PDA

Επιστροφή στο Forum : VW Golf GT με 170ps ή με 185ps ή με 158,3ps



john_stil
05-04-06, 20:44
Μπορει καποιος να μου λυσει την απορια...

Δηλαδη πως γινεται το νεο VW Golf GT να δινει το εργοστασιο 170ps

το περιοδικο EVO τευχος Απριλιου να κανει δυναμομετρηση και να το βγαζει 185 ps και να το εχει και εξωφυλλο με μεγαλα γραμματα

το περιοδικο 4τροχοι τευχος και αυτο Απριλιου να κανει και αυτο δυναμομετρηση και να το βγαζει 158,3ps

Tι γινεται τελικα τι αυτοκινητο ειναι αυτο... με μεταβαλομενη ιπποδυναμη

Τελικα η μυγα μηπως θα επρεπε να σηκωνει κανενα φιδι καλυτερα ή ακομα και κανα δρακο παρα ενα ατυχο βατραχι....

Παντως αν και ενθουσιασμενοι ολοι με τον κινητηρα διατηρουν επιφυλαξεις για την αξιοπιστια του με γνωμωνα την διαρκεια του στον χρονο...


http://www.evomagazine.gr/main/images/stories/evo41/evo_exofyllo.jpg μηπως το οδηγει κιολας ο Βησαριωνας???

ammoulianiotis
05-04-06, 21:12
Καλο αυτο! 3 διαφορετικες αποδωσεις! Το θεμα ειναι οτι οι διαφορες ειναι μεγαλες!
Οχι τοσο τα 15 αλογα διαφορας αναμεσα στο εργοστασιο και το EVO αλλα αναμεσα σε αυτα τα δυο και το 4ΤΡΟΧΟΙ που το δινει 158,3! Τι γινεται εδω περα...?

MaGeLaNoS
05-04-06, 23:33
Μηπως η ιπποδυναμη του 4Τροχοι αναφερεται στα αλογα στον τροχο και δικαιολογειται αυτη η χαοτικη διαφορα?Υπαρχει καμια διευκρινιση σχετικα με τις δυναμομετρησεις αυτες?

DontMKsense
06-04-06, 00:30
Έγω που το έκανα testdrive......παιδιά είναι γ@μ@το!!!Έχει τρομερή δύναμη με 4η-5η ξεκινούσα.. αλλά 26.000 cash δεν τα δίνω με τπτ και αμα βάλουμε και δόσεις φτάνουμε τα 29-30.000!!!! Όσο κάνει δλδ το Focus ST!! Η VW δεν έχει άτοκα προγράματα και αυτό είναι που με στράβωσε περισότερο...αλλιώς ίσως να έψαχνα τώρα για σκάστρες :P

Pantelis
06-04-06, 09:48
Μάλλον στο VAG παίζανε με μετατροπές και είπαν να τον βγάλουν στη γραμμή παραγωγής.

Ας το δούμε ρεαλιστικά. Σε τι κοινό απευθύνεται το μοντέλο αυτό; Σε τύπους που θέλουν ένα GT; Ναι! Στα 1.4 lt; Με 26.000 ευρώ; “Είναι πολλά τα λεφτά γιε μου”. Βάζω άλλα 4.000 και πάω σε GTi. :216

Ισχυρίζονται ότι ήθελα να βγάλουν ένα μοτόρι με χαμηλή κατανάλωση. ΜΠΟΥΡΔΕΣ. :217 12,5+ lt/100km δεν είναι χαμηλή κατανάλωση. Χαμηλά ροπή και καλή κατανάλωση σημαίνει DIESEL κινητήρας!!!!!

Ήθελαν να βγάλουν έναν κινητήρα με 170 HP ζωρισμένο από την στιγμή που έχουν έναν 1.8 lt με 180HP χαλαρό; Αρα…

ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ. :wink: Μην ξεχνάτε το κοινό-στόχος στο οποίο απευθύνεται η VW. Ψιλοκαβαλημένους νεόπλουτους που θέλουν να δίνουν την εντύπωση, στους υπολοίπους, ότι κάνουν την διαφορά. Κοινώς marketing.

Και ξαναλέω. Θυμάστε το Βατερλό με τους G40 & G60 κινητήρες; :135 Μια από τα ίδια να περιμένετε. (Παντελής 6-4-2006 γράφ΄τε το!)

MaGeLaNoS
06-04-06, 11:59
Θυμάστε το Βατερλό με τους G40 & G60 κινητήρες; Μια από τα ίδια να περιμένετε. (Παντελής 6-4-2006 γράφ΄τε το!)

Παντελη μαζι σου..το ολο εγχειρημα μου μυριζει λιγο πατατα.Αν ερχοταν αυτο το μοτερ απο Ιaπωνια μερια ισως να αναθεωρουσα την αποψη μου..αλλα απο VW

soundstyle
06-04-06, 16:47
Δηλαδη πως γινεται το νεο VW Golf GT να δινει το εργοστασιο 170ps

το περιοδικο EVO τευχος Απριλιου να κανει δυναμομετρηση και να το βγαζει 185 ps και να το εχει και εξωφυλλο με μεγαλα γραμματα

το περιοδικο 4τροχοι τευχος και αυτο Απριλιου να κανει και αυτο δυναμομετρηση και να το βγαζει 158,3ps

Tι γινεται τελικα τι αυτοκινητο ειναι αυτο... με μεταβαλομενη ιπποδυναμη

oi μεγαλες διαφορες ειναι θεμα φιλοσοφιας δυναμομετρου.
τα ποιο πραγματικα τα γραφει το DRIVE και αυτο γιατι τα παει
σε DYNOJET δυναμομετρο και εκει πεφτει το κλαμα

παντελης
07-04-06, 20:26
απλα πολυ απλα αρχησε να πεφτει το μοτερ και απο τα 185 επεσε στα 170 που εχει οταν το πουλαει η σκοντα -σεατ και στον αγοραστη αφου το πληρωσει ο μ............ς εχει πλεων 158 και αφου το στρωσε τοτε εχει 135 και μετα το πρωτο σερβης εχει 105 και μετα απο μια καλη κοντρα με τη σαβρα του Αρη αντιλαμβανετε επιτελους οτι η σεατ-σκοντα εβγαλε στην αγορα ακομη μια αποτυχια .δεν εχω κατι με το παιδι τον γκολφοτετοιο αλλα αν εχει ψιχη αυτη η μπουρουχα του χαριζω και 2 κολωνες .
και να ξερει οτι δεν ειμαι μεγαλοψηχος καθε μερα.

nikolas
07-04-06, 20:50
Καλησπέρα από Χανιά. Εγώ το οδήγησα και μου φάνηκαν μαιμού τα 170. Μετά τις 4,000 στροφές κάτι γινόταν αλλά όχι τρομακτικό. Επίσης πολύ σκληρές οι αναρτήσεις. Συμφωνώ με τον Παντελή δεν είναι έτσι τα άλογα. Βέβαια υπάρχει το θέμα δυναμόμετρο αλλά .... μου φαίνεται μούφα η δουλιά...

Υ.Γ Ακουσα από κάποιους , τρομερή δύναμη λέει το GT αλλά οι περισσότεροι οδηγούσαν το 1400GOLF με τα (75) άλογα....