπος αν πας ενα 8μηνο.Για την πατριδα σου θα το κανεις οχι απο αγγαρεια.Εξαλλου ειναι το ελαχιστο που μπορεις να προσφερεις για οσους πολεμησαν ωστε σημερα να εισαι ελευθερος να μπορεις να ζεις,να οδηγας ενα ωραιο αυτοκινητο,να σπουδαζεις,να εχεις δικαιωματα.. :wink:

Οσο αφορα για την Κυπρο γραφτηκε

δικιο εχουν οι Κυπριοι τους εχουμε πουλησει..και εγω στη θεση τους ετσι θα ενιωθα...
Οσον αφορα αυτο το θεμα εχουν ειπωθει πολλα αλλα ουσιαστικα δεν υπηρχε επιλογη να σωθει η οχι η Κυπρος λογω του καθεστωτος που επικρατουσε στην Ελλαδα εκεινη την περιοδο.Οποτε δε νομιζω πως τους "πουλησαμε"..Απλα δεν υπηρχε η επιλογη για βοηθεια.Και μαλιστα οσοι συνεβαλλαν οπως εγραψε ο Ηρακλης το εκαναν με δικη τους πρωτοβουλια.Το ελληνικο κρατος ουτε που κουνηθηκε λογω αλλων παραγοντων..

Ελπιζω καποια στιγμη να ανοιχτει ενα θεμα για την Κυπρο και να μπορεσουμε να πουμε μερικα πραγματα..

stilovatis
03-09-05, 02:00
Σορρυ που πιανομαι απο αυτο αλλα δε μου αρεσε καθολου προσωπικα.Δεν ειναι σωστη αντιμετωπιση αυτη και εξαλλου μονο στρατος δεν ειναι αυτο σημερα οποτε δεν ειναι και πολυ κοπος αν πας ενα 8μηνο.Για την πατριδα σου θα το κανεις οχι απο αγγαρεια.Εξαλλου ειναι το ελαχιστο που μπορεις να προσφερεις για οσους πολεμησαν ωστε σημερα να εισαι ελευθερος να μπορεις να ζεις,να οδηγας ενα ωραιο αυτοκινητο,να σπουδαζεις,να εχεις δικαιωματα..

Aπλα πιστευω οτι πληρωνω φορους για το καθε τι που κανω σε αυτη την χωρα..πληρωνω διοδια για να οδηγω..πληρωνω πεζοδρομια για να παταω..πληρωνω eurovision..για να χαιρονται οι αλλοι..εκτιμω αυτους που σκοτωθηκαν για να ειμαι εγω ελευθερος και οχι δουλος..ολες οι χωρες εχουν προαιρετικο τον στρατο..μισθοφορικο ή πληρωνουν αυτους που εχουν πτυχιο...γιατι οχι και η Ελλαδα..το θεωρω χασιμο χρονου...να υπηρετησω για τη σημαια μαλιστα...να υπηρετησω για την Ιστορια και για αυτους που εχυσαν το αιμα τους ναι..αλλα οχι για κανεναν Καραμανλη..Σημιτη η οποιονδηποτε...Θυμαται κανεις τα παλικαρια που σκοτωθηκαν οταν η κολωνα που σηκωναν επεσε επανω στα ηλεκτροφορα συρματα...πηρε κανεις την ευθυνη..τιμωρηθηκε κανεις??οχι γιατι σε αυτη την χωρα δεν δουλευει τιποτα

stilovatis
03-09-05, 02:23
«Ο μάγειρας μαγείρευε
να φάν' τα φανταράκια
και ύστερα παράγγελνε
απ' έξω αυτός σουβλάκια»

Με 38,5 εκατ. ευρώ ενισχύεται η καραβάνα για τη βελτίωση του συσσιτίου. Με τόσα λεφτά θα περίμενε κανείς να σερβίρουν και πρωινό στο κρεβάτι. Οσο κι αν ακούγονται πολλά, όμως, στην πραγματικότητα τα χρήματα για το φαγητό κάπου χάνονται στο δρόμο προς τον φαντάρο.

