PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβληματα με Η/Υ



Mixalis
08-03-06, 01:03
Ρε παιδια αν μπορειτε, για βοηθηστε με, με τα εξης προβληματα στον υπολογιστη μου.

1ον. Οταν τον ανοιγω, διαβαζει κανονικα το bios, εμφανιζει την οθονη των ΧΡ με την μπλε μπαρα και κολλαει εκει. Για να μπω στα XP, θα πρεπει πρωτα να μπω σε safe mode και να κανω restart. Οταν τελειωσω τη δουλεια μου και κανω shutdown, εχω ξανα το ιδιο προβλημα οταν τον ξανανοιξω. Το προβλημα εξαφανιζεται οταν αντι για shutdown, κανω restart. Ετσι ειμαι με τον υπολογιστη μονιμος ανοιχτο και δουλευω με restarts :shock: :shock: :shock: .

2ον. Καποιες φορες οταν δουλευει πολυ ο σκληρος (σε ενα unzip 100-200ΜΒ ή σε ενα μεγαλο copy/paste ή οταν ανοιγει ενα μεγαλο σε απαιτησεις προγραμμα), ο δισκος καθυστερει και το ανεμιστηρακι του επεξεργαστη δουλευει σαν τρελο, λες και θα απογειωθει. Οταν τελειωσει η εργασια επανερχεται στα φυσιολογικα επιπεδα (αθορυβο). Δοκιμασα μηπως φταιει ο σκληρος. Αγορασα καινουργιο, αλλα δεν λυθηκε το προβλημα.

Πιστευω οτι δεν ειναι προβλημα software αλλα hardware μιας και τις ιδιες δουλειες με τα ιδια αρχεια τις εκανα και στον παλιο Η/Υ (P4 1.4, 256MB RAM) χωρις τετοια προβληματα.

Ο κομπιουτορας μου ειναι P4 3.4, 512MB RAM, 160GB & 80GB (SATA) HD, video+sound onboard (με τους τελευταιους drivers της Intel).

Το εχετε ξανασυναντησει? Τι να κανω???

Κομπιουτεραδες του club HELP!!!!!

face
08-03-06, 12:07
μιχαλη, ο ενας που ξερω χαιρεταει την σημαια....neuromancer???

Athanasios
08-03-06, 12:17
Μιχαλη δοκιμασε να κανεις update τους drivers τις μητρικης κανε και κανενα scandisk τα system files αν δεν δουλεψει θα τα πουμε απο το τηλεφωνο :P

Nikos
08-03-06, 12:20
Μιχαλη δοκιμασε να κανεις update τους drivers τις μητρικης κανε και κανενα scandisk τα system files αν δεν δουλεψει θα τα πουμε απο το τηλεφωνο

Να και ο άλλος ο "κομπιουτεράκιας". Τόσο καιρό δεν μπαίνει στο φόρουμ, μόλις μυρίστηκε υπολογιστές, εμφανίστηκε... :216

CRIS
08-03-06, 13:20
εκανες format η οχι γιατι οταν αλαζεις η βαζεις αλλο σκληρο στον υπολογηστη σου πολλες φορες δεν μπενει στα windows η παρουσιαζει τετοιου ηδους κολυματα!και κοιτα και στο υλικο σου αν καποια συσκευη μπερδευετε με καποια αλλη!

Mixalis
08-03-06, 21:30
Παιδια ολα αυτα εχουν γινει. Τελευταιοι drivers απο Intel (chipset και καρτα ηχου/γραφικων), φορμαρισματα, conficts δεν υπαρχουν, ολα ειναι ΟΚ. Αλλα συνεχιζω να εχω προβλημα.

Ξερετε αν υπαρχει καποιο προγραμμα που να μπορω να δω αν εχω "απωλειες" σε καποιο απο τα συστηματα του υπολογιστη? Κατι σαν benchmark, αλλα να μου λεει οτι υπαρχει καποιο προβλημα πχ στη motherboard ή στη RAM.

Soul_Giannis
08-03-06, 22:29
Μιχάλη μια ειναι η λυση!!!!
Low level Format!!!!!!:):):):):):):)

Mixalis
08-03-06, 23:40
Μιχάλη μια ειναι η λυση!!!!
Low level Format!!!!!!:):):):):):):)

Φιλε Γιαννη. Ενα μονο εχω να σου πω:....................


ΤΟ ΕΚΑΝΑ!!!!! :shock: :shock: :shock: :shock:


Ναι, το εκανα μπας και εφταιγε ο δισκος. Οχι οτι περιμενα και καμια διαφορα :( :( :(

aman17-2
09-03-06, 00:41
στα διαγνωστικά της μητρικής οι τροφοδοσίες έρχονται κανονικά?

Mixalis
09-03-06, 02:08
στα διαγνωστικά της μητρικής οι τροφοδοσίες έρχονται κανονικά?

Τι λες ρε Κυριακο? Για τον μουσακα πρωτα τηγανιζεις τις πατατες και τις βαζεις σε χαρτι για να στραγγιξουν, Μετα τηγανιζεις και τις μελιτζανες και τις βαζεις και αυτες σε χαρτι. Μετα βραζεις τον κιμα και... :shock: :shock: :shock: :shock:

Δεν καταλαβα τιποτα απο αυτα που ειπες. Ειπαμε ξερω καποια πραγματα, αλλα... Γινε λιγο πιο σαφης... Ποια διαγνωστικα, ποιες τροφοδοσιες?

Το ειπε ο Πετρος. Αυτος που ξερει, χαιρεταει τη σημαια :D :D :D

Κατα τ' αλλα...... ευχαριστω ολους για τις απαντησεις. Αντε να δουμε τι φταιει, μπας και ησυχασω λιγο.

Arf
09-03-06, 03:24
Μιχάλη όταν πρωτοδιάβασα το post σου, κατ΄ευθείαν υπέθεσα ότι έχεις προβλημα με το registry των windows (ή πιθανότατα με κάποιο κατεστραμένο αρχείο). Στην συνέχεια παρατήρησα ότι έχεις κάνει format και έχεις ξαναπεράσει λειτουργικό.

1. Μήπως το CD των windows έχει καποιο πρόβλημα??? Δοκίμασε με κάποιο άλλο...
2. Χρησιμοποιείς 64bit Windows??? Μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα συμβατότητας με κάποιο hardware???
3. Μπορείς να κάνεις ενα τεστ χρησιμοποιώντας ένα live CD των LINUX. Έτσι θα μπορέσεις να αντιληφθείς τυχόν προβλήματα hardware. Αν όχι τότε είναι πρόβλημα των windows και επανερχόμαστε στις 2 πρώτες περιπτώσεις.

Ελπίζω να βοήθησα...

Mixalis
09-03-06, 03:34
Αρη οταν εκανα τα formats εκανα και εγκαταστασεις με διαφορετικα cds των XP. Τι ελληνικα, τι αγγλικα, τι SP2, και τιποτα. Δεν νομιζω να ειναι προβλημα software. Οχι δεν χρησιμοποιω 64bit, αλλα τα XP pro SP2. Τωρα για το live CD των Linux δεν ξερω τι να πω. Δεν ξερω τι ειναι αυτο ετσι δεν απαντω :? :? :? :?

