PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαφημιστικά φυλλάδια.



Nikos
10-01-06, 11:13
Λοιπόν, έχει γίνει μια αρχική συζήτηση για να βγάλουμε διαφημιστικά για να αφήνουμε στα αυτοκίνητα, τα οποία θα είναι από γυαλιστερό χαρτί, 2φυλλα και αρκετά μεγάλα. Οπότε θα έχει κάποιο κύρος παραπάνω από το σκέτο το χαρτάκι. Το κόστος για 3φυλλα διαφημιστικά είναι 150€ τα 5.000 τεμάχια. Πιστεύω ότι για 1.500 2φυλλα θα έχουμε ένα κόστος περίπου 50€ (όχι σίγουρα, θα κάνω επαφές).

Παρακάτω έχω μια πρόταση...


http://img212.imageshack.us/img212/4404/flyerpg1global6pt.jpg http://img212.imageshack.us/img212/1671/flyerpg2global5sy.jpg


http://img232.imageshack.us/img232/23/flyerpg3global6zh.jpg http://img232.imageshack.us/img232/6118/flyerpg4global1nk.jpg

ammoulianiotis
10-01-06, 13:59
Ωραια η προταση σου Νικο! Εμενα μου αρεσε πολυ ο σχεδιασμος των φυλλαδιων. Ας τυπωσουμε για αρχη ενα αριθμο φυλλαδιων και μετα βλεπουμε.

face
10-01-06, 14:20
ωραία ιδέα, αλλα ας μπεί και το τηλ της αθήνας...

1500 έτσι και αλλιώς είναι πολλά...ας πάνε τα μισά στην αθήνα...

άλλωστε ένα είναι το club....

Nikos
10-01-06, 14:33
Πέτρο δεν διαφωνώ. Να εκτυπώσουμε και 10.000 αν θέλεις. Αλλά τα 1.500 δεν είναι πολλά! Από 200-300 να αφήσουμε σε κάθε αντιπροσωπεία, φεύγουν σχεδόν 1.000 κομμάτια!!! Να αφήσουμε και μερικά σε πληντύρια αυτοκινήτων, μαγαζιά με αξεσουάρ κλπ, δεν θα μείνει τίποτα! Για 5.000 κομμάτια σκεφτόμουν, αλλά το ταμείον είναι μείον... :(

Όσο για την Αθήνα, εγώ θα πρότεινα να αλλάξουμε τις λέξεις "Θεσσαλονίκη" με "Αθήνα" και τα τηλέφωνα το ίδιο και να εκτυπώσουμε το ίδιο περιεχόμενο αλλά με διαφορετικά στοιχεία. Οπότε έτσι το κάνουμε πιο προσωπικό και το τραβάς πιο εύκολα το πιθανόν νέο μέλος... ;)

ckalfas
10-01-06, 16:23
Νίκο απλά τέλειο!
Όσο για το θέμα του τηλεφώνου, επειδή ασχολήθηκα με τις γραφικές τέχνες καλό είναι να γραφεί στο ίδιο flyer όλα τα τηλέφωνα επικοινωνίας διότι το κόστος θα πολλαπλασιαστεί γιατί θα χρειαστεί να κατασκευαστούν άλλοι 4 τσίγκοι για την εκτύπωση. Καλό είναι να έχει την μορφή Ν. Ελλάδα: 69..... & Β. Ελλάδα: 69.....
Αυτό σε περίπτωση που πληρωθούν από το Ταμείο του Club και εκτυπωθούν σε αριθμό ικανό για την κάλυψη όλης της Ελλάδος, όχι μόνο Αθήνα, Θεσσαλονίκη!

ThoDoriS
10-01-06, 22:30
Νίκο απλά τέλειο!
Όσο για το θέμα του τηλεφώνου, επειδή ασχολήθηκα με τις γραφικές τέχνες καλό είναι να γραφεί στο ίδιο flyer όλα τα τηλέφωνα επικοινωνίας διότι το κόστος θα πολλαπλασιαστεί γιατί θα χρειαστεί να κατασκευαστούν άλλοι 4 τσίγκοι για την εκτύπωση. Καλό είναι να έχει την μορφή Ν. Ελλάδα: 69..... & Β. Ελλάδα: 69.....
Αυτό σε περίπτωση που πληρωθούν από το Ταμείο του Club και εκτυπωθούν σε αριθμό ικανό για την κάλυψη όλης της Ελλάδος, όχι μόνο Αθήνα, Θεσσαλονίκη!