* Τη μερίδα του λέοντος, όπως είναι αναμενόμενο, λαμβάνει ο στρατός με 22 εκατ. ευρώ, ακολουθεί το ναυτικό με 10 εκατ. και η αεροπορία με 6,5 εκατ. ευρώ.

Γιατί, όμως, παρ' όλο που διατίθενται μεγάλα ποσά για το συσσίτιο, συχνά οι φαντάροι παραπονούνται για την ποιότητα και την ποσότητα του φαγητού τους;

* Το πρόβλημα βρίσκεται στο απαρχαιωμένο σύστημα μισθοτροφοδοσίας, που αποτελεί την καρδιά της οικονομικής διαχείρισης των στρατοπέδων. Μέσω αυτού πολλά από τα χρήματα, που προορίζονται για το συσσίτιο (και έτσι φαίνεται στις λογιστικές καρτέλες), ουδέποτε καταλήγουν εκεί. Με λογιστικά τρικ, πάνε για να μπαλώσουν «τρύπες»: σπασμένα τζάμια στους θαλάμους, επισκευές μέχρι και για να εξασφαλίσουν ευτελή ποσά για να αλλάξουν λάμπες.

* Η αλλαγή λαμπτήρα λογίζεται ως «δαπάνη επισκευής ηλεκτρολογικού φωτισμού» και, ως εκ τούτου, δεν δικαιολογείται ποσό εξόδων μικρότερο των 150 ευρώ. Δηλαδή, πρέπει να καούν όλες οι λάμπες σε μία ολόκληρη μονάδα για δικαιολογηθεί η αντικατάστασή τους!

Με αυτή την «πατέντα», λοιπόν, καταφέρνουν να αγοράζουν και σκούπες, σφουγγαρίστρες, χλωρίνες, γενικότερα είδη καθαρισμού που στα επίσημα τιμολόγια (από τα σουπερμάρκετ) εμφανίζονται ως τυρί, καφές, μουστάρδα, μαγιονέζα, ξηροί καρποί κ.ά. Προϊόντα, δηλαδή, που ουδέποτε αγοράστηκαν, παρά μόνο μέσω «εικονικών» τιμολογίων.

* Τα χρήματα, λοιπόν, που αφορούν καθημερινές ανάγκες εξοικονομούνται από το «δικαιολογούμενο ποσό» ανά άτομο για τρόφιμα και οι μονάδες ψωνίζουν τα απαραίτητα από τη τοπική αγορά. Στο ποσό αυτό προστίθενται και οι διάφορες «βελτιώσεις συσσιτίου» (όπως επισήμως ονομάζονται) σε ημέρες αργίας, νυχτερινής εκπαίδευσης ή ασκήσεων.

* Με αυτά τα μικροποσά γίνονται τα λογιστικά τρικ. Για τους φαντάρους προβλέπεται 0,82 ευρώ «βελτίωση» την ημέρα, 1,09 όταν είναι σε βασική εκπαίδευση, 1,36 εάν η βασική εκπαίδευση γίνεται σε νησιά, 1,64 για ναύτες πλοίων σε επιχειρήσεις επιτήρησης, 0,96 για χειμερινή εκπαίδευση σε ύπαιθρο κ.ο.κ.

Η σούμα βγάζει τα 35 εκατ. ευρώ!

stilovatis
03-09-05, 02:29
Η υποχρεωτική στρατιωτική θητεία στην Πορτογαλία καταργήθηκε τον Σεπτέμβρη του 2004. Οι τελευταίοι στρατιώτες θητείας απολύθηκαν αφού εκπλήρωσαν την ελάχιστη υποχρεωτική υπηρεσία των 4 μηνών.

Το ιταλικό Κοινοβούλιο ψήφισε το 2001 να μετατρέψει το στρατιωτικό μοντέλο της χώρας από στρατό κληρωτών σε μια πλήρως εθελοντική δύναμη, και να αρχίσει μια διαδικασία που θα μειώσει περαιτέρω το μέγεθος των ιταλικών ενόπλων δυνάμεων και επιπλέον θα δώσει στην κυβέρνηση το δικαίωμα να αποφασίζει για την αποστολή τους σε επεμβάσεις στο εξωτερικό. Το Κοινοβούλιο ψήφισε 433-17 υπέρ της καθιέρωσης μιας εθελοντικής, αντί κληρωτών, δύναμης 190.000 στρατιωτών μέχρι το 2005.

