PDA

Επιστροφή στο Forum : Ο νέος ιός για τα συστήματα πλοήγησης αυτοκινήτου



ThoDoriS
20-02-05, 03:34
Είναι ένας νέος ιός που μεταδίδεται σε κινητά τηλέφωνα με τεχνολογία Bluetooth. Η δράση του έχει αρχίσει εδώ και λίγο καιρό ενώ παραλλαγές του αρχίζουν να διασπείρονται και σε αυτοκίνητα που διαθέτουν σύστημα πλοήγησης. Το όνομά του είναι Cabir.

Πολλαπλασιάζεται με ταχύ ρυθμό και μεταδίδεται σαν πακέτο δεδομένων ανταλλαγής πληροφοριών από τον αποστολέα στον δέκτη του. Η πρώτη αυτοκινητοβιομηχανία που φαίνεται να τον "κόλλησε" σύμφωνα με μία πολύ γνωστή εταιρεία antivirus software είναι η Lexus.

Η τελευταία ωστόσο αρνείται το γεγονός και υποστηρίζει πως μέχρι στιγμής δεν έχει δεχθεί καμμία καταγγελία για δυσλειτουργία του συστήματος πλοήγησης των αυτοκινήτων της. Ειδικοί στην καταπολέμηση των ιών σημείωσαν πάντως πως όσο οι αυτοκινητοβιομηχανίες εισάγουν την τεχνολογία των υπολογιστών στα αυτοκίνητά τους τόσο πιο ευάλωτες γίνονται απέναντι σε κακόβουλους πρoγραμματιστές που θα θελήσουν να τις σαμποτάρουν.

aman17-2
20-02-05, 14:57
μιας και ανοίξαμε το θέμα ιός και στα κινητά ... υπάρχει και το αντίστοιχο anitvirus ή απλά βάζεις το antivirus του pc να ψάξει την κάρτα του κινητού?

MaGeLaNoS
22-02-05, 01:12
Ειναι να αναπολεις παλιες στιγμες οπου τα παντα ηταν απλουστερα στα αυτοκινητα και τα ηλεκτρονικα δεν ειχαν τοσο κυριο λογο..εκει οπου χαιροσουν να οδηγεις και να "υπερβαλλεις" χωρις να σε περιοριζει κανεις..

Nikos
22-02-05, 07:53
Άσε ρε Νίκο... Σε λίγο θα πατάμε και Alt+Control+Delete για να bootάρει το πρωί που θα είναι κρύο... :?

nandro
22-02-05, 09:28
Υπαρχει antivirus προγραμμα που εγκαθισταται στο κινητο και οσο για το Alt+Ctrl+Del το κινητο μου (ΝΟΚΙΑ 6260) μου εχει βγαλει πολλες φορες το μηνυμα Please wait your phone is restarted. Σε λιγο καιρο περιμενω να βγαλει και μπλε οθονη.

ThoDoriS
22-02-05, 14:10
Εμένα το P800 που είχα έλεγε πατήστε το shutdown για 10'' έτσι ώστε να κάνει restart λόγω μνήμης......αστα να πάνε.....

birel
23-02-05, 10:54
μιας και ανοίξαμε το θέμα ιός και στα κινητά ... υπάρχει και το αντίστοιχο anitvirus ή απλά βάζεις το antivirus του pc να ψάξει την κάρτα του κινητού?

http://security.itworld.com/4942/041206trendmicro/