PDA

Επιστροφή στο Forum : ΓΡΙΦΟΙ-ΣΠΑΖΟΚΕΦΑΛΙΕΣ



sporas
10-02-05, 20:01
Να` μαστε παλι ...
Και Χαλαρωση και ενδιαφερον και διασκεδαση και εξασκηση και τι αλλο θελουμε.
Λοιπον,

Τρεις φίλοι φτάνουν σε ένα ξενοδοχείο για δουλειές. Ο υπάλληλος τους ενημερώνει ότι πρέπει να πληρώσει καθένας τους από 100 € για τη βραδιά που θα μείνουν, άρα σύνολο 300 € και οι τρεις μαζί. Μετά από λίγο όμως διαπιστώνει ότι έκανε λάθος και έπρεπε να χρεώσει μόνον 250 € αντί για 300. Δίνει λοιπόν 50 € στον αχθοφόρο για να τα επιστρέψει στους ταξιδιώτες. Ο αχθοφόρος επιστρέφει μόνον 10 € στον καθένα από αυτους και κρατά για τον εαυτό του τα υπόλοιπα 20 €. ’ρα οι τρεις ταξιδιώτες ξόδεψαν 270 € και ο αχθοφόρος κράτησε 20 €. Τι απέγιναν τα 10 € μέχρι τα 300 που αρχικά ξόδεψαν οι τρεις φιλοι ?

Για αρχή καλό είναι ευκολο.

ΒΟΥΡρρρρρρ...

Nenya
10-02-05, 21:37
τα κράτησε η του τα δώσανε για φιλοδώρημα?

sporas
10-02-05, 22:14
Σκεφτηκε πονηρα και τα κράτησε ...χωρις να
τους πει τι ακριβως συνεβει

McSergio
11-02-05, 10:32
Αγαπητέ Spora πραγματικά περισσότερο από όλα στενοχωρήθηκα που μαζί με όλα χάθηκε και το topic σου... Αντε, καλές επιλύσεις στο εξής

sporas
11-02-05, 15:36
Ela Στεργιο , εδω ειναι παλι η χαρα της επικοινωνιας , τα αλληλοπειραγματα και τελικα η διαμορφωση ευχαριστης διαθεσης .
Εδω ειναι το... stiloclub με ολα τα παιδια, κεφατα και ανανεωμενα.
Λυπηθηκα ιδιαιτερα, κι εγω, για το πληθος των καθε ειδους πληροφοριων που χαθηκαν ...
Ουτε μηνας δε θα παει ομως και ολο το site θα φουλαρει παλι .
ευχαριστω για την διατυπωση των συναισθηματων σου και καλες επιλυσεις.

Nenya
11-02-05, 18:02
παιδάκια μην μασάτε θα το κάνουμε ακόμα καλύτερο! ότι έγινε έγινε προχωράμε μπροστά για το καλύτερο ;)

sporas
11-02-05, 20:56
Ένας κατάσκοπος θέλει να μπει σε ένα στρατόπεδο. Με το μαύρο stilo του (τι κατάσκοπος ήταν...κίτρινο θα είχε;))πάει απέναντι από την κεντρική πύλη, κάθεται σε ένα μικρό καφενεδάκι, παραγγέλλει καφέ , αλλά παρακολουθεί, ώστε να δει πώς μπαίνουν μέσα.
Μετά από λίγο να ένας φαντάρος ,πλησιάζει. Ο σκοπός της πύλης του λέει: «δώδεκα». Ο φαντάρος απαντά: «έξι» και περνάει.
Σε λίγο ένας δεύτερος φαντάρος καταφτάνει , ο σκοπός του φωνάζει: «οκτώ». Ο φαντάρος απαντά:«τέσσερα» και περνάει και αυτός.
Ο κατάσκοπος είναι σχεδόν σίγουρος αλλά σκέφτεται : <<Ας περιμένω και έναν τρίτο για να είμαι απόλυτα βέβαιος. Πράγματι σε λίγο ο σκοπός ζητάει από τον τρίτο φαντάρο να του απαντήσει λέγοντας του «έξι». Ο τρίτος φαντάρος απαντά :«τρία» και περνάει και αυτός.
Τώρα πλέον ο κατάσκοπος δεν έχει καμιά αμφιβολία. Ρουφά το τέλος του καφέ του , πετά το τσιγάρο του και απόλυτα βέβαιος για την απάντηση που πρέπει να δώσει , προχωρά προς την πύλη. Ο σκοπός τον σταματά και του λέει :«δέκα». Ο κατάσκοπος γεμάτος αυτοπεποίθηση απαντά :«πέντε» Aμέσως ο σκοπός τον συλλαμβάνει !!!και τον οδηγεί μέσα για τα περαιτέρω…

Τι στο καλό πήγε στραβά ,τι γκαντεμια είναι αυτή θα σκάσει από το κακό του... :205
Προφανώς όμως δεν απάντησε σωστά.