Μπας και ξερετε αυτο που ρωτησα πριν (παντα για HARDWARE):


Yπαρχει καποιο προγραμμα που να μπορω να δω αν εχω "απωλειες" σε καποιο απο τα συστηματα του υπολογιστη? Κατι σαν benchmark, αλλα να μου λεει οτι υπαρχει καποιο προβλημα πχ στη motherboard ή στη RAM.

Mixalis
09-03-06, 03:36
Και κατι αλλο.
Στο System -> Device Manager δεν βρισκει κανενα προβλημα. Ολες οι συσκευες λειτουργουν κανονικα. Ουτε ερωτηματικα, ουτε τιποτα αλλο.

neuromancer
09-03-06, 03:50
1ον. Οταν τον ανοιγω, διαβαζει κανονικα το bios, εμφανιζει την οθονη των ΧΡ με την μπλε μπαρα και κολλαει εκει. Για να μπω στα XP, θα πρεπει πρωτα να μπω σε safe mode και να κανω restart.
Εννοείς να κανεις restart (γιατι εισαι κολλημενος) και να μπεις σε safe mode, έτσι;


Οταν τελειωσω τη δουλεια μου και κανω shutdown, ...
Ενώ βρισκόσουνα σε safe-mode, σωστά;


...εχω ξανα το ιδιο προβλημα οταν τον ξανανοιξω. Το προβλημα εξαφανιζεται οταν αντι για shutdown, κανω restart. Ετσι ειμαι με τον υπολογιστη μονιμος ανοιχτο και δουλευω μ restarts

και προφανως μονο σε safe mode, σωστά;


2ον. Καποιες φορες οταν δουλευει πολυ ο σκληρος (σε ενα unzip 100-200ΜΒ ή σε ενα μεγαλο copy/paste ή οταν ανοιγει ενα μεγαλο σε απαιτησεις προγραμμα), ο δισκος καθυστερει και το ανεμιστηρακι του επεξεργαστη δουλευει σαν τρελο, λες και θα απογειωθει. Οταν τελειωσει η εργασια επανερχεται στα φυσιολογικα επιπεδα (αθορυβο).

αυτό ειναι φυσιολογικό εφόσον το fun σου είναι λίγο έξυπνο και στοφάρει με βάση τη θερμοκρασια της CPU.


Δοκιμασα μηπως φταιει ο σκληρος. Αγορασα καινουργιο, αλλα δεν λυθηκε το προβλημα.

Εγώ αυτό θα το έκανα τελευταίο και μετά από εκτενή έλεγχο του δίσκου.


Πιστευω οτι δεν ειναι προβλημα software αλλα hardware μιας και τις ιδιες δουλειες με τα ιδια αρχεια τις εκανα και στον παλιο Η/Υ (P4 1.4, 256MB RAM) χωρις τετοια προβληματα.

Δεν μας ειπες βέβαια πως πήγες από τον παλιό στον καινούργιο. Έβαλες τον παλιό δίσκο σε νεο CPU/mother? 99% software πρόβλημα (τα windozz έχουν σεταριστεί για άλλο hardware και τρέχουν σε άλλο). Να υποθεσω βέβαια ότι αφού πήρες και νέο δίσκο τα έκανες ολα fresh install από την αρχή.

Δοκίμασε το εξής:

Στο αρχείο BOOT.INI (λογικά στο root) βάλε (με notepad-σημειωματαριο)
το "/sos" στο τελος της γραμμης που ακολουθεί το [operating system]. Να έχεισ δηλαδη κάτι σαν το παρακατω:

[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /sos

Κρατα οτι εχει εκεί, απλά προσθεσε /sos στο τέλος. Στο επόμενο boot, θα δεις τι φορτωνει κατά το boot (σε text mode - θα βγουν κατεβατά). Αν χτυπάει κάτι πιθανώς θα βγάλει κανένα error message.

Μήπως έχεις τσιτώσει τη mother? Δοκιμασες με bios defaults?

Κατα το boot πάτα επαναλαμβανόμενα F8. Όταν βγαλει boot options, δοκιμασε απο τα πιο απλά (π.χ. χωρις net) και δωσε μας feedback.

Επεισης, όπως παραπάνω, δοκίμασε με BootLog (να καταγραψει δηλ. τι γίνεται κατά το boot). Φτιαχνει ετσι ενα bootlog.txt αρχειο (στο root ή στο windows dir ή sto windows/system32). Μεσα εκει μπορεισ να δεις τα σημεια που βγαζει error ή failure και να δεις σε τι αφορά (κοιτώντας λιγες γραμμές παραπάνω στο τι επιχειρησε να κανει και δεν μπορεσε).

κανε αυτα και βλεπουμε

neuromancer
09-03-06, 03:52
Και κατι αλλο.
Στο System -> Device Manager δεν βρισκει κανενα προβλημα. Ολες οι συσκευες λειτουργουν κανονικα. Ουτε ερωτηματικα, ουτε τιποτα αλλο.

Πως; σε safe mode? Λογικό αφού τα πιο πολλά devices ειναι ανενεργα σε safe mode ή δουλευουν με generi cdrivers της Microsoft.

Τώρα βέβαια, πως συνδέεσε στο Internet σε safe mode είναι ένα άλλο ερώτημα. Έχεις και 2ο PC? Σε safe νομίζω το net δε δουλεύει.

neuromancer
09-03-06, 04:07
Κοιτα, διαγνωστικά προγράμματα υπάρχουν πολλά αλλά τα περισσότερα τρέχουν αφού bootαρει το PC κανονικά.

Τα win64 ξεχνα τα. στην παρουσα φαση δεν κερδιζεις τίποτε. Σχεδον ολες οι εφαρμογες ειναι σε 32bit χώρια που δεν θα βρισκεις 64bit drivers.

Τα περι Linux νομίζω είναι νωρίς να τα δοκιμάζεις. Επιπλέον θα χρειαστεις μετά φορματ και επανεγκατάσταση των windows.

Βεβαια, αν το πηρες πακέτο (το PC) και δεν το εστησες μονος σου, καλύτερα να το πας για έλεγχο. Εκει θα εχουν και εναλλακτικα κομματια για δοκιμές (π.χ. άλλες μνήμες).

neuromancer
09-03-06, 04:11
Επίσης μπορείς να βάλεις μεταλλική φλάντζα για να ανέβει η συμπιεση, ελέυθερο φίλτρο εμπρός και ανοξείδωτο χταπόδι πίσω με οβαλ εξάτμηση (θα πάρεις καμια 10ρια αλογακια) και να βάλεις και παράλληλο εγκέφαλο (ειναι πολύ της "μοδός" τελευταία).

