PDA

Επιστροφή στο Forum : Συζήτηση σχετικά με FIAT BARCHETTA..



face
18-10-05, 20:12
απο στήσιμο έχεις κάνει κάτι??...

εγώ θα δοκιμάσω να βγάλω τους πίσω τροχούς 1,5cm πιο έξω και θα δώσω 1 μοίρα αρνητικό camber γιατι παραείναι πεχνιδιάρα στο άφημα μεσα σε στροφή..

επίσης μπορείς άν θέλεις να βάλεις την κονσόλα οργάνων απο την νεα γενιά (νικελ) με 30Ε...

mozart
19-10-05, 13:56
face me apostates enoeis ? k egw eime etimos gia pio ekso piso troxous barchetta exeis ki esy ? h konsola apo pou? ..apo stisimo mono elathria ....55 000 km kratane ligo akoma ta amortiser ....tou xronou tha ta allakso.... an thes enas filos dinei to soft top tou se kali katastash 300 e ...kai egw 16ares ......

face
19-10-05, 18:02
έχω μία και εγώ για τις βόλτες..

ναι με αποστάτες που ίδιους έχω και στο stilo..1,5cm σε κάθε τροχό..
κονσόλα απο barchetta 2002 και μετά...
ευτυχώς το soft top είναι σε άριστη κατάσταση..αν έχεις κανα hard top υπ΄οψην...:)..
αν και την κυριακή πήγα πήλιο ξεσκέπαστος και ήταν όλα τα λεφτά με βλέπω να σκεπάζομαι κατα τα χριστούγεννα...:)

τι ελατήρια του έχεις βάλεις??διαφορά σε στήσιμο..??

mozart
20-10-05, 16:15
σοφτ τοπ πουλαει ενασ φιλος μαμα φιατ 1100 ε .......τους αποστατες απο που τουσ πηρες και ποσο ? ειναι ασφαλεις ? κονσολα απο φιατ ανταλακτικα ? ελατηρια ειχε οταν το πηρα δεν κσερο μαρκα αλλα ειναι μοβ χρομα .....το αμακσι κοπαναει υπερβολικα ......
εσυ μαμα κατα τα αλλα ?το τιμονι σοθ τριζει ?

face
20-10-05, 18:24
hard top έχω δεί σε ebay γερμανίας 400Ε μαυρο και κόκκινο..

αποστάτες τους είχα πάρει απο ένα μαγαζί με ζαντες -ελαστικά αλλα πιθανόν να τα έχουν όλα τα μαγαζια με σοβαρα αξεσουαρ..240Ε μαζι με τα μπουλονια τους είχα πάρει, αλουμινίου...οι 2 δηλαδή θα πανε κανα 120αρι..απο ασφάλεια δεν τίθεται θέμα και έχω δεί μεγάλη διαφορά και στο πάτημα...

κονσολα απο fiat ανταλακτικά ναι, 32Ε αν θυμάμαι καλά, άυριο θα βγάλω και φωτογραφία...

το τιμόνι δεν τρίζει, αλα αυτο που έτριζε είναι τα πλαστικά...φαίνεται ο προηγούμενος ιδ/ης το είχε ταράξει στα γυαλιστικά και έίχε ξεραθει με αποτελεσμα να τρίζει..έχω πάρει όμως ένα φοβερό σπρέυ της WURTH ειδικό για τριξίματα και έχει αλλάξει όλο τα αμάξι..κιχ δεν ακούγεται πλέον..

κατα τα άλλα μαμα...δεν θέλω να κάνω πολλά μηχανικά (ακόμα) γιατι μετα θα είναι επικύνδυνη αφου τωρα μαμα και πάει το κ#@$ της για 130ps αμάξι...αν τυχόν κάνω κάτι θα είναι ένα σετάκι που μου έχει βρει απο novitec με εκεντροφόρους ο αντιπρόσωπος της fiAT που την ανεβάζει στα 182 ατμόσφαιρα με κόφτη στις 8400rpm....

λοιπόν να κανονίσουμε να τα πούμε...να κάνουμε και το πρώτο barchetta enthusiasts meεting.. :):)

MAFIA
24-10-05, 14:39
να ρωτησω κατι?
με τους αποστατες δεν χαλαει το ζυγισμα του αυτοκινητου?
μπορειτε να αναφερετε τα αρνητικα του?(τα θετικα του ειναι ολοφανερα)

MaGeLaNoS
24-10-05, 15:02
αν τυχόν κάνω κάτι θα είναι ένα σετάκι που μου έχει βρει απο novitec με εκεντροφόρους ο αντιπρόσωπος της fiAT που την ανεβάζει στα 182 ατμόσφαιρα με κόφτη στις 8400rpm....

