PDA

Επιστροφή στο Forum : 50 ευρω βενζινα....κι ομως σχεδον τιποτα



tzagarakis
01-09-05, 13:14
Μολις γυρισα απο το βενζιναδικο,κρατουσα 50ευρω κι ομως το STILO μου
ΔΕΝ ΞΕΔΙΨΑΣΕ.1,06/λιτρο.
Μηπως μπορω να το κανω ηλεκτρικο? :shock:

stilovatis
01-09-05, 13:22
Eχει ξεπερασει τα 70 δολλαρια το βαρελι και δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα για αυτο..δυσκολευουν πολυ τα πραγματα...παλι καλα που υπαρχει και το cinquecento και ξεδιψαει με λιγα..

ammoulianiotis
01-09-05, 13:27
Η τιμη της βενζινης δεν λεει να παρει την κατω βολτα! Ολο προς τα πανω παει και οσο πανε τα πραγματα δυσκολευουν... Να δουμε που θα φτασουμε...

stilovatis
01-09-05, 13:31
Να δουμε που θα φτασουμε...

Δεν θα φτασουμε καπου..θα μεινουμε απο βενζινη..κατσε να πιασουν και τα κρυα και θα πρεπει να αναψουμε τη θερμανση στο σπιτι μας..
Το χειροτερο ειναι οτι την πληρωνουμε πανακριβα..ειναι και νοθευμενη..

tzagarakis
01-09-05, 13:37
Εγω παντως εψαχνα δειλα δειλα για ενα PANDA παλιο για να το χρησιμοποιω στο μαγαζι,αλλα τωρα θα το επισπευσω

stilovatis
01-09-05, 13:43
Εγω παντως εψαχνα δειλα δειλα για ενα PANDA παλιο για να το χρησιμοποιω στο μαγαζι,αλλα τωρα θα το επισπευσω

Ειναι γεγονος οτι αυτα τα αυτοκινητα ειναι αθανατα..πολυ καλη επιλογη!!

john_stil
01-09-05, 16:39
ZHTΩ ΤΑ 12ΑΡΙΑ!!!!!

mike
01-09-05, 18:21
Ζήτω οι μηχανές!!!!! Έβαζα 10 ευρώ και ξέχναγα να ξαναβάλω.... Τώρα βάζω 12....

PANSTILO
01-09-05, 19:34
Οταν αγόρασα το αμάξι μου άρεσε γιατι δεν καίει.Ετσι όπως έγιναν τα πράγματα και παπακι να έχεις πρέπει να είσαι γιος βενζινά!

Soul_Giannis
01-09-05, 20:34
Ζητω το νοικιαρικο αυτοκινητο της εταιρειας μου!!!!!
Ζητω το Πεζο2(ποδαρακια)!!!!:):)

aman17-2
02-09-05, 05:49
Ζήτω ο 1,9 Diesel Turbo /......(όταν και αν καταφέρω να τον βάλω)

tzagarakis
02-09-05, 08:16
Ζήτω οι μηχανές!!!!! Έβαζα 10 ευρώ και ξέχναγα να ξαναβάλω.... Τώρα βάζω 12....
Με 5,50ευρω το σκουτερ μου γεμιζε & προσεχα να μην ξεχειλησει,ενω τωρα παμε λιγο πιο πανω απο τη μεση.
Γαμω τους αμερικανους & τους πολεμους τους. :evil:

