PDA

Επιστροφή στο Forum : ψηφοφορια opel astra gtc VS fiat stilo 3d



stilo-hraklis
12-05-07, 19:14
παιδια με αφορμη τον κολητο μου που εδωσε 19.500 να παρει το gtc kai βλεποντας το μου φανηκε κατωτερο απο το στιλο αλλα θα ηθελα και την γνωμη σας

ammoulianiotis
12-05-07, 19:55
Τωρα βαζεις δυσκολα!
Οταν εψαχνα για αυτοκινητο ειχα δει και το Astra (5θυρο τοτε). Δεν μ'αρεσε και ετσι αγορασα το Stilo. Οταν βγηκε το Gtc το πηρε ενα παιδι στα ιεκ και το οδηγησα. Μ'αρεσε σαν αμαξι αλλα δεν με φανηκε τοσο ανετο σαν το Stilaki μου! Αν ηταν λιιιγο πιο ανετο θα ειχα μεγαλο προβλημα αναμεσα στα 2 αλλα τωρα λογο χωρων το Stilo κερδιζει τη ψηφο μου.

jim1984_4
12-05-07, 20:07
O βασικος λογος ειναι οτι γουσταρω τα Ιταλικα αυτοκινητα μπορει να βγαζουν προβληματα αλλα στον δρομο δεν συγκρινονται με τα αλλα και ειδικα με τα Γερμανικα (αυτη ειναι η γνωμη μου)

gas
12-05-07, 22:29
Η αλήθεια είναι ότι και εγώ μπήκα στο πειρασμό να δώσω το stilo για το gtc ειδικά τώρα που βγήκε καi το 1.6 turbo.Πήγα και το είδα λοιπόν σε μία έκθεση και ... είπα stilo και πάλι stilo !!Οι χώροι για τους πίσω είναι επιεικώς απαράδεκτοι, τα πλαστικά και η ποιότητα συναρμολόγησης τους είναι κλάσεις κατώτερα από του stilo.Γενικά το astra gtc έχει πολύ καλή εμφάνιση και δυνατό κινητήρα (1.6 turbo) αλλά χαλάστηκα τόσο πολύ με το εσωτερικό του που ξενέρωσα τελείως με την πάρτυ του. Πλέον με την έλευση και του bravo πιστεύω ότι το astra δεν αξίζει σαν επιλογή ακόμα και σε σύγκριση με το stilo που είναι μοντέλο 6ετίας .
stilo rules:whip:

ammoulianiotis
13-05-07, 11:37
Σκεφτητε, Stilo με μοτερ 1,6 turbo απο το Gtc...
Δεν ειναι καλος συνδιασμος;

Pantelis
13-05-07, 20:41
Ρε τρελλός είμαι που θα πάρω OPEL!

stilo-hraklis
14-05-07, 01:41
παιδια πηγα στη εκθεση και ειδα το bravo Παιδια μιλαμε φοβερο...Ποιοτητα ταμπλο τελεια. πολυ προσεγμενο σε ο΄λα του αξιζει μπραβο η φιατ,,αν εξερεσεις οτι ειναι 5θυρο.!!επαθα πλακα...στην εκδοση με τα 150ΗΡ πολυ ανωτερο απο το στιλο .

richard
14-05-07, 11:14
Αν μου ελεγες για το o.p.c δεν θα το συζητουσα καθολου....

verone
14-05-07, 15:52
Se afti tin katigoria aftokiniton tha pw stilo oxi epidi eimai katoxos apla einai pio mouriko kata tin gnomi mou alla na min xexname oti eimoun ena tsak na to poulisw gia mia slk!!!

Pantelis
14-05-07, 16:27
παιδια πηγα στη εκθεση και ειδα το bravo Παιδια μιλαμε φοβερο...Ποιοτητα ταμπλο τελεια. πολυ προσεγμενο σε ο΄λα του αξιζει μπραβο η φιατ,,αν εξερεσεις οτι ειναι 5θυρο.!!επαθα πλακα...στην εκδοση με τα 150ΗΡ πολυ ανωτερο απο το στιλο .