Λοιπόν?
Τι έπρεπε να απαντήσει? :181 (λύση: και λίγο λογοπαίγνιο)
Ωχ!!! :173 ξεφευγα , βοήθησα πολύ
Αντε :142 να γίνει παιχνίδι

Nenya
11-02-05, 23:43
:127 :128 :128 :128

MaGeLaNoS
12-02-05, 00:55
Οταν ελεγε 12 ο φρουρος και απαντουσε ο φανταρος 6 εννοουσε τα γραμματα της λεξης "δωδεκα¨ που ειναι 6 το ιδιο ισχυει και για το "οκτω"(4γραμματα) και για το "εξι"(3γραμματα) αλλα οχι για το "δεκα" του οποιου τα γραμματα ειναι 4 και οχι 5 (πεντε) οπως ειπε ο κατασκοπος.
Απλα ο κατασκοπος πιστευε οτι ελεγε ενα νουμερο ο φρουρος και ο φανταρος απαντουσε το μισο του νουμερου αυτου γιαυτο ειπε και στην ερωτηση "δεκα" αυτος 5.Αλλα στην πραγματικοτητα η απαντηση ηταν ο αριθμος των γραμματων του καθε αριθμου που ελεγε ο φρουρος γιαυτο και ο κατασκοπος παει στο εκτελεστικο..την πατησε..

sporas
12-02-05, 10:22
Aπαιχτος ο Νικος :159
Ντινα μη, μη, μη :128 αυτο ,νομιζω, θα συμφωνισεις στο οτι επρεπε ούτως η αλλως να απαντηθει...απο αντρα
Ε... τι λες;

sporas
12-02-05, 15:06
Παμε στα πιο δυσκολα ...

Ενας πολύ ωραιος και δυσκολος σχετικα γριφος είναι ο εξης:

Σε ένα σιδηροδρομικο σταθμο, διπλα στις γραμμες στεκονται δυο ανθρωποι ορθιοι πλατη με πλατη. Την ώρα εκεινη φτανει ένα τρενο. Μολις τους προσπερνα το μπροστινο μερος του,αυτοί ξεκινούν να βαδίζουν παράλληλα στις γραμμές και προς αντίθετες κατευθύνσεις.Μολις όμως τους φτανει το πισω μερος του τρενου ,σταματουν.

Έτσι ο ένας πρόλαβε και βάδισε 30 μέτρα, ενώ ο άλλος 40 μ.
Υποθετουμε οτι οι δυο άνθρωποι βάδιζαν με την ίδια σταθερή ταχύτητα
και το τρενο επίσης είχε σταθερή ταχύτητα.
Πρεπει να βρουμε πόσο ήταν το μήκος του συρμου-τρενου;

Δυσκολευτηκα αρκετα, αλλα η λυση του είναι εξυπνη και αξιζει τον κοπο.

Ιδου πεδιον λαμπρο
Μολυβι , χαρτι :180 και :127

christos
14-02-05, 10:29
δεν έχει δωθεί απάντηση ακόμα στον πρώτο γρίφο!

Nenya
14-02-05, 11:32
Τρεις φίλοι φτάνουν σε ένα ξενοδοχείο για δουλειές. Ο υπάλληλος τους ενημερώνει ότι πρέπει να πληρώσει καθένας τους από 100 € για τη βραδιά που θα μείνουν, άρα σύνολο 300 € και οι τρεις μαζί. Μετά από λίγο όμως διαπιστώνει ότι έκανε λάθος και έπρεπε να χρεώσει μόνον 250 € αντί για 300. Δίνει λοιπόν 50 € στον αχθοφόρο για να τα επιστρέψει στους ταξιδιώτες. Ο αχθοφόρος επιστρέφει μόνον 10 € στον καθένα από αυτους και κρατά για τον εαυτό του τα υπόλοιπα 20 €. ’ρα οι τρεις ταξιδιώτες ξόδεψαν 270 € και ο αχθοφόρος κράτησε 20 €. Τι απέγιναν τα 10 € μέχρι τα 300 που αρχικά ξόδεψαν οι τρεις φιλοι ?


τα κράτησε η του τα δώσανε για φιλοδώρημα?


Σκεφτηκε πονηρα και τα κράτησε ...χωρις να
τους πει τι ακριβως συνεβει

sporas
14-02-05, 14:44
christos δεν λοιπουν 10 € .
Δες το αλλιως .Οι τρεις φιλοι ξοδεψαν 250 €+30€που πηραν πεστα =280€ και 20€που πηρε ο αχθοφορος συνολο 300€, το πως; δεν εχει σημασια...
ειναι απλα θεμα λογικης τακτοποιησης των δοσοληψιων που έγιναν.
Δηλαδη το ελλειμμα που εμφανιζεται ειναι καθαρα λογιστικο και οχι πραγματικο.
Κερδισμενος βεβαια ειναι ο αχθοφορος, αλλα βρες ακρη ...ολοι ειναι υπερευχαριστημενοι, για να μη πω υποχρεοι ε ;
Νομιζα οτι εγινε αντιληπτο με την διευκρινιση που ζητησε η Ντινα η οποια, θαρρω, το καταλαβε.

sporas
14-02-05, 14:54
Με τον αλλο;;; :136
Να βοηθησω;
Εγινε καμια προσπαθεια η :175

Λετε...

McSergio
14-02-05, 18:36
Νομίζω το τραίνο έχει μήκος 240 μέτρα.

sporas
14-02-05, 22:56
Ναι τοσο ειναι .
Πως το βρηκες ;
Για να το πεις σημαινει οτι το ελυσες
Λοιπον λεγε :172

Av ειναι δυσκολο να το εξηγησεις τοτε απάντησε στην παρακατω ερωτηση.

Αν ο Α ΒΑΔΙΣΕ 25μ ΚΑΙ Ο Β 35 μ.Τοτε ποσα μετρα θα ήταν το τρενο;

McSergio
14-02-05, 23:17
θα ήταν 175μέτρα

Το πώς βγήκε τώρα...