Η υποχρεωτική στράτευση καταργήθηκε στις 27 Ιουνίου 2001 και οι τελευταίοι στρατεύσιμοι απολύθηκαν το Νοέμβριο του 2001. Αρχικά η κατάργηση της θητείας είχε προγραμματιστεί για το τέλος του 2002.(Γαλλια)
Δεν υπάρχει θητεία στην Ιρλανδία, και ούτε ποτέ υπήρξε. Δεν υπήρχε ούτε κατά τη διάρκεια του Α Παγκοσμίου Πολέμου , όταν η Ιρλανδία ήταν τμήμα του Ηνωμένου Βασιλείου. Ακόμα και μετά την ανεξαρτητοποίηση της από το Ηνωμένο Βασίλειο, η Ιρλανδία ποτέ δεν καθιέρωσε υποχρεωτική στρατολόγηση.
Απλα μια τεκμηριωση αυτων που ειπα..

Nikos
03-09-05, 09:08
Δεν φταίει παιδιά ο απλός λαός.....πρόβατα είναι αυτοί.....
Τα καθυστερημένα μυαλά που έχουν την εξουσία φταίνε....αυτοι τους θολώνουν το μυαλό....
Όταν περπατάς και βλέπεις ότι σε κάθε γωνία υπάρχει μια τουρκική σημαία, ότι όλα είναι σε αποχρώσεις του κόκκινου και γενικώς το καθεστώς είναι κάπως "μη δημοκρατικό" έ λογικό είναι....

Συμφωνώ απόλυτα...



όσο για τα έργα υποδομής τα @#$$^ τα 2 έχουν..αν εξαιρέσεις κατι ξενοδοχειακα συγκροτήματα, κάτι ουρανοξύστες (που διπλα έχουν παράγκες) κάτι καρακιτς τεράστιες βίλες στην ασιατική πλευρα, και ένα οδικό δίκτυο εφάμιλο της δικής μας νέας εθνικής αθηνών - λαμίας σε κακή έκδοση που εκτείνεται 40 χλμ έξω απο την πόλη μέχρι την άγκυρα οι υπόλοιποι είναι ΚΑΡΟΔΡΟΜΟΙ... ....

Βέβαια αν κατέβεις πιο νότια, στα παράλια, Σμύρνη, Κουσάντασι και πιο κάτω, θα ζηλέψεις τόσο που θα ήθελες και η Αθήνα, και η Θεσ/νίκη και ο Βόλος να ήταν σαν και αυτές τις πόλεις...



όταν βλέπεις ακόμα γυναίκες με μπουργκα στον δρόμο σαν νιντζα μερα μεσημερι, όταν 3 φορές την ημέρα τρέχουνε στα τζαμια για ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ προσευχή, όταν ακόμα και στα mcdonalds κάνουν παζάρια όπως επίσης και στο φαγητό σε όλα τα τουριστικά μέρη που πήγαμε...

και όλα αυτα στην πόλη που υποτίθεται ότι είναι αρκετα εξ΄ευρωπαισμένη..στην ενδοχώρα λοιπόν τι γίνεται..να σας πω τι γίνεται γιατι είδα ένα ρεπορταζ..κόβουν επι τόπου πρόστιμο στις γυναίκες που δεν φοράνε φερεντζε, όποιος δεν παρατάει την δουλεια που κάνει επι τόπου την ώρα που βγαίνει ο ιμαμης φυλακίζεται και άλλα ωραία τ'ετοια

Καλά, είπαμε, ανατολικά είναι Ζουλού όχι Τούρκοι...

S_Bravo
03-09-05, 11:53
Συμφωνω με τον Πετρο στο τελευταιο του ποστ.

αλλα εδω:

Οσον αφορα αυτο το θεμα εχουν ειπωθει πολλα αλλα ουσιαστικα δεν υπηρχε επιλογη να σωθει η οχι η Κυπρος λογω του καθεστωτος που επικρατουσε στην Ελλαδα εκεινη την περιοδο.Οποτε δε νομιζω πως τους "πουλησαμε"..Απλα δεν υπηρχε η επιλογη για βοηθεια.Και μαλιστα οσοι συνεβαλλαν οπως εγραψε ο Ηρακλης το εκαναν με δικη τους πρωτοβουλια.Το ελληνικο κρατος ουτε που κουνηθηκε λογω αλλων παραγοντων..