ΠΕΣ'ΤΑ ΡΕ ΗΡΑΚΛΗ!!!!
Είναι 5θ; Κανένα πρόβλημα. Μεγαλώνουμε και αλλάζουν οι ανάγκες!

Να θυμήσω http://www.stilo-club.gr/vb3/showthread.php?t=2425&page=14

stilo-hraklis
14-05-07, 16:40
ειναι πολυ χλυδατο παντελαρα!!!λες και ειμουν se audi ενιωσα

Pantelis
14-05-07, 17:05
ειναι πολυ χλυδατο παντελαρα!!!λες και ειμουν se audi ενιωσα

Ποια audi λες ρε Ηρακλή; Εκείνα τα FSI που καίνε λάδι;:jump1::jump1::jump1:
(την είπα την κακία)

gas
14-05-07, 18:20
παιδια πηγα στη εκθεση και ειδα το bravo Παιδια μιλαμε φοβερο...Ποιοτητα ταμπλο τελεια. πολυ προσεγμενο σε ο΄λα του αξιζει μπραβο η φιατ,,αν εξερεσεις οτι ειναι 5θυρο.!!επαθα πλακα...στην εκδοση με τα 150ΗΡ πολυ ανωτερο απο το στιλο .

Εγώ πήγα στην έκθεση μόνο και μόνο για το bravo αλλά έχω κάποιες ενστάσεις : Συγκεκριμένα, επειδή η λεπτομέρεια κάνει τη διαφορά, όλα τα bravo που είδα δεν ήταν ότι το καλύτερο σε ποιότητα.
Στο 150hp bravo δεν υπήρχε ούτε καν στήριγμα για το καπώ.. στο stilo υπάρχουν στάνταρ αμορτισέρ..το bravo έχει πλέον σιδερένιο στήριγμα..
Τα πλαστικά καπάκια στους κινητήρες είναι ότι χειρότερο έχω δει σε πλαστικό..φτήνεια..
Το ντουλαπάκι του συνοδηγού είναι σαν σεισμόπληκτο, απο τα πρώτα που θα σπάσουν μετά απο λίγη χρήση
Οι χώροι για τους πίσω επιβάτες δεν είναι ότι καλύτερο για το μεταξόνιο του, σημειωτέον ότι μπήκα στο kia ceed και παρόλο που είμαι κοντά στα δύο μέτρα χώραγα ανετότατα..
Εξακολουθώ να πιστεύω ότι το stilo αν και μοντέλο εξαετίας δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από το bravo αν εξαιρέσεις τους νέους κινητήρες του τελευταίου..
Ομολογώ ότι απογοητεύτηκα απο το bravo..

Για να πει και κανενας άλλος τη γνώμη του γιατί είδα πολλά stilo στην έκθεση που προφανώς πήγαν να δουν τον αντικαταστάτη του αυτ/του τους..

aka
14-05-07, 19:05
Δύσκολη η απάντηση γιατί εγώ έχω stilo και το αγόρι μου έχει astra gtc! Δεν ψηφίζω γιατί μου αρέσουν και τα δύο πάρα πολύ!

paidaros
14-05-07, 19:14
stilo for ever!!!!!!!!!!!!!!παιδια τα γερμανικα αν εξαιρεσεις τα μεγαλα αυτοκινητα σε ογκο πανω απο 1,6,τα υπολοιπα ειναι μαπα!!!και οπως ειπε ο παντελης ξερω μεσα απο αντιπρωσοπεια ποσο μαπα βγηκαν τα fsi και ειδικα αυτα τα golf με τα πολλα αλογα!!!!!!!!!!!

bel
14-05-07, 20:12
Ποια audi λες ρε Ηρακλή; Εκείνα τα FSI που καίνε λάδι;:jump1::jump1::jump1:
(την είπα την κακία)
Γιατί τα stilo δεν καίνε;Καλές φριτέζες είναι και τα δικά μας. :p

paidaros
14-05-07, 20:15
Γιατί τα stilo δεν καίνε;Καλές φριτέζες είναι και τα δικά μας. :p

σε σχεση με τα fsi που ειναι καινουργια γενια κινητηρων και πολυδιαφημισμενη,καλα ειναι τα δικα μας!!!!