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ετσι για να χαλαρώσοθμε λιγο.... :wink:

neuromancer
09-03-06, 04:17
Yπαρχει καποιο προγραμμα που να μπορω να δω αν εχω "απωλειες" σε καποιο απο τα συστηματα του υπολογιστη? Κατι σαν benchmark, αλλα να μου λεει οτι υπαρχει καποιο προβλημα πχ στη motherboard ή στη RAM.

1. SiSoftware Sandra Pro,
2. Everest

Βέβαια, αυτα σου δείχνουν περισσότερο τι έχεις....

Mixalis
09-03-06, 05:17
Λοιπον παμε παλι απο την αρχη γιατι μαλλον δεν σου εδωσα να καταλαβεις.

Κατ' αρχην πρεπει να μπω σε safe mode και να κανω restart για να μπω σε κανονικη λειτουργεια. Απο εκει και περα δουλευω κανονικα. Αν κανω shut down και ξανανοιξω την επομενη μερα, θα πρεπει να κανω ολη την παραπανω διαδικασια (safe mode -> restart -> τα XP ανοιγουν κανονικα, και δουλευω. Γι'αυτο και στο System -> Device Manager δεν βρισκει κανενα προβλημα. Απλα για να ανοιξουν και να μπουν σε κανονικη λειτουργεια τα XP, πρεπει να μπουν απο restart και οχι απο απλη εκκινηση. Το μυαλο μου παει σε κατι που εχει σχεση με ρευμα (αφου αν δεν κανω λαθος, με το restart δεν "χανεται" ολο το ρευμα απο την motherboard).

Οχι δεν εχω 2ο PC.

Οι δισκοι ειναι και οι δυο καινουργιοι (SATA).

Το bios δουλευει στα defaults. Δεν εχω κανει καμια αλλαγη.

Τωρα για την παραμετρο του bοοt.ini θα το δοκιμασω αν και δεν νομιζω να γινει τιποτα.

Μια τελευταια ερωτηση. Γιατι οβαλ εξατμιση? :D :D :D

Thanks neuromancer

Nikos
09-03-06, 07:13
Μετρ της πληροφορικής δεν είμαι... Αλλά επειδή είπες ότι αν μεταφέρεις μεγάλα αρχεία κλπ κλπ ανεβάζει στροφές το ανεμιστηράκι της CPU (αρά "ανάβει" η CPU), και όταν είναι να κάνει εκκίνηση κανονικά, πάλι κολλάει στο φόρτωμα, θα σου πρότεινα να τσεκάρεις 2 πράγματα. 1, να ελέγξεις σε τι κατάσταση είναι η σιλικόνη μεταξύ CPU & FAN-CPU (είχε παρόμοιο πρόβλημα το λαπτοπ του αδερφού μου και δεν έκανε καλή επαφή ο επεξεργαστής και "άναβε"). 2, κάνε μια τράμπα τις RAM με έναν φίλο σου, να δεις μήπως κάτι έπαιξε και το είπαν το ποιήμα...

Nikos
09-03-06, 07:15
Δοκίμασε να τρέξεις και κανένα απαιτητικό παιχνίδι, να το σπιντάρεις το πι-σι σου, να δούμε τι θα γίνει...

CRIS
09-03-06, 09:07
να ρωτησω κατι που μου εχει τιχει.το τροφοδοτικο και το κουτι σου ειναι τα παλια???????????? :216 :216 :216 :216 :216 :216 :216 :216 :216 :216 :216 :216 :216 :216 :216 :216 :216 :216 :216 :216 :216 :216

face
09-03-06, 10:48
πλάκωσε το βαρύ πυροβολικό (neuromancer)
:):)

DontMKsense
09-03-06, 11:50
Παιδιά δεν γίνεται τπτ να ψάξουμε να βρούμε κανένα βίσμα να βγάλουμε τον Θοδωρή με ανοιχτό φύλλο πορείας γιατί αλλιώς καήκαμε με αυτα τα καταραμένα μηχανήματα....

ahatzig
09-03-06, 15:37
Μιχαλη θα πω κι εγω με τη σειρα μου καποιες πιθανες αιτιες που ισως μπορουν να βοηθησουν:

1. Να παιζει μνημη σχεδον αποκλειεται γιατι συνηθως η μνημη ειτε δουλευει ειτε δεν δουλευει και οταν δεν ακους καμια 30αρια μπιπ οταν ξεκιναει.
2. Το ιδιο ισχυει και για ολες τις συσκευες του υπολογιστη πλην του modem. Ειτε δουλευουν ειτε δεν δουλευουν. Δεν γινεται να κανεις τη διαδικασια που λες και να παιζουν ολα καλα και μετα να μην παιζουν.
3. Πρωτα θα δοκιμαζα αυτο που ειπε ο Νικος. Την καλη επαφη CPU (επεξεργαστη) και FAN. Πηγαινε παρε μια καλη παστα με καλη θερμοαγωγιμοτητα (δεν θυμαμαι τωρα μαρκα αλλα συνηθως ειναι ασημενιες. ALPHA ειναι μια μαρκα που μου ερχεται στο νου αλλα και μαρκα μαλακια κανει τη δουλεια της). Βγαλε το fan και καθαρισε καλα με ενα αντιστατικο πανακι το fan και το CPU. Μετα βαλε ενα φουντουκακι παστα στο fan και λιγη στο cpu και ενωσε τα. Περιμενε καμια ωρα πριν να εκκινησεις τον επεξεργαστη (φυσικα αυτο εξαρταται απο τη παστα).
4. Αν συνεχιζει το προβλημα και αν εχει καρτες PCI ή PCI Express βγαλ'τες ολες και δοκιμασε. Αν ξεκινα τοτε το προβλημα σου ειναι IRQ conflict ή drivers. Δοκιμασε να τις βαλεις μια μια σε διαφορετικα σημεια και καθε φορα ξεκινα τον υπολογιστη.
5. Ποσες συσκευες εχεις πανω? Δισκους CD-ROM κλπ. Αν εχει πχ 5 δικους και 4 DVD-RW (υπερβολη) οπως καποιος φιλος και ενα τροφοδοτικο 250αρη αστο καλυτερα. Αλλα και να μην εχεις τοσες πολλες συσκευες κανε μια δοκιμη με αλλο τροφοδοτικο γιατι απο εμπειρια το 80% των προβληματων στην εκκινηση ερχονται απο τροφοδοτικο. Και αυτο γιατι το εναλλασσομενο ρευμα που στελνει η ΔΕΗ ειναι "πολυ εναλλασσομενο". Εγω οταν ημουν Κρητη ειχα αλλαξει 4 τροφοδοτικα σε 4 χρονια.
6. Αν δεν ειναι ουτε αυτο τοτε εμενα μου μυριζει μητρικη. Τι μαρκα ειναι? Ενα πολυ πολυ παρομοιο προβλημα συναντησα τετευταια με ASUS μητρικη. Με καποιο μαγικο τροπο μπερδευτικαν τα δεδομενα στην ROM του BIOS και τα συμπτωματα ηταν ακριβως τα ιδια με τα δικα σου. Μετα απο 3 ωρες σπαζοκεφαλια ανακαλυψα οτι (τουλαχιστων στα ASUS) υπαρχει ενα jamper (κατ' κριβεια ηταν δυο σιδερακια το ενα διπλα στο αλλο) που αν το βραχυκυκλοσεις για 5 δευτερολεπτα κανει reset τα δεδομενα του BIOS και βαζει τα αρχικα του εργοστασιου. Αυτο ελυσε το προβλημα που κολλουσε στο ξεκινημα.

