PDA

Επιστροφή στο Forum : Περι Fiat και υδατων



stilovatis
21-09-05, 20:40
Περι Fiat και υδατων..η καλυτερα οσα παιρνει ο ανεμος..Καιρος να κανω αυτο το post..γιατι με απασχολει αρκετα..Αγοραζοντας το stilo μεταχειρισμενο..υπηρχαν καποια ψιλοπραγματα που υποσχεθηκαν οτι θα αλλαξουν..ενα απο αυτα ηταν το φαναρι..μπροστα το οποιο επαιρνε νερα...στην Ηγουμενιτσα μου ειπαν οτι δεν το καλυπτει η εγγυηση..και ειπα ας το παω στην Αθηνα οπου τα πραγματα θα ειναι πιο ευκολα..πηγαινοντας το αυτοκινητο σε επισημη της Fiat..και εχοντας διαπιστωσει στο examiner στη Fiat της Ηγουμενιτσας οτι εχει καει ενας αισθητηρας Λαμδα και το αυτοκινητο οταν αναψει engine fault στεγνωνει απο βενζινη στις ψηλες...περιμενοντας να παρω ενα αυτοκινητο χωρις προβληματα....οι της Fiat δεν εκαναν απολυτως τιποτα...τους ρωτησα το λογο και ειπαν οτι επειδη το αυτοκινητο αγοραστηκε μεταχειρισμανο και υπηρχε επεκταση εγγυησης η οποια καλυπτει ορισμενα πραγματα στα οποια δεν περιεχεται το φαναρι..οσο για τον καμμενο αισθητηρα..ειπαν οτι το αμαξι ειναι μια χαρα και δεν εχει προβλημα..ασχετα αν το αυτοκινητο σβηνει συνεχως και τρεμει ολοκληρο λογω του ασταθους ρελαντι..ειπαν θα παρουν τηλεφωνο τη Δευτερα να μου πουν για το φαναρι..αλλα τιποτα...
Μηπως εμεις οι καταναλωτες ειμαστε θυματα...??Μηπως δεν εχουμε πλεον καμια εξουσια..Αυτο με τα 5 χρονια εγγυηση που ξαφνικα μαθαινεις οτι ειναι 2+3 πως σας φαινεται??Ωραιο ε??Μηπως ειναι ωρα να βαλω τις φωνες??Φιλος που εχει αγορασει renault..εχει αλλαξει το μισο αυτοκινητο χωρις παρατραγουδα και αντιρησεις...μηπως το gruppo παει απο το κακο στο χειροτερο????
Περιμενω τις αποψεις σας για αυτο το θεμα...καθως και προτασεις για το τι μπορω να κανω...

stilo-hraklis
21-09-05, 23:22
Και ο αγιος ΦΟΒΕΡΑ θελει για ριχτους κανα @%$^@@&#$%&*#%*#$*# :145 :138 :162 :163
να στρωσουν λιγο!!!

tzagarakis
22-09-05, 08:48
Μου φαινεται οτι οποιος εχει προβλημα να απευθεινεται στο club και το club να ενημερωνει τον αντιπροσωπο.
Αλλωστε αλλη δυναμη εχει ο ενας κι αλλη οι διακοσιοι

ckalfas
22-09-05, 14:14
Μου φαινεται οτι οποιος εχει προβλημα να απευθεινεται στο club και το club να ενημερωνει τον αντιπροσωπο.
Αλλωστε αλλη δυναμη εχει ο ενας κι αλλη οι διακοσιοι

Άλλωστε αυτός δεν είναι ένας από τους λόγους που μαζευτήκαμε στο StiloClub; Άλλη η δύναμη του ενός και άλλη των πολλών!
Πάντως, Νίκο εμένα στην αρχή έπαιρνε και το δικό μου υγρασία και αλλάχθηκε (και όχι μόνο αυτό) αδιαμαρτύρητα από την αντιπροσωπεία του Ανδρεάδη στην Θεσσαλονίκη...