Pantelis
15-05-07, 10:09
Γιατί τα stilo δεν καίνε;Καλές φριτέζες είναι και τα δικά μας. :p
Γιατί εγώ δεν καίω πάνω από 200ml στα 20.000 km. Θα μου πεις ότι πάντα έχω φρέσκο λαδάκι (αλλάζω κάθε 5.000 km λάδι, ας ακούγεται υπεβολή, το έχουμε ξαναπεί), και πάντα πρόσεχω τις κρύες εκκινήσεις. Το τελευταίο δεν μπορείς να φανταστείς πόσο #@%@#! τον κινητήρα.

Ρε Αλέξη τώρα που είπες για φριτέζες. Εκείνη την συνταγή για πατσά πότε θα την ποστάρεις;

paidaros
15-05-07, 10:26
αυτα δεν μας τα ελεγε ο μπαρμα αλεξης!!!!!!!!
εγινες και μαγειρισα στον πατσα????????
αντε ελα θεσσαλονικη και ανοιξε πατσαντζιδικο!!!!!
:hehe: :hehe: :hehe: :hehe:

bel
15-05-07, 12:27
Κι επειδή εσείς το ζητήσατε...:p
http://www.youtube.com/watch?v=vnvLpopJK8w

stilo-hraklis
15-05-07, 17:53
ρε gas εγω ειμαι 1,96 και χωραγα μια χαρα!!!τελοσπαντον εμενα μου φανηκε πολυ καλο κανας αλος να μας πει

Costas1.6
16-05-07, 19:29
Σοβαρα τωρα!
Περημενε κανενας διαφορετικο αποτελεσμα
σε μια τετοια δημοσκοπηση στο συγκεκριμενο
forum???

Cubano_KG
16-05-07, 20:00
Τα Astra θα ειναι παντα κατω απ'το Stilo...
...οσο για τα μοτερια.. πολλα μπορεις να κανεις στο Stilo και να μεινεις ικανοποιημενος απο την αυξηση ιπποδυναμης...

Εχω εναν φιλο εδω στη γειτονια που εχει το astra 1.4 sport 90hp...
...ε απ'τα πολλα πατηματα που εχει φαει απ'το Stilo1.2 δεν τολμαει ουτε κατα διανεια να το ξανασυζητησει....
Ασε που καινουριο αμαξι του εχει μεινει 3-4 φορες απο μιζα, μια απο μπαταρια... συν κατι αλλα ηλεκτρολογικα.....

Σοβαρα τωρα!
Περημενε κανενας διαφορετικο αποτελεσμα
σε μια τετοια δημοσκοπηση στο συγκεκριμενο
forum???

Οχι._
Απλα ειπαμε να δειξουμε ποσο αντικειμενικοι ειμαστε αγορινα!!!!:p :p :p

MaGeLaNoS
16-05-07, 22:15
Σε θεματα ποιοτητας δεν φτανει Stilo το GTC.Ειπαμε καλο χρυσο αλλα και μ@λακιες μεταξυ μας δεν λεει να πεταμε..

Arf
16-05-07, 22:37
Εμένα πάντως μου άρεσε το GTC, και αν έπαιρνα αύριο αυτοκίνητο, θα το τσιμπούσα σε κάποια turbo έκδοσή του φυσικά...

Τώρα για τα FSI που αναφέρθηκαν παραπάνω, σίγουρα τσιμπάνε λάδι, όπως και τα δικά μας τα 1,4 τσιμπάνε, όπως τσιμπάνε και τα type-R, τα rx8, κλπ κλπ κλπ.

Όσο για τα σπασμένα golf GT, όλοι ξέρουν ότι έχουν σπάσει 23 μοτέρ στην Ευρώπη τον πρώτο χρόνο κυκλοφορίας του, κανείς όμως δεν τα έχει δει. ΟΛΟΙ έχουμε ακούσει...

Ionio-Zante
16-05-07, 22:39
Σε θεματα ποιοτητας δεν φτανει Stilo το GTC.Ειπαμε καλο χρυσο αλλα και μ@λακιες μεταξυ μας δεν λεει να πεταμε..

