PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοηθειααα!!!



ahatzig
19-09-05, 09:50
Παιδια καλημερα!
Το σαββατοκυριακο εμφανιστηκε μια ευκαιρια μπροστα μου και σκεφτομαι τι να κανω και θα με βοηθουσαν πολυ οι γνωσεις σας και οι εμπιριες σας.

Λοιπον μεσω καποιου κοινου γνωστου βρηκα ενα παιδι που δινει το FIAT Coupe του. Το παιδι αυτο δουλευε στη FIAT Κυπρου σαν πωλητης και απ'οτι ξερω εφυγε και τα βρηκε λιγο σκουρα με τη νεα φορολογια και τη τιμη της βενζινης. Αυτα για το λογο που το δινει.

Τωρα για το αμαξι. Ειναι του 1996 20ltr 16v Turbo, Κυπριακο (εννοω οτι δεν ειναι εισαγωμενο μεταχειριμσενο με αγνωστη ιστορια), το παιδι που το δινει ειναι ο 2ος ιδιοκτητης, ο 1ος ηταν ενας γερος με τρελλα για coupe. Δεν ξερω ποσα χλμ εχει αλλα υπολογιζω >100.000. Το αμαξι το ειδα περαστηκος μονο εξωτερικα, και ειναι σε απιστευτη κατασταση. Κοκκινο στο χρωμα με μπροστινο abarth προφυλακτηρα, πλαϊνα spoiler, ζαντες, αγωνιστηκες αναρτησεις και εξατμιση. Ο φιλος που γνωριζει το παιδι το εχει δει και το εχει οδηγησει και μου λεει οτι ειναι σε τελεια κατασταση.

Το δινει περιπου 13.000 ευρω που ειναι και η τιμη που εχει πεσει το δικο μου. Αστε που παιζει και ανταλλαγη.

Παιδια τι να κανω? Βοηθειαααα! Ξερω οτι πρεπει να το δω και να το παρω σε δικο μου μηχανικο να το ελεγξει και να δω τι χρειαζετε επισκευη και τι οχι. Αλλα το αμαξι ειναι ονειρικο. Ακομη και η γυναικα μου οταν το ειδε τρελαθηκε και μ'εχει πρηξει (και πιστεψτε με η γυναικα μου δεν παθαινει με τα αυτοκινητα. Τις προαλες επεσα πισω απο μια F430 cabrio και παρολιγο να χ*** και αυτη κοιταζε τα νυχια της).

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!

Stilo_Rodos
19-09-05, 11:07
Γείτονα για σου :) . Το Coupe 1996 20ltr 16v Turbo είναι το τετρακιλιδρο πριν το Coupe Plus. Αν όντως είναι έτσι όπως το λες είναι πολύ καλή τιμή. Παράδειγμα εδώ τα δίνουν σε χαλιά κατάσταση 13000 αλλά για Κύπρο έχω ακούσει ότι είναι πολύ ποιο φθηνά τα αυτοκίνητα. Έχω ακούσει ότι μπορείς να αγοράσεις πολύ φθηνά supra μοντέλα 95,96,97 κ.λπ.

Να σου συμπληρώσω πω έχει ωφέλιμες στροφές περίπου 5500σαλ και κόφτη 6000σαλ...

face
19-09-05, 12:49
ανδρεα αστο.....

ετσι πηρε ενας 20v και σε 1500xlm του εβγαλε 2500Ε ζημια apo ραγισμενη πολλαπλη και κομμενες βίδες...

ποτέ δεν θα μάθεις αν του συμπεριφέρονταν σωστα ο προηγομενος, αν περιμενε να κρυωσει κτλ...

για μενα ουτε καν να το σκεφτεσαι να δώσεις το νεο σου για να παρεις αμαξι 12ετίας εκτός αν έχεις λεφτα για πεταμα σε συντηρηση...

ahatzig
19-09-05, 13:42
Ευχαριστω παιδες για τις απαντησεις σας!