Ελπιζω καποια στιγμη να ανοιχτει ενα θεμα για την Κυπρο και να μπορεσουμε να πουμε μερικα πραγματα..

Σωστος,απλα να κανω μια διορθωση...οχι να ανοιχτει ΕΝΑ θεμα για την Κύπρο αλλα να ανοιχτει ΤΟ θεμα για την Κυπρο. :wink:

Θοδωρη ασε τα προβατα..αυτα και μεις (λεμε τωρα) μπ[ορουμε να τα πλασουμε,οι αλλοι οι μορφωμενοι που εχουν ποτισμενο μυαλο;;;...Απλα τα προβατα,το τσουρμο-οχλος,ειναι περισσοτεροι.

Και να πω κατι τελευταιο για το στρατο,ο οποιος πιο πολυ με ξενοδοχειο Γ΄κατηγοριας μοιαζει παρα με στρατο.Αγω αν ακουγα τις ιστοριες απο τη γιαγια του Νικου και μονο σα φορο τιμης θα πηγαινα.Οχι οτι δεν εχω κατι καλυτερο να κανω,αλλα σαν ιδεολογια ετσι μου ταιριαζει καλυτερα περα απο τα λεγαμενα του MageLan.

tzagarakis
03-09-05, 12:21
Eδω,θα μπορουμε να γραφουμε χρονια για αυτο το θεμα & ακρη μη βγαλουμε, παντως ειναι σιγουρα θετικο το οτι
το συζηταμε.Οσον αφορα το στρατιωτικο,πιστευω οτι για καθε εναν απο εμας,ειναι ενα σημαντικο μερος της ζωης
μας.Οχι οτι γινομαστε ωριμοτεροι & τετοιες αηδιες,αλλα ας μου πει ενας σας οτι μετανοιωσε που πηγε φανταρος,οχι
οτι θα μπορουσε να κανει κι αλλιως,αλλα λεμε τωρα

stilo-hraklis
03-09-05, 15:48
S_bravo!ειδες??σου αρεσε οι συμπεριφορα???

να σε αποκαλουν που.....καλαμαρα
απο το πρωι μεχρι το βραδυ???
δεν υπηρχε εξοδος που να μην παιξω μπουνιες ,με κυπριους....

να ερχονται απεξω απο το στρατοπεδο και να σε βριζουν!!!γιατι?????
εχω μεγαλη πικρια για την κυπρο...την αγαπαω αλλα δεν θελω να ξαναπαω ποτε εκει....και δεν ειμαι υπερβολικος...οταν φευγαμε....ατομα που ειχαν αγανακτησει...ξερετε τι λεγανε???παρακαλαγαν να βουλιαξει το νησι...ειναι βαρυ αυτο.....δεν προκειτε να τα ξεχασω ποτε....
σορρυ αν βγηκα λιγο off topic

ahatzig
06-09-05, 16:29
Δεν θα εμπαινα στη συζητηση αλλα νοιωθω οτι πρεπει να απολογηθω!
Κατ'αρχη δεν λενε ολοι οτι η Ελλαδα πουλησε τη Κυπρο. Τουναντιων. Ολη η εισβολη ηταν προδωμενη. Απο Ελληνες απο Ελληνοκυπριους απο Αγγλους, Αμερικανους κοκ. Δεν υπαρχει ουτε ενα ατομο οπυ να υπηρετησε στην Εθνικη Φρουρα που να μην ενοιωσε δεος για τον ΗΡΩΙΣΜΟ των Ελληνων κατα την εισβολη. Για το οτι επεσε το αεροπλανο απο Ελληνοκυπριακα πυρα δεν το σχολιαζω. Οταν λεμε προδωσια εννοουμε πληρη προδωσια και εννοουμε και τους εαυτους μας.