Εδω καλε μου φιλε Νικο θα διαφωνησω καθετα μαζι σου...
Πολλα καλα μπορει να εχει το OPEL αλλα σε θεμα ποιοτητας πιστευω οτι το Stilo ειναι καλυτερο...
Ζημιαρικο μπορεις να το πεις... , με χαλια υποστιριξη μπορεις να πεις για την Fiat...
Αλλα ποιοτητα υλικων το Stilo ειναι μπροστα... Ακομα και το εσωτερικο παρολο που ειναι πιο παλιας χρονολογιας ειναι τοσο σε υλικα οσο και σε γουστο πολυ ποιοτικοτερο απο το την πλαστικιλα που σου υπενθιμιζει σε καθε του γωνια το OPEL....
Γνωμη μου παντα.

petros
16-05-07, 22:49
ρε gas εγω ειμαι 1,96 και χωραγα μια χαρα!!!

Εγω ειμαι γυρω στο 1,85 και πισω ημουν στριμωγμενος.
Ασε που η κονσολα του ειναι σαν κατι απο κουτι?ντουλαπι?
κατι σε τετοιο παντως.

Pantelis
17-05-07, 10:00
Κι επειδή εσείς το ζητήσατε...:p
http://www.youtube.com/watch?v=vnvLpopJK8w

Ohhh! I am in love!!! Deep in love!! :tomato:

ngtech
17-05-07, 11:51
To μειονέκτημα στα opel παρ'όλο που πιστεύω οτι είναι πολύ καλά αυτοκίνητα είναι ότι για να μειώσουν το κόστος παραγωγής έχουν βάλει παρόμοια ταμπλώ σε όλα τα αυτοκίνητα.Το stilo σαν εσωτερικό είναι καλύτερο και ποιο ποιοτικό και ενώ πανέμορφο στο gtc δεν υπάρχει καθόλου ορατότητα προς τα πίσω.Επίσης φίλε Ηρακλή είμαι 1,97 και για να μπω ιδίως στο opc με τα bucket παθαίνω κεφαλοκλείδωμα...

stilo-hraklis
17-05-07, 14:13
re ngtech μου ριχνεις ενα ποντο ΠΑΩ ΝΑ ΞΑΝΑΜΕΤΡΗΘΩ...ΓΙΑ ΤΟ ΠΙΟς ΕΙΝΑΙ Ο ΨΗΛΟΣ ΤΟΥ ΚΛΑΜΠ ΧΕΧΕΕ

REPT1L3
17-05-07, 17:12
Εγώ αυτό που είδα στην έκθεση και με χάλασε στο GTC (πείτε με πάράξενο αλλά...) είναι στην έκδοση με την πανοραμική οροφή, ενώ είναι πανέμορφο!!! αυτός ο καθρέφτης πάνω στο τζάμι με έσφαξε!!!! το σιχάθηκα!!! σίγουρα θα έπαιρνα το "normal"

CRIS
18-05-07, 00:49
Ρε τρελλός είμαι που θα πάρω OPEL!

EΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΠΑΝΤΕΛΗΣ ΤΑ ΛΕΕΙ ΟΛΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

stilo-hraklis
18-05-07, 18:08
opel με ποσο χαχχχαχαχ

ΑΓΓΕΛΟΣ
18-05-07, 18:20
STILO με τρελα αλλα αυτην ερωτηση αμα την καναμε στο club του opel πιστευω οτι θα ηταν αλλο το ποσοστο!!!

stilo-hraklis
18-05-07, 18:24
κοιτα φιλε εγω την εβαλα την ερωτηση για να συγκρινο τα διο αμαξια με αντικιμενικοτητα..αν εβαζα στιλο vs αλφα 147 εγω θα προτιμουσα την αλφα..χεχχεεχ

zedyco
18-05-07, 19:03
ok, το gtc μπορεί να είναι γρήγορο, δε λέω... αλλά αν θα άλλαζα το stilo, στη συγκεκριμένη χρονική στιγμή, θα περίμενα το Bravo, με τα 150. και δε με πειράζει καθόλου που είναι 5θ. όπως είπε και ο Παντελής μεγαλώνουμε και γινόμαστε και περισσότεροι!!! μέχρι τότε όμως stilo, δαγκωτό...!

