PDA

Επιστροφή στο Forum : Honda Civic 4d



Karateka
04-04-06, 14:01
http://automoto.flash.gr/_img/news/bigimage14810.jpg

http://automoto.flash.gr/_img/news/bigimage14811.jpg

Η παρουσίαση του νέου Honda Civic επί ελληνικού εδάφους, έκρυβε δύο εκπλήξεις για όλους εμάς που δώσαμε το παρόν σ’ αυτή. Με δεδομένο πως κάθε αναφορά μέχρι τώρα στο συγκεκριμένο μοντέλο αφορούσε την 5θυρη έκδοση, όλοι μας πήγαμε προετοιμασμένοι να δούμε και να οδηγήσουμε το πιο φουτουριστικό μοντέλο της κατηγορίας C, ένα μοντέλο που σίγουρα θα ταράξει τα νερά, καθώς έρχεται σε οριστική ρήξη με το πρόσφατο παρελθόν του. Αντ' αυτού όμως, είδαμε με έκπληξη (η 1η) την 4θυρη εκδοχή του νέου Civic, μια έκδοση που μέχρι σήμερα ελάχιστοι είχαν δει και το λανσάρισμα της οποίας έπεται εκείνου της 5θυρης έκδοσης σε όλες τις κύριες ευρωπαϊκές αγορές. Η 2η έκπληξη, αφορούσε στη δουλειά που έχει κάνει η Honda, καθώς το νέο Civic είναι πραγματικά ένα ιδιαίτερα αξιόλογο αυτοκίνητο.

Το 4θυρο Civic λοιπόν, το οποίο μάλιστα θα είναι διαθέσιμο στις εκθέσεις της Honda από τις αμέσως επόμενες μέρες, είναι ένα σαφώς πιο συντηρητικό αυτοκίνητο από το 5θυρο και θα αποτελέσει τη βάση για το νέο υβριδικό μοντέλο της Honda που θα εφοδιάζεται με κινητήρα 1.3 λίτρων. Επειδή όμως τα υβριδικά μοντέλα αφορούν για την ώρα ελάχιστους, ας έρθουμε στο... συμβατικό Civic που είναι εφοδιασμένο με τον εντελώς καινούργιο 1.800άρη απόδοσης 140 ίππων και μέγιστης ροπής 173 Nm στις 4.200 σ.α.λ. Για το 2006, αυτός θα είναι ο μοναδικός κινητήρας που θα εφοδιάζει το 4θυρο Civic. Το 2007 αναμένεται να έρθει και η έκδοση 1.6, με κινητήρα που θα βασίζεται στον 1.8 χωρίς όμως ακόμη να υπάρχουν στοιχεία αναφορικά με την ισχύ του.

Οι διαστάσεις του 4θυρου Civic είναι αρκετά μεγαλύτερες του προκατόχου του, ενώ ενδεικτικά αναφέρουμε πως οι άνθρωποι της Honda το σύγκριναν με μοντέλα του segment D. Εν συντομία, καθώς τις επόμενες μέρες θα διαβάσετε την δοκιμή του μοντέλου, ο νέος κινητήρας ικανοποιεί απόλυτα με την απόδοσή του, ενώ συνολικά έχει γίνει πολύ καλή δουλειά με το αμάξωμα να απορροφά πλήρως τους κραδασμούς και οι αεροδυναμικοί θόρυβοι να είναι μειωμένοι σημαντικά. Το εσωτερικό έχει σαφώς περισσότερες ομοιότητες με εκείνο της 5θυρης έκδοσης, χωρίς όμως να είναι το ίδιο, δεν παύει όμως να τονίζει τις μεγάλες αλλαγές που έχουν επέλθει στη νέα γενιά του Civic.

Δύο επίπεδα εξοπλισμού θα είναι διαθέσιμα, τα LS και BS. Στο πρώτο περιλαμβάνονται μεταξύ άλλων 4 αερόσακοι, ABS με EBD, κλιματισμός, ζάντες αλουμινίου, ηλεκτρικά παράθυρα και καθρέφτες, καθώς και ηχοσύστημα. Η τιμή της έκδοσης αυτής είναι 21.990 ευρώ. Η έκδοση BS περιλαμβάνει επιπλέον αερόσακους οροφής, ηλιοροφή, 6δισκο cd και προβολείς ομίχλης και κοστίζει 23.990 ευρώ. Για όσους ενδιαφέρονται, υπάρχει και έκδοση με αυτόματο κιβώτιο, η οποία περιλαμβάνει επιπλέον και το Σύστημα Ενίσχυσης Σταθερότητας (VSA), στοιχείο εξοπλισμού που παραδόξως, δεν παρέχεται ούτε ως έξτρα στην έκδοση με το χειροκόνητο κιβώτιο 6 σχέσεων.

Αναφορικά τώρα με την 5θυρη έκδοση του νέου Civic, αυτή όπως μας ενημέρωσαν αναμένεται μέσα στις επόμενες 3 εβδομάδες, σε εκδόσεις 1.400 και 1.800 κ.εκ. Θα λανσαριστεί ως ένα μοντέλο που απευθύνεται σε εντελώς διαφορετικό κοινό απ' ότι η 4θυρη έκδοση, κάτι που είναι σαφές και μόνο στη θέα των δύο αυτοκινήτων. Για την έκδοση 1.4 λίτρων, οι τιμές θα ξεκινούν μεταξύ 17.500-18.000 ευρώ και η Honda υπολογίζει να πουλήσει συνολικά περίπου 3.000 Civic μέσα στη χρονιά που διανύουμε.