Ktlk
22-09-05, 18:35
Καλο ειναι να μην χρησιμοποιειται το club σαν μοχλο πιεσης,γιατι μπορει να απειληθει η ομαλη λειτουργια του...Νικολα και εμενα οσο ηταν ο βασιλειου ολα καλα...αλλιως με καντηλια περνουν μπροστα...Σε after sales μονο Toyta....

dimitris
22-09-05, 20:13
Εγω παντως που εχω προβλημα με την μπαταρια (απωλεια) απο την στιγμη που το αγορασα ,τι με το καλο τους πηρα ,τι με το αγριο ,δεν εβγαλα ακρη αυτοι (και η αντιπροσωποια αλλα και η fiat hellas) το δικο τους βιολι..
Μονο οταν εκανα καταγγελια στο 1250 (υπηρεσια προστασιας καταναλωτη) αξιωθηκαν και με πηραν τηλεφωνο τουλαχιστον απο την fiat και καλα να συζητησουμε το θεμα μου.......
Πιστευω stilovati οτι ενα τηλ(1250) δεν θα σε χαλασει ...εγω το προτεινω

stilovatis
03-10-05, 14:58
Λοιπον τον αισθητηρα λαμδα δεν τον καλυπτει η εγγυηση...150 ευρω και μπορει να φταιει και ο εγκεφαλος που ουτε αυτον τον καλυπτει...600 ευρω..μια χαρα...μπορει να μου πει κανεις τι καλυπτει η εγγυηση..ειμαι με προεκταση εγγυησης στην mavin νομιζω..που μπορω να βρω μια λιστα??

MaGeLaNoS
03-10-05, 16:24
Καλα αμα αρχισουμε τι καλυπτει η εγγυηση και τι οχι το πιο πιθανο ειναι ποτε να μην βρουμε ακρη γιατι ειναι ετσι φτιαγμενα μερικα πραγματα και καταστασεις ωστε οι εταιριες να βρισκουν τρυπες.Εδω αεροσακους δεν καλυπτουν καλα-καλα..

stilovatis
29-12-05, 15:22
Και για να κλεισει καπου και αυτο το post...λενε οτι να δεν πληρωσεις δουλεια δεν κανεις.μετα απο το Λαμδα που πλήρωσα το τρεμουλο δεν σταματησε...την προηγουμενη εβδομαδα το αυτοκινητο μπηκε ξανα μεσα και οπως μου είπαν οταν το παρελαβα το αυτοκινητο δουλευει ρολοι αφου είχε καπνιστει η πεταλουδα και δεν εκλεινε καλα...και παλι τιποτα...πηγα το πρωι σε ενα συνεργειο που μου συστησε καποιος γνωστος....που ειδικευεται σε Fiat.. μου αλλαξε μια βαση μηχανης η οποια είχε σπασει και το αυτοκινητο δουλευει κανονικοτατα απο την πρωτη κιολας επισκεψη!!Νικολα ειχες δίκιο τελικα......
και μια συμβουλη στις αντιπροσωπειες που ζητάνε 45 ευρω την εργατωρα..τα φαναρια δεν είναι ασυρματα...χρειάζεται να συνδεθουν με καλωδια αλλιως δεν δουλεύουν....ο νοων νοειτο.....

EXARSIS
12-01-06, 13:28
Τελικά στο after sale η Toyota πρέπει να είναι κορυφή. Φίλος με Toyota πήγε στην αντιπροσωπεία για service και μιλώντας με κάποιον στο συνεργείο του είπε ότι έχει ξεθωριάσει το νίκελ που έχει ο λεβιές ταχυτήτων και τον ρώτησε αν αυτό καλύπτεται από την εγγύηση. Ο υπάλληλος του είπε ότι καλύπτεται και του έβαλαν καινούργιο λεβιεδάκι. Απίστευτο; Αυτά να τα βλέπουν μερικοί και να μην παραξενεύονται πώς άλλοι χρεοκοπούν και άλλοι ευημερούν.

HarisH
23-03-06, 16:35
ΕΔΩ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ!!!!

Λοιπόν....ουτε 1250, ουτε φωνές ούτε τίποτα.

Θυμάστε το πρόβλημα με τη φασαρία που ε'ιχα στο αμαξι (κοπάνημα) και δε μου άλλαζαν τα αμορτισέρ και μου πουλαγαν μαγκιά; Ναι αυτό...

Τηλεφωνάκι στο 801-11...... της FIAT το τηλ δε το θυμάμαι είναι στην επίσημη σελίδα (fiat.gr) και βγαίνει μια ωραία φωνή που μιλάει ελληνικά αλλά είναι στην ΙΤΑΛΙΑ.