Με καλύπτει πλήρως.....θα καταλήξουμε σε ένα κοινό σχέδιο και θα έχει τα τηλέφωνα επικοινωνίας κ όλα τα στοιχεία κοινά όπως λέει ο Χρήστος...

Μπράβο Νίκο....να βλέπω και άλλα παιδιά δραστήρια....

Nikos
10-01-06, 22:46
Αύριο το πρωί θα γίνουν οι αλλαγές... ;)

Nikos
11-01-06, 08:52
Οι αλλαγές έγιναν...

verone
11-01-06, 15:36
Θα ήθελα αν γίνετε σας παρακαλώ δηλαδή να βάλετε τηλέφωνο Έβρου 6977134860 και στο Athens tuning show το δικό μου αμάξι ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Και θέλω για μένα μόνο 500 κομμάτια με δικά μου παραγγελία για να μην έχει επιβάρυνση το club ευχαριστώ και πάλι.

Nikos
11-01-06, 15:46
Λοιπόν, πήραμε τιμές εγώ και ο Χρήστος (και βέβαια θα πάρουμε και από αλλού γιατί απογοητευτήκαμε)...

Τα πράγματα είναι αρκετά πιο τσουχτερά από όσο νομίζαμε (πρέπει να ελέγξουμε τις πηγές που μας είπαν ότι έκαναν 5.000 τεμάχια με 150€).

Εγώ βρήκα για 2.000 τεμάχια τιμή 320€ και ο Χρήστος 370€... :(

verone
11-01-06, 15:51
4. Διαφημιστικά flyers ........................ 320€ (2.000 τεμ.) (βλέπε σχετικό τόπικ)


Για να μην κωλύσει το θέμα παρακαλώ όσοι μπορούν και θέλουν να βάλουν από μόνοι τους ένα ποσό πιστεύω ότι αυτό πρέπει να γίνει άμεσα είναι μια πολύ καλή ιδέα!
1.verone 50€ (δώσε μου ένα τραπεζικό λογαριασμό με pm σε παρακαλώ)

verone
11-01-06, 15:56
Όταν γυρίσω από Αθήνα την δευτέρα μάλλον θα πάω στο φιλαράκι που βγάζω τα αυτοκόλλητα που έχει το μεγαλύτερο τυπογραφείο εδώ πάνω και θα πάρω μια τιμή μην κάνετε τίποτα πριν απαντήσω οκ

verone
11-01-06, 15:58
Για την αλλαγή που ζήτησα μπορεί να γίνει τίποτα;

Nikos
11-01-06, 15:59
4. Διαφημιστικά flyers ........................ 320€ (2.000 τεμ.) (βλέπε σχετικό τόπικ)


Για να μην κωλύσει το θέμα παρακαλώ όσοι μπορούν και θέλουν να βάλουν από μόνοι τους ένα ποσό πιστεύω ότι αυτό πρέπει να γίνει άμεσα είναι μια πολύ καλή ιδέα!
1.verone 50€ (δώσε μου ένα τραπεζικό λογαριασμό με pm σε παρακαλώ)

Μπάμπη, καλή η κίνησή σου αλλά μη βιάζεσαι...

Για τον λόγο που λες ότι δεν θέλεις να κολλήσει το θέμα, για αυτό κάναμε και την κουβέντα περί "άτυπων ταμείων" στο παρελθόν. ΑΛΛΑ... ας μην βιαζόμαστε. Ας συμφωνήσουν πρώτα όλοι ότι θέλουμε κάτι τέτοιο. Εκτός από αυτό, πρέπει να συμφωνήσουμε για τον αριθμό που θα εκτυπώσουμε. Επίσης, θα αλλάξει το φυλλάδιο, γιατί μάλλον θα γίνει τρίφυλλο και όχι δίφυλλο. Οπότε έχουμε ακόμα ψωμιά μπροστά μας...