Σπυρο στη Κυπρο βρισκεις οτι Ιαπωνικο αμαξι θελεις σε οτι τιμη το θελεις. Με την αγορα ομως σου δινουν και ενα νομισμα για να ξυσεις αφου πραγματικα δεν ξερεις τι αμαξι αγορασες. Μπορει να μην σου παθει τιποτα για 20 χρονια αλλα μπορει και την επομενη να αλλαξεις τα παντα η ακομη και να το πεταξεις. Ασε που αυτα τα αμαξια ειναι φυλλο αλουμινιου και φοβασαι να τα οδηγησεις. Ασε που το Coupe δεν εχει τιποτα να ζηλεψει σε ομορφια αλλα και δυναμη.

Πετρο λες να τ'αφησω ε? Κι εγω αυτο ελεγα αλλα ειπα να ρωτησω κι εσας που ξερετε κατι παραπανω. Παντως με το συγκεκριμενο αμαξι εχω πολλη αρρωστια και καθε φορα που βλεπω μια προσφορα μου τρεχουν τα σαλια. Διαβασα καπου οτι το 16vT εχει μηχανη απο Lancia Integrale και με μεγικες χιλιαδες γουρια ανεβαινουν τρελλα ιπποι και ροπη. Αληθευει?
Αν το εβρισκα κατω απο 10000 θα το επαιρνα κια ας πεταγα τα χρηματα μου απλα για το γ@μ@τ@.

Ευχαριστω και παλι!

stilovatis
19-09-05, 15:11
Συμφωνω απολυτα με τον face..ειναι αυτοκινητο 9 ετων..πολλα τα χρονια..τουρμπατο.100.000 χιλιομετρα..εγω παντως ουτε που θα το σκεφτομουν

MaGeLaNoS
19-09-05, 16:01
ahatzig μην τα πετας τα λεφτα,δωστα σε μενα για κομπρεσσορα.Πραγματικα παντως δεν αξιζει μια.Και τελειος οδηγος να ειναι ο γνωστος σου τα χλμ που εχει κανει οπως λες(πανω απο 100000)ειναι απαγορευτικα για την αγορα τουρμπατου αυτοκινητου.Εδω S3 με 40000χλμ και δεν φευγει γρηγορα απο την αγορα(για Γερμανια μιλαω).

S_Bravo
19-09-05, 16:04
Συγνωμη,στην Κυπρο το πετρελαιο ειναι ελευθερο αν θυμαμαι καλα...τι καθεσαι και τρεχεις με βενζινες;Το ξερω οτι η βενζινη ειναι πιο νεανική (και γω βενζινη θα παιρνα) αλλα λεμε τωρα...
και τωρα 100.000 τοσων ετων οχημα..μπα χλωμο σε κοβω.ειδες ποσο ευκολα αλλαζουν τα χιλιομετρα στα κοντερ.Εδειξε η τηλεοραση το παλικαρακι στο περιστερι που τα αλλαζει με τη σειριακη (βαζει μοντελο αυτοκ) και το κανει οσο θες...

stilo-hraklis
19-09-05, 16:12
antrea!!!κρατα το στιλο τρελε!!!θα πρεπει να εισαι ο μοναδικος!!εγω 9,5 μηνες στην κυπρο ενα στιλο δεν ειδα ολο integra ..glanza.colt.kai mitsubish εβλεπα!!!ΚΡΑΤΑ ΤΟ ΕΙΔΟς ΖΩΝΤΑΝΟ ΑΔΕΡΦΕ!!!ΚΑΠΟΥ Στον στροβολο εχει ενα καλο με βελτιωσεις αν θυμαμε καλα που εχει και ενα glanza τραβα και τουρπισε το το ΤΙΜΗΜΕΝΟ!!!!!

face
19-09-05, 18:01
όλοι έχουμε αρώστια και καψουρα με το συγκεκριμένο αμάξι...έπρεπε να το είχαμε πάρει τότε όμως...τώρα την αγορά μάλλον ασύμφορη την βλέπω...σε καταλαβαίνω γιατι το είχα περάσει και εγώ αυτο το στάδιο αλλα η λογική υπερίσχυσε....

john_stil
19-09-05, 19:22
Οταν ηταν να αγορασω αυτοκινητο ημουν ετοιμος να παρω μια Barchetta 98 μοντ. με 93.000 χλμ με μαμα A/C.... 13.000 πριν απο 2 χρονια....

