PDA

Επιστροφή στο Forum : Το στυλ οδήγησης φαίνεται και από άλλες συμπεριφορές?



aman17-2
10-03-05, 15:20
Σήμερα μετά από μια βόλτα στην αγορά (αχχχχ κάθε μέρα να 'χα άδεια ) παρατήρησα ότι περπατούσα βιαστικά και έμπενα σφήνες ανάμεσα στους άλλους ....
επίσης γενικά είμαι νευρικό άτομο . συνέχεια κάτι πρέπει να κάνω...ή να κουνάω το πόδι ... ή το μπεγλέρι να παίζω...γενικά δεν μπορώ να κάτσω ήρεμος.... (καλά υπάρχουν και εξαιρέσεις)
και σκέφτηκα ότι αυτό αντικατοπτρίζει και τον τρόπο οδήγησης...
γκάζια,σφήνες,νευρικότητα(γκαζοφρενιές απανωτά)
αυτό συμβαίνει και σε εσάς? και με τι άλλο το συνδιάζετε?

Panos_IOA
10-03-05, 17:47
Κατα βασιν πιστευω πως ναι... Βεβαια υπαρχουν και οι εξαιρεσεις τυπου γηπεδου.
Ηρεμα ατομα γινονται θηρια!!
Εχει να κανει με πολλα, με την κουραση, με τη φαση στην οποια βρισκεσαι, με τη γκρινια απο το ετερον ημισυ "που αναθεμα την τυχη μου σημερα βρηκε να σχολιασει τα παντα" :D κλπ....
Αβυσσος η ψυχη του ανθρωπου....

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
10-03-05, 19:02
Nαι ειμαι σιγουρος.....100%...αν και το θεμα του γηπεδου εχει μια βαση!!!!!1

aman17-2
10-03-05, 19:08
εεε μα στα γήπεδα όσο ήρεμος και να πάς....η αντικειμενικότητα και η καθαρότητα δεν σε αφήνει....

MaGeLaNoS
10-03-05, 19:12
Σιγουρα η συμπεριφορα παντως γενικα του καθε ατομου παιζει ρολο και στο στυλ οδηγησης.Εγω ειμαι σαν το παραδειγμα του Πανου..ηρεμος αλλα αμα μου γυρισει το μυαλο..παει..χαχαχα :)

Nenya
10-03-05, 23:30
βασικά σημαίνει τo ανάποδο !! τo ότι είσαι νευρικός αντικατοπτρίζεται παντού ! ακόμα και στην οδήγηση σου !

Stilo_Rodos
11-03-05, 00:14
MaGeLaNoS εγραψε:

Εγω ειμαι σαν το παραδειγμα του Πανου..ηρεμος αλλα αμα μου γυρισει το μυαλο..παει..χαχαχα :)

Τα ίδια σκ@τ είμαι και εγώ με τον Νίκο και τον πανό δηλαδή χεσ μεσ :)

tzagarakis
20-04-05, 13:12
Τον τελευταιο καιρο,προσπαθω αγχος,νευρα,στεναχωριες κ.λ.π. να μην τα περναω στο τιμονι.Δυσκολο,αλλα εχει
αποτελεσμτα.(ΣΩΣΤΟΤΕΡΗ ΟΔΗΓΗΣΗ)

McSergio
20-04-05, 13:52
Τον τελευταιο καιρο,προσπαθω αγχος,νευρα,στεναχωριες κ.λ.π. να μην τα περναω στο τιμονι.Δυσκολο,αλλα εχει
αποτελεσμτα.(ΣΩΣΤΟΤΕΡΗ ΟΔΗΓΗΣΗ)


Συμφωνώ, είναι το πιο σωστό.
Γενικότερα εμείς οι Μεσογειακοί τύποι οδηγούμε πολλές φορές με το συναίσθημα και αυτό δεν είναι ότι καλύτερο...

Το σωστό θα ήταν να είμαστε όλοι στο τιμόνοι σταθεροί, συνετοί και νομοταγείς, άσχετα με το χαρακτήρα μας αλλά...

MaGeLaNoS
20-04-05, 14:56
Στεργιο ωραια τα λες για να ειμαστε νομοταγεις και ηρεμοι αλλα αμα με κλεισει ταριφας μεσα στη Τσιμισκη και κοντεψω να πεσω πανω στα φορτηγακια του Δημου που καθαριζουν πεζοδρομια...ΕΚΕΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΗΡΕΜΙΑ :D :D

philippyz
20-04-05, 14:57
εγω ειμαι με τις ωρες μου,αν και τις περισοτερες φορες τρεχω,αλλες φορες ειμαι ηρεμος και αλλες με νευρα.
Εγω πιστευω πως το ΣΤΙΛ-Ο οδηγησεις ειναι θεμα αντιληψης και οχι σε καπιοια προσωπικοτητα μας.
πχ. οι ελβετοι οσα νευρα και αν εχουν οτι και να τους κανεις δεν τρεχουν με τιποτα πανω απο το οριο (πικρα για μενα ) και αλλοι νευρικοι και αλλοι που ειναι υπερ της ταχυτητας παλι δεν τρεχουν. αλλα ετσι εχουν μαθει.
Αν μας μαθαιναν και εμας ετσι θα πηγαιναμε πιο νορμαλ στο δρομο (πιστευω). αρα
Μηπως ειναι θεμα αντιληψης?
υσ. αυτα που λεω τα πιστευω αλλα δεν μπορω να παω νορμαλ στο δρομο και ας εχω μεγαλωσει στο εξωτερικο. (μηπως τελικα ειμαι αναρχικο στοιχειο που δεν θελω να πηγαινω με τον νομο?)

