PDA

Επιστροφή στο Forum : 200ps Multijet οι Ιταλοί...Εμείς??



face
18-04-06, 17:23
λοιπόν απο αυτό (http://www.fiat.com/cgi-bin/pbrand.dll/FIAT_COM/showroom/showroom.jsp?BV_SessionID=@@@@1520929869.114537267 1@@@@&BV_EngineID=ccceaddhifgjigjcefecejgdfiidgnm. 0&contentOID=1074041088) to site fαίνεται ότι ο 2,4 multijet 200cv ντιζελοκινητηρας διατίθεται στην Ιταλία, Τσεχία, Σουδία, Γαλλία, Γερμανία, Ολλανδία, Πολωνία στο νεo Croma που οι εδώ αντιπροσωπίες ακόμα δεν έχουν αρχίσει να το εισάγουν...

μπράβο, μπράβο στην FIAT HELLAS.......

επίσης Μπράβο και στην FIAT που δεν εξοπλίζει το Stilo με αυτο τον κινητήρα, και το έχει αφήσει στην μοίρα μου με τον παροχημένο 2,4 benzin 170ps...(μόνο εμείς και κάτι χιουνται Santa Fe έχουν τόσα κυβικά με τόσο λίγα άλογα)....παρεπιπτόντως με έχουν πάει βόλτα με ένα A6 Avant 2.5lt TurboDieasel180ps και είναι άλλο πράμα...ροπή απο άλλο πλανήτη..

Εύγε λοιπόν....!!!!

και ακόμα περιμένουμε τα 1,6 και 1,4 turbo, και uniair τεχνολογία εδώ και χρόνια, όταν ο ανταγωνισμός εμφανίζει απο το πουθενα 1400αρια διπλοτούρμπινα και τους πέρνει το κεφάλι...

πάω στοίχημα με τόσο ξήσιμο που πέφτει εκει περα στο Torino, ακόμα και να έρθουν τα προαναφερθέντα θα θεωρούνται ήδη ξεπερασμένα...

μα τί στο δι@ολο κάνουν εκει πέρα στο φιναλε..??

MaGeLaNoS
18-04-06, 18:02
Πωπω ξυριζει τρελα το μοτερ αυτο φανταζομαι..και με ενα προγραμματακι τσουπ ανεβαινει χαλαρα 220ps και δε σου πινει και το αιμα οπως ενας 2.5αρης βενζινης.

Πετρο το Grande Punto αποτι μας ειπε ενας αντιπροσωπος του Ανδρεαδη πωλειται κανονικα παντως στην εκδοση 1.3multijet.. :shock:

Οσο για τα μοτερ 1.4-1.6 turbo και uniair που λες Πετραν ναι μεν τα ακουμε χρονια αλλα για να μπουνε στην παραγωγη θελουν ευρουλακια που ΔΕΝ εχει η Fiat οποτε εχεις απολυτο δικιο σε αυτο που λες οτι οταν θα ερθουν θα ειναι ξεπερασμενα..

face
18-04-06, 18:14
νικολα...τα εχω παρει με την πετρελεοκίνηση και τις αντιπροσωπίες γενικά στην ελλάδα...

επειδη απαγορευεται σε εσάς και στην Αθήνα η αγορά πετρελαιοκίνητου, τα πετρέλαιά μας είναι μάπα και μας κόβουν τις "καλές" εκδόσεις....

πχ stilo με multijet 130ps δεν μπορεί να έρθει...μόνο το απλό...

ακόμα και τα octavia taxi τους βάζουν πρόγραμμα απο την εταιρία επειδή τα πετρέλαιά μας είναι μάπα.....

φαντάζεσαι 200 αλογάκια diesel τι θα κάνουν....?????

με ένα τσιπάκι θα πηγαίνουν 230+ όταν τα 130ps sto stilo το πάνε 150 (Αngel tuning, Αγγλία)...