Αυτα. Επλιζω να βοηθησα να βρεις το προβλημα γιατι πραγματικα ξερω ποσο σπαστικο μπορει να γινει!!!

Αν θελεις κατι μου λες!

neuromancer
09-03-06, 16:40
Σχετικά με το fun και τη CPU, το πρόβλημα ποθ μπορεί να παρουσιαστεί είναι να ζεσταθεί η CPU και ανάλογα με τη mother, να σβήσει μόνος του για να προστατέψει τη CPU ή να κολλήσει το PC και η CPU να βγάλει καπνούς (το 2ο μόνο σε mother 4-ετίας). Όταν μπουτάρεις η CPU είναι ακόμη κρύα. Να κολλούσε παιζοντας π.χ. κανένα βαρύ game το καταλαβαίνω. Τώρα όμως..... Οπότε άσε τις σιλικόνες για αργότερα. Εξάλλου δες και το mother, τι ρυθμισεις έχει για την θερμοκρασία.

Η μνήμη είναι πιθανή αιτία αλλά τα συμπτώματα είναι συνήθως τα εξής:

α) αν είναι στα πρώτα ΜΒ κολλάει το PC σχετικά εύκολα. Αν είναι ειδικα στα MB που καθεται το λειτουργικό, κολλάει άμεσα.

β) αν η πειραγμενη RAM είναι στα ανώτερα ΜΒ τότε θα εχεις περιστασιακά crash, κυρίως όταν παίζεις βαριες εφαρμογές (games, photoshop)

Αρκεί ένα καμένο bit για να σου κάνει ζημιά. Είναι το πιο υπουλο πρόβλημα. Αν εχεις 1 DIM δοκίμασε με φίλου. Αν εχεις 2, δοκίμασε τα ένα - ένα.

Το BIOS reset που αναφέρθηκε καλό είναι να το δoκιμάσεις.

Ένα γυμνό boot (μόνο HDisk, VGA, mother, monitor) επίσης μπορεί να δώσει ενδείξεις για το τροφοδοτικό ή το motherboard.


Ερώτηση: οταν το ανάβεις, πάει μόνο του σε safe mode?

Δοκίμασες με BOOTLOG που σου είπα? Ξεκίνα το (όχι safe) και βάλτο να κάνει BOOTLOG. Όταν κολλήσει, switch off, rebbot σε safe και εξέταση του BOOTLOG file για ERROR και/ή FAILURE

f

neuromancer
09-03-06, 16:57
Κατι ακόμη: Στο BIOS εχει ενα setting που εξαναγκάζει τη mother να δει όλο το hardware κατά το boot. Αυτό το setting κρατάει για ένα boot μόνο και είναι χρήσιμο όταν αλλάζεις configuration ώστε η μάνα να εξαναγκαστεί να δει για αλλαγές. Sorry, αλλα δεν θυμάμαι πως λέγεται.

Η λογική είναι η εξής: στο boot η μανα τα παίζει και κολλάει. Σε safe mode κουτσα στραβά ξεκινάει και μετά αναλαμβάνει το plug'n'play των windowzz. Στο reset η μάνα δεν κάνει full-reset και πιθανώς μπορει μετά και bootαρει σε full mode.

Πάντως είναι λίγο κουφό το πρόβλημα για να είναι hardware τη στιγμή που μπορεί έστω κι έτσι να μπεις σε full mode και να δουλεύουν όλα ρολόι. Δες στο site της μανας μήπως και υπάρχει κανένα report/update, σχετικό.

aman17-2
09-03-06, 17:31
απο θερμοκρασία δεν είναι .....αφού το κάνει στην αρχή
σto bios bale S.M.A.R.T. -> ON
os ->64mb ON
κάτι για plug n play configuration -> Auto

Mixalis
09-03-06, 19:29
Λοιπον.....

Αν φορτωσω κατι βαρυ πχ corelX3 ή PhotoshopCS2 τοτε το μονο που ακουω ειναι το fun του επεξεργαστη που ακουγεται 2-3 δωματια μακρια. Ακουγεται μεχρι να φορτωσει. Οταν τελειωσει ερχεται σε φυσιολογικα επιπεδα. Δοκιμασα με τα διαγνωστικα της μητρικης που ειπε ο Κυριακος και δεν βρισκει κανενα προβλημα. Ολα φυσιολογικα (θερμοκρασιες και rmp).

Οσον αφορα το bios δουλευει με τους τελευταιους drivers της Intel.

Κυριακο ολες αυτες οι επιλογες του bios που αναφερεις ειναι οπως ακριβως τα λες.

Αντρεα λες: Αν δεν ειναι ουτε αυτο τοτε εμενα μου μυριζει μητρικη. Τι μαρκα ειναι? Ενα πολυ πολυ παρομοιο προβλημα συναντησα τετευταια με ASUS μητρικη. Με καποιο μαγικο τροπο μπερδευτικαν τα δεδομενα στην ROM του BIOS και τα συμπτωματα ηταν ακριβως τα ιδια με τα δικα σου. Μετα απο 3 ωρες σπαζοκεφαλια ανακαλυψα οτι (τουλαχιστων στα ASUS) υπαρχει ενα jamper (κατ' κριβεια ηταν δυο σιδερακια το ενα διπλα στο αλλο) που αν το βραχυκυκλοσεις για 5 δευτερολεπτα κανει reset τα δεδομενα του BIOS και βαζει τα αρχικα του εργοστασιου. Αυτο ελυσε το προβλημα που κολλουσε στο ξεκινημα. "

H motherboard ειναι η D915GAV της Intel με onboard καρτα ηχου+γραφικων (και αυτα με τελευταιους drivers).

Πως μπορω να βρω ποιο και που ειναι τo jumper για να κανει reset το bios?

Νeuromancer η απαντηση ειναι οχι. Δεν ξεκιναει μονο του σε safe mode αλλα σε κανονικη λειτουργεια η οποια κολλαει στο logo των XP. Aυτο με το boot.ini θα το δοκιμασω σε λιγο.

Thanks παιδια

CRIS
09-03-06, 19:34
ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ!
λοιπων ακου!βγαλε ολους τους drivers της μητρικης!ετσι την πατισα και εγω με την gigabite.
μολις εβαζα τους drivers tis motherbord το μηχανιμα εκανε σαν τρελο!ουτε καινουργοι drivers δουλευαν ουτε παλιοι ουτε τιποτα!και ξανα ρωταω το τροφοδοτικο και το κουτι ειναι τα παλια?
βαλε μονο τα βασικα!ηχο και γραφικα!