Ionio-Zante
02-09-05, 09:39
Επειδη δουλευω σε μια μεγαλη τραπεζα και ιδιαιτερα σε ενα νευραλγικο κομματι οπως ειναι το Dealing-Room επιτρεψτε μου να σας πω κατι μιας και η αναλυση αγορων ειναι η δουλεια μας εδω...
Η ολη αυτη κατασταση με την βενζινη δεν ειναι ανεξελεκτη αλλα ουτε και αυθορμητη... Ειναι κατευθηνομενη... Απο πολλους και για πολλους Λογους.
Εχει να κανει με την οικονομια χωρων αλλα και με μια διαμαχη που εχει ξεσπασει μεταξυ € και $. Παρα πολλες πετρελαιοπαραγωγικες χωρες διαμηνυσαν δια μεσου το ΟΠΕΚ οτι προτειθεντε σιγα-σιγα να αλλαξουν το νομισμα συναλλαγης τους στην παγκοσμια αγορα πετρελαιου απο $ σε €.
Οποτε κατι τετοιο θα σημαινε και θα ηταν οντως ενα μεγαλο χαστουκι στην οικονομια των ΗΠΑ αλλα και σε οσες χωρες κανουν ακομα συνναλαγες με αυτο ( Λεγε με Ρωσσια, Σαουδικη Αραβια ) και παραλληλα θα ενισχυε την ευρωπαικη ενωση εις βαρος τους... Το τελευταιο καιρο γινονται απελπισμενες προσπαθειες να κρατηθει σταθερο το $ εναντι του €.
Για να μην τα πολυλογω... Ολα αυτα ειναι μια παγκοσμια κατευθηνομενη φουσκα που το αργοτερο σε 1 χρονο θα σπασει... Λογικα και παντα βασει εκτιμησεων το πετρελαιο θα ξαναγυρισει στις τιμες του 45 με 50$ το βαρελι (αν μεχρι τοτε δεν γινει το 40-45€ το βαρελι ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑ).
Αυτο το αναφερω γιατι κανενα ιδρυμα η χρηματοοικονομικος οργανισμος δεν κανει συνναλαγες προιοντων και υποπροιοντων πετρελαιου περαν της 6μηνιας πια οταν συνηθηζονταν να γινονται συνναλαγες μεχρι και 5ετια...
Απο κει και περα κρατηστε σημειωσεις. Γιατι ισως πρεπει να συγκρινετε ποσο θα εχει η τιμη της βενζινας οταν το πετρελαιο πιασει τις λογικες τιμες του... Θα πεσει η θα παραμεινει κοντα στο 1€ το λιτρο?
Επιτρεψτε μου να πω οτι θα παραμεινει σε τετοιες τιμες ακομα και οταν το το πετρελαιο πουλιετε και 20$...
Ειναι τεραστια τα κερδη....

S_Bravo
02-09-05, 10:00
Ακριβώς Γιωργο, ευκαρια εχουν βρει τα 2 γκετα:1)των πετρελαιοβιομηχανιων και 2) το χειροτερο για μενα των βενζινοπωλων.Τι χαλι ειναι ευτο βρε Γιωργο,ειδικα στο νησι πανω.H Vpower η απλη 1.090+ ελαχιστα λεπτα πιο φτηνη απο την racing,ή οι υπολοιποι κοντα στο €1 τα απλα καυσιμα και πιο πανω οι 100αρες.Δεν ειναι γκετο αυτο,με συγχωρεις;...Ειναι αλητες ολοι.Και τιγκα στη νοθεια.Μου ελεγε ενα παλικαρι εκτος Ζακυνθου αυτος,οτι υπαρχει ενα προσθετο που βαζουν ελαχιστο σε ολη τη δεξαμενη,λεγεται τολουολη(ετσι μου την ειχε πει)και κανει τη βενζινη πιο πτητικη.Αποτελεσμα;Να φαινεται πιο δυνατη απο τις αλλες βενζινες,να καταναλωνεται πιο γρηγορα και αννοειτε οτι τα hot spot θα εχουν την τιμητικη τους...Και συ μενεις ησυχος οτι την πληρωνεις μεν αλλα αποδιδει δε...

mpoumpou
03-09-05, 11:01
αστα να πανε με τη βενζινη παιδια...Κεφαλονια ειχε 1,20 αρχες αυγουστου!!!!

PUNTOGT2DA
04-09-05, 01:23
αστα να πανε με τη βενζινη παιδια...Κεφαλονια ειχε 1,20 αρχες αυγουστου!!!!


αντε παλι ρε ολγα!!!
και εδω?