McSergio
20-04-05, 16:01
αλλα αμα με κλεισει ταριφας μεσα στη Τσιμισκη και κοντεψω να πεσω πανω στα φορτηγακια του Δημου που καθαριζουν πεζοδρομια...ΕΚΕΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΗΡΕΜΙΑ


καλά μη νομίζεις ότι και γω είμαι καλύτερος...
ειδικά από τότε που ήρθα Αθήνα έχω αλλάξει κατά πολύ!

Εδώ να δεις μαθήματα "ασφαλούς" οδήγησης από ταρίφες... (θα μου πεις τόσες ώρες οδήγησης, ίσως δικαιολογούνται οι άνθρωποι)

Katerina
22-04-05, 09:37
Συμφωνώ με το (μέχρι στιγμής) 78% των ψηφορόρων.
Πολλά παίζουν ρόλο για την οδική συμπεριφορά. Σίγουρα κατά μεγάλο ποσοστό ο χαρακτήρας κ η νοοτροπία του οδηγού, οι συνθήκες οδήγησης (μεγαλούπολη, συνεπιβάτες) αλλά κ η διάθεση πολλές φορές.

Morfo
22-04-05, 19:07
Εγώ πιστευω οτι αν είσαι νευρικος εσαι γενικώς σε οτιδηποτε και να κανεις .
όλοι οι νευρικοι ακι ανχωτικοί στο τιμόνι συμπεριφέρονται το ίδια είτε σε συμπεριφορα προς τους άλλους είτε οδηγόντας.

ΓΙΩΡΓΟΣ
22-04-05, 20:22
Συμφωνώ με την Κατερίνα.Έχω παρατηρήσει τον εαυτό μου πως κάποιες στιγμές που δεν έχω καλή διάθεση οδηγώ περισσότερο νευρικά από όταν νιώθω καλά.Διάθεση και νοοτροπία είναι πολύ σημαντικά.

tzagarakis
23-04-05, 09:12
Ειναι πολυ δυσκολο να εισαι τσατισμενος,ενω οδηγας & παρ'ολα αυτα η οδηγηση σου να ειναι ηρεμη

παντελης
24-04-05, 10:46
εγω ειμαι μαλλων σπανιο ειδος .
δεν ανχωνομε με τιποτα στην οδηγηση μου δεν τσατιζομε με κανεναν ,δεν στεναχωριεμαι για τιποτα αρκη μονο μια ματια στον Stiloαρα , και προπαντων δεν παω αργα .
το μονο που με ευχαριστει ειναι να βλεπω τη βελωνα να συνεχειζει την καθοδο ακομη και μετα τα 235.(και μετα να χυν.................ωω.)

stilovatis
24-04-05, 16:03
ΕΕχθες το βράδυ βγήκα μια βολτα με το αυτοκινητο αδειοι οι δρομοι και πηγαινα χαλαρα…αλλαγες στις 2500 στροφες, γενικα σε χαλαρο ρυθμο…σε μια φαση βλεπω ένα σταρλετ να κολλαει από πισω φωτα γκαζιες ιστοριες κακο…τσαντιστηκα κατεβασα και του εδειξα τι σημαινει Ιταλια..αργοτερα φαναρι αδειο και δυο χιουνται γκαζιες στραβοκοιταγματα και τα γνωστα παλι ψιλοανοιξαμε αλλα ο τυπος μπηκε σε στροφη με νερα που εχουν χαθει πολλα παλικαρια με παρα πολλα και ειπα να μην εχω και τυψεις για τις μαλακιες των αλλων και αποφασισα να κοψω…πορισμα θες να αγιασεις και δεν σε αφήνουν…

aman17-2
24-04-05, 16:56
άστα άστα....

Arf
24-04-05, 18:19
Εγώ είμαι σε γενικές γραμμές αρκετά ήρεμος στο τιμόνι(αλλά και στην ζωή μου). Ό,τι χαζομάρα θέλω να κάνω, φροντίζω να μην ενοχλώ κανέναν(πχ. δεν κάνω σφήνες), αλλά άμα βρω καμιά καλή στροφή χώρις να έχει κίνηση ο δρόμος, θα το τραβήξω το χειροφρενάκι.

aman17-2
24-04-05, 18:59
ΦΛΩΡΕ :) :) :)

Στον γυρισμό από Κομοτηνή άλλα έκανες!!!!

(Δεν πιστεύω να παρεξηγιέσαι!!! )

Arf
25-04-05, 14:14
Το θέμα είναι ότι δεν εμπιστεύομαι τους υπόλοιπους στο τιμόνι, όχι τον ευατό μου. Π.χ, πώς θα αντιδράσει η θείτσα όταν θα δει το αμάξι μπροστά της να πηγαίνει με τις πόρτές??? Θα κάτσει καλά ή θα βγούμε από την στροφή αγκαλίτσα??? Όταν είμαι με παρέα ανάλογης νοοτροπίας(βλ. Stiloclub) δεν έχω πρόβλημα να κάνω το οτιδήποτε(ο Ckalfas και ο Χρήστος ξέρουν...)





(Δεν πιστεύω να παρεξηγιέσαι!!! )


...Πας καλά ρε???...

aman17-2
25-04-05, 14:47
Π.χ, πώς θα αντιδράσει η θείτσα όταν θα δει το αμάξι μπροστά της να πηγαίνει με τις πόρτές??


σε παραπέμπω στην αντίδραση του Γιώργου όταν ερχόμασταν Κομοτηνή !!! :)

ααα φαντάσου την θείτσα που λές όταν στα 180 ανάβει το λαμπάκι της όπισθεν....ΕΕΕΕΕ ρρεεεε γλέντια