8 μήνες με παίδευαν, πήρα τηλ Ιταλία και σε 2 μέρες με πηραν τηλ, πήγα στο συνεργείο με κέρασαν καφέ (το αναφέρω γιατι παλιότερα ούτε νερό) και μου άλλαξαν και τα αμορτισέρ.

Σημείωση απο τη fiat auto hellas το αίτημα αλλαγής αμορτισέρ είχε αποριφθεί.

Συμπεράσματα δικά μου

1ον Oι ιταλοί την έχουν πάρει χαμπάρι ότι αν δεν έχεις καλό after sales service την έκατσες τη βάρκα και κάνουν κάποιες σωστές κινήσεις

2ον οι "έξυπνοι" έλληνες πάνε να μας πιάσουν ¨αμερικανάκια" και κάνουν εξυπναδούλες, πάρε λοιπόν Ιταλία να σου κάνουν μετά τεμενάδες.

Τελειώνοντας, πιστεύω ότι το αμάξι που πήρα στα λεφτά που το πήρα έχει φοβερό λόγο προϊόντος/τιμη, αν κάποιοι Ελληνάρες πιστέυουν ότι πουλα΄νε ακόμα fiat 124 και 127 είναι πολύ γελασμένοι γιατί η fiat για πολλούς λόγους αναγκάστηκε να βελτιώση τη σχέση της με τον πελάτη μετά την πώληση. Η FIAT όμως όχι η fiat auto hellas Και κατ'επεκταση οι αντιπροσωπείες πλην ελαχίστων εξαιρέσεων. 8 μήνες δεν απίρνα τηλέφωνο για να μην στεναχωρήσω τους ανθρώπους που είναι γνωστοί.....τι κατάλαβα ταλαιπωρία και φθορά του αυτοκινήτου μου. Τίποτα παιδιά με το πρώτο παρατράγουδο τηλεφωνάκι στο 801 να δείτε καλα που θα περνάτε και θα χαίρεστε τα αμαξάκια σας.

Όσο για την εγγύηση 2+3 εκεί ναι 1250 και δικαστήρια κτλ κτλ, του πληρώνουμε και πρέπει να έχουμε απαιτήσεις. Όταν αγοράζω το αμάξι θεω΄ρω ότι 5 χρόνια εγγύηση είναι ένα συν στην αξία μεταπώλησης, γιατι να το χάσω;


ΟΥΦ τελείωσα!

Stilatos
24-03-06, 15:01
κατσε μην λεμε για toyota οτι ειναι και καλη. Εδω φιλος μου εκανε 2,000 χλμ παραπανω απο το service warning και του κοψανε την 6ετη εγγυηση στο εναμιση χρονο που εχει το αμαξι. Για 2,000 χλμ? ελεος να πω οτι ειναι κοντα στην αλλαγη του ιμαντα εκκεντροφορων καλως. Το service που αργησε ητανε για λαδια μονο.

aman17-2
24-03-06, 16:11
μόλις τους πείς ότι θα στείλεις Mail Ιταλί και θα πάς στην ένωση προστασίας καταναλωτή
γενικά πρέπει να δείξεις ότι δεν κατέβηκες από την σπηλιά σου και πήγες στην αντιπροσωπεία για να φτιάξεις το αμάξι....
να δείξεις ότι ξέρεις και ότι θα διεκδικήσεις αυτά που σου ανήκουν..
η δικιά μου ιστορία...
http://www.stiloclub.gr/index.php?name=PNphpBB2&file=viewtopic&t=273&start =15

νά ναι καλά το club που μας ανοίγει τα μάτια σε πολλά πράγματα (φυσικά εννοώ το έμψυχο μέρος του)

Pantelis
24-03-06, 16:20
Αναρωτιέμαι σε τι ποσοστό οι Έλληνες οδηγοί είναι ευχαριστημένοι από τις υπηρεσίες που παρέχουν τα συνεργία στη χώρα μας. Φυσικά, μεγάλο βάρος θα είχαν οι απόψεις αυτών που μπορούν να αξιολογήσουν τέτοιου είδους υπηρεσίες (δηλαδή όχι ο θείος Τάκης και η κυρά Κούλα που δεν ξέρουν από πού ανοίγει το καπό, γιατί μην ξεχνάμε κάτι τέτοιοι «βγάζουν κυβερνήσεις», κοινώς είναι πολλοί οι άτιμοι… :cry: )