jim1984_4
18-05-07, 19:08
Παιδια εγω παντως το STILO θα το αλλαζα μονο για μια ALFA-ROMEO (προτιμαω την SPIDER δεν θα ελεγα ομως οχι και σε μια 147 ή ακομα καλυτερα 149)

CRIS
19-05-07, 22:21
εγω παλι το αλαζω μονο με ενα S2000!!!!!!
και παλι με μιση καρδια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
αν επαιζε χρημα δεν θα το πουλουσα ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΙΑ!!!!!!!!!!!
το BRAVO θα βγει και σε 2πορτο αλλα σε καμπριο καταστασεις!!!!!!!!!!!
ΟΠΟΤΕ ΦΑΝΑΤΙΚΟΙ ΜΟΥ FΙΑΤ_ΑΚΙΔΕΣ ΑΝΑΜΙΝΑΤΕ!!!!!!!!!

lakis
03-01-08, 20:11
Ρε παιδια για μενα ειναι πανω κατω τα ιδια,σε επιδοσεισ stilo ,αλλα ομορφια ειναι ενα πολυ σπορ αμαξι το gtc, κ σε ποιοτητα παρα πολυ καλο, η πορτα στιβαρη κ βαρια ,τα καθησματα sport, ο λεβγιες μικρος κ ομορφος ,οπωσ κ το τιμονι κ σε ποιοτητα πολυ προσεγμενο, το stilo εχει ποιο καλο κινητηρα κ σε ομορφια εξωτερικη ειναι λιγο ποιο ομορφο,αλλα ολα τα αλλα gtc.

Sn7per
08-01-08, 04:26
Ρε παιδια για μενα ειναι πανω κατω τα ιδια,σε επιδοσεισ stilo ,αλλα ομορφια ειναι ενα πολυ σπορ αμαξι το gtc, κ σε ποιοτητα παρα πολυ καλο, η πορτα στιβαρη κ βαρια ,τα καθησματα sport, ο λεβγιες μικρος κ ομορφος ,οπωσ κ το τιμονι κ σε ποιοτητα πολυ προσεγμενο, το stilo εχει ποιο καλο κινητηρα κ σε ομορφια εξωτερικη ειναι λιγο ποιο ομορφο,αλλα ολα τα αλλα gtc.

Agree...!

Αλλο εκνευριστικο στο GTC ειναι οτι δεν εχει ουτε ενα καφε να ακουμπισεις και σκληρο το τιμονι μεσα στην πολη, το επιπεδο πατηματως ομως ειναι αλλο

face
08-01-08, 10:49
To Astra ας μην ξεχνάμε ότι είναι πιο σύγχρονο αλλά μη ακούω ρε παιδιά ότι είναι άλλο το επίπεδο πατήματος.

Στοιχεία έχετε??
Τι πάει να πει άλλο επίπεδο πατήματος...??
Χρόνος, αίσθηση, από πού απορρέουν αυτά...??
Αν δεν τα βάλω εγώ ο ίδιος κάτω σε ελεγχόμενο χώρο δεν μπορώ να επιλέξω
Από το αδιαμφισβήτητα τεράστιο ταλέντο μας να κρίνουμε το "πάτημα" ενός αυτοκινήτου, και από τη στιγμή που δε μιλάμε για αμάξια με διαφορά 10ετίας??

Μήπως έχει και αυτό 30% μεγαλύτερο πάτημα...??:confused:

Στοιχεία λοιπόν!

Sn7per
08-01-08, 14:20
Βασικα εγω το ειπα αυθαιρετα γιατι τυχαινει να τα εχω και τα δυο και αισθανομαι καλυτερα στο Opelaki παρα στο Stilaki...

Περα απο αυτο εχουμε και λεμε... Astra Gtc ποιο ακριβο και οχι (τοσο) ανωτερης τεχνολογιας απο το Stilo κατα την γνώμη μου μιας και συστημα ASR η ελεγχος εισαγωγης αερα (ουτε ξερω πως το λενε) δεν εχει, ουτε και συστεμιο City (μαλακο τιμονι).

