PDA

Επιστροφή στο Forum : Ναι στο Blue Tooth, οχι στο Hands Free



ammoulianiotis
27-01-07, 19:50
Λοιπον, μολις ακουσα στις ειδησεις οτι ψηφιστηκε νομος και θα εφαρμοστει απο το καλοκαιρι ο οποιος λεεϊ:
Επιτρεπεται η χρηση των κινητων τηλεφωνων μονο με τη χρηση Blue Tooth ακουστικου ενω σε αντιθετη περιπτωση αν σε σταματησουν και μιλας και δεν εχεις συσκευη Blue tooth σε γραφουν. Το προστιμο ανερχεται στα 170ευρω και αν πληρωθει μεσα σε 10 μερες πεφτει στα 75.
Μεχρι απο το καλοκαιρι λοιπον, πρεπει να εφοδιαστουμε με συστηματα ανοιχτης ακροασης η blue tooth!

Cubano_KG
27-01-07, 19:58
Λοιπον, μολις ακουσα στις ειδησεις οτι ψηφιστηκε νομος και θα εφαρμοστει απο το καλοκαιρι ο οποιος λεεϊ:
Επιτρεπεται η χρηση των κινητων τηλεφωνων μονο με τη χρηση Blue Tooth ακουστικου ενω σε αντιθετη περιπτωση αν σε σταματησουν και μιλας και δεν εχεις συσκευη Blue tooth σε γραφουν. Το προστιμο ανερχεται στα 170ευρω και αν πληρωθει μεσα σε 10 μερες πεφτει στα 75.
Μεχρι απο το καλοκαιρι λοιπον, πρεπει να εφοδιαστουμε με συστηματα ανοιχτης ακροασης η blue tooth!

Το εδειξαν και τα καναλια αυτες τις μερες...

MaGeLaNoS
27-01-07, 20:00
Εγω το κραταω στο χερι...θελω να εχω αμεσο feeling..

paidaros
27-01-07, 21:54
αραγε τι μπορει να κρυβετε πισω απο αυτην την αποφαση!!!!!!!

DontMKsense
27-01-07, 22:37
Εγω το κραταω στο χερι...θελω να εχω αμεσο feeling..

Εσύ μια ζωή θα είσαι με το.......κινητο στο χέρι :P

papor
27-01-07, 22:48
Ουτε το να το κρατας στο χερι, σε σωζει!

Koulou
30-01-07, 23:13
αραγε τι μπορει να κρυβετε πισω απο αυτην την αποφαση!!!!!!!

Κι εγώ αυτό σκέφτηκα! Συμφωνία με τον Γερμανό κάνανε ρε γμτ, έλεος!:mad:

paidaros
31-01-07, 00:33
εξηγηστε μοθ γιατι θα σκασω!!!!!!!!ποια η διφορα μεταξυ blue tooth και hands free???????το καλωδιο???????????μη χεσω!!!!!απλα το ενα κοστιζει ενα αρκετο σεβαστο ποσο,ξερει ο soul_giannis και το αλλο ειναι δωρεαν με την καθε συσκευη!!!!!!!1αρε συμφεροντα που κρυβονται!!!!!ο γερμανος-cosmote,ο κοκκαλης κτλ!!!!!!!!!!!!:clapping: :clapping: :clapping: :clapping:

face
31-01-07, 10:06
Μάλλον γιατί σε το καλώδιο σε αναταραχή μπορεί να σου εμποδίσει τα χέρια...!!(Το έχω πάθει)

thanasis134
31-01-07, 10:17
Παιδιά στο θέμα κινητού καλά κάνουν και βάζουν πρόστιμο...
Σου αποσπά την προσοχή και σίγουρα δεν μπορείς να αντιδράσεις σωστά!
Αυτό είναι για την ασφάλεια όλων μας,δεν είναι ακριβό ένα bluetooth!

Stilatos
31-01-07, 12:25
παιδια ποιο ηλιθιος νομος δεν υπαρχει. Me bluetooth η χωρις δεν εχει σημασια οταν μιλαμε στο κινητο ενω οδηγαμε αποσπατε η προσοχη μας και ειναι επικινδυνο.

MaGeLaNoS
31-01-07, 12:32
Μάλλον γιατί σε το καλώδιο σε αναταραχή μπορεί να σου εμποδίσει τα χέρια...!!(Το έχω πάθει)

Οδηγας κ ριχνεις καντηλια κ ταραζεσαι?χαχαχαχα

face
31-01-07, 12:52
παιδια ποιο ηλιθιος νομος δεν υπαρχει. Me bluetooth η χωρις δεν εχει σημασια οταν μιλαμε στο κινητο ενω οδηγαμε αποσπατε η προσοχη μας και ειναι επικινδυνο.

Κάτσε ρε συ παντελή...!!Τότε να μας κόβουν κλίσεις και όταν μιλάμε με τον συνοδηγό...!!!!!!!

Η μήπως είναι και καλυτερο όταν οδηγούμε και σκεφτόμαστε πράγματα...!!!Πού θα πάει δηλαδή...!!

paidaros
31-01-07, 13:48
Κάτσε ρε συ παντελή...!!Τότε να μας κόβουν κλίσεις και όταν μιλάμε με τον συνοδηγό...!!!!!!!

Η μήπως είναι και καλυτερο όταν οδηγούμε και σκεφτόμαστε πράγματα...!!!Πού θα πάει δηλαδή...!!

να μας κοβουν κλισεις και οταν ακουμε μουσικη δυνατα,οταν τραγουδαμε,οταν πιανουμε το ποδι της συνοδηγου,οταν μας χαιδευει ο συνοδηγος,οταν χαζευουμε τοπια,ταμπελες,οταν γελαμε,οταμ κανουμε γκριματσες και αλλα..........!!!!!!!!!!!!!!:whistle: :whistle: :whistle: :whistle: :clapping: :clapping: :clapping:

face
31-01-07, 13:50
να μας κοβουν κλισεις οταν πιανουμε το ποδι της συνοδηγου,οταν μας χαιδευει ο συνοδηγος,..!!!!!!!!!!!!!!:whistle: :whistle: :whistle: :whistle: :clapping: :clapping: :clapping:

Αυτά τιμωρούνται ήδη...Σοβαρά...!!!

Stilatos
31-01-07, 13:53
πετρο ειχανε κανει μια μελετη με hands free καλωδιο, Bluetooth και βρηκανε οτι αποσπατε η προσοχη τοσο πολυ που η αντιδραση σου ειναι ιδια με καποιον που ειναι μεθυσμενος. Ειδικα αμα ειναι φορτισμενη συζητηση ειναι επικινδυνο. Εγω πολλες φορες που με ειχανε παρει τηλεφωνο στο δρομο ενω εφευγα απο δουλεια σε καποια φαση οταν το κλεινο ειχα φτασει σχεδον σπιτι και τρελαθηκα δεν ειχα παρει χαμπαρι και απο τοτε μου πηγε να.... ετσι οποιος με παιρνει τηλεφωνο τους λεω να με παρουνε μετα διοτι οδηγαω.



κοιτα εδω:

http://news.bbc.co.uk/1/hi/uk/1885775.stm

http://spotlight.siu.edu/03082006/Hands-freeconversations.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Mobile_phones_and_driving_safety

ειδικα απο wikipedia κοιτα τα sources που πηρανε της πληροφοριες κατω κατω να δεις και να τρελαθεις.

paidaros
31-01-07, 13:55
Αυτά τιμωρούνται ήδη...Σοβαρά...!!!

τι εννοεις???????????

face
31-01-07, 13:56
πετρο ειχανε κανει μια μελετη με hands free καλωδιο, Bluetooth και βρηκανε οτι αποσπατε η προσοχη τοσο πολυ που η αντιδραση σου ειναι ιδια με καποιον που ειναι μεθυσμενος. Ειδικα αμα ειναι φορτισμενη συζητηση ειναι επικινδυνο. Εγω πολλες φορες που με ειχανε παρει τηλεφωνο στο δρομο ενω εφευγα απο δουλεια σε καποια φαση οταν το κλεινο ειχα φτασει σχεδον σπιτι και τρελαθηκα δεν ειχα παρει χαμπαρι και απο τοτε μου πηγε να.... ετσι οποιος με παιρνει τηλεφωνο τους λεω να με παρουνε μετα διοτι οδηγαω.

Το ξέρω παντελή το έχω πάθει (και αυτό) και εγώ....Αλλα το να απαγορευεις τα παντα δεν ειναι το σωστό...!!!Είναι σαν να λέμε, ο κόσμος είναι επικύνδυνος κλειδωθείτε μέσα...!!!..Και σε μία κουβέντα με τον συνοδηγό σου μπορείς να την πατήσεις έτσι...Ή όταν σκεφτεσαι...!!!Τι πάει να πεί, ότι πρέπει να απογορεύουμε τις συζητήσεις στο αμάξι και τις σκέψεις????.....

Απλά μεγάλοι άνθρωποι είμαστε και πρέπει να ξέρουμε πότε να μιλήσουμε και πότε να σταματήσουμε το αμάξι γιατί ειναι σοβαρή η κουβέντα...!!!

face
31-01-07, 13:57
τι εννοεις???????????

Το σοβαρά πήγαινε στο Αλήθεια...!!..Τρώς κλίση κανονικά και με τον νόμο...Αν σε πετυχεις μπάτσος να φιλάς σε κανα φαναρι την κοπελιά, η να της πιάνεις το πόδι ή άλλα τέτοια, έχει δικαίωμα να στην σφυρίξει....!!!ΠΡόστιμο δέν ξέρω..!!!

Stilatos
31-01-07, 14:01
ναι ρε συ εγω και εσυ μπορει να εχουμε στο μυαλο οταν μιλαμε και βλεπουμε οτι ειναι φορτισμενη η συζητηση η οτι αποσπατε πολυ η προσοχη μας να λεμε στον αλλον θα τον παρουμε μετα. Με την καθε κουτση μαρια ομως που ειναι συνεχεια στο τηλεφωνο? Δεν μπορεις να φανταστεις τι βρισιδια εχω ριξει σε γκομενες που μιλανε σε κινητο και μενουνε αριστερη λωριδα και πανε σαν κοτες. ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ? μια αντε μην πω βλαμμενη πηγε να πεσει πανω μου διοτι μιλαγε στο κινητο και αποσπαστηκε εγω με την μια πηγα να ριξω το αμαξι πανω σε μια νησιδα παλι καλα που προλαβα και σταματησα πριν και πηγε να μου βγει απο πανω.

face
31-01-07, 14:04
ναι ρε συ εγω και εσυ μπορει να εχουμε στο μυαλο οταν μιλαμε και βλεπουμε οτι ειναι φορτισμενη η συζητηση η οτι αποσπατε πολυ η προσοχη μας να λεμε στον αλλον θα τον παρουμε μετα. Με την καθε κουτση μαρια ομως που ειναι συνεχεια στο τηλεφωνο? Δεν μπορεις να φανταστεις τι βρισιδια εχω ριξει σε γκομενες που μιλανε σε κινητο και μενουνε αριστερη λωριδα και πανε σαν κοτες. ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ? μια αντε μην πω βλαμμενη πηγε να πεσει πανω μου διοτι μιλαγε στο κινητο και αποσπαστηκε εγω με την μια πηγα να ριξω το αμαξι πανω σε μια νησιδα παλι καλα που προλαβα και σταματησα πριν και πηγε να μου βγει απο πανω.

Σιγά μην ξέρουν οι κουτσές Μαρίες απο bluetooth...!!!.:D:D

ammoulianiotis
02-02-07, 11:46
Να σας πω και το καλυτερο; Λογω του νομου ολοι τρεχουν να αγορασουν bluetooth και βρηκαν ευκαιρια μερικοι να ανεβασουν τις τιμες! Σε ενα διαφημιστικο φυλλαδιο το ιδιο ακριβως ακουστικο το εχει στα +10ευρω!
Ετσι ειναι ο Ελληνας, μολις βρει ευκαιρια...

verone
03-02-07, 16:50
Egw otan odigo den akouw oute tilefono na xtipaei oute tipota kai etsi den xriazome tipota apo afta!(sigoura xerete pos odigo e?)