Λοιπόν,

Το μήκος θα ισούται με: χρόνο t τη στιγμή που σταματάει ο πρώτος επι ταχύτητα τραίνου, συν 30.

L= U t + 30

Μετά υπολογίζουμε τη σχέση μεταξύ χρόνου t που σταμάτησε ο πρώτος και t' που σταμάτησε ο δεύτερος.
Αυτό γίνεται μέσω του υπολογισμού της ταχύτητας των πεζών u=40/t'=30/t

Μετά υπολογίζουμε την ταχύτητα του τραίνου U=(40+30)/(t'+t) και μαζί με την προηγούμενη σχέση υπολογίζουμε το U t και το αντικαθιστούμε στην πρώτη σχέση

sporas
14-02-05, 23:46
Σωστος-Aψογος ...Στεργιο μπραβο :116

Και πιο απλα για ευρυτερη κατανοηση
Απο τη στιγμη που το πισω μερος του τρενου φτανει τον πρωτο ,και οι δυο έκαναν απο 30 μ αλλα προς αντιθετη κατευθυνση. δηλαδη συνολικα 60μ. ο Β όμως συνεχιζει να βαδιζει μαζι με το τρενο και για αλλα 10 μ οποτε τον φτανει και αυτον το πισω μερος και σταματα.Στο διαστημα αυτο το τρενο εκανε 70μ ενω ο Β 10μ Συμπερασμα :το τρενο τρεχει 7 φορες περισσοτερο απο τους ανθρωπους.
Α) Σε σχεση με την αποσταση που βαδισε ο Α :ετσι 30 χ 7= 210μ + 30=240μ
B) Σε σχεση με την αποσταση που βαδισε ο B: 40 χ 7=280μ-40= 240μ

Λοιποω τι λετε δεν ηταν εξυπνος ;

McSergio
14-02-05, 23:56
Τελικά όμως είχες δίκιο, ήθελε χαρτί και μολύβι!

sporas
14-02-05, 23:58
Eταιρος Καππαδοκης...Γρίφος

Θελουμε να μετρησουμε 45 λεπτα, αλλα δεν εχουμε ρολόι. Έχουμε ομως 2 φιτιλια και έναν αναπτηρα. Καθε φιτιλι καιγεται σε 1 ωρα ακριβως και ακομα οτι τα φιτιλια μας δεν καιγονται ομοιομορφα. π.χ. το μισο φιτιλι δεν καιγεται σε μιση ωρα,αλλα ακανονιστα. Πως θα μετρησουμε τα 45 λεπτα;

Αντε :190 εύκολος

McSergio
16-02-05, 12:27
Ερώτηση, τα δύο φυτίλια μεταξύ τους είναι ολόιδια, ή διαφέρουν ως προς τον τρόπο καύσης;

sporas
16-02-05, 13:15
Nai ιδια ,αλλα δεν εχει σημασια αυτο,
(μπορει το ενα να ειναι 2μ. και το αλλο 0,5μ)
αλλα το οτι, κραταει εκαστο μια ωρα ...




και ακομα οτι τα φιτιλια μας δεν καιγονται ομοιομορφα. π.χ. το μισο φιτιλι δεν καιγεται σε μιση ωρα,αλλα ακανονιστα.

azzurro_1.8
16-02-05, 14:31
Επειδή ο McSergio έχει μονοπωλήσει τις λύσεις (ΕΥΓΕ!) αποφάσισα να ασχοληθώ λίγο και..... μετά από 2 μέρες (κάρβουνοοοοο :D ):
Ανάβουμε το 1ο φυτίλι ΚΑΙ απο τις 2 άκρες και το 2ο από τη μία. Μόλις το 1ο έχει καεί έχει περάσει μισή ώρα (και απομένει άλλη μισή ώρα καύσης στο 2ο). Τότε ανάβουμε και την άλλη άκρη του 2ου που τελικά καίγεται τελείως σε άλλα 15'. Σύνολο 45' :wink:
Για να μην μπλεχτείτε μην ασχοληθείτε καθόλου με το μήκος του φυτιλιού, αλλά μόνο με το χρόνο καύσης!
Sporas...next please :lol:
’ρης

McSergio
16-02-05, 14:32
θα ανάψουμε και από τις δυό μεριές το ένα και έτσι θα μετρήσουμε μισή ώρα.

Για το υπόλοιπο τέταρτο θα ανάψουμε το άλλο φυτίλι σε δύο σημεία (π.χ. στο 1/3 και 2/3) ώστε να έχουμε φλόγα προς τέσσερις κατευθύνσεις. Όταν συναντηθούν οι δύο εσωτερικές φλόγες θα ανάβουμε το φυτίλι κάπου αλλού (όχι στις δύο άκρες ώστε να καίγεται συνεχώς με τέσσερις κατευθύνσεις. Αν πάλι το φυτίλι καεί μέχρι τη μια άκρη του τότε επειδή χάνουμε μια κατεύθυνση το ανάβουμε από την άλλη. Έτσι το φυτίλι θα καίγεται συνεχώς από τέεσερις φλόγες άρα θα καεί σε ένα τέταρτο.