To stilo το αγαπαω αλλα δεν μπορω να παραβλεψω το γεγονος οτι βγαζει αρκετα προβληματακια σε ηλεκτρικα, φαναρια, μπλα μπλα, μεχρι και στις πιτσιλιθρες ενα πραμα (οσο μικρα και να ειναι σε απασχολουν).
Και ειμαι απο αυτους που προσεχουν το αμαξι λες και ειναι καποιου αλλου.

Επιπλεον το Astra εχει 5 αστερια σε ασφαλεια και οχι 4.
Τα λαστιχα θαρρω ειναι το ιδιο μεγεθος και στα δυο (αυτα που εχω εγω τουλαχιστον)

Οποτε προσωπικα εχω καταληξει, αν για μετακινησεις δεν ειχα μεσον θα διαλεγα το Opelaki.
Βεβαια δεν ξεχναμε την διαφορα που ειναι στα 3 χιλιαρικα ευρωπουλα. (τουλαχιστον)

Α παρ ολιγο να το ξεχασω:

Τι πάει να πει άλλο επίπεδο πατήματος...??

Λιγοτερες κλισεις, καλυτερο στριψιμο, χωρις θορυβους περιεργους, τιμονι με (λιγο) περισσοτερη ακριβεια, και επιπλεον καλυτερη αποφυγη ξαφνικων εμποδιων (σκυλι, γατι, παπους με μπαστουνι και τα ρεστα).

Αυτα δεν χρειαζεται να εχεις κανα ταλεντο εμφυτο η κληρονομικο για να τα καταλαβεις, ειδικα αν κατεχεις και τα δυο.

Το Stilaki το γουσταρω αλλα δεν μπορω να λεω οτι να ναι :P
Φιλικα παντα.

παντελης
09-01-08, 01:52
αν τρακαρεις μα το οπελ συγουρα οχι 5 αλλα 7000000005 αστερακια θα βλεπεις μη σου πω οτι μπορει να νοικιασεις και διαμερισμα στα αστερακια για το υπολοιπο.........

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΑΦΗΝΕΙ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΠΟΣΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΣΤΕΡΙΑ

ioannidis
09-01-08, 08:37
Έχω την εντύπωση ότι όταν έγιναν τα crash tests στο stilo ΔΕΝ υπήρχαν 5 αστέρια. Ή το Laguna ή το megane τα καθιέρωσε νομίζω.
Για τον ίδιο λόγο και το peugeut 307 της εποχής εκείνης έχει και κείνο 4.

Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Sn7per
09-01-08, 11:11
Το αποκλειω να μην υπηρχαν 5 αστερια, δε μιλαμε και για κανα αυτοκινητο παραγωγης 1800 LoL
Ιδου η αποδειξη http://www.in.gr/auto/news/article.asp?lngEntityID=6393 Και μην ακουσω οτι το στιλο μας ειναι παλιοτερο γιατι οτι κατασκευη εχει το Stilo 2001 εχει και το τελευταιο, αυτο ειναι εις βαρος της εταιριας.

Αυτα με τα αστερια βεβαιως βεβαιως βγαινουν με βαση διαφορες συναρτησεις, που λιγους απασχολουν (5 Joule στο δεξι @ρχιδι, τοσο στο αριστερο και τα ρεστα), προστασια πεζων που ουτε με νοιαζει πως τα βρισκουν.

Εμενα με ενδιαφερει να ειναι ξυγημενο ενα αμαξι και ας εχει και σαρδελες!

face
09-01-08, 11:17
Λιγοτερες κλισεις, καλυτερο στριψιμο, χωρις θορυβους περιεργους, τιμονι με (λιγο) περισσοτερη ακριβεια, και επιπλεον καλυτερη αποφυγη ξαφνικων εμποδιων (σκυλι, γατι, παπους με μπαστουνι και τα ρεστα).

Αυτα δεν χρειαζεται να εχεις κανα ταλεντο εμφυτο η κληρονομικο για να τα καταλαβεις, ειδικα αν κατεχεις και τα δυο.


