PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΕΣ, ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΚΑΙ ΕΓΓΥΗΣΗ



FBNNOS
10-03-05, 15:43
Μιλάμε για στρατιωτικό γιατρό σοβαρό, κύριο που δεν τρέχει σε κόντρες θανάτου.
Μιλάμε επίσης για Πεζό 307, 1600 κυβικά, 100 άλογα, εντελώς εργοστασιακό που οδηγείται συνετά χωρίς κανιβαλισμούς, ξεσπάσματα και οδήγηση στους κόφτες.
Μιλάμε για εκτέλεση περιοδικών ελέγχων (service) πάντα στην επίσημη αντιπροσωπεία.
Μιλάμε και για την Επίσημη αντιπροσωπεία της Πεζό «Αφοι Μοίρη» στην Παναγή Τσαλδάρη στην Αθήνα.

Το αμάξι λοιπόν «κλωτσούσε» στις χαμηλές στροφές.
Αφού του το κράτησαν 2 ημέρες (!!!) μέσα και του πήραν 70 ευρώ, το παρέλαβε και μετά από 1-2 μέρες ξανά τα ίδια.
Το αμάξι ξαναμπαίνει μέσα, αλλάζουν πολλαπλασιαστή, ξαναπληρώνει και φεύγει σαν κύριος, χωρίς να κάνει παράπονο και χωρίς να πει κουβέντα.

Μετά από 2 μέρες και καθώς οδηγούσε νύχτα το αμάξι ξανακάνει τα ίδια και σβήνει.
Το σπρώχνει μέχρι την άκρη του δρόμου. Άνοιξε το καπό μήπως δει κάτι, αλλά ήταν σκοτεινά. Του μύριζε όμως έντονα βενζίνη. Αφού δεν ήξερε από μηχανές αυτοκινήτων, καλεί την Express Service, φτάνει εκεί ένας τεχνικός και τι να δει:
Το σωληνάκι που έδινε βενζίνη στην μπεκιέρα είχε βγει και είχε «λούσει» όλη τη μηχανή με βενζίνη.
ΟΛΟ ΤΟ ΜΗΧΑΝΟΣΤΑΣΙΟ ΗΤΑΝ ΠΛΗΜΜΥΡΙΣΜΕΝΟ ΣΤΗΝ ΒΕΝΖΙΝΗ.
Προφανώς όταν άλλαζαν τον πολλαπλασιαστή δεν είχαν τοποθετήσει και σφίξει σωστά το σωληνάκι.
Το αμάξι μπορούσε να είχε πάρει φωτιά και ο άνθρωπος να είχε καεί ζωντανός μέσα στην νύχτα, ενώ πλήρωνε πάντα στην επίσημη αντιπροσωπεία όσα του ζητούσαν και χωρίς να διαμαρτυρηθεί.

Το εν λόγω πόστ έχει δημοσιευτεί σε πολλά forums και εννοείται ότι θα σταλθούν και ηλεκτρονικά μηνύματα στον Έλληνα εισαγωγέα και στην Γαλλία

Υπάρχουν καλές και κακές αντιπροσωπείες.
Υπάρχουν στο τεχνικό τμήμα των αντιπροσωπειών έμπειροι τεχνικοί καθώς και «νέοι» που μόλις έχουν αποφοιτήσει από κάποια σχολή.
Υπάρχουν υπεύθυνοι τεχνικοί και ανεύθυνοι.

Τα συμπεράσματα είναι δικά σας.

Panos_IOA
10-03-05, 17:50
Να μας φυλαει ο Θεος... Αυτο θα πω μονο... Εξαρτώμαστε απο μια κακως σφιγμενη βιδα, απο ενα χαλαρωμενο κολλαρο....
Τι να πεις περα απο αυτο....

aman17-2
10-03-05, 18:19
ή από τον Μητσοτάκη που κυκλοφορεί στο club >.. :108 :145 :146 :153

MaGeLaNoS
10-03-05, 19:27
Και μετα παραπονιουνται επειδη η Toyota κερδιζει καθε χρονο το βραβειο "Καλυτερη Εξυπηρετηση Πελατων" καθε χρονια και εχει γινει κατεστημενο.Δεν ξερουν ομως οτι αν γινονται μια τετοια μ@λ@κια την επομενη μερα στελνωντας email θα ειχε απολυθει ολο το team του συνεργειου με αποφαση της Toyota Europe.Αλλα ετσι ειναι,οταν δουλευει κατι,δουλευει αποτελεσματικα και σωστα και οχι με ημιμετρα.Μακρια απο εμας!

FBNNOS
10-03-05, 21:48
Δεν σας ανεφερα οτι ενώ ειχε σβήσει το αυτοκίνητι, ειχε οπλίσει τον συναγερμο και απομακρυνόταν, ξεκινουσε να παιζει το ραδιοφωνο μοναχό του.