sporas
16-02-05, 16:30
Koντα εισαι, έλα :134 ακομα λιγο
Μη ξεχνας οτι το φιτιλι καιγεται εντελως ακανονιστα κατα το μηκος του ,(δηλαδη αυτο εχει την εννοια οτι αν υποτεθει οτι το φιτιλι ειναι ενος μετρου ,μπορει η καυση του 0,20μ του μηκους του να καιγεται σε 55΄και το υπολοιπο σε 5΄)δεν εξασφαλιζει το αμεσως επομενο τεταρτο με ακριβεια, ωστε να σημειωσουμε 45 λεπτο
ειναι πιο απλο καλα αρχισες
πρεπει ταυτοχρονα.... ε, σχεδον το ειπα
Παιδια α α α , Νικο ο ο , Ντινα α α α α :136 εμπλεξεις με τα συνεργεια μου φαινεται και δεν εχεις χρονο ουτε για...ένα γριφο.

sporas
16-02-05, 16:48
azzuro_1.8 l Λυπαμαι ,λυπαμαι δεν κοιταξα το post σου
Εισαι ο νικητης και αξιος λυτης ...
ΕΥΓΕ :139

sporas
16-02-05, 17:10
Kai ενας για νεους λυτες ευκολοτατος .. ελατε :142
οι εμπειροι ας κανουν :125

Eνας θελει να ψησει τρια μπιφτεκια σε μια ψησταρια που χωραει μονο δυο.
Χρειαζονται 5 λεπτα για να ψηθει η καθε πλευρα του μπιφτεκιου, οποτε υπολογιζει πως χρειαζεται 10 λεπτα για να ψησει τις δύο πλευρες των δύο πρωτων μπιφτεκιων και αλλα 10 για να ψησει το τρίτο.

Μήπως γινεται να τα ψησει γρηγοροτερα; πειναει τοσο,που :171 δεν μπορει να περιμενει ;
Βαλτε ενα χερακι ...

sporas
17-02-05, 17:12
Πεινασαμε .

Τι θα γινει; :130

Aντε! Βαλε κανενας νεος το χερι του

το ενα ειναι δικο του.

MaGeLaNoS
17-02-05, 19:09
Λοιπον ψηνει τα μπιφτεκια α,β απο την μια πλευρα.Αφου περασουν τα 5 λεπτα γυρναει το α μπιφτεκι να ψηθει και απο την αλλη πλευρα και βγαζει το β και βαζει το γ μπιφτεκι να ψηθει.Μετα απο 5 λεπτα βγαζει το α μπιφτεκι το οποιο ειναι ετοιμο και βαζει το β να ψηεθ απο την αλλη πλευρα καθοτι μισοψημενο,παραλληλα γυρναει και το γ να ψηθει απο την αλλη πλευρα.Μετα απο αλλα 5 λεπτα ειναι ετοιμα.Σωστο?

sporas
17-02-05, 21:50
Ελα, μπραβο !
Καλη μας ορεξη :132 (εληψει smile για φαγητο , καλο ειναι και μονο ποτο)

MaGeLaNoS
17-02-05, 23:50
Sporas μου χρωστας το ενα μπιφτεκι ε?:P

sporas
18-02-05, 02:10
Καλα αφου το εφαγες οταν τα εψηνες

Ελα παρε τωρα και
το επιδορπιο :195

(εικονικη πραγματικοτητα...ειναι να παθαινεις πλακα... γι αυτο βαλε την ψηστρα σημερα )

Nenya
18-02-05, 14:01
ένα εύκολο από μένα!

Έχουμε τρεις λάμπες σε ένα δωμάτιο και τρεις διακόπτες έξω από το δωμάτιο. Κάθε διακόπτης αντιστοιχεί σε μια και μόνο μια λάμπα.
Πώς μπορούμε να βρούμε τις αντιστοιχίες διακοπτών-λάμπες (δηλαδή ποιος διακόπτης αντιστοιχεί στην κάθε λάμπα ) αν έχουμε το δικαίωμα να μπούμε στο δωμάτιο με τις λάμπες μόνο μια φορά;

mike
18-02-05, 14:30
Ανάβουμε την πρώτη και την δευτερη. Μετά απο 5 λεπτά σβήνουμε την δευτερη. Μπαίνουμε στο δωμάτιο. Αυτή που ανάβει είναι η πρώτη, η σβήστή και ζεστή είναι η δευτερή και η σβηστή και κρύα είναι η τρίτη..... :152

ΑΧΑ Παλιό αλλά καλό!!!! :wink:

mike
18-02-05, 14:32
Λοιπόν, δώστε βάση....

Έχω 10 γόπες(αποτσίγαρα), τρείς γόπες φτιάχνουν ένα τσιγάρο. Πώς θα καπνίσω 5 τσιγάρα? Ε? Εδώ σας θέλω.

Nenya
18-02-05, 15:29
αυτό το τελευταίο ... η γόπα να γίνετε ολόκληρο τσιγάρο δεν το έπιασα για εξήγησε λίγο (έχω μια υποψία ότι μπερδεύτηκες λίγο στην διατύπωση ??? η μου φαίνεται??)

mike
18-02-05, 15:58
αυτό το τελευταίο ... η γόπα να γίνετε ολόκληρο τσιγάρο δεν το έπιασα για εξήγησε λίγο (έχω μια υποψία ότι μπερδεύτηκες λίγο στην διατύπωση ??? η μου φαίνεται??)

Μάλλον προσπαθείς να με μπερδέψω.... Λάθος μου, κάνω edit.

3 γόπες τις κολλάς μαζί και φτιάχνεις ένα ολόκληρο τσιγάρο.

