PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασφάλεια και... χρώμα



stilovatis
01-09-05, 01:55
Παρά τις μέχρι στιγμής εκτιμήσεις, το πιο «ασφαλές» χρώμα αυτοκινήτου είναι το ασημί. Αυτό τουλάχιστον αποδεικνύεται μετά από έρευνα που έγινε από το Πανεπιστήμιο του Auckland, της Νέας Ζηλανδίας.

Σύμφωνα με την έρευνα τα αυτοκίνητα που έχουν ασημί απόχρωση έχουν λιγότερες πιθανότητες να εμπλακούν σε ατύχημα, σε αντίθεση με το καφέ χρώμα το οποίο αποδείχτηκε ως το πιο… επιρρεπές στα τροχαία χρώμα. Η έρευνα έγινε σε 1.000 οδηγούς και των δύο φύλων και όλων των ηλικιών.

Τα πιο «ασφαλή» χρώματα:
1. Ασημί
2. Κίτρινο
3. Κόκκινο
4. Μπλε
5. Λευκό

Τα πιο «ανασφαλή» χρώματα:
1. Καφέ
2. Μαύρο
3. Πράσινο


Πηγη Faster Magazine

PANSTILO
01-09-05, 08:04
Τα πιο «ανασφαλή» χρώματα:
1. Καφέ
2. Μαύρο
3. Πράσινο


Δηλαδή αυτά τα χρώματα μαγνητίζουν τις κολώνες
Μου φαίνεται πως έχουν τρελαθεί στο Πανεπιστήμιο του Auckland, της Νέας Ζηλανδίας!!!!

Nikos
01-09-05, 08:57
Σε έρευνα που έγινε στην Ελλάδα, στα "σοβαρά" ατυχήματα (*εκτός πόλεων τροχαία), τα χρώματα στην κορυφή των ατυχημάτων είναι το ασημί και το άσπρο και αποδόθηκε στο ότι στην χώρα μας, με τον ήλιο και το τοπίο που κυριαρχεί (χρωματισμοί), είναι δυσκολότερο να δει κάποιος και να ξεχωρήσει ένα ασημί ή λευκό όχημα μακρυά...

Αν βρω την έρευνα αυτή θα δώσω το link.

MaGeLaNoS
01-09-05, 11:07
Εχω ακουσει οτι αμα ακους και ελληνικα μεσα οχι ομως cd αλλα radio τοτε αυξανονται οι πιθανοτητες να στουκαρεις..ΕΛΕΟΣ... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

S_Bravo
01-09-05, 11:11
Εχω ακουσει οτι αμα ακους και ελληνικα μεσα οχι ομως cd αλλα radio τοτε αυξανονται οι πιθανοτητες να στουκαρεις..ΕΛΕΟΣ... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Στο σταθμο να τα παιζουν απο audio ή mp3;
ΑΜΑΝ!

DontMKsense
01-09-05, 12:45
Στο σταθμο να τα παιζουν απο audio ή mp3;
ΑΜΑΝ!

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ σωστός!!!!

stilovatis
01-09-05, 13:28
Εχω ακουσει οτι αμα ακους και ελληνικα μεσα οχι ομως cd αλλα radio τοτε αυξανονται οι πιθανοτητες να στουκαρεις..ΕΛΕΟΣ...

Ετσι που παιζει το ραδιοφωνο μου θα στουκαρω σε λιγο καιρο..δεν υπαρχει περιπτωση.

tzagarakis
01-09-05, 13:41
Πριν χρονια στη Γερμανια το πιο ''επικυνδυνο''χρωμα ηταν το κοκκινο.
Αρα μαλλον ειναι κουφα ολα αυτα

S_Bravo
01-09-05, 14:12
Για τα χρωματα δεν ειναι μουφα.
εχω δει μελετες και εχουν να κανουν καθαρα με τις αντανακλασεις,ε!αμα καπου δεν εχει ηλιο πχ δε νομιζω το μαυρο να ειναι και το καλυτερο....λεω εγω τωρα...