1. Λιγότερες κλίσεις, δεν σημαίνει καλύτερο "πάτημα" αν μπεις σε μία AlfaSud θα καταλάβεις
2. Καλύτερο στρίψιμο...???????..Δηλ?
3. Χωρίς θορύβους περίεργους....Αν ο θόρυβος καθορίζει το καλό "πάτημα" τα αγωνιστικά με τις ohlins δεν πατάνε μία κάτω...:D..Άσχετο κατ΄εμέ..Και ακόμα δεν εχω καταλάβει ποιοί είναι οι θόρυβοι
4. τιμόνι με (λιγο) περισσότερη ακρίβεια.
Αν εννοείς αίσθηση συμφωνώ, αλλά ακρίβεια?????
5, και επιπλεον καλυτερη αποφυγη ξαφνικων εμποδιων (σκυλι, γατι, παπους με μπαστουνι και τα ρεστα). Σου υπενθιμίζω ότι το astra Και το στιλο εχουν το ίδιο πάτωμα. Τόσες αλλάγες στη συμπεριφορά προς την μεριά ενός μου είναι αδιανόητες αλλα αφού τις καταλαβαίνεις, έχει ανοίξει μία θέση στην scuderia :D:p

να έλεγες focus πχ να το καταλάβω αλλά όχι και τον βασιλειά της υπερστροφής...

Sn7per
09-01-08, 11:51
Παιδι μου καλο οταν λεω πάτημα μιλαω με δικια μου ορολογια οχι με καποιου περιοδικου, εγω την οδηγηση "πατημα" την λεω ειμαι βλαχος.
Εγω παρουσιαζω μερικα δικα μου κριτηρια (βλαχικα), που με ενοχλουν στο Στιλο και δεν τα βρισκω στο Astra.


1. Λιγότερες κλίσεις, δεν σημαίνει καλύτερο "πάτημα" αν μπεις σε μία AlfaSud θα καταλάβεις
"Λιγότερες κλίσεις" παει να πει για μενα λιγότερες κλίσεις, οτι λεει η λεξη και εμενα με ενοχλει, αν σου αρεσει εσενα, εγω παω πασο.


2. Καλύτερο στρίψιμο...???????..Δηλ?

Εχει να κανει με τις κλησεις προφανως.


3. Χωρίς θορύβους περίεργους....Αν ο θόρυβος καθορίζει το καλό "πάτημα" τα αγωνιστικά με τις ohlins δεν πατάνε μία κάτω...:D..Άσχετο κατ΄εμέ..Και ακόμα δεν εχω καταλάβει ποιοί είναι οι θόρυβοι

Καλα για αυτο ειναι περιτο να εξηγησω νομιζω, το καλο πατημα για εμενα ειναι πατημα που δεν εχει θορυβο απο ροδες και θορυβο απο μηχανη στην καμπινα, και πιθανον να ξερεις καλυτερα οτι το Στιλο, σου παιρνει τα αυτια και σε μεγαλα ταξιδια ειναι απιιιιστευτα κουραστικος ο θορυβος.
Συν οι θορυβοι απο αναρτισεις (αλαγμενες απο εγγυηση και μη :P)


4. τιμόνι με (λιγο) περισσότερη ακρίβεια.
Αφου συμφωνεις να μη τα χαλασουμε εδω.


5, και επιπλεον καλυτερη αποφυγη ξαφνικων εμποδιων (σκυλι, γατι, παπους με μπαστουνι και τα ρεστα). Σου υπενθιμίζω ότι το astra Και το στιλο εχουν το ίδιο πάτωμα.
Κατ αρχην η συμπεριφορα εχει να κανει μοοονο με το πατωμα θες να πεις, ειμαι τοσο ασχετος που αυτο δεν το ηξερα συγνωμη.

Δηλαδη εσυ αν εχεις ενα Ford focus και ενα Golf, δεν μπορεις να διακρινεις καμιιιιιια διαφορα αναμεσα στα δυο ???

Εεεε τι να πω, μαλλον στην προηγουμενη ζωη μου ημουν ραλλιστας :P

face
09-01-08, 12:03
Εγω παρουσιαζω μερικα δικα μου κριτηρια (βλαχικα), που με ενοχλουν στο Στιλο και δεν τα βρισκω στο Astra.