Nenya
18-02-05, 16:35
που τις βρήκες?
θα κανεις 4 μεγάλα και το πέμπτο θα είναι λίγο μικρότερο

sporas
19-02-05, 09:00
Θα παρει στη αρχη τρεις.Καπνιζοντας, του μενει μια , δεν την πετα αλλα παιρνει αλλες δυο απο αυτες που εχει. Καπνιζει.Του μενει μια παλι ,μετα το ιδιο και αλλη μια φορα το ιδιο
Χρησιμοποιοησε (απο αυτες που ειχε) 3+2+2+2=9
Του μενει , μια απο το καπνισμα, και μια που ειχε . Παιρνει και αλλη μια απο ενα αλλο τασακι (δανεικη)και ετσι κανει και το πεμπτο του τσιγαρο
Αυτη που θα περισσεψει την ξαναβαζει εκει απο οπου την πηρε,πισω.
Τωρα ,το τι θα καταλαβει και το ποση βρωμια θα ρουφιξει ,αυτο ειναι δικη του ιστορια...
τι λες; mike

Nenya
19-02-05, 09:38
εεε οταν ρωταω που τις βρηκε δεν περνω απαντιση!!! τον δανισμό τον ήξερα και εγώ :evil:

sporas
19-02-05, 14:14
Ενα ς παρομοιος λεει:
Προγραμμα ανακυκλωσης ενοψη.Γινεται ανταλλαγη αδειων μπουκαλιων με γεματα. Συγκεκριμενα, με 4 αδεια μπουκαλια παιρνεις ενα γεματο. ποσα μπουκαλια μπιρας θα πιει μια οικογενεια που εχει συγκεντρωμενα 24 αδεια μπουκαλια;
Ελατε το ξερει κι η γατα μας τωρα . μη :144

Ας δοθει μονολεκτικη απαντηση.

GN_AZ
19-02-05, 23:49
7 και θα μείνουν και 3 άδεια ?

sporas
20-02-05, 07:43
Και αν δανειστει ενα (και μετα το επιστρεψει) ,Γιωργο,θα πιει 8 E;

Παμε παρακατω. :103

Σαββατο βραδυ,δεξιωση στο σπιτι μας, εχουμε επετειο, καλεσμενοι πολλοι, εδεσματα , ποτα , κερασματα και βαλε. :132
Μετα ομως τι γινεται ;
Απλυτα πιατα να! μια στοιβα ,ποτηρια; Aσε, απο που ν` αρχισει κανεις και επειδη ολα αυτα ολοι θελουν να τα αποφυγουν, καλεσαμε δυο σερβιτορους ,που ειναι η δουλεια τους ,συμφωνησαμε και ξεμπερδεψαμε (και το ετερο ημισι ειναι ακρως ευτυχισμενο,για να μη πουμε κι εμεις ,για οσους ...ηθελαν... την ισοτητα ).

Ομως και αυτοι ανθρωποι ειναι.
Λιγο πριν αρχισει το σερβιρισμα, πειραζοντας ο ενας τον αλλο και σκεφτομενοι τι τους περιμενει μετα, καταληγουν να παιξουν ενα παιχνιδι και ο χα΅ενος να πλυνει τα πιατα στο τελος της δουλειας. Τοποθετουν, λοιπον, ΕΝΑΛΛΑΞ, εναν ΅εγαλο αριθ΅ο ιδιων πιατων οπουδηποτε πανω σε ενα στρογγυλο τραπεζι(ετσι θα ειναι και πιο ευκολο το σερβιρισμα και η ετοιμασια των menu).Ο πρωτος που ΔΕΝ θα εχει χωρο για να τοποθετησει το πιατο του, χανει το παιχνιδι.

Οροι:Τα πιατα πρεπει να ακου΅πανε κανονικα πανω στο τραπεζι και δεν επιτρεπεται να επικαλυπτονται .

Ποια στρατηγικη θα διαλεξει καποιος , ωστε να κερδισει στα σιγουρα το παιχνιδι;;

Για φανταστειτε να ξυπνησετε Κυριακη πρωι και να εχετε μια τετοια <υποχρεωση>
Μας βλεπω ναααα!!!!!!! κατι μουτρα .Χρειαζεται λοιπον μυαλο, γιατι οποιος δεν... τοτε εχει... Ποδαρια.
Λοιπον :127' τι λετε;

Nenya
22-02-05, 16:34
ρε συ πολύ κουφό αυτό το τελευταίο για ριγέ τίποτα κανένα hint γιατί δεν βλέπω φως στον ορίζοντα! (να γιατί εγώ αποφεύγω τις συνεστιάσεις σπίτι μου :> )

sporas
22-02-05, 19:51
ρε συ πολύ κουφό αυτό το τελευταίο για ριγέ τίποτα κανένα hint
Που ειναι το κουφο; γινε πιο συγκεκριμενη.


Λοιπον :108

Ξεκιναμε οπωσδηποτε πρωτοι βαζοντας ενα, ακριβως στο κεντρο του τραπεζιου
Τη συνεχεια βρες τε την ....

sporas
23-02-05, 15:58
:136 Τιιιιιιιιιποτα...

Στη συνεχεια, οπουδηποτε και αν τοποθετησει το πιατο του ο αλλος, εσυ ßαζεις το δικο σου απεναντι, και συ΅΅ετρικα ως προς εκεινο που εβαλες πρωτος στο κεντρο του τραπεζιου. Ετσι οσο θα εχει χωρο ο αλλος για ενα πιατο ακο΅α, θα εχεις κι εσυ.

Αντε στη λαντζα κερδισα

Nenya
23-02-05, 22:04
hummm ναι sound logical !