ΥΓ: όπως λέει και το πρώτο ποστ "(βλέπε σχετικό τόπικ)", καλό θα ήταν να μιλάμε στο συγκεκριμένο τόπικ για το θέμα αυτό και όχι εδώ. (εδώ είναι κάτι σαν πίνακας ανακοινώσεων και μάλλον θα κλειδωθεί και θα το κάνω edit εγώ). Τα ποστ μας θα μεταφερθούν εκεί που πρέπει... ;)

neuromancer
11-01-06, 16:43
Κάντε κι ένα spell-check....

neuromancer
11-01-06, 17:07
Επειδή έχει τύχει να έχω φτιάξει 3-4 τρίπτυχα να παρατηρήσω ότι η παρούσα έκδοση σηκώνει αρκετή βελτίωση και νομίζω αξίζει να γίνει λίγο πιο επαγγελματική δουλειά, τη στιγμή μάλιστα που θα τυπωθεί επαγγελματικά και όχι π.χ. σε inkjet ή φωτοτυπία. Πολύ σύντομα, η πρώτη σελίδα στο τρίπτυχο πρέπει να είναι περισσότερο γραφική και με λίγο κείμενο. π.χ. το logo πρέπει να ανέβει πιο πάνω. Συνήθως τα τηλέφωνα και τα contact points γενικότερα πάνε στην τελευταία σελίδα (όπως το θα είναι διπλωμένο το τρίπτυχο). Αν δεν πιέζει ο χρόνος και υπάρχει άνεση 2-3 εβδομάδων το πολύ μπορώ να το αναλάβω. Ρίξτε μια ματιά για τι επίπεδο μιλάω, εδώ http://darkstar.csd.auth.gr/sample.zip κι εδώ http://darkstar.csd.auth.gr/sample2.zip.

Εννοείται ότι για το club θα είναι πιο χαλαρό... (σαν το sig του verone ας πούμε :lol: :lol: :lol:)

Πάντως και το παρόν είναι αποδεκτό. Μόνο προσέξτε να το κάνετε σε 300dpi και ότι το text να είναι τουλάχιστο 10 pt (θα έλεγα και μεγαλύτερο) γιατί στην τετραχρωμία δύσκολα θα τυπωθούν σωστά. Εκτός κι αν το όλο concept (βασικά το κείμενο) στηθεί σε Corel και όχι Photoshop. Ρωτήστε τον τυπογράφο πως το θέλει.

Nikos
12-01-06, 08:26
Φώτη πολύ χαίρομαι που έχουμε έναν επαγγελματία να βοηθήσει. Το παρόν έγινε σε Corel αλλά... σε 1 ώρα! Όπως είπα στην αρχή αλλά και παρακάτω, είναι απλά μια πρόταση. Μια εικόνα για το τι συζητάμε είναι. Εξάλλου στο τέλος μιλούσαμε για 3φυλλο, οπότε μας λείπουν 2 σελίδες! :) Λοιπόν, θα τα πούμε από κοντά στην παρουσίαση του Grande Punto! Έχουμε πολλά να πούμε! Εξάλλου δεν βιαζόμαστε!!!! :)

verone
13-01-06, 19:41
Θα ξεκινήσω με ένα μεγάλο ευχαριστώ στον neuromancer αλλά δεν κατάλαβα τι σημαίνει το Εννοείται ότι για το club θα είναι πιο χαλαρό... (σαν το sig του verone ας πούμε ) το θέμα αυτό πρέπει να το εξαντλήσουμε κατά την γνώμη μου πριν από κάθε τι άλλο περιμένετε απάντηση από τρίτη Τετάρτη που θα είμαι πάνω!

Nikos
13-01-06, 23:57
Μπάμπη βιάζεσαι! Αυτό που έκανα εγώ ήταν απλά δείγμα για το τι εννοούσα φυλλάδιο. Ο Φώτης θα ετοιμάσει κάτι πολύ καλύτερο και σωστό. Το πιο "χαλαρό", σημαίνει ότι δεν θα έχει τόσο έντονα επαγγελματικό ύφος και χαρακτήρα... Τα φυλλάδια θα βγούνε στην καλύτερη μέσα Φεβρουαρίου...