Μα αν το είχες πει αυτό από την αρχή δεν υπάρχει θέμα...:)..
Αυτό λέω και εγώ...

Για Golf δεν μπορώ να ξέρω δεν έχω δοκιμάσει..

Πάντως το focus αν και νεκροφόρα εμφανισιακά, είναι ένα κλικ μπροστά από stilo

Sn7per
09-01-08, 12:15
Το focus ειναι τοσο ασχημο που δεν θα το επαιρνα ακομα και να ειχε 300hp.
Golf ειναι καλο και ποιοτικο αμαξακι μεν αλλα το εχω συνδεσει με 16χρονα τρεντυ φλωρακια και επισης δε θα το επαιρνα ποτε.

Τωρα αν αγοραζα αμαξι θα ελεγα οτι καλη προταση ειναι το Ceed η κανα Corsa 1.6

Pantelis
11-01-08, 15:46
Μήπως έχει και αυτό 30% μεγαλύτερο πάτημα...??:confused:

:clapping:Έγραψες Πετράν!!!:jump1:

Πάντως για να συμπληρώσω σε αυτά που γράφτηκαν σχετικά με πατήματα, κρατήματα και στριψίματα.

Η αξιολόγηση ενός πράγματος, (είτε αυτό είναι «φριτέζα», είτε αυτό είναι αυτοκίνητο, είτε αυτό είναι κινητό τηλέφωνο), χωρίζετε σε δύο κατηγορίες.

1. Επιστημονική ανάλυση και αξιολόγηση από έμπειρο, ειδικευμένο άτομο -α, κάτω από ειδικές συνθήκες (εργαστήριο, πίστα, κλπ), με τον κατάλληλο εξοπλισμό (όργανα μέτρησης και καταγραφής κλπ) και με αναλυτική παρουσίαση των επιστημονικών αποτελεσμάτων κλπ κλπ.

2. Εγώ, ο ειδικός σε όλα, πειραματίζομαι όπως μου κατέβει, διαβάζω και μία παπαροφυλλάδα που τα ξέρει όλα και το παίζει κριτής των πάντων, προσθέτω λίγο και από τον κάλο που έχω στον εγκέφαλο μου, και τέλος όποιος μιλά μαζί μου προσπαθώ να τον πείσω ότι ΕΓΩ είμαι ο σωστός.

Τώρα όταν μιλάμε για το αυτοκίνητο θέλουμε λίγο γνώση μηχανικής, φυσικής (κλπ κλπ) να έχουμε μπει σε καμιά πίστα με δύο τρεις σωστούς δασκάλους να μας εξηγήσουν τις παραμέτρους που έχουν σχέση με την οδήγηση, να οδηγήσουμε και καμιά τριανταριά διαφορετικά μοντέλα για να αποκτήσουμε εικόνα, να τα δουλέψουμε όλα αυτά στο μυαλουδάκι μας και μετά να εκφράσουμε την ΑΠΟΨΗ μας.

Θα είναι η άποψη που δεν με νοιάζει αν συμφωνείς ή διαφωνείς. Εγώ στην είπα. Ουσία έχει μην έχω κάποιο σκοπό περίεργο για αυτά που γράφω (κοινώς λαδώνομαι από πατρόνους για να κατευθύνω την κοινή γνώμη).Εσύ αν θες την ακούς και πολύ περισσότερο αν θες μου δίνεις απάντηση (άλλα στοιχεία) είτε να συμπληρώσω την γνώση μου είτε να διορθώσω την λάθος εκτίμηση μου.

Σημείωση. Στο αυτοκίνητο μπαίνει πολύ ο συναισθηματικός παράγοντας. Οπότε τα πράγματα δυσκολεύουν… Θα τα πούμε άλλη φορά.

theodosis
16-01-08, 12:29
Εγω παιδες ειμαι τρελος με τα FIAT κ ακομα ποιο πολυ με τα STILO.. Μου φαινοντε ανωτερα κ καλυτερα. Γι αυτο το ψηφιζω ασυζητητη... FIAT STILO For The Win!