PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτιση για συναγερμο



dimitris_gr
28-07-07, 15:27
Παιδιά θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικά με τον συναγερμό...

όποιος έχει από εσάς τον εργοστασιακό με το μπλε control και το μαύρο κουμπί στην μέση και μοντέλο M882 usa/wfs.
όταν έχετε τα παράθυρα ανοιχτά και τον ενεργοποιείτε τα κλείνει ο συναγερμός? επίσης το ιδιο γίνετε και με της κλειδαριές δηλαδη κλειδώνει αυτόματα και ξεκλειδώνει το αυτοκίνητο?
ρωτώ γιατί πήρα έναν πριν ημέρες και στο manual δεν αναφέρει κάτι σχετικά με αυτά που ρώτησα. ακόμα δεν τον τοποθέτησα φυσικά.(λόγο έκλειψης χρόνου);)

jim1984_4
28-07-07, 16:58
Δηητρη εγω εχω συναγερμο απο το εργοστασιο ο οποιος ομως παιζει με τα κουμπια του κλειδιου και οχι με αλλο control τα παραθυρα δεν κλεινουν μονα τους αν δεν κρατησεις πατημενο το κουμπι που κλειδωνει τις πορτες (αν κρατησεις αυτο που ανοιγεουν οι πορτες ανοιγουν τα παραθυρα).

dimitris_gr
28-07-07, 20:24
χμμμ...To δικό μου είναι το 1,2 το απλό και δεν εχει τηλεχειρισμό στο κλειδί.γι αυτό και ρωτάω τι γίνετε

ammoulianiotis
29-07-07, 12:35
Δηητρη εγω εχω συναγερμο απο το εργοστασιο ο οποιος ομως παιζει με τα κουμπια του κλειδιου και οχι με αλλο control τα παραθυρα δεν κλεινουν μονα τους αν δεν κρατησεις πατημενο το κουμπι που κλειδωνει τις πορτες (αν κρατησεις αυτο που ανοιγεουν οι πορτες ανοιγουν τα παραθυρα).
Και εγω τον ιδιο συναγερμο ακριβως εχω και βλεπω να παιρνει δρομο και να φευγει! Της πλακας τελειως ειναι! Σου εχει τυχει να ξεκλειδωνεις να ακους τον συναγερμο να ξεκλειδωνει και μεσα σε 1 λεπτο να χτυπαει;;;

dimitris_gr
26-10-07, 23:31
Επανερχωμε στο θέμα για να ρωτησω κάτι..
κατ αρχήν η τοποθέτηση του συναγερμού εγινε πριν λίγες ημέρες.. απο εμένα μια και είμαι της δουλειάς (ηλεκτρολόγος/ηλεκτρονικός) με επιτυχία. μου πήρε αρκετές ώρες γιατί χρειαζεται να βγουν και οι 2 ασφαλειοθηκες για να γίνουν οι συνδεσης βάση του manual..μετα το τέλος και κάνοντας τα test διαπίστωσα οτι όλα λειτουργούσαν αλλα δεν υπήρχε ούτε ηχητική αλλα ουτε οπτική ένδειξη κατα τον οπλισμό και κατα την απενεργοποίηση του.. αναγκαστικά και έβγαλα παλλυ της ασφαλιοθηκες για να ελέγξω τυχών λάθη στης συνδέσεις.. τίποτα βάση manual ηταν ολα σωστά..
την επομένη μερα μιλάω μα τεχνικό της META και μου λεει τα εξής..
στα νέα μοδελα έχουν πάρει εντολή απο την ΦΙΑΤ να μην υπάρχει αυτή η λειτουργία γιατί δημιουργεί προβλήματα στο body-compouter γιατί όλα τα φώτα και όλα τα ηλεκτρικά περνάνε μέσα απο εκεί..
είναι σπαστικό να μην ακούς τίποτα παρά μόνο της κλειδαριές και την ένδειξη απο το led..
θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζεται κάτι σχετικό πάνω σε αυτό μήπως υπάρχει τρόπος προγραμματισμού του body ώστε να εχω μια ένδειξη έστω???:(

paidaros
26-10-07, 23:37
και εμενα μου το ειχαν πει αυτο!!!!!!!!!!!11
δεν αναβουν τα φλας,απλα μονο μια ηχητικη ενδειξη εχω!!

Stilatos
27-10-07, 00:03
δεν ξερω εγω ειχα παει στην αντιπροσωπια με την καρτα κωδικο του computer και τους ειπα να ενεργοποιουνται τα φλας οταν κλειδωνω.

dimitris_gr
27-10-07, 00:42
δεν ξερω εγω ειχα παει στην αντιπροσωπια με την καρτα κωδικο του computer και τους ειπα να ενεργοποιουνται τα φλας οταν κλειδωνω.

και τι εγινε στο έκαναν? ποσό στοίχισε? σε μένα δεν υπάρχει ούτε ήχος αλλα ούτε και ένδειξη από τα φλας.. οταν το ξεκλειδώνεις σου δείχνει κάτι?

Stilatos
27-10-07, 00:52
δεν μου στοιχισε τιποτα μπαινουνε στο Body computer με τον κωδικο απο το καρτελακι που παιρνεις με το αμαξι και το κανουνε μεσα σε 10 λεπτα δεν μου πηρανε τιποτα. οταν κλειδωνει το αμαξι αναβουνε τα φωτα αλαρμ. αλλα εγω δεν εχω συναγερμο της μετα το εκανα με το κλειδι το κανονικο του αυτοκινητου

dimitris_gr
27-10-07, 10:11
Kαταλαβα.... απ ότι είδα βάση της συνδεσμολογίας η μονάδα του συναγερμού δεν έχει καμιά έξοδο τάσης είναι όλες εντολές. και δεν έχει άμεση σύνδεση με την σειρήνα. πράγμα που σημαίνει ότι όλα τα καλώδια είναι εντολές και πάνε στο body-computer. άρα λογικά μπορεί να προγραμματιστή.εκτός και αν αυτή η εντολή δεν βγαίνει από την μονάδα του.. το θέμα είναι αν θα το κάνουν μια και τον τοποθέτησα μόνος μου.. θα πάρω κανένα τηλ να μάθω. η μπορεί να ρωτήσω ένα γνωστό που απασχολείτε μόνο με συναγερμούς. ίσως γνωρίζει το θέμα..

dimitris_gr
07-03-08, 21:08
Καλησπέρα σας....

επανερχωμε στο θέμα μετά από καιρό για να ρωτήσω κάτι πάνω στο θέμα μια και ακόμα έχω το πρόβλημα.. θέλω να ρωτήσω, υπάρχει κανένας φίλος από εδω που να έχει το 1,2 2002 μοντέλο το απλό? και με το απλό κλειδί χωρείς τηλεχειρισμό, και να έχει βάλει κάποιο συναγερμό της META-SYSTEM?? Που να έχει ηχητική η έστω οπτική ένδειξη όταν ενερ/ειτε και απεν/τε ο συναγερμός? και αν ναι ποιο μοντέλο είναι??? παρακαλώ μια απάντηση γιατί υπάρχει ανάγκη..
Γιατί από κάτι που ανακάλυψα κατά τύχη αυτές της ημέρες πραγματικά δεν υπάρχει η εντολή στον δικό μου.. αν και στο manual δεν αναφέρεται, προχθές κατά λάθος όταν πήγα να τον ενεργ/σω, μια πόρτα δεν είχε κλίσει καλά με αποτέλεσμα να ακούσω 2 μπιπ χαμηλά από την σειρήνα αλλά και 2 φορές να αναβοσβήνουν τα alarm.


Η μόνη λύση που βλέπω να κάνω σε περίπτωση που δεν βρω άκρη είναι από την έξοδο AUX με πατέντα ένα μικρό κύκλωμα που θα ανάβει τα alarm κατά την ενεργ/ση του συναγερμού..

ngtech
09-03-08, 10:55
Το δικο μου το 1,2 το πηρα αρχές 2002.Ο συναγερμός του είναι ΜΕΤΑ και δεν ανάβουν τα αλαρμ όταν τον ενεργοποιείς ούτε όταν τον απενεργοποιείς καθώς επίσης δεν έχει ηχητικό σήμα.Όταν το είχα πάρει ρωτώντας στη Φιατ μου είπαν ότι είναι προγραμματισμένος έτσι ώστε να για αντικλεπτικούς λόγους να μην φαίνεται πότε κλειδώνεις ή ξεκλειδώνεις.Τώρα μ@λ@κία μου είπαν? Τι να σου πώ. Πάντως αυτό το χαμηλό μπιπ μπιπ που κάνει με αναβόσβημα των αλαρμ το κάνει όταν έχεις αφήσει κάτι ανοιχτό καθώς επίσης και αν έχει χτυπήσει και δεν το έχεις πάρει χαμπάρι θα σου κάνει κάτι παρόμοιο όταν τον απενεργοποιήσεις. Ελπίζω να σε βοήθησα. Έχω κάνει διατριβή στα στιλο μου...

dimitris_gr
09-03-08, 16:06
Ναι οκ... και το δικο μου ειναι 03-2002. μαλ. σου ειπαν φιλε.. το προβλημα ειναι οτι τα πρωτα μοτελα ειχαν προβλημα στο body-computer με τα ηλεκτρικα. και η meta εχει παρει εντολη απο την φιατ να μην υπαρχει αυτη η εντολη.παντως αν σε ενδιαφερει στο δικο μου θα κανω ενα κυκλωμα που θα εχω τουλαχιστων οπτικη ενδειξη.. σε λιγες μερες οταν βρω χρονο..:)