Τωρα stilo-hraklis και s_bravo δειξτε μου 100 Κυπριους -- που ειχαν αυτη την μαλακισμενη συμπερηφορα απεναντι σας, που εμαθαν να μην σας συμπαθουν απο το παππου τους καθως εβοσκε τα γιδια στο χουριο, που δεν ειχε καν ρεδιοφωνιο εκεινη την εποχη και που ακουσε απο το γειτωνα οτι οι Ελληνες μας πουλησαν -- να σας δειξω εγω αλλους 1000 Ελληνες που δεν μας πανε εξησου! Το προβλημα της Κυπρου ειναι οτι οχι μονο ειναι διχασμενη εδαφικα αλλα και κομματικα. Οι μισοι ειναι με το Μακαριο (ενα παπα που ηταν πολιτικος και εκανε οτι του @#@#$@#) που δεν ηθελε ενωση με την Ελλαδα γιατι θα εχανε και τ'αυγα και τα καλαθια και οι αλλοι μισοι ειναι με το Γριβα, τον αρχηγο της ΕΟΚΑ Α' και Β' που ηθελε την ενωση με την Ελλαδα αλλα δεν ειχε ιδεα πως θα το πετυχαινε γι αυτο ετρωγε μακαριακους!
Μονο και μονο αυτο δειχνει οτι ειμαστε καθαροαιμοι Ελληνες.
Εγω προσωπικα σπουδασα Ελλαδα, εχω πολλους και καλους φιλους Ελληνες, η γυναικα μου εχει ριζες απο Ελλαδα και σας διαβεβαιωνω οτι ναι μεν υπαρχουν αυτα τα κρουσματα μαλακιας που ειδατε αλλα ειναι λιγα και λιγοστευουν ολο και περισσοτερο. Οποιο παιδι ξερω στη Κυπρο που αποκαλει εσας τους Ελληνες καλαμαραδες ξερω 1000% οτι δεν το λεει με κακια αλλα απο συνηθεια!
Τελος θα ηθελα να προσκαλεσω οποιοδηποτε θελει να κατεβει Κυπρο να το φιλοξενησω και αν δεν νοιωσει οτι ειναι σπιτι του και νοιωσει εστω και λιγο η δει εστω και ενα επισοδιο μισους προς τους Ελληνες να πουλησω οτι εχω και δεν εχω και να φυγω απ'αυτη τη χωρα.

Παντα φιλικα

stilo-hraklis
06-09-05, 17:35
αντρεα!!ΣΥΜΦΩΝΩ ειμαστε και εμεις κολοπαιδα!!δεν αντιλεγω!!!!
αυτη η κοντρα δεν ξεκινα απο μια πλευρα αλλα κ απο δυο!!!φταινε και οι καλαμαραδες κΑι οι κουμπαροι!!!χεχε
οπως ειπα ξερω και ατομα πολυ φιλικα απο κυπρο..ειχα μια κοπελα στην κυπρο και οταν ηρθε ελλαδα με πειρε αμεσως να δει τι κανω!!!
δεν βραζουν ολοι στο ιδιο καζανι...

Για το οτι επεσε το αεροπλανο απο Ελληνοκυπριακα πυρα δεν το σχολιαζω. Οταν λεμε προδωσια εννοουμε πληρη προδωσια και εννοουμε και τους εαυτους μας.

αυτο επεσε απο κυπριακα πυρα κ στην μνημη των πεσωντων ειδα τον κυπριο που το εριξε(απο σφαλμα)και σε πληροφωρο ακομα εκλεγε!!

ckalfas
06-09-05, 23:29
να πουλησω οτι εχω και δεν εχω και να φυγω απ'αυτη τη χωρα.


Είναι σε καλό μέρος;;; :P
Αν με συμφέρει, τ' αγοράζω!

Τέλος πάντων, τέρμα η πλάκα!
Εδώ μου φαίνεται ότι πρέπει να μπεί μία τελεία! Το topic ήταν για τους Τούρκους και το γυρίσαμε στα Ελληνοκυπριακά! Έλεος!!!
Τελικά όλοι ίδια ράτσα είμαστε! Εδώ τρώγεται η Βόρεια Ελλάδα με την Νότια, τι να λέμε τώρα;
Να' χαμε να λέγαμε... :wink:

Το θέμα είναι έφτασε ο καιρός να κάνουμε τον Τούρκο φίλο μας ή όχι;
Από τα λεγόμενα εώς τώρα δείχνουν ότι πρέπει να επακολουθήσουν πολλά ακόμη για να φτάσουμε σ' αυτό το σημείο, κάτι που προσωπικά πιστεύω ότι είναι πολύ μα πολύ δύσκολο!