Πιστεύεται στα φαντάσματα μετα απ'αυτό ή όχι?
Ε? κανετε τους πονηρους?
Ωστε δεν υπάρχουν φαντάσματα ε? ε?

thanasis134
12-03-05, 19:50
Θα ήθελα να πώ την αποψή μου για τις αντιπροσωπειές FIAT από την εμπειρία μου μέχρι τώρα.Είμαι απογοητευμένος από την εξυπηρέτηση,όχι στο service και τις τιμές αλλά στην επίλυση κάποιων προβλημάτων που είχα!Εδω και πολύ καιρό ακούω ένα θόρυβο απο τον συμπλέκτη,την αριστερή κολόνα και το διακόπτη ρύθμισης έντασης φώτων!Έχω επισκευθεί 2 αντιπροσώπους 4 φορές συνολικά και κανένας δεν έχει μπορέσει να τα φτιάξει...
Φυσικά μου έχουν αλλάξει και 2 πράγματα μου μου παρουσίασε από την εγγύηση και δεν έχω κανένα πρόβλημα.Αυτο που με στενοχωρεί και μ'εκνευρίζει είναι οτι δεν μπορούν να μου λύσουν 3 μικροπροβλήματα που τα ακούω κάθε φορά που οδηγάω το αυτοκίνητο μου!
Αυτά ήθελα να πω και να δώ άν στην πέμπτη μου επίσκεψη θα φτιαχτούν!

FBNNOS
12-03-05, 23:19
Θαναση 134, μου θυμιζεις ενα φιλο που ειχε παρει το Punto GT II και πηγαινε στην αντιπροσωπεια και εκανε φασαρια γιατι ετριζε το καθισμα του οδηγου.
Μια, δυο, τρεις φορες....και στο τελος του λενε: "Δεν γινεται να παρετε ιταλικο αμαξι κα να μην τριζει αν δωσετε μονο 6 εκατομυρια"...Εχασε το φως του..."Δηλαδη ποσα πρεπει να δωσω?" ρωταει..."Ολα τα ιταλικα τριζουν ανεξαρτητως τιμης κυριε" του ειπαν....
Για την ιστορια το καθισμα ετριζε μεχρι που το πουλησε μετα απο 5 χρονια το αμαξι.

Διαβαστε και αυτο που μου εστειλε ενας ΠΟΛΥ φιλος απο Θεσ/νικη:

Λοιπον Παρασκευη 11/3 εγινε το εξης σκηνικο(Γιωργο διαβασε σε αφορα αμεσα).Ενας φιλος αγορασε το LEON S 1.6 με τα 120αλογα ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΙΝΗΤΗΡΑ FSI αλλα τον παλιο κινητηρα με τα 105 εργοστασιακα αλογα συν ενα νεο προγραμμα της REVO Technics(εταιρια που τσιπαρει και το Cupra R) και μια σκουπα.
Λοιπον ετοιμαζομαστε για ταξιδι και με το που βαζει μπροστα το αμαξι αρχιζει να εχει προβληματα με το ρελαντι.Το πρωτο πραγμα που σκεφτεσαι ειναι υγρασια και κρυο οποτε περιμενεις κανενα 5λεπτο να ζεσταθει.Περναει μια ολοκληρη ωρα και στο δρομο να σβηνει σε καθε φαναρι που συνανταμε.
Οποτε τηλ απευθειας στην Τεχνοκαρ ΑΕ και επισκεψη κατα τις 13.00 στο service.Προβλημα στους χαρτες που ειχαν περαστει απο το chipaki της REVO και ενω δεν φταιει κανεις γιαυτο και ποσο μαλλον ο καταναλωτης δεν το καλυπτει η εγγυηση της REVO διοτι η μετατροπη γινεται απο την Seat Force Hellas οποτε δεν εχει καμια αναμειξη η REVO με την Seat.Με μοναδικο οπλο την εγγυηση καλης λειτουργιας απο την Seat Force ζητησαμε αλλαγη του προγραμματος και να καλυφτει απο την εγγυηση.Αρνητικο αποτελεσμα.
;Γιωργο προσεξε αν αγορασεις τι θα παρεις και αν θες και μια γνωμη παρε το απλο Leon και οχι το S για να σε καλυπτει η Seat και οχι η ελληνικη αντιπροσωπεια

Ρε παιδια, σοβαρα ισχυει αυτο με την Ρεβο, ή τα παιδια απο Θεσ/νικη δεν καταλαβαν καλα?
ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ ΚΑΛΑ, γιατι δεν τους καλυψε η Σεατ?

Για πειτε ρε παιδια....
Για "δωστε (ιδέες) και σωστε"

FBNNOS
13-03-05, 10:36
Λοιπον,σαν κανω copy-paste την εξελιξη του συμβαντος και τον τελειωμο του για να δουμε ποσο ξεφτηλες ειναι οι αντιπροσωποι στην Ελλαδα, και οτι για να κανουν κατι θελει ή πολλη τυχη, ή πολυ σπρωξιμο.

Λοιπον η λυση δωθηκε σημερα απο την ιδια την εταιρια η οποια,οπως οφειλε αλλωστε,θα προχωρησει στην αλλαγη των πλακετων του προγραμματος που τοποθετησε το βελτιωτικο της τμημα(Seat Force)αφου το ιδιο προβλημα παρουσιασαν και αλλα 2 αυτοκινητα με τον ιδιο αριθμο παραγωγης και ημερομηνια.Ευτυχως δηλαδη που υπηρξαν και αλλα "θυματα" γιατι αλλιως θα εβλεπα τον φιλο μου να καταληγει σε καμια αλλη εταιρια βελτιωσεων για νεο προγραμμα.Ευτυχως!

Δηλαδη αν δεν το παθαιναν αλλοι 2-3, η αντιπροσωπεια θα κοφευε, θα εκανε το κοροϊδο και το κακομοιρο το παιδι (που δεν θελει φασαριες) θα πληρωνε αλλου....

Γι'αυτο...παιρνεις ενα αμαξι, το πας σε εναν βελτιωτικο οικο του εξωτερικου, πληρωνεις μια φορα χοντρα, το αμαξι δεν σπαει, δεν εξαρτιεσαι μετα απο ελληνες αντιπροσωπους και απλως αλλαζεις λαδια, φιλτρα, μπουζι, σε οποιοδηποτε ελληνικο συνεργειο.
Αλλα ρε γ@μωτο...το συγκεκριμενο παιδι δεν προλαβε να ξεκινησει και να κενει 2 μετρα και του εβγαλε προβλημα.

ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΜΠΑΝΙΔΕΣ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ.
(αυτο λενε οι αλλες χωρες της ευρωπαϊκης ενωσης)

verone
13-03-05, 16:18
Εγω παντος ειμαι πολυ ευχαρηστιμενος απο τον κωνσταντινο και το πρωσωπικο του κατεβικα και στο συνεργιο και ηταν ολα απσογα

παντελης
13-03-05, 21:21
δεν νομιζω να φταιει η αντιπροσωπεια αλλα τα αυτοκινητα.



ο ιταλος εχει τον τροπο του και ξεχοριζει.

verone
14-03-05, 16:50
ΛΙΩΣΤΩ ΠΑΝΤΕΛΗ ΑΝΤΕ ΚΑΙ 1,1 bar

Nenya
16-03-05, 12:49
Εμείς να δούμε που θα φτάσουμε με την αντιπροσωπία. Βλέπουνε ότι οι αναρτήσεις είναι μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας και μας κάνουν τους κινέζους! Και θα κατέβει λέει εμπειρογνώμονας να το δει γιατί προφανώς δεν μπορούν να ξεστραβωθούν αυτοί και να βρούνε ακριβώς το πρόβλημα .... το καλύτερο όλων δε, ξέρετε ποιο είναι; Ότι είμαστε στον πέμπτο μήνα της πενταετής εγγύησης!! Μήπως να κάνουμε την καρδία μας πέτρα και να πάμε να πάρουμε ένα γιαπωνέζο να τελειώνουμε......

ckalfas
16-03-05, 13:20
Έτυχε Ντίνα!

MaGeLaNoS
16-03-05, 14:03
Μήπως να κάνουμε την καρδία μας πέτρα και να πάμε να πάρουμε ένα γιαπωνέζο να τελειώνουμε......

Ξερεις ποσους πελατες εχει χασει η Fiat απο τετοιες συμπεριφορες αντιπροσωπων?Αν τους μετρουσαμε θα ειχαν βγαλει τον ομιλο απο την χρεωκοπια:P

Nenya
16-03-05, 14:21
Έτυχε Ντίνα!

δεν ξέρω αν έτυχε η αν πέτυχε... πάντως εμείς έχουμε φτάσει σε οριακά σημεία.... δεν γίνετε να μην ξέρει ο μηχανικός μου τι έχει το αυτοκίνητο μου ! ο στρουθοκαμηλισμός τους έχει ξεπεράσει κάθε όριο!

HarisH
28-03-05, 14:22
Ok παιδες εγώ δέχομαι οτι έτυχε ωραία, έτυχε τι? Ο μηχανικός να μην έχει ανοίξει ΚΑΝΕΝΑ manual του stilo? Ετυχε τα αμορτισερ μας να την παίξουν? Ετυχε να το εχω παέι 3 φορές για το ίδιο πράγμα και να μην ξέρουν τι έχει?

Το πιο σωστό το είπε Magelanos.
Είναι απαράδεκτοι, βρηκα manuals για το stilo (το e-learn) συγκεκριμένα αν το έχεις αυτό το cd και 2-3 καλά εργαλέια κανεις ΟΤΙ ΘΕΣ στο stilo. Λοιπον τύπωσα 3 πίθανές περιπτώσεις επίλυσης του προβλήματος μου να τα δώσω στο συνεργείο να μάθουν τίποτα γιατι όλο άσχετα μου λένε.

Συγκεκριμένα από τον πωλητή μου και τον υπεύθυνο συνεργείου δεν έχω πρόβλημα ειναι εξυπηρετικότατοι. Ο μηχανικός αν πώ ότι έχει φερθεί άσχημα θα πώ