Mixalis
09-03-06, 19:38
Στο αρχείο BOOT.INI (λογικά στο root) βάλε (με notepad-σημειωματαριο)
το "/sos" στο τελος της γραμμης που ακολουθεί το [operating system]. Να έχεισ δηλαδη κάτι σαν το παρακατω:

[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /sos

Κρατα οτι εχει εκεί, απλά προσθεσε /sos στο τέλος. Στο επόμενο boot, θα δεις τι φορτωνει κατά το boot (σε text mode - θα βγουν κατεβατά). Αν χτυπάει κάτι πιθανώς θα βγάλει κανένα error message.


Εγω εχω αυτο:


[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect


Το .../noexecute=optin /fastdetect μηπως ξερεις τι ειναι και αν ειναι φυσιολογικο?



Επεισης, όπως παραπάνω, δοκίμασε με BootLog (να καταγραψει δηλ. τι γίνεται κατά το boot). Φτιαχνει ετσι ενα bootlog.txt αρχειο (στο root ή στο windows dir ή sto windows/system32). Μεσα εκει μπορεισ να δεις τα σημεια που βγαζει error ή failure και να δεις σε τι αφορά (κοιτώντας λιγες γραμμές παραπάνω στο τι επιχειρησε να κανει και δεν μπορεσε).


Εννοεις να γινει ετσι ή δεν καταλαβα καλα?



[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect /bootlog

neuromancer
09-03-06, 20:27
ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ!
λοιπων ακου!βγαλε ολους τους drivers της μητρικης!ετσι την πατισα και εγω με την gigabite.

Yphrxe ontws μια φουρνια gigabyte μανες που ήταν ελλατωματικες. Δεν θυμαμαι ομως αν ηταν με το 915 chipset.

neuromancer
09-03-06, 20:37
Εγω εχω αυτο:


[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect


Το .../noexecute=optin /fastdetect μηπως ξερεις τι ειναι και αν ειναι φυσιολογικο?


Φυσιολογικά όλα. το fastdetect δεν ελεγχει στο boot τις σειριακες θυρες για να μποθταρει γρηγοροτερα. Βασικα δεν χρειαζεται o ;elegxos giati kαθαριζει το λειτουργικό μετά. Το άλλο δεν θυμαμαι τι ειναι αλλά τα έχω κι εγώ και τα δύο οπότε αστα. αρα προσθετεις το /sos.


Εννοεις να γινει ετσι ή δεν καταλαβα καλα?


[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect /bootlog

ΛΑΘΟΣ. Μετα το /fastdetect βάλε και το /sos. Σώζεις και το ζητημα αυτο τελειώνει. Στο boot πλεον δεν θα βλέπεις το logo με την μπαρα κάτω που σαλεύει αλλά σε text mode θα βλέπεις τι φορτώνει το λειτουργικο. Πιθανώς να δεις σε πιο driver κολλάει.

Το θέμα του bootlog ειναι άλλη ιστορία. Αν οταν botaρει πατάς απαναλλαμβανομενα (οχι σανίδα - δεν ειναι stilo :lol: ) το F8 θα σου βγάλει το boot menu. Εκεί έχει διαφορες επιλογές boot. Κανονικό (default), Safe mode, Command Prompt Only, ktl. Μια επιλογή λέει κάτι για boot με bootlog. Αυτό να επιλέξεις. τα υπολοιπα τα λέω στο αλλο μαιλ. Να μην τα 3αναγραφω.

Κανε πρωτα το κόλπο με το /sos, δοκιμασε να δεις τι γίνεται και αν δεν βγαινει ακρη δοκιμασε με bootlog.

f.

neuromancer
09-03-06, 20:50
Επανερχομαι με διορθωσεις/προσθηκες

Υπαρχει ενα boot option: Step-by-Step boot. Δοκιμασε το. Προχωράει σιγα σιγα και βλεπεις τι γινεται. (πατας F8 νομιζω για καθε βήμα)


Τώρα, σχετικά με το αλλο boot option που που καταγραφει σε αρχείο τι εγινε:

Look at the boot log to find out what the last driver that it loaded. To access the advanced boot menu, press F8 as soon as Windows starts to load. For Windows 9X, the boot log is located at the C:\bootlog.txt. For Windows 2000 and Windows XP, the boot log is NTBTLOG.TXT file located in the C:\WINNT directory.

οποτε ξερεις που να το ψαξεις. αν δεν εχεισ C:\WINNT directory θα εχεις μαλλον C:\Wιndows (ekei einai ta arxeia tou leitourgikou)

εδω εχει διαφορα (δεν σε αφοροθν ολα βεβεαια)

http://support.intel.com/support/motherboards/desktop/sb/cs-010272.htm

mike
09-03-06, 22:03
Παιδιά δεν γίνεται τπτ να ψάξουμε να βρούμε κανένα βίσμα να βγάλουμε τον Θοδωρή με ανοιχτό φύλλο πορείας γιατί αλλιώς καήκαμε με αυτα τα καταραμένα μηχανήματα....

Κάτι έκανα, θα δούμε.....

Mixalis
10-03-06, 14:03
Λοιπον παιδια εχω νεα, και τι νεα. Ολα δουλευουν κανονικα (κανω το σταυρο μου). Μολις εβαλα το /sos και εξαφανισε την μ@λ@%#@ οθονη των ΧΡ με την μπαρα, το μηχανακι μπουταρει κανονικα. Ουτε κρασαρισματα ουτε τιποτα. Δεν μπορω να καταλαβω τον λογο, αλλα δεν με νοιαζει κιολας.

Ακολουθησα και την οδηγια του Κυριακου για τα διαγνωστικα της μητρικης και το μονο προβλημα που εμφανιζει (μερικες φορες) ειναι ξεπερασμα του οριου της θερμοκρασιας στην System Zone 1. Προς στιγμη ομως γιατι πεφτει αμεσως.

neuromaster ΜΕ ΕΣΩΣΕΣ!!!!! Ευχαριστω για ολα!!!

Το τροφοδοτικο και το κουτι ΔΕΝ ειναι τα παλια. Ειναι ολο το πακετο καινουργιο. Απο τον παλιο υπολογιστη δεν εχω χρησιμοποιησει τιποτα.

Παιδια δεν ξερω τι να πω. Σας ευχαριστω ολους!! Να 'σται καλα για τις απαντησεις σας. Αν εχω νεοτερα... θα τα μαθετε :D :D :D :D

Και παλι ευχαριστω!!

neuromancer
10-03-06, 20:21
Ακολουθησα και την οδηγια του Κυριακου για τα διαγνωστικα της μητρικης και το μονο προβλημα που εμφανιζει (μερικες φορες) ειναι ξεπερασμα του οριου της θερμοκρασιας στην System Zone 1. Προς στιγμη ομως γιατι πεφτει αμεσως.

Λογικά τότε γκαζώνει ο ανεμιστήρας.