S_Bravo
06-09-05, 23:48
Αγαπητε ahatzig ειμαι ιδιαιτερα χαρουμενος που απαντησες και συ.
Προς σεβασμο των Ελληνων ας μην αναπτυξουμε το συγκεκριμενο θεμα στο συγκεκριμενο ποστ.
Δεχομαι αυτα τα οποια λες και την Κυπρο την αγαπω σαν κοματι της υπολοιπης Ελλαδας.Δε σου κρυβω οτι σε μια εθνικη γιορτη (2α-3η Γυμνασιου) ->ηθελα<- με περηφανια να πω και ποιηματα για το Γριβα Διγενη και σταφανι να καταθεσω στην Ευριχου (περιοχη Σολεας-εκει πηγαινα σχολειο),και το αντικρυσμα...η λυκειαρχισσα (ξαδερφη του π@π@ρα) μου ειχε πει...μα καλα δε ντρεπεσαι γιε μου,αμα πεις εσυ ποιημα θα εξαγριωθουνε ολοι,ξαφνικα εγινες πατριωτης;(αν ποτε τη βρω,θα τα ακουσει η κ@ριολα ενα χερακι).Αν αρχισω τις ιστοριες θα φαω ολο το σκληρο του server...
Και απ οτι θυμαμαι oi EOKA A ηταν η κατηγορια των ατομων που δε γουσταρε να ακουσει για Ελλαδιτη,ακρως αντιθετοι με τους Β' που μας αγαπουσαν σαν παιδια τους.Σημασια ειχε οτι σε ενα σχολειο που φιλοξενουσε 5-6 χωρια Κακοπετρια,Ευριχου,Τεμπρια,Γαλατα κτλ μεχρι 4-5 χιλιομετρα μακρια απο το στρατοπεδο μονο το 3-6% ηταν συνεργασιμο και αυτοι για να μην ερθουν σε αντιπαραθεση με τους αλλους εκαναν μοκο.Βεβαια για να λεμε και την αληθεια το προβλημα το ειχα τα αγορακια κατα 85% λες και τα κοριτσακια ηξερα μονο απο ιστορια.
Δεν αμφιβαλλω για την καλη σου καρδια και τη φιλοξενεια,αν και θα μου επιτρεψεις να σου πω οτι στην τελευταια οι Σαλονικοις και γενικα οι Μακεδονες εχουν τη σημαια.
Aν διαβασες σε προηγουμενο ποστ εγραψα:οτι καποια στιγμη θα ανοιχτει ο φακελος της Κυπρου.Ισως σε 10-20 χρονια...

Υ.Γ Θυμαμαι ηταν τοσο χωρισμενοι ιδεολογικα που αν ησουν επειδη γουσταρες Ανορθωση (αθλητικη ομαδα),ησουν εθνικοφρων,ησουν δηλαδη Ελλαδιτης.Οι Ελλαδιτες δεν επρεπε να δειχνουν εντονα συναισθηματα για την Ελλαδα γιατι "ηταν" εθνικοφρονες και αυτο παρεπεμπε αλλου...και δω παραπεμπει αλλα εδω ειναι αλλιως.

S_Bravo
06-09-05, 23:49
Με συγχωρεις πατησες πρωτος υποβολη.!

ahatzig
07-09-05, 08:25
stilo-hraklis τι να πω συμφωνουμε και δεν εχουμε τιποτα να χωρισουμε!

Χρηστο αν θες ν' αγορασεις σπιτι στη Κυπρο ξανασκεψου το :P. Μονο να οδηγησεις ενα μηνα εδω θα τα παιξεις!