Φοβερη... ειχα την τυχη μεχρι και να το οδηγησω απο Αναβυσο μεχρι Βουλιαγμενη .... μεσα απο λιμανακια.... κλπ κλπ...

Τελικα πηρα καινουργιο το Stilo.... Σαν το καινουργιο τιποτα....

Εγω που το προσεχω το αυτοκινητο μου σαν τα ματια μου.... Service στην ωρα τους, ψαχνω την σκια, βαζω παντα ηλιοπροστασια, που δεν περναω τις 3.500 στροφες και παω σαν κοτα για να μην πεσω σε καμια λακουβα και χιλια αλλα δυο υποχονδρια.... να φανταστεις οτι μεταχειρισμενο το δικο μου αυτοκινητο δεν θα το αγοραζα....

Αυτο τα λεει ολα....

Εσυ το Stilo σου μεταχειρισμενο θα το αγοραζες γνωριζοντας την κατασταση του και στην τιμη που θα το εδινες????

S_Bravo
19-09-05, 20:18
Ασχετο με το τοπικ σου,
το ξερεις οτι κατα καιρους ψαχνω για alfa155 αλλα φρεναρω στην ιδεα οτι ειναι ενα temrpa με σημα alfa romeo με μηχανικα μικρο (αλλα) προβληματα.Πρεπει οπως ειπε και ο Πετρος η λογικη να παιζει το βασικο ρολο.Αν και αμα βρω καμια 1.8 η διλιτρη σε καλη κατασταση μπορει και να την φτιαξω....
επισης το ηξερες οτι lancia η Thema 2.5Turbo & 3.0 (που exei και viscodrive)στην Ιταλια κανουν σα τρελοι για αυτη...
Γιατι για εμας τους ιταλJob η οδηγηση ειναι απολαυση.

ahatzig
20-09-05, 10:06
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας. Εχετε δικιο.
Επειδη ειμαι λογικος ανθρωπος ΘΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΤΟ STILO.
Να σας πω την αληθεια δεν ξερω αν το εκανε η καρδια μου να το δωσω. Αν και μονο αν ηταν πολυ μεγαλη ευκαιρια ισως να το εκανα. Χαιρομαι που υπαρχει αυτο το club με λογικους ανθωπους που μπορουν να λογικεψουν τη καψουρα καποιου για ενα αμαξι που δεν αξιζει. Και παλι ευχαριστω παιδια!!!


antrea!!!κρατα το στιλο τρελε!!!θα πρεπει να εισαι ο μοναδικος!!εγω 9,5 μηνες στην κυπρο ενα στιλο δεν ειδα ολο integra ..glanza.colt.kai mitsubish εβλεπα!!!ΚΡΑΤΑ ΤΟ ΕΙΔΟς ΖΩΝΤΑΝΟ ΑΔΕΡΦΕ!!!ΚΑΠΟΥ Στον στροβολο εχει ενα καλο με βελτιωσεις αν θυμαμε καλα που εχει και ενα glanza τραβα και τουρπισε το το ΤΙΜΗΜΕΝΟ!!!!!

Μοναδικος ειμαι!!! Χεχε. Μολις πριν κανενα 6μηνο ειδα το δευτερο μαυρο Stilo στη Λευκωσια και την επομενη κατεβασα προφυλακτηρα και εβαλα σιτα για να ειναι μοναδικο!!!

stilo-hraklis
20-09-05, 12:51
χεχεχμ,μπραβο αντρικο και εγω ηταν να το δωσω και να παρω ενα punto gt αλλα ο s_bravo και η κοπελα μου με μαλωσαν :120 χεχεχε και μπηκα στο σωστο δρομο!!!!