Nenya
25-02-05, 20:49
τι έγινε ρε παιδιά γιατί ατονήσαμε ???

sporas
26-02-05, 13:52
Περιμενα μηπως και παιξει κανεις αλλος.

Αλλα...η stiloπωρωση ειναι ανιατη νοσος φαινεται.

:166

Ελατε :142
--------------------
Eχουμε εννια κουβαδες, πλαστικους ,με λυρες (αμ δε :152 για χαρη του γριφου και μονο ,μη μας πιασει και καμια εφορια) και μια ζυγαρια μιας χρησης. Eνας κουβας εχει καλπικες λυρες. Oι καλπικες ζυγιζουν ενα γραμμαριο λογοτερο απο τις κανονικες.
Πως μπορουμε να βρουμε ποιος κουβας εχει τις καλπικες, κανοντας μια μονο ζυγιση;

Αφηστε για λιγο το stilo σας . Τι μανια ειναι αυτη ξεκολληστε λιγο
--------------------

Nenya
27-02-05, 22:22
ωχ παναγια μου άντε πάλι τω κεφάλι κάτω !!!! :128 :127 :128 :127

sporas
28-02-05, 18:03
Βρε βοηθηστε λιγο το κοριτσι

Που ειναι οι ιπποτες ; Αφηνετε το κοριτσι να :128
Που ειναι οι αλλοι ; Μηπως θελετε ταξιμο κανεναν κουβα με λυρες για να βοηθησετε;

Nenya
03-03-05, 10:45
η ομάδα δεν τραβάει .. εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να το βρω έχω κολλήσει! και δεν βλέπω και κανέναν να λέει τίποτα οποτε δεν το λες ....

sporas
03-03-05, 15:42
Παιρνεις απο τον πρωτο μια, απο τον δευτερο δυο.... και απο τον ενατο εννια λυρες ,συνολο 45 .
Μετα τις ζυγιζεις oλες μαζι .
Αν υποθεσουμε οτι οι κανονικες εχουν βαρος 10γρ η μια kαι οι καλπικες 9γρ, τοτε τι μπορει να συμβει;

Nenya
03-03-05, 15:53
Το quiz με τις λίρες το έχω ξαναδεί αλλά η λύση του δεν μου πολυαρέσει! ( δεν την κατάλαβα τη να κάνω!) οπότε μην μου δίνεις hints αλλά εξήγησέ το μήπως και πάρει μπροστά το καρβούνι μου!

sporas
03-03-05, 16:40
Aν ηταν ολες κανονικες θα ειχαν βαρος 450 γρ
Αν ομως η ζυγαρια δειξει, ας πουμε, 449 τοτε ο κουβας απο τον οποιο πηραμε τη μια λυρα, εχει τις καλπικες. Nαι;
Av δειξει ... 441 τοτε ο τελευταιος εχει τις καλπικες.
Ε, εννοειται οτι θα γινει και μια καποια προεργασια - ετοιμασια για να μη χασουμε την αντιστοιχιση λυρων και κουβαδων.
Λοιπον...
Πες μου οτι το καταλαβες !!!

Nenya
03-03-05, 18:08
hummm νομιζω ναι ....

sporas
04-03-05, 15:41
Ας επανελθουμε στους ευκολους και σχετικα γνωστους...

α)Eχουμε στη σειρα (εναν πισω απο τον αλλο )τρεις καρναβαλιστες και 5 καπελα: τρια ασπρα και δυο μαυρα που τα βλεπουν ολοι. Στη συνεχεια τους δενουμε τα ματια και τους βαζουμε απο ενα καπελο στο κεφαλι. Επειτα τους λυνουμε τα ματια και τους λεμε να μη γυρισει να κοιταξει κανεις πισω του και τους ρωταμε:Με βαση αυτα που βλεπεις και ακους, ξερεις τι χρωμα καπελο φορας ;
Ο τελευταιος και ο μεσαιος απαντησαν αρνητικα ,ενω ο πρωτος το βρηκε.Τι χρωμα απαντησε ο πρωτος οτι ειχε το καπελο του;

Και ενα για τους Μαθηματικους τωρα που τελειωσε και η εξεταστικη τους...

β)Δινονται οχτω οχταρια και μονο αυτα.Χρησιμοποιωντας οπωσδηποτε ολα τα οχταρια και κανενα αλλο νουμερο και κανοντας οποια η οποιες μαθηματικες πραξεις θελεις, να βρεις εξαγωμενο τον αριθμο 1.000

Λοιπον επιθεση εγω . :178 με δυο αυτη τη φορα. :142

Nenya
04-03-05, 16:38
grgrgrgr το πρωτο με μπερδευει αλλα θα στο πω το δευτερο πρεπει να ειναι ....
888+[8(8+8 )]-8-8 =1000

sporas
04-03-05, 16:50
Ναι!!! Ναι!!!! Ησουν στη γωνια και το περιμενες Μπραβο!!!! :139

Για τον πρωτο ,ξεκινα απο το τελευταιο , γιατι να απαντησε : <<δεν ξερω>>...