S_Bravo δεν θα διαφωνησω μαζι σου αλλα ουτε θα συμφωνησω πληρως! Πως οτι υπαρχουν αυτα ολα που λες στη Κυπρο υπαρχουν και εχω μπουχτησει να μας βλεπω να μ@λ@κιζομαστε σαν λαος. Εγω προσωπικα και μια μεγαλη μεριδα μορφωμενων νεων οποτε βλεπει αυτες τις ηλιθιοτητες που κανουμε σαν λαος βριζουμε τους ιδιους τους εαυτους μας.

Χρηστο θα συμφωνησω στο να μπει μια τελια αλλα το θεμα ειναι οτι ξεκινησαμε ενα θεμα για τους Τουρκους και καταληξαμε να λεμε αν οι Κυπροι πανε η δεν πανε τους Ελληνες η αν οι Ελληνες πανε η δεν πανε τους Κυπριους. Αυτο σημαινει οτι υπαρχει εσωτερικο προβλημα και θα ηταν καλυτερα να γινουμε φιλοι με τους εαυτους μας πριν κανουμε φιλους τους εχθρους μας. Και πριν πειτε τιποτα μιλαω και για τις δυο πλευρες. Το οτι καποιοι πολιτικοι στο παρελθον εκαναν τη Κυπρο ανεξερτητο κρατος δεν σημαινει οτι παυει να ειναι Ελληνικη. Μιλουμε ελληνικα, γιορταζουμε τις ιδιες γιορτες και εχουμε τον ιδιο εθνικο ημνο, ειμαστε Ελληνες και καθως Ελληνες εχουμε προβληματα με τους υπολοιπους Ελληνες. Η φιλια με τους Τουρκους μας μαρανε!

S_Bravo
07-09-05, 11:03
Συμωνοι και μαλιστα καλο θα ηταν να κοπουν ολα περι εμας και να μεινει μεχρι και του tsagarakis αν δεν υπαρχει προβλημα.Νικο μπορεις να τα κοψεις;

Τι λέτε;

Panos_IOA
07-09-05, 11:32
Προς stylovati : Φιλε μου στο στρατο δεν πας ουτε για τον Καραμανλη, ούτε για το Σημιτη ουτε για κανενα απο τους μεγαλους!! Πας για τον εαυτο σου, για την οικογενεια σου για τα ιερα και τα οσια της φυλης, για τη μαγκια σου. Για να εισαι καπως ετοιμος να υπερασπιστεις την τιμη σου σαν ανθρωπος και σαν ελληνας, αν καποια στιγμη καποιος μας την πεσει και ζητησει να μας κανει γιουσουφακια παλι.... Πας για να τιμησεις τους νεκρους μας που εχουν αφησει τα κοκκαλα τους σε ολα τα ελληνικα εδαφη (Ιωνια, Ανατολια, Βορειο Ηπειρο, Κυπρο κλπ) και πολεμησαν για να ειμαστε ελευθεροι εμεις!! Για να μας σεβονται ως μαχητες και ανθρωπους. Ενα θα σου πω απο τα πολλα που εχουν λεχθει κατα καιρους απο ξενες προσωπικοτητες "Απο εδω και στο εξης, δεν θα λεμε οτι οι Ελληνες πολεμουν σαν ηρωες αλλα οτι οι ηρωες πολεμουν σαν ελληνες". Γουινστον Τσωρτσιλ ή Λόρδον Ητον, σχετικα με την απροσμενη για ολους τροπη του ελληνοιταλικου πολεμου. (Ολοι περιμενανε να μας πατησουν, τελικα τους πηδηξαμε, στεγνα κιολας!!). Αν ειμασταν ξεφτιλες σαν τους Ιρλανδους ολοι θα μας κοροιδευανε κιολας και δεν θα νιωθαμε τοσο μαγκες ως ελληνες. Εχεις ακουσει καποια εκδηλωση θαυμασμου για τους Ιρλανδους;; Γιουσουφακια των αγγλων ειναι μια ζωη!!
Για τα οικονομικα στοιχεια που αναφερες εχεις δικιο. Αλλα δεν πας για αυτα στρατο. Πας για τη μαγκια σου!!