ΤΗΝ ΡΟΠΗ ΤΗΝ ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ??????

CRIS
18-04-06, 20:34
για τους τουρμπο κινητιρες ακουστικε για τελος καλοκαιριου και μονο για punto!1.6 - 200hp
τωρα για το diesel εγω οποτε βαζω θερμανσης στο αγροτικο παει πολυ καλλητερα!

aman17-2
18-04-06, 23:51
ξύνεις πληγές....

Koulou
19-04-06, 01:36
για τους τουρμπο κινητιρες ακουστικε για τελος καλοκαιριου και μονο για punto!1.6 - 200hp
τωρα για το diesel εγω οποτε βαζω θερμανσης στο αγροτικο παει πολυ καλλητερα!

Όλοι οι πωλητές του Ανδρεάδη στην έκθεση έλεγαν ότι θα έρθουν turbάτα τόσο 1.4 όσο και 1.6... :roll:

Όσο για το τι γίνεται γενικά με τα του gruppo, εγώ πλέον έχω απογοητευτεί τελείως και εξακολουθώ να είμαι κολλημένος μόνο σαν νοσταλγός... :roll: Πιθανότατα προβλέπω και αλλάγή στρατοπέδου! :roll:

face
19-04-06, 09:13
κοίτα να δείς...ίσως είμαι λίγο άδικος γιατί η fiat έχει δηλώσει χρόνο παραγωγής uniair το 2009 και έχει κατοχυρώσει την πατεντα έτσι ώστε να μην μπορεί να το χρησιμοποιήσει ο ανταγωνισμός μέχρι το 2013.....

αλλα τι να το κανουμε....τωρα χάνουν την μπαλα απο τον ανταγωνισμό..τώρα το χρειάζονται...

για turbo 1,4, 1,6 που ρώτησα η αντιπροσωπία το παίζει κινέζος...και εν πάσει περιπτώσει το ακούμε εδώ και ενα χρόνο αυτό (και βάλε)....ας βγουν τουλαχιστον να κάνουν επίσημη ανακοίνωση και να μην το παίζουν κινέζοι....ο κόσμος όσο κάνουν την πάπια απογοητεύεται και πάει και χτυπάει 2 τουρμπινα 1400αρια και 1200αρια..(θα το δούμε και αυτό)

και αν δεν μπορούν να βγάλουν στην παραγωγή τα νέα μοτερ, ας προωθήσουν τουλάχιστον τα υπάρχοντα...

δεν νοείται ρε παιδια να έχουμε 200ps 2,4 ΤD και να μην μπορούμε να το χαρούμε εμείς τουλάχιστον στην επαρχία....επίσης δεν νοείται να έχει κυκλοφορήσει εδώ και καιρό το νεο Croma στις παραπάνω χώρες και εμέις εδώ να μην το ξέρουμε ακόμα....

με το managment τα έχω αν έχετε καταλάβει...

MaGeLaNoS
19-04-06, 11:02
Εγω παντως ζαχαρωνω ασχημα ενα διτουρμπινο απο αλλο "στρατοπεδο" που λεει και ο Κουλου γιατι κυριως εχω αηδιασει με την πολιτικη της εταιριας αυτης..

face
19-04-06, 12:41
νικολα πάνε και ενα κουβα λάδι μαζι να έχεις...

ψηφοφορία 4Τ για κατόχους Fsi κινητήρες για κατανάλωση λαδιού...

το 45% λέει ότι κάινε λάδια, πολλοί μιλάνε για 1 λίτρο τα 1000χλμ και σε μερικούς έχουν αλλάξει κινητήρες ήδη...

Koulou
19-04-06, 13:51
Δηλαδή εγώ με το stilo που κινούμαι στα 2 λίτρα ανά 7000 καλά είμαι...

aman17-2
19-04-06, 14:34
εμένα δεν καίει....αν το πάω χαλαρά..
μια φορά για 2.000 το πήγα αίμα...και στράγγισε....
εδώ και 12.000 το πάω χαλαρά και δεν έκαψε σταγόνα...