Nenya
24-03-05, 21:29
sporas εκει που ειμαι στο τσακ να το βρω παντα διαπιστονω οτι εχω αφησει κενα .... για πες το

sporas
27-03-05, 15:17
Αν ο τελευταίος έβλεπε ότι κι οι δύο μπροστινοί του φορούσαν μαύρο καπέλο, θα ήξερε ότι ο ίδιος φορούσε άσπρο, αφού τα μαύρα καπέλα ήταν μόνο δύο.Για να απαντήσει όμως <<δεν ξέρω>>πάει να πει ότι: ή φορούσε ο ένας μαύρο και ο άλλος άσπρο, ή και οι δύο φορούσαν άσπρο.
Ερχόμαστε τωρα στον μεσαίο να δούμε γιατί κι αυτός απάντησε αρνητικά.
Αν ο πρώτος φορούσε μαύρο,αυτός (που το βλέπει) θα συμπέραινε ότι φορούσε άσπρο, (αφού άκουσε και την αρνητική απάντηση του τελευταίου). Αφού, όμως κι αυτός απάντησε ότι δεν ξέρει, ο πρώτος σίγουρα φορούσε άσπρο.
Αυτά σκέφτηκε ο πρώτος και είπε ότι φορούσε άσπρο καπέλο

Nenya
14-04-05, 09:11
sporas τι γίνετε ούτε λες κανένα γρίφο ούτε τίποτα ... να σου βάλω εγώ έναν ?? τι κινητό να πάρω με ζορίζει εδώ και πολλές μέρες :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

sporas
16-04-05, 13:58
Φαίνεται ότι ατύπως μου παραχωρήθηκε η αποκλειστικότητα, αφού επι ένα σχεδόν μήνα ουδείς ποστάρισε γρίφο.
Λοιπόν Nenya αφού με ρωτάς , απαντώ.

Κινητό; όσο πιό απλό ,τόσο πιο καλό .

Γρίφο;
Θέλεις να παιδεύεσαι :128 ή να εκπαιδεύεσαι; :175

Οπως και να είναι... πάρε :160 έναν εύκολο.


Δυο φίλοι έτρεξαν σε μια κούρσα 100 μέτρων. Όταν ο α τερμάτισε, ο β βρισκόταν στα 90 μέτρα. Ο α πρότεινε στον β να ξανατρέξουν, αλλά αυτη τη φορά θα ξεκινούσε 10 μετρα πίσω απ' τον β για να είναι πιο αμφίρροπο το αποτέλεσμα.
Αν κρατηθούν όλες οι άλλες συνθήκες ίδιες, θα κερδίσει κανείς ή θα τερματίσουν ταυτόχρονα;

Nenya
16-04-05, 15:21
ταυτοχρονα λεω γω τωρα......

sporas
16-04-05, 15:54
oxi

kανε ενα διαλειμμα τωρα και δες εδω http://www.kintilef.com/ που σε ενδιαφερει

McSergio
19-04-05, 18:02
Γεια σου sporas...

ο α δεν ξανακερδίζει; (χαζός είναι να τον προκαλέσει δεύτερη φορά κ να χάσει?)

:206

sporas
19-04-05, 19:13
Γεια σου και σε σενα McSergio.
Και μπραβο! ναι οπωσδηποτε έτσι ειναι. Ο α θα ξανακερδισει.

sporas
20-04-05, 15:58
Ενας χαλιφης, λιγο πριν πεθανει, για να αποφασισει ποιον απο τους δυο γιους του θα αφησει διαδοχο, τους καλεσε να κανουν εναν αγωνα δρο΅ου ΅ε τις κα΅ηλες τους προς το χαλιφατο, ξεκινωντας απο μια ερημο που ηταν αρκετα μακρια. Τους ανακοινωσε δε πως χαλιφης θα γινoταν αυτος που η κα΅ηλα του θα τερ΅ατιζε δευτερη!
Πραγ΅ατι, οι δυο νεοι εφεραν τις κα΅ηλες τους στην ερη΅ο,και ενω ηταν πανετοιμοι ,δεν ξεκινουσε κανεις.(φυσικο ηταν αλλωστε).
Βλεπουν εναν σοφο ασκητη να περνα απο κει και σκεφτονται να τον ρωτησουν πως να λυσουν το προβλη΅α τους. Ο σοφος αντρας τους ψιθυριζει κατι και α΅εσως αυτοι τρεχουν,ταχυτατα προς τις κα΅ηλες, τις καβαλανε κι αρχιζουν να τρεχουν προς το χαλιφατο, οσο πιο γρηγορα γινοταν.
Τι να τους ειπε αραγε ο ασκητης;

Εδω σας θελω...

Nenya
20-04-05, 16:05
ο σοφος ασκητης τους ειπε να θα παρει ο ενας την καμηλα του αλλου!

McSergio
20-04-05, 16:07
Βοήθεια!

Μήπως τους είπε ότι υπάρχει κι άλλος γιος με καμήλα; (λέω τώρα)

sporas
20-04-05, 19:59
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Η NENYA TOYS EIΠΕ

McSergio
20-04-05, 20:05
oxi
H καμηλα του νικητη πρεπει να ειναι δευτερη!!!!!!!! αρα τι τους ειπε και φυσικα έτρεξαν να το κανουν μπας και κερδισουν...





ο σοφος ασκητης τους ειπε να θα παρει ο ενας την καμηλα του αλλου!



Μάλλον αυτό ε;;;

sporas
20-04-05, 20:19
ΛΟΙΠΟΝ ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ nenyas ΠΟΥ ΗΤΑΝ Η ΣΩΣΤΗ
ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΠΟΣΤ ΑΠΑΝΤΟΥΣΑ ΣΤΟ MCsergio
οταν το ανεβασα ειδα τησ nenyaςΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ
ΕΣΠΕΥΣΑ ΝΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΩ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΠΟΣΤ
ΟΜΩς ΜΟΛΙς ΤΟ ΑΝΕΒΑΣΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΟΤΙ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ ΠΡΙΝ ΜΕ ΠΡΟΛΑΒΕς Mcsergio με τη σωστη του πλεον απαντηση (γιαυτο φαινεται και επεργασμενο)
Ω!!! ΟΠΟΙΑ ΣΥΜΠΩΣΗ ΚΑΙ ΣΥΓΚΥΡΙΑ
ΚΕΡΔΙΣΕ ΤΕΛΙΚΑ Η NENYA GIA NA EIMASTE DIKAIOI KI EJHGHMENOI...

McSergio
20-04-05, 20:32
Έτσι κι αλλιώς από την Nenya το έκανα Quote...

Ο μεγάλος επιλυτής γρίφων φαίνεται όταν παραδέχεται τους καλύτερούς του! Πσσσσ... :208

sporas
20-04-05, 20:55
Και ενας πιο δυσκολος (Νονιζω θα χρειαστει χαρτι και μολυβι αλλιως κινδυνευει να γινει το μυαλο κουρκουλουκι)
παμε.
Σε μια φυλακη υπαρχουν θανατοποινητες. Οι φυλακες τους λενε οτι θα τους χαρισουν τη ζωη αμα λυσουν ενα γριφο.
Λοιπον θα φορεσουν οι μισοι μια ασπρη μπλουζα και οι αλλοι μισοι μια ασπρη μπλουζα με μια μαυρη βουλα στην πλατη.
Μετα θα τους αφησουν στο προαυλιο εναν-εναν και θα πρεπει να πανε στον απεναντι τοιχο και να αραδιαστουν ετσι,ώστε αυτοι που εχουν την βουλα να πανε στο δεξι μερος και αυτοι που δεν εχουν τιποτα στο αριστερο μερος του τοιχου.
Κανενας δεν ξερει τι μπλουζα φοραει

Πως πρεπει να ενεργησουν για να πετυχουν και να σωθουν;

Nenya
20-04-05, 20:56
:143 :143 :143 :143 :143 :143 :206 :206

sporas
20-04-05, 21:08
Λοιπον Νενυα το ιδιο συνεβει και με το δικο σου ποστ έπρεπε να προηγηθει του παραπανου γριφου
δες τις ωρες που ανεβηκαν τα δυο τελευταια ποστ ε;
Σημερα δηλαδη εχουμε συνοστισμο ...Ας ειναι...

McSergio
21-04-05, 13:49
Κατ΄ αρχάς θα μπούνε όλοι σε μια γραμμή.
Ο πρώτος θα κάνει ένα βήμα δεξιά.
Ο τρίτος θα βάλει τον δεύτερο δεξιά ή αριστερά ανάλογα με τη μπλούζα που φοράνε οι μπροστινοί του.
Ο τέταρτος θα βάλει τον τρίτο και πάει λέγοντας...

Όποιος μείνει τελευταίος πηγαίνει στη μεριά με τα λιγότερα άτομα (μιας και είναι χωρισμένοι μισοί μισοί)

Σα λύση είναι επιστημονικά τεκμηριωμένη..
Ο δεσμοφύλακας τη δέχεται για να αφήσει τους κρατούμενους ελεύθερους;

sporas
23-04-05, 04:18
Ειναι μια λυση , αλλα νομιζω δεν θα γινει αποδεκτη γιατι δεν δεχονται ο ενας να βοηθαει η να τακτοποιει τον αλλο
Πρεπει ο καθενας να παει εκει που πρεπει μονος του
Αλλωστε εναν-εναν τους βγαζουν στο προαύλιο


Επισης μια βοηθεια: Δεν ειναι απαραιτητο να ειναι στοιχισμενοι οταν θα βρεθουν στον τοιχο,απλως να ειναι ΑΡΑΔΙΑΣΜΕΝΟΙ και τελικα χωρισμενοι σε δυο ομαδες

Αντε τωρα ειναι ευκολο

McSergio
26-04-05, 19:04
Λοιπόν...

στέκεται ο πρώτος και ο δεύτερος στέκεται δίπλα του.
Ο τρίτος βλέπει τις μπλούζες των άλλων δύο και αν είναι ίδιες κάθεται δίπλα τους αλλιώς ανάμεσά τους. Ο τέταρτος μπάινει ανάμεσα στους δύο με τις διαφορετικές μπλούζες κλπ κλπ. Στο τέλος από τη μια μεριά είναι οι μεν και από την άλλη οι δε!

Σωστος;

sporas
26-04-05, 19:35
Οταν λες διπλα τους , εννοεις βεβαια δεξια να βρισκεται παντα ο εχων τη βουλα και αριστερα ο λευκος ναι;

To διευκρινιζω, για να γινει κατανοητο σε οσους θα ασχοληθουν με τη λυση αυτου του γριφου.

ΟΠΟΤΕ

Α ΨΟ ΓΟΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ Ο McSergio

ΕΥΓΕ!!!

glani
15-11-08, 20:33
δεν απομενουν για τους επισκεπτες 270 € αλλα 280€ οπότε δεν χανονται 10€

glani
15-11-08, 21:02
[quote=sporas;153
βασικα ξοδεψαν 270 και τος εμειναν 30. ή αλλιως 300 - 30 που πηραν = 270 και 20 που εδωσαν στον αχθοφορο = 250 όσα ακριβως κανει το δωματιο

paidaros
16-11-08, 00:13
πω πω μετα απο 3 χρονια!
που το ξεθαψες αυτο?