Πάντως ήταν όντως περίεργο φαινόμενο και δεν μαθαμε και τι ήταν. :cry: :lol:

Mixalis
11-03-06, 03:19
Οταν βγαινει η "splash screen" των ΧΡ με την μπαρα, τι ακριβως κανει? Δεν μπορει να μην κανει τιποτα γιατι καθυστερει αρκετα. Τωρα που εφυγε (με το /sos) η εκκινηση γινεται αρκετα πιο γρηγορα. Μηπως διαβαζε κατι, καπου, και εκει υπηρχε το προβλημα?

Mixalis
11-03-06, 03:51
Ακολουθησα και την οδηγια του Κυριακου για τα διαγνωστικα της μητρικης και το μονο προβλημα που εμφανιζει (μερικες φορες) ειναι ξεπερασμα του οριου της θερμοκρασιας στην System Zone 1. Προς στιγμη ομως γιατι πεφτει αμεσως.

Λογικά τότε γκαζώνει ο ανεμιστήρας.


Συμφωνω, αλλα επειδη τελικα το "προβλημα" ειναι πιο συχνο απο οτι περιμενα, και βαρεθηκα τα μπιπ μπιπ απο το διαγνωστικο της μητρικης, τι μπορω να κανω? (Εκτος απο το να αφαιρεσω το διαγνωστικο για να μη μου σπαει τα @&$%^#%) Μπορει να μπει και 2ος ανεμιστηρας?

http://www.intel.com/support/motherboards/desktop/sb/img/zonesbl.jpg

Mixalis
11-03-06, 07:34
Νεοτερα... δεν ξερω αν ειναι καλα ή κακα.


[System Zone 1 Temperature] exceeded its recommended maximum temperature.

[Processor Zone Temperature] exceeded its recommended maximum temperature.

Με ανησυχησε το 2ο warning.
Το κουτι ειναι κλειστο, ωστε να γινεται η σωστη κυκλοφορια του αερα.

Τι κανω??? Να κοιταξω αυτο που ειπε ο Νικος?


να ελέγξεις σε τι κατάσταση είναι η σιλικόνη μεταξύ CPU & FAN-CPU (είχε παρόμοιο πρόβλημα το λαπτοπ του αδερφού μου και δεν έκανε καλή επαφή ο επεξεργαστής και "άναβε")

Πως το βλεπω αυτο?

Το προβλημα το χτυπησε χωρις να ειμαι πολυ φορτωμενος. Απλα χαζευα στο net (6-7 παραθυρα του ΙΕ, χωρις να γινεται downloading κανενα αρχειο) και επαιζε και το winamp καποια videoclips. Τιποτα αλλο...

Οταν εκλεισα το WinAmp, σταματησαν και τα μπιπ μπιπ.

Αντε.... παμε παλι :D :D :D

Mixalis
11-03-06, 07:52
Το κουτι σε σχεση με τη motherboard εχει αυτη τη διαταξη

http://briefcase.pathfinder.gr/download/518258/zonesbl1.jpg

Δεν ξερω αν βοηθαει αυτο για καποιες ιδεες σας.

neuromancer
11-03-06, 19:38
Νεοτερα... δεν ξερω αν ειναι καλα ή κακα.


[System Zone 1 Temperature] exceeded its recommended maximum temperature.

[Processor Zone Temperature] exceeded its recommended maximum temperature.

Με ανησυχησε το 2ο warning.

Κανονικά, με θερμοκρασία δωματίου (20-24) δεν πρέπει να κάνει κιχ, ότι και να τρέχει. Εφόσον μιλάμε για θερμοκρασία CPU:

Tο fan δουλεύει σωστά? Η CPU που έχεις είναι από τις χειρότερες CPU της Intel ως προς τη θερμοκρασία που αναπτύσουν. Βράζεις αυγό κανονικά. Εγώ είναι σε AthlonXP2000 και στα ζόρικα ανεβάζει 60C τώρα το χειμώνα. Το καλοκαίρι φτάνει το beep μερικές φορές (70C). Και να φανταστείς ότι το fan δουλεύει μόνιμα στις 5500 στροφές. Εσύ με το 3.4, θεωρώ ότι είναι χαζό να έχεις fan με αυξομείωση. Πρέπει να κάνεις ένα burn-test. Να βάλεις τα διαγνωστικά ώστε να βλέπεις CPU θερμοκρασία και στροφές fan, και να τρέξεις κάτι βαρύ για κανένα μισάωρο. π.χ. μετατροπή video ή αν έχεις δίσκο μεγάλο, βάλε να zippαρει όλα τα αρχεία μονοκοπανία (αν τελειώσει γρήγορα, σβήσε το zip και ξανακάντο καπάκι). Βάλε και το winamp/media player να παίζει σε loop κανένα video και κατέγραψε συμπεριφορά. Αν βράσει πάλι ενώ το fan δίνει τουλάχιστο 5000 στροφές τότε 99% δεν πατάει καλά η ψύκτρα πάνω στη CPU, οπότε βγάζεις fan+ψύκτρα, ελέγχεις ότι η ψύκτρα και η CPU είναι καθαρές στο σημείο που θα κα΄νουν επαφή, βάζεις θεμοαγώγιμη σιλικόνη ανάμεσα και ξανατοποθετείς ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ψύκτρα και fan. ΔΕΝ πρέπει να σβαρνίσεις την ψύκτρα πάνω στη CPU αν και αυτό έχει να κάνει με τη συσκευασία της CPU που δεν ξέρω πως είναι. Είναι μέσα σε κεραμικό ή φαίνεται γυμνό το CPU core?

Πριν βάλεις χέρι εκεί μέσα, πιασε με τα δυο χέρια τη βρύση για να αποφορτιστείς και να μην φοράς μάλλινα. :lol:

Επίσης θεωρώ ότι δεν έχεις κάνει overclock. Η CPU σου είναι το πιο τσιτωμένο μοντέλο της συγκεκριμένης οικογένειας. δεν σηκώνει οverclock.

Ερώτηση: Το zone 1 είναι το εσωτερικό του κουτιού (απλός sensor κάπου πάνω στη μάνα) και το Processor Zone είναι ο sensoρας της CPU, έτσι?

Mixalis
11-03-06, 20:01
Επίσης θεωρώ ότι δεν έχεις κάνει overclock. Η CPU σου είναι το πιο τσιτωμένο μοντέλο της συγκεκριμένης οικογένειας. δεν σηκώνει οverclock.

Οχι δεν εχω κανει τιποτα.


Ερώτηση: Το zone 1 είναι το εσωτερικό του κουτιού (απλός sensor κάπου πάνω στη μάνα) και το Processor Zone είναι ο sensoρας της CPU, έτσι?

Αν εχω καταλαβει και εγω καλα, ετσι ειναι.



Οσον αφορα τα burn-tests θα δοκιμασω και θα δουμε :? :? :?

Thanks

neuromancer
11-03-06, 20:19
Οσον αφορα τα burn-tests θα δοκιμασω και θα δουμε :? :? :? Thanks

βρες το SiSoft Sandra, έχει άνα σκασμό διαγνωστικά + burn test.