εξηγησε στα παιδια οτι τοσο ειχε η v-power που λες! :wink:

BravoTwoZero
04-09-05, 08:20
Μου ελεγε ενα παλικαρι εκτος Ζακυνθου αυτος,οτι υπαρχει ενα προσθετο που βαζουν ελαχιστο σε ολη τη δεξαμενη,λεγεται τολουολη(ετσι μου την ειχε πει)και κανει τη βενζινη πιο πτητικη.Αποτελεσμα;Να φαινεται πιο δυνατη απο τις αλλες βενζινες,να καταναλωνεται πιο γρηγορα και αννοειτε οτι τα hot spot θα εχουν την τιμητικη τους...Και συ μενεις ησυχος οτι την πληρωνεις μεν αλλα αποδιδει δε...

Σωστά! Και για να καταλάβεις περί ποίου υλικού ακριβώς πρόκειται:
Η τολουόλη είναι το ένα από τα δύο συστατικά του ΤΝΤ (εκρηκτικό).
ΤΝΤ= Τρινιτριτολουόλη...

mpoumpou
04-09-05, 11:07
αστα να πανε με τη βενζινη παιδια...Κεφαλονια ειχε 1,20 αρχες αυγουστου!!!!


αντε παλι ρε ολγα!!!
και εδω?

εξηγησε στα παιδια οτι τοσο ειχε η v-power που λες! :wink: ναι η v power...η απλη ειχε γυρω στο 1,12 αν θυμαμαι καλα!αλλωστε αν δεις ειδησεις λενε οτι Κερκυρα Κεφαλονια και Ηγουμενιτσα εχουν απο τις πιο ακριβες τιμες στα πρατηρια

BravoTwoZero
04-09-05, 13:28
Μου ελεγε ενα παλικαρι εκτος Ζακυνθου αυτος,οτι υπαρχει ενα προσθετο που βαζουν ελαχιστο σε ολη τη δεξαμενη,λεγεται τολουολη(ετσι μου την ειχε πει)και κανει τη βενζινη πιο πτητικη.Αποτελεσμα;Να φαινεται πιο δυνατη απο τις αλλες βενζινες,να καταναλωνεται πιο γρηγορα και αννοειτε οτι τα hot spot θα εχουν την τιμητικη τους...Και συ μενεις ησυχος οτι την πληρωνεις μεν αλλα αποδιδει δε...

Σωστά! Και για να καταλάβεις περί ποίου υλικού ακριβώς πρόκειται:
Η τολουόλη είναι το ένα από τα δύο συστατικά του ΤΝΤ (εκρηκτικό).
ΤΝΤ= Τρινιτριτολουόλη...

Τώρα μόλις είδα ένα... λαθάκι: ΔΙΟΡΘΩΣΙΣ: ΤΝΤ= Τρινιτροτολουόλη

S_Bravo
04-09-05, 15:28
Μου ελεγε ενα παλικαρι εκτος Ζακυνθου αυτος,οτι υπαρχει ενα προσθετο που βαζουν ελαχιστο σε ολη τη δεξαμενη,λεγεται τολουολη(ετσι μου την ειχε πει)και κανει τη βενζινη πιο πτητικη.Αποτελεσμα;Να φαινεται πιο δυνατη απο τις αλλες βενζινες,να καταναλωνεται πιο γρηγορα και αννοειτε οτι τα hot spot θα εχουν την τιμητικη τους...Και συ μενεις ησυχος οτι την πληρωνεις μεν αλλα αποδιδει δε...

Σωστά! Και για να καταλάβεις περί ποίου υλικού ακριβώς πρόκειται:
Η τολουόλη είναι το ένα από τα δύο συστατικά του ΤΝΤ (εκρηκτικό).
ΤΝΤ= Τρινιτριτολουόλη...

Τώρα μόλις είδα ένα... λαθάκι: ΔΙΟΡΘΩΣΙΣ: ΤΝΤ= Τρινιτροτολουόλη

Καλη ενημερωση.