Έχω την εικόνα, και διορθώστε με αν κάνω λάθος, ότι οι μεταπωλητικές υπηρεσίες στη χώρα μας είναι «για τα μπάζα» (θα έλεγα κάτι άλλο που έχει σχέση με τον φαλλό αλλά θα φάω τρελό ban!). Κοροϊδία μου φαίνεται η λέξη «εγγύηση» από την στιγμή που δεν είναι σαφές το περιεχόμενο της. Από λίγο έως πολύ αόριστο μου κάνει. Θα μου πεις καλά τι περιμένεις, να αναφέρει και το παραμικρό εξάρτημα αν το καλύπτει ή όχι; Σαφέστατα και δεν εννοώ αυτό! Αλλά η φράση 3 χρόνια μηχανικά, 10 σκουριάς κλπ κλπ δεν μου κάνει. Γι’ αυτόν τον λόγο παρεξηγούμαστε μετά με τις αντιπροσωπίες.

Κάνω λάθος :?:

stilovatis
24-03-06, 21:41
Φιλε μου και βεβαια δεν κανεις λάθος...ολή η ουσία κρύβεται στα μικρά γραμματάκια που περνάνε σαν σίφουνας την ώρα που διαφημίζεται το προιον γιατι η νομοθεσία τους υποχρεωνει να τα παρουσιάσουν αλλα την ταχύτητα δεν τους την καθορίζει//Προλαβαινει κανεις απο εσας να τα διαβάσει??Ετσι και με την εγγυηση 5 αρχίζει γινεται 2+3 και παει λέγονταςδυστυχώς ο ελληνας είναι μ.....κας τόσα πολλα σε διοδια και οι δρόμοι άθλιοι..Οσο για τα συνεργεία στη χώρα μας..τι να λεμε με τα χάλια μας...

ammoulianiotis
03-04-06, 21:16
Σημερα ξενερωσα με την Fiat...

Βασικα μολις σημερα ανακαλυψα οτι το Stilo μου δεν εχει την δυνατοτητα να κλειδωνει ουτε το καπακι του ρεζερβουαρ ουτε την ταπα (με κλειδι). Ενταξει, ποτε δεν ειχα σκεφτει να το δοκιμασω, νομιζα οτι κλειδωνε!
Και εδω εχω μια ερωτηση: Απο το 2004 και μετα κλειδωνουν οι ταπες σας; Το ζητησατε εσεις η ετσι το πηρατε;

Πηγα στον Εσκιαδη (απο οπυ πηρα και το αμαξι) σκεπτομενος οτι μαλλον θα εγινε καποιο λαθος και δεν κλειδωνει (και πως θα το καλυπτε η εγγυηση) και τους ειπα τι συμβαινει με το αμαξι. Ο υπευθυνος του συνεργειου (ευγενικοτατος) μου ειπε οτι τα Stilo απο το 2004 και μετα εχουν κλειδαρια στη ταπα μονο μετα απο παραγγελια. Φωναξαμε και εναν υπευθυνο πωλησεων για να μου το πει και ο ιδιος και μαλιστα μου εδειξαν και κατι ανακοινωσεις της μαμας Fiat οτι πλεον δεν θα βαζει κλειδαριες.

Και ρωτω τωρα εγω...
Τοσο καραγκιοζιδες ειναι αυτοι στη Fiat; Δινουν αμαξι χωρις να εχει κλειδαρια στο ρεζερβουαρ ωστε να το βαλουν σαν προσθετο;
Δηλαδη τι περιμενει η Fiat; Να πλουτισει με τα 27 ευρω που κανει η κλειδαρια; (τοσο κανει γιατι ρωτησα)
Κριμα δηλαδη... Μετα το σημερινο απογοητευτικα με την Fiat και να σκεφτητε οτι κοροϊδευα την Opel που εχει σαν extra εξοπλισμο τα πατακια! Και εμεις τα ιδια χαλια εχουμε!
Επειδη ολη αυτη την ωρα που ειχα αυτες τις αποριες ηταν μπροστα μου ο πωλητης πηγε να με παρηγορησει λεγοντας μου οτι στο Grande Punto η ρεζερβα ειναι σαν extra και πρεπει να πληρωσεις παραπανω.
Ρε παιδια... Τι να πω...

neuromancer
03-04-06, 21:35
Σε μερικά χρόνια θα σε ρωτάνε αν το θες με ρόδες ή σκέτο! :lol: :evil:

aman17-2
03-04-06, 21:41
έλα μωρέ....γι αυτό σκας.....
αφού όπως πάει η βενζίνη όλο στα κόκκινα είναι ο δείκτης..
θα ρουφάει θα ρουφάει και θα μαστουρώσει με τις αναθυμιάσεις..
οπότε τον τραβάς και ένα χέρι ξύλο και χαμπάρι δεν θα πάρει...

ammoulianiotis
03-04-06, 22:06
Σε μερικά χρόνια θα σε ρωτάνε αν το θες με ρόδες ή σκέτο!

Μην κανεις πλακα! Μπορει να το κανουν και αυτο!


θα ρουφάει θα ρουφάει και θα μαστουρώσει με τις αναθυμιάσεις..
οπότε τον τραβάς και ένα χέρι ξύλο και χαμπάρι δεν θα πάρει...

Χαχα! :216 Ωραιο! Θα φωναζω τον MaGeLaNo να καθαριζει!

MaGeLaNoS
03-04-06, 22:51
Junior να σου πω μια λυση?Σπαστην με 2-3 στροφες και πηγαινε αλλαξε την μεσα στην εγγυηση στην Auto Quattro και πες πως θελεις μια με κλειδαρια..Αν θες σου δινω την δικη μου την παλια που εχει σπασει.

Παντως δεν νομιζω οτι ερχονται χωρις κλειδαρια.Τουλαχιστον τα 1.4 απο το 2003 που παρουσιαστηκαν μεχρι σημερα ερχονται με κλειδαρια στην ταπα βενζινης.

Υπαρχει και η λυση να βαλεις μια με 30ευρω maxfuel καπως ετσι αγωνιστικη και να πουλας και μουρη αλλα δεν ξερω αμα εχει την ιδια πατουρα με του stilo.

ckalfas
03-04-06, 22:56
Την να την κάνεις την κλειδαριά ρε Σοφοκλή, απ' την στιγμή που κλειδώνει όταν κλειδώνουν και οι πόρτες;

ammoulianiotis
03-04-06, 23:04
Αυτο ειναι το θεμα Χρηστο, ΔΕΝ κλειδωνει! Το τσεκαραμε με τον Μητσο πριν ερθουμε στην Κρηνη!
Ρε συ Νικο λες να την κανουμε ετσι την δουλεια;

stilovatis
03-04-06, 23:12
Αυριο πάμε για αλλαγη βασης σασμαν κατι που δεν το ειχαν δει τοσο καιρο που ειχα την εγγυηση...ο λαμδα αλλαχτηκε τσαμπα καθως κανει βραχυκυκλωμα το καλωδιο της πεταλουδας και μπαινει σε safe mode το αυτοκινητο και το τρεμουλο συνεχιζεται!!Οσο για το grande pundo..οσο ωραιο στη διαφημηση τοσο χαλια απο κοντα......καλυτερα να το κλεισει το μαγαζι η ΦΙΑΤ

Pantelis
04-04-06, 08:32
Αχχ αυτή η γενική κρίση που υπάρχει...

Ρε Σοφοκλή να σου στείλω του λουκετάκι που είχα στον στρατό για το όπλο; Πριτσινώνεις και δυο κρίκους και είσαι κομπλέ.
Κόστος: Κρικάκια -- 1,5 ευρώ
Πριτσίνωμα -- 0,7 ευρώ
Λουκέτο -- Τσάμπα

Και μετά όλοι μαζί στη FIAT για γιουχάρισμα!!!

ΟΞΩ ΚΛΕΦΤΕΣ :201

Koulou
04-04-06, 14:53
Και μετά απορούμε γιατί το gruppo παραπαίει... :roll: :roll: :roll:

CRIS
04-04-06, 20:17
που ειναι η ταπα?
οεο!!!!!!!!!!
ουτε εμενα εχει παιδια!
οσο για το punto στην ιταλια κανει τρελες πωλησης!(ακουσα)

ammoulianiotis
05-04-06, 20:26
Παντελη το σκεφτηκα...
Σκεφτηκα να κανω κατι σαν αυτο που ειχε κανει και ο Mr. Bean στο Mini του! Με αλυσιδες και λουκετα!
Το Punto ουτε εμενα μου εκανε εντυπωση... Μονο το μοτερ που θα βγει θα αξιζει...