Mixalis
12-03-06, 14:47
βρες το SiSoft Sandra, έχει άνα σκασμό διαγνωστικά + burn test.

Δεν δοκιμασα αυτο, αλλα εκανα τη δοκιμη με το zip οπως μου ειπες. Δοκιμασα να κανω zip αρχεια συνολικα 15GB. Τελικα το διακοψα στη μαση γιατι........

http://www.burningideas.com/firefall/cauldron/pics/000318-CMR_firefall/Kiki/top_dragon.jpg

:evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

Λοιπον εχουμε και λεμε. Αυτες ειναι οι μετρησεις, απο τα διαγνωστικα της motherboard.
Διευκρινηση: Λεει οτι δεν ειναι ακριβεις οι μετρησεις της θερμοκρασιας

MAX
Processor Zone: 78C / 2420 rpm
System Zone 1: 54C / 3250 rpm
System Zone 2: 51C / 2020 rpm

Σε κατασταση αναμονης
Processor Zone: 56C / 2020 rpm
System Zone 1: 43C / 1300 rpm
System Zone 2: 41C / 1200 rpm

Αυτο που μου κανει ΦΟΒΕΡΗ εντυπωση ειναι οτι ο ανεμιστηρας του επεξεργαστη δεν ξεπερασε τις 2420 στροφες, ενω η θερμοκρασια εφτανε τους 78C και ολη τη δουλεια προσπαθουσε να την κανει ο ανεμιστηρας της Zone 1 που εφτασε τουλαχιστον τις 3250.

:? :? :? :? :? :? :? :? :? :? :?

ps. Θα κατεβασω για να δοκιμασω και το SiSoft Sandra, και θα δουμε

neuromancer
12-03-06, 18:27
Πολλά τα 78!!!!. Εμένα με δωματίου 22, σε σχετικά idle κατάσταση, η CPU είναι στα 45C και το fan της στις 5300rpm. Σε full, άντε να παέι +12 (έτσι είναι το φυσιολογικό συνήθως). Βέβαια δεν έχω fan μεταβλητού rpm. Περίεργο που εσύ έχεις γιατί η Intel δίνει κάτι "γομάρια" fan που κόβουν δάχτυλα.

Μάλλον θα δοκιμάσεις να δεις κάρω από την ψύκτρα τι παίζει. Μήπως όταν το έστεισες δεν εβγαλες το αυτοκόλλητο που προστατεύει το θερμοαγώγιμο κάτω από την ψύκτρα?

Υπάρχει και η περίπτωση να εχεις μεταβλητό fan που όμως η mother δεν το υποστηρίζει με αποτέλεσμα να δουλεύει συνέχεια στα χαμηλά. Δεν είμαι σίγουρος όμως αν ετσι γίνεται ή ο fan αυξομειώνει μόνος του.

Οι στροφές στα άλλα fan είναι γενικά φυσιολογικές. Δεν τα γκαζώνουν πολύ αυτά γιατί κανουν φασαρία. Της CPU όμως.... και με τέτοιο μοντέλο CPU κάτω από 5000 είναι αδιανόητο. Για τα specs της CPU σου μπορείς να δεις στο site της Intel. Εντάξη, δεν καίγεται η CPU στους 80 αλλά την ταλαιπωρείς σίγουρα. Συνήθως αυτά εxoυν ανοχές μέχρι 90C-100C αλλά καλύτερα να μην φτάσεις εκεί.

Δοκίμασε να κουμπωσεις το βυσμα του CPU fan σε άλλη υποδοχή (κάνε τράμπα δύο τροφοδοσίες fan).

φ.

Mixalis
12-03-06, 19:26
Μάλλον θα δοκιμάσεις να δεις κάρω από την ψύκτρα τι παίζει. Μήπως όταν το έστεισες δεν εβγαλες το αυτοκόλλητο που προστατεύει το θερμοαγώγιμο κάτω από την ψύκτρα?

Υπάρχει και η περίπτωση να εχεις μεταβλητό fan που όμως η mother δεν το υποστηρίζει με αποτέλεσμα να δουλεύει συνέχεια στα χαμηλά. Δεν είμαι σίγουρος όμως αν ετσι γίνεται ή ο fan αυξομειώνει μόνος του.

Δοκίμασε να κουμπωσεις το βυσμα του CPU fan σε άλλη υποδοχή (κάνε τράμπα δύο τροφοδοσίες fan).


Ποιο αυτοκολλητο εννοεις? Το μηχανημα δεν το εστησα εγω. Αυτο με την τροφοδοσια μπορω να το δοκιμασω.

Οσο για τη φασαρια, στις 2500rpm ακουγεται 2 δωματια μακρια. Στις 3250 που εφτασε...... αστα να πανε!! :shock: :shock: :shock:

Μου φαινεται θα καταληξω καπως ετσι :D :D :D :D :D :D :D :D :D

http://briefcase.pathfinder.gr/download/518507/Super%20Cooling.jpg

Mixalis
12-03-06, 19:28
πχ τωρα μονο με τον ΙΕ και το WinAmp ανοιχτο ειμαι στους 68C και 2300rpm!!!!!

Αστα να πανε... κατι πρεπει να κανω, γιατι δεν μπορω να δουλεψω μ' αυτες τις συνθηκες.

neuromancer
12-03-06, 20:41
99.9% προβληματικό fan ή ο συνδυασμός mother με fan (οι στροφές είναι απαράδεκτα χαμηλές για CPU fan). Ακόμα και σωστά να είναι τα θερμοαγώγιμα από κάτω από ψύκτρα, με τέτοιες στροφές δεν γίνεται σωστή απαγωγή θερμότητας. Τα ανεμιστήρια κάνουν τόσο θόρυβο όταν τα έχουν παίξει.

Βγάλε ανεμιστήρα (αν μπορείς χωρίς να βγάλεις την ψύκτρα). Από κάτω το fan έχει ένα αυτοκόλλητο, σε μεταλικό χρώμα συνήθως με τα spec του fan. Ξεκόλλα το προσεκτικά (μην το πιάνεις με το χέρι από εκεί που κολλάει). Θα δεις μια τρύπα με τον άξονα του fan. Ρίξε μέσα μια σταγονα λάδι μηχανής (όχι αυτοκιμήτου - ένα που είναι πολύ λεπτό σαν νερό). Κούνα το fan να πάει μέσα καλά. Πρέπει όταν το φυσάς με το στόμα να στροφάρει χωρίς ζόρι. Αλλιώς τα έχει παίξει για τα καλά. Εγώ το κάνω αυτό σε κάθε fan που αρχίσει να κανει θόρυβο μέχρι που δεν παέι άλλο (ειδικά στα μικρά fan που μέσα σε 1 χρόνο και λιγότερο τα παίζουν).

Αν με δυνατό φύσημα δεν στροφάρει τρελά τότε μάλλον πας για fan.