Για το αεροπλανο πιου καταριφθηκε : Εσταλη σημα απο το ΓΕΑ οτι ερχονται στην Κυπρο "13 πορτοκαλια" εννοώντας τα 13 μεταγωγικα που σταλθησαν το βραδυ της εισβολης. Αλλα ΚΑΝΕΙΣ στην Κυπρο δεν ηξερε τι ηταν αυτα τα "πορτοκαλια" και δεν καταλαβανε τι ηταν αυτο. Ετσι οταν τα ειδανε, τα νομισανε τουρκικα και ανοιξανε πυρ στο πρωτο. Μετα το καταλαβανε και τα αφησανε να περασουν. Δυστυχως το ενα καταριφθηκε και εκεινος ο φουκαρας ο Κυπριος οταν τοθ πηρανε συνεντευξη δεν μπορουσε να σταματησει το κλαμα. Ηταν ενα δειγμα ομως της πληρους διαλυσεως και ασυνεννοησιας που υπηρχε μεταξυ Κυπριακων και ελληνικων δυναμεων..... Για περαιτερω αναλυση ειμαι στη διαθεση σας γιατι εχω παθος με τα ιστορικα θεματα και δεν χανω ΠΟΤΕ εκπομπη που τα αφορα!!!

Για τους τουρκους : Μια γειτονισσα μου, 85 χρονων, λεει το εξης : Ο σκυλος και ο τουρκος δεν εχουν μπεσα. Ανα πασα στιγμη μπιορουν να σε δαγκωσουν. Ειναι αλητιστικη η φυση τους. Λαος ο οποιος δεν εχει παραξει ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ πολιτισμο, αλλα το μονο που ηξερε ειναι να καταστρεφει, δεν μπορει να εξανθρωπιστει. Παραδειγμα η ζωωδης κατασταση που επικρατει στα κατεχομενα. Απλα ειναι ζωα. Τωρα αν ειναι και ενα 2-3 % του πληθυσμου που εξευρωπαϊστηκε, απλα ειναι η εξαιρεση που επιβεβαιωνει τον κανονα..... Παντα θα ειναι δυνητικη απειλη για την ελλαδα και δεν ακουω παπαριες περι ελληνοτουρκικης φιλιας. Τι φιλια ειναι αυτη που καθε τρεις και λιγο παραβιαζουν τα παντα στο Αιγαιο και μετα το παιζουν φιλαρακια;; Δηλαδη αν εγω σαν πλακωνα καθε μερα στις σφαλιαρες και μετα σας εδινα και 2 φιλακια θα με συγχωρουσατε;;; Οχι βεβαια!!
Αρα, ελληνοτουρκικη φιλια δεν θα υπαρξει ποτε, εκτος κι αν αποφασισουν να γινουν ανθρωποι. (Δεν το καταφερανε τοσα χρονια, τωρα θα μπορεσουν;;;)
Και οχι, Τουρκια δεν παω, δεν θα επιδοτησω με τα ωραια μου λεφτα την τουρκικη αεροπορια για να μου παραβιαζει το Αιγαιο!! Και αν θυμαστε το ιδιο ειχα πει στο Θεμα για την εκδρομη σας για το GP. Και δεν θελω να δω την Αγια Σοφια ετσι οπως την καταντησανε τα καθικια!!!!
Μακαρι να με αξιωσει ο Θεος να παω εκει ως απελευθερωτης και μα την Παναγια θα παρω μια μπουλντοζα του Μηχανικου και θα γκρεμισω τους ****-μιναρεδες που την περιστυχιζουν.....

Nikos
07-09-05, 11:49
Συμωνοι και μαλιστα καλο θα ηταν να κοπουν ολα περι εμας και να μεινει μεχρι και του tsagarakis αν δεν υπαρχει προβλημα.Νικο μπορεις να τα κοψεις;

Αν συμφωνούν και οι υπόλυποι....

Panos_IOA
07-09-05, 12:31
Συμωνοι και μαλιστα καλο θα ηταν να κοπουν ολα περι εμας και να μεινει μεχρι και του tsagarakis αν δεν υπαρχει προβλημα.Νικο μπορεις να τα κοψεις;

Τι λέτε;

ΟΚ, αλλα ισως ηταν καλυτερο να μεταφερθουν σε αλλο θεμα με Τιτλο "Κυπριακο".