Παλια υπηρχε ενα βενζιναδικο Βριλησσια Ε.Π μου φαινεται,και εβαζαν κατι γνωστοι την απλη και ειχαν την απορια πως ηταν η φθηνοτερη και πηγαιναν σφαιρα.Ο ενας με ενα 106 απλο εμαθε συντομα...δε θυμαμαι τι επαθε αλλα θυμαμαι οτι ειχε πληρωσει ενα 100Κ δρχ.(δρχ μας ελειψε...)

Ionio-Zante
05-09-05, 08:54
Μαλιστα... Βενζινες...
Εγω βαζω διπλα απο το σπιτι μου βενζινα... Π@ΝΑΣ Oil... 94.6 λιτρο...
Αγιας Λαυρας για οποιους ενδιαφερονται... Μια χαρα ως τωρα. Τοσο στο Stilo οσο και στο Polo της Γυναικας μου...

Ionio-Zante
08-09-05, 09:34
Ηδη εχει αρχισει η πτωση της τιμης του πετρελαιου...
Και μαλιστα κατακορυφης.
Σημερα στις διεθνεις αγορες πωλειτε το αργο στα 63$ το βαρελι...
Και οι αγορα προμηνυει σε 2 ~ βδομαδες θα φτασει στα 55$...
Αλλα πες τε μου κατι ειδε κανενας σας να πεφτει η τιμη στα Πρατηρια?
Να σταθεροποιηθηκαν μπορει...
Αλλα σε κανενα δε εχει παρει την κατιουσα...
Προβληματιστικατε?

POL
08-09-05, 11:42
Tι να πω κι εγω ρε παιδια;; 17 με 20 λιτρα καιει το καμαρι μου στα 100 χλμ!!

MaGeLaNoS
08-09-05, 12:12
Αλλα πες τε μου κατι ειδε κανενας σας να πεφτει η τιμη στα Πρατηρια?
Να σταθεροποιηθηκαν μπορει...
Αλλα σε κανενα δε εχει παρει την κατιουσα...
Προβληματιστικατε?

Για πες Ionio γιατι μπορει να γινεται αυτο με τα πρατηρια?Η αληθεια ειναι οτι χτες το προσεξα..

ammoulianiotis
10-09-05, 10:08
Ηδη εχει αρχισει η πτωση της τιμης του πετρελαιου...
Και μαλιστα κατακορυφης.
Προβληματιστικατε?
Συμφωνω Ionio-Zante. Εχεις δικιο! Τοσες μερες η βενζινη δεν εχει πεσει ουτε 1 λεπτο! Δηλαδη οταν εχει ανοδο η βενζινη δεν χανουν ευκαιρια να ανεβασουν τις τιμες και οταν πεφτει σφυριζουν αδιαφορα;

S_Bravo
10-09-05, 10:28
Getto!
Κρατος εν κρατη.

Pantjo
10-09-05, 18:26
Οταν ο βενζινας γεμισε τις δεξαμενες του με το πετρελαιο στα 70 δολλαρια, πως περιμενετε ξαφνικα να πουλαει φτηνοτερα?
Λεμε τωρα. Κουβεντα να γινεται γιατι οντως δεν θα ριξουν τις τιμες τους.

S_Bravo
11-09-05, 04:03
Συγνωμη Pantjo...εχουν γεμισει αντλιες αλλες 10 φορες.Το shell (εταιρικο) διπλα απο το σπιτι μου γεμιζει καθε 3-4η(μερα) απογευμα...

stilovatis
14-09-05, 02:05
Οι τιμές καυσίμων στις χώρες της Ευρώπης για τον περασμένο Μάιο, φαίνονται στον πίνακα που ακολουθεί.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/stilovatis/38069/473691/0/press_2005_27_06.gif
Παλιες καλες ημερες τωρα τα πραγματα εγιναν πιο ζορικα..Με 50 ευρω εβαλα 44 λιτρα βενζινης..

ammoulianiotis
14-09-05, 23:58
Το θετικο ειναι οτι σιγα σιγα η τιμη του πετρελαιο πεφτει και ακομα πιο σιγα πεφτει και στα βενζιναδικα...