Το κόλπο με τον μεγάλο ενεμιστήρα το έιχα κάνει ένα καλοκαίρι με καυσωνα αλλά με κοινό ανεμιστήρα δωματίου.

MaGeLaNoS
13-03-06, 10:48
Μιχαλη και γω ειχα προβλημα σε μερικα pc στην δουλεια που ειναι 3.4ΗΤ και τελικα καταληξαμε στην αγορα συστηματος ψυξης με freon απο την Zalman.Ισως ειναι η καλυτερη επιλογη που υπαρχει κατα την γνωμη μου για ψυξη διατηρωντας χειμωνα-καλοκαιρι τον επεξεργαστη στους 25 βαθμους Κελσιου max.

Mixalis
14-03-06, 02:59
Μιχαλη και γω ειχα προβλημα σε μερικα pc στην δουλεια που ειναι 3.4ΗΤ και τελικα καταληξαμε στην αγορα συστηματος ψυξης με freon απο την Zalman.Ισως ειναι η καλυτερη επιλογη που υπαρχει κατα την γνωμη μου για ψυξη διατηρωντας χειμωνα-καλοκαιρι τον επεξεργαστη στους 25 βαθμους Κελσιου max.

Πολυ ωραιο ακουγεται. Θεωρητικα ομως γιατι πιστευω πως το κοστος ειναι πολυ μεγαλο και δεν αξιζει, κατα την παρουσα φαση.

Thanks anyway :wink: :wink:

neuromancer
14-03-06, 03:23
Μιχαλη και γω ειχα προβλημα σε μερικα pc στην δουλεια που ειναι 3.4ΗΤ και τελικα καταληξαμε στην αγορα συστηματος ψυξης με freon απο την Zalman.Ισως ειναι η καλυτερη επιλογη που υπαρχει κατα την γνωμη μου για ψυξη διατηρωντας χειμωνα-καλοκαιρι τον επεξεργαστη στους 25 βαθμους Κελσιου max.

Ρε παιδιά, με 2500 στροφές δε σβήνει ούτε κερί. Τι τα θέλετε τα ζουμιά μέσα στο PC? Δεν είναι turbiσμένο Stilo :roll:

Αν είναι να βάλω φρέον να τον έχω τσιτωμένο όσο πάει γύρω στους 0C, όχι στους 25. Για να μην πω για έναν που γέμισε όλο το box (στεγανοποιημένο) με λαδάκι :shock: και κολυμπούσαν όλα ησυχα, δροσερά και ωραία. Πριν ειχε δοκιμάσει και με απιονισμένο νεράκι αλλά μετά από λίγη ώρα crashαρε γιατί γέμισε ιόντα, εγινε αγώγιμο και βραχυκύκλωσε (χωρίς όμως να το κάψει).

Mixalis
14-03-06, 14:47
Ρε παιδιά, με 2500 στροφές δε σβήνει ούτε κερί. Τι τα θέλετε τα ζουμιά μέσα στο PC? Δεν είναι turbiσμένο Stilo :roll:


ΚΑΙ ΟΜΩΣ!!!!

Λοιπον παιδια....

Το μηχανακι δουλευει σημερα ρολοι. Τι Sandra, τι zips, τι videos... ολα καλα. Λοιπον αυτο που εκανα ηταν να βαλω νεα θερμοαγώγιμη. Αυτη που ειχε ειχε ξεραθει και εβγαινε σε κομματια. Επισης καθαρισα και τον ανεμιστηρα με την ψυκτρα. Μην πειτε οτι ειμαι βρωμιαρης, αλλα μονο εγω ελειπα απο εκει.

Τεσπα τωρα δουλευει ρολοι και ναι στις 2150 ειναι στους 48C. Με πολυ ζορι και μετα απο αρκετη ταλαιπωρια ειδα 60C με μολις 2300rpm. Δεν ξερω τι παιζει με στροφες και θερμοκρασια, αλλα η ψυκτρα ειναι γουρουνακι και το fun το ιδιο. Ισως η Intel εχει καταφερει να δουλευουν με λιγες στροφες και να ειναι αποδοτικοι.

Ασχετο, αλλα στο πλαινο καπακι του case υπαρχει ενσωματωμενος ενας σωληνας ο οποιος αγκαλιαζει την ψυκτρα για να βγαζει κατευθειαν εξω τον ζεστο αερα και να μην κυκλοφορει μεσα στο κουτι. Μπορει να βοηθαει και αυτο. (Εχω και χοανη ε???? :wink: :wink: :wink: )

Και παλι σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον και τις απαντησεις σας. Πραγματικα με βοηθησαν αφανταστα.

Για οτι νεοτερο...... εδω ειμαστε!!!

neuromancer
15-03-06, 04:42
Ρε παιδιά, με 2500 στροφές δε σβήνει ούτε κερί. Τι τα θέλετε τα ζουμιά μέσα στο PC? Δεν είναι turbiσμένο Stilo :roll:


ΚΑΙ ΟΜΩΣ!!!!


Το διαπίστωσα κι εγώ ότι όντως υπάρχουν fan σε τόσες στροφές. :roll:


Λοιπον παιδια....

Το μηχανακι δουλευει σημερα ρολοι. Τι Sandra, τι zips, τι videos... ολα καλα. Λοιπον αυτο που εκανα ηταν να βαλω νεα θερμοαγώγιμη. Αυτη που ειχε ειχε ξεραθει και εβγαινε σε κομματια. Επισης καθαρισα και τον ανεμιστηρα με την ψυκτρα. Μην πειτε οτι ειμαι βρωμιαρης, αλλα μονο εγω ελειπα απο εκει.


Έτσι είναι. Αν "στομώσει" η ψύκτρα με χνούδια (εύκολο, είδικά αν το έχεις στο πάτωμα) όλα τα specs πάνε περίπατο και δεν γίνεται σωστή απαγωγή θερμότητας. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να ανέβει η θερμογρασία και σταδιακά να βγει off και το θερμοαγώγιμο υλικό - γι'αυτό είχε ξεραθεί. Εγώ μια φορά το χρόνο καθαρίζω ψύκτρα γιατί όσο καθαρό και να είναι το δωμάτιο σιγά σιγά χτίζει το χνούδι με τα γνωστά επακόλουθα.


Ασχετο, αλλα στο πλαινο καπακι του case υπαρχει ενσωματωμενος ενας σωληνας ο οποιος αγκαλιαζει την ψυκτρα για να βγαζει κατευθειαν εξω τον ζεστο αερα και να μην κυκλοφορει μεσα στο κουτι. Μπορει να βοηθαει και αυτο. (Εχω και χοανη ε???? :wink: :wink: :wink: )

Η χοάνη βοηθά στο να τραβά φρέσκο (κρύο) αέρα προς τα μέσα. Συνήθως, το μόνο fan που βγάζει αέρα από το κουτί είναι του τροφοδοτικού.


Και παλι σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον και τις απαντησεις σας. Πραγματικα με βοηθησαν αφανταστα.
Για οτι νεοτερο...... εδω ειμαστε!!!

your wellcome

Fotis