ΠΗΓΗ : www.flash.gr

neuromancer
04-04-06, 14:22
Έχοντας ζήσει για πολλά χρόνια παρέα με Civic (1200 του '87 και 1500 του '93) μπορώ να πω μία μόνο λέξη: ΣΚΥΛΙΑ. Να σας πω μόνο ότι ο father (αγρότης) όλα τα χρόνια έκανε μεταξύ Απριλίου - Οκτωβρίου 100Km χωματόδρομο/χωραφόδρομο κάθε μέρα. Μέχρι και μέσα στο χωράφι το έβαζε (είπατε τίποτε τα ερπετά :lol: ). Δεν καταλάβαιναν χριστό (βέβαια τότε τα έφτιαχναν πιο γερά τα αυτοκίνητα....). Πριν πάρω το Stilo το σκεφτόμουνα για μεταχειρισμένο Civic αλλά με τα κακάσχημα μοντέλα που εβγαζαν μεταξύ '95-'05 κρατήθηκα (βέβαια με μάγεψε και το Stilo :lol: ). ΟΜΩΣ, όπως λέμε σε παρόμοιες περιπτώσεις... "ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΧΑΡΗ".

Karateka
04-04-06, 14:25
To συγκεκριμένο ταμπλώ πάντως είναι πολύ ωραίο και να δώσεις €21000 για 1.8 με 140PS και χαμηλή κατανάλωση δεν είναι άσχημα. Eν αναμονή για το 5 θυρο μοντέλο το οποίο δε με ενθουσίασε από φωτό.

face
04-04-06, 14:25
εμένα το κόψιμο του ταμπλο μου θυμίζει κακέκτυπο BMW....

και ότι κάνουν οι ιάπωνες είναι τραβηγμένο απο τα μαλια πλεον.....

neuromancer
04-04-06, 14:36
To συγκεκριμένο ταμπλώ πάντως είναι πολύ ωραίο και να δώσεις €21000 για 1.8 με 140PS και χαμηλή κατανάλωση δεν είναι άσχημα. Eν αναμονή για το 5 θυρο μοντέλο το οποίο δε με ενθουσίασε από φωτό.

Συμφωνώ Γιάννη. Αν σκεφτείς και την μ@λ@κία σύγχρονου ταμπλώ του των C4... είναι πολύ καλό. Βέβαια είναι για πατερ-φαμίλιες, αλλά όλοι προς εκεί οδεύουμε. Πάντως μου κάνει εντύπωση που δεν έβγαλαν σε λιγότερα κυβικά. Βέβαια τέτοια "μαούνα" με οτιδήποτε κάτω από 1600 θα σέρνετε.

Πάντως, αν κάποιος ψήνεται έχω μπάρμπα στην Πτολεμαϊδα :lol: :lol: :lol:

ΝΑ και το 5-πορτο (ρε τι μου θυμίζει...)
http://www.autoweek.nl/images/800/2015744.jpg

Αγριεμένο τον κόβω τον Ιάπωνα...
http://www.autopress.be/Temporaires/NOUVELLES/Civic%201%20august%2001.jpg

Koulou
04-04-06, 15:35
Το πεντάθυρο θα το χαρακτήριζα πολύ υπερβολικό... :roll: Όσον αφορά στο sedan, συμπαθητικό εξωτερικά, αλλά το εσωτερικό του είναι μάλλον λίγο τραβηγμένο για οικογενειακό αυτοκίνητο... :roll:

MaGeLaNoS
04-04-06, 17:37
Υπομονη να δειτε ανακαταταξεις ξανα στην κατηγορια των μικρομεσαιων απο τα μεσα του 2007 οπου και αναμενεται με ολοκαινουριο μοτερ εκδοση 1.6 vtec 120ps συμφωνα με το περιοδικο Drιve αλλα και τον head manager της Honda στην Αγγλια..

Να δω που θα κρυφτουνε τα υπολοιπα 16αρια..

neuromancer
04-04-06, 23:34
Διακρίνω πολλούς "Ιαπωνες"... μήπως?
Έχετε τίποτα απωθημένα με CRX και τέτοια? :)

05-04-06, 01:23
Με την ώρα μου και εγω...Λέω να μπώ και εγώ λίγο στην συζήτηση όχι μόνο επειδή μου αρέσει αλλά και επειδή δεν με πέρνει ο ύπνος...
Λοιπόν, το Civic(άκι) κατα την γνώμη μου άν εξαιρέσεις απο μπροστά, όλο το υπόλοιπο είναι σίχαμα!!! Όσο για τα απωθημένα που
λές με CRX neutomancer, μήν μου τα θυμήζεις γιατί πλήρωσα 130Ε για μία βίδα που έσπασα στο σασμάν της Alfa του πατέρα μου! :evil:

neuromancer
05-04-06, 10:14
Λοιπόν, το Civic(άκι) κατα την γνώμη μου άν εξαιρέσεις απο μπροστά, όλο το υπόλοιπο είναι σίχαμα!!! :
Οταν περάσεισ τα 30 θα σου αρέσει! :lol:


Όσο για τα απωθημένα που λές με CRX neuRomancer, μήν μου τα θυμήζεις γιατί πλήρωσα 130Ε για μία βίδα που έσπασα στο σασμάν της Alfa του πατέρα μου! :evil:
Τώρα τι σχέση έχει αυτό με το CivicARO? Εκτός του ότι και τα Japan έχουν ακριβά ανταλλακτικά. Βέβαια πλέον όλοι από τα ανταλλακτικά μας τα πάιρνουν. Από εκτυπωτές μέχρι αυτοκίνητα.