Panos_IOA
19-04-06, 14:58
Εμενα δεν μου τσιμπαει γραμμαριο, ουτε οταν το παταω.

Φαινεται ειμαι πολυ ΜΑΣΤΟΡΑΣ στο στρωσιμο!! :lol: :lol: :lol:

Koulou
19-04-06, 18:55
Εμενα δεν μου τσιμπαει γραμμαριο, ουτε οταν το παταω.

Φαινεται ειμαι πολυ ΜΑΣΤΟΡΑΣ στο στρωσιμο!! :lol: :lol: :lol:


Κι εμένα δεν έκαιγε καθόλου και πενευόμουνα για το ευλαβικό στρώσιμο που του είχα κάνει, αλλά έκανε ένα μπαμ τώρα και με τρόμαξε... :roll:

stavrosm
19-04-06, 19:04
Παιδια σε αυτον τον τομεα οι Ιταλοι εχουν μεινει αρκετα πισω.Ειναι απαραδεκτο να μην υπαρχει ενας κινητηρας με τουλαχιστον 150 αλογα.Τωρα αυτος θα ειναι στο πουντο θα ειναι στο στιλο δεν ξερω αλλα ειναι επιτακτικη αναγκη.Θημαστε ολοι οταν ειχε βγει το πρωτο το πουντο το GT τη γινοτανε!!!

Koulou
19-04-06, 19:08
Παιδια σε αυτον τον τομεα οι Ιταλοι εχουν μεινει αρκετα πισω.Ειναι απαραδεκτο να μην υπαρχει ενας κινητηρας με τουλαχιστον 150 αλογα.Τωρα αυτος θα ειναι στο πουντο θα ειναι στο στιλο δεν ξερω αλλα ειναι επιτακτικη αναγκη.Θημαστε ολοι οταν ειχε βγει το πρωτο το πουντο το GT τη γινοτανε!!!

Για να μη θυμηθούμε κάτι uno turbo και autobianchi abarth και σηκωθεί η τρίχα κάγκελο! :roll:

stavrosm
19-04-06, 19:18
Τωρα ομως τι γινεται.Με πιανουν τα νευρα μου καθε φορα που περναω εξω απο το φιλοσιδη την αντιπρωσοπεια της vwκαι βλεπω το γκολφ με τα 170.Ελεος. :oops:

face
19-04-06, 20:34
που είναι τα turbo......ΟΕΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ :evil: :evil: :evil: :evil:


Για να μη θυμηθούμε κάτι uno turbo και autobianchi abarth και σηκωθεί η τρίχα κάγκελο!

για να μην πούμε και για το Coupe..!!!!

Koulou
20-04-06, 01:38
Δεν είναι μόνο το turbo! Αυτοκίνητα ακόμα και σαν το Tipo το δίλιτρο, το δεκαεξαβάλβιδο δεν πιστεύω πως θα ξαναβγούν με το ατιμωμένο πλέον σήμα της fiat! :roll: :roll: :roll:

face
20-04-06, 11:35
Αποστόλη, αυτά που αναφέρεις είναι αμάξια με ψυχή...Εγώ (πλν ειδικών και ακριβών κατασκευών) δεν ξέρω αμάξια "ταπεινα" να έχουν ψυχή....Είναι γενικό το κακό..

Κατηγορία Αutobianchi

....................
Τσιγκος???(ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙ)

Κατηγορία Punto Gt...

Ibiza FR?????
Colt CZT????

Κατηγορία TIPO

Golf????
Corolla????
Megane????
Focus???

Karateka
26-04-06, 15:13
Ααααχχχ τι θυμήθηκα τώρα:

http://stiloclub.gr/index.php?name=PNphpBB2&file=viewtopic&t=1063