To AN και το ΤΥΧΟΝ ειναι δυο λεξεις που δεν κολλανε σε δικη σου προταση Πετραν οταν μιλαμε για βελτιωση.. :lol:
182 ειπες χωρις κοφτη και ατμοσφαιρα????? :twisted: Μηπως θα βγει λιγο ακριβο???

face
24-10-05, 18:32
@niko.

εσυ πρέπει να ξέρεις ότι τα καλά πράγματα αξίζουν...έτσι και αλλιώς με τίποτα δεν θα έβαζα τουρμπο στην barchetta..δεν θα έστρωνε με τίποτα μετά..

ααα και ισχύει ρε το αν.αντε απο εδώρε,:) μην ξεστομίσω κουβέντα το έδεσε κόμπο ο νικολακης..
@mafia.

2 είναι τα κακά...

1. λένε ότι τρώει πρόωρα ρουλεμαν τροχού..(αντε και να το φαει 10Ε κάνει)..εγώ του φοράω κοντά 35000χλμ και δεν έχω τιποτα, είδωμεν..

2. λερώνονται πιο πολύ τα πλαινά..θέλει δηλαδή φρυδάκια στα φτερά ή λασπωτήρες.

MAFIA
24-10-05, 23:32
καλα για το δευτερο δεν με νοιαζει...ουτως η αλλως παντα καθαρο το εχω...
αν ειναι μονο αυτα τοτε το σκεφτομαι και για το δικο μου!!!

mozart
25-10-05, 00:56
ξερω γιατι τριζει το τιμονι και πως διορθωνεται

ταξτε μου .........


(mozart επαναλαμβάνω ότι έχει σχέση με barchetta ΕΔΩ...

όχι για 1,8 κινητήρα γιατι υπάρχει και σε stilo)...by face

Ktlk
25-10-05, 04:06
mpoykalaki ston petreli.....xaxaxaxa..... :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Nikos
25-10-05, 07:18
ταξτε μου .........

Δεν θα σε διαγράψουμε από το φόρουμ, οπότε θα μπορείς να μιλάς για την "βαρκούλα" σου με τον Μούτρο... :216 :216 :216

face
25-10-05, 09:16
@mafia
πρόσεξε όμως να είναι επώνυμα αλουμινίου για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο απο στράβωμα, ή όχι καλό ζύγισμα...

@mozart
για πες μας και εμας..

PANSTILO
25-10-05, 18:55
Παιδιά σύγνώμη που ρωτάω,αλλά ποιο είναι το fiat barchetta????Υπάρχει καμμια φωτο?Ετσι,από περιέργεια!

tzagarakis
25-10-05, 19:16
Φιλε PANSTILO ειναι το καμπριο της FIAT και ειναι και 2θεσιο.

face
25-10-05, 19:58
http://www.fiat.gr/main/models/Barchetta_new/pic_1_big.jpg

Nikos
26-10-05, 06:54
@mafia
πρόσεξε όμως να είναι επώνυμα αλουμινίου για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο απο στράβωμα, ή όχι καλό ζύγισμα...

Επίσης να πάρεις offset τα οποία να έχουν "λαιμό" για να κεντράρει καλύτερα ο τροχός. Αν δεν έχουν λαιμό, είναι πολύ πιθανό να έχεις τρέμουλο.

Fanis_alfa__
07-06-07, 23:00
@face ''έτσι και αλλιώς με τίποτα δεν θα έβαζα τουρμπο στην barchetta..δεν θα έστρωνε με τίποτα μετά..''
γιατι οχι turbo?ειμαι πορωμενος με το barchettaκαι οταν πουλησω την alfa μου εχω σκοπο να παρω τη βαρκουλα..αλλα μ'αρεσουν και τα τσαφ τσουφ.γιατι οχι λοιπον σε ενα light turbo γυρω στα 170αλογα(χωρις ανοιγμα κινητηρα κτλ?)

face
08-06-07, 11:38
Κοίτα, η barchetta είναι ένα πολυ όμορφο διθέσιο για βολτίτσες με κοντό μεταξόνιο που δεν βολευει και πολυ σε μεγάλες ιποδυναμεις και πολύ ροπή...Με μία τοποθέτηση light turbo τα μούτρα σε κάθε πάτημα θα χάνονται με την μία και απότομα....και μετα θα ακολουθεί ανάποδα και το πίσω μέρος....Δεν ειναι στο χαρακτήρα του αυτοκίνήτου. Είναι πολύ προτιμότερο να εξελίξεις αυτόν τον κινητήρα ατμοσφαιρικά...

Fanis_alfa__
08-06-07, 11:45
α,οκ καταλαβα.εχει τον ιδιο κινητηρα με το punto hgt,ε?με εκεντροφορουσ,προγραμμα,εξατμιση,πιστευω θα ειναι μια χαρα..τουλαχιστον για να μην μας την λενε τα mx5 1800!!

Fanis_alfa__
08-06-07, 11:48
α,να ρωτησω και κατι αλλο..απο καταναλωση πως παει το barchetta?καιει πολυ βενζινη?γιατι σαν φοιτητης και εγω πρεπει να αρχισω να τα κοιταω και αυτα!

face
08-06-07, 11:50
Μπα, ψιλά πράγματα....μέσα στην πόλη γύρω στα 9 με 10lt στα 100χλμ...Αν το πάρεις τελικά ανέβα κανα βουνό απογευματινή ώρα ξεσκέπαστος και τα ξαναλέμε...:))

face
08-06-07, 11:52
α,οκ καταλαβα.εχει τον ιδιο κινητηρα με το punto hgt,ε?με εκεντροφορουσ,προγραμμα,εξατμιση,πιστευω θα ειναι μια χαρα..τουλαχιστον για να μην μας την λενε τα mx5 1800!!

ίδιος ολόιδιος είναι, αλλα με ντίζα και υδραυλικό τιμόνι....με αυτά που είπες είσαι πολύ καλά....για τα mx5...Μαμά η barchetta πάει όπως τα saxoralla για να σου δώσω να καταλάβεις...!!

MaGeLaNoS
08-06-07, 12:01
τουλαχιστον για να μην μας την λενε τα mx5 1800!!

Επειδη μου αρεσουν παρα πολυ τα γιαπωνεζικα να σας πω κ καποια μαυρα νεα.Βγηκε κιτακι ατμοσφαιρικης βελτιωσης για το νεο ΜΧ5 στα 165ps για 1.8 μιλαμε παντα.

Fanis_alfa__
08-06-07, 12:10
τα μχ5 1600 τα εχουμε ομως και μαμα..σωστα??τι θα πρεπει να προσεξω για την αγορα του barchetta??με 7000ε λετε να βρω κατι??

MaGeLaNoS
08-06-07, 12:54
Δεν ξερω που παιζει τιμολογιακα αλλα θα επρεπε περισσοτερο να σε νοιαζει σε τι κατασταση θα ειναι..

Fanis_alfa__
09-06-07, 00:10
ναι καλα εννοειται οτι πανω απ'ολα ειναι η κατασταση στην οποιοα θα βρισκεται..γιαυτο ρωτησα να μου πειτε τι να κοιταξω περισοτερο για την αγορα του.γενικα εχει προβληματα?εννος βγαζει καποια στανταρ προβληματα?

Fanis_alfa__
15-06-07, 21:48
παιδια να σας κανω μια ερωτηση σχετικα με το ?ανταλακτικα θα βρισκω ευκολα για αυτο το αυτοκινητο?εννοω για πορτες,φτερα κτλ μεταχειρισμενα?γιατι στην ελλαδα ειμαστε και πολυ μλ**ες κυκλοφορουν:D και επειδη δεν θα μπορω να δινω 700 και 1000ευρω για καινουργια θα ηθελα να μου πειτε αν ξερετε...ευχαριστω:cool:

MaGeLaNoS
15-06-07, 21:56
Λογικα σε μαντρες θα εχει "αναλωσιμα".Βεβαια σαν μοντελο δε νομιζω να σκοτωθηκε και σε πωλησεις οποτε θελει ψαξιμο..

Fanis_alfa__
16-06-07, 01:53
παιδια να σας κανω μια ερωτηση σχετικα με το ?ανταλακτικα θα βρισκω ευκολα για αυτο το αυτοκινητο?εννοω για πορτες,φτερα κτλ μεταχειρισμενα?γιατι στην ελλαδα ειμαστε και πολυ μλ**ες κυκλοφορουν:D και επειδη δεν θα μπορω να δινω 700 και 1000ευρω για καινουργια θα ηθελα να μου πειτε αν ξερετε...ευχαριστω:cool:
βασικα δεν ξερω τι εγινε και εκει που λεω (σχετικα με το..)ξεχασα να γραψω ''fiat barchetta) sorry!:sick:

Fanis_alfa__
16-06-07, 01:57
Λογικα σε μαντρες θα εχει "αναλωσιμα".Βεβαια σαν μοντελο δε νομιζω να σκοτωθηκε και σε πωλησεις οποτε θελει ψαξιμο..
ο μονος λογος να το σκεφτω λιγο παραπανω για να παρω αυτο το αυτοκινητο ειναι αυτος...μακαρι να υπαρχουνε μεταχειρισμενα ανταλακτικα γιατι μ'αρεσει πολυ αυτο το αμαξι σε αντιθεση με το mx5(μεχρι του 1997)που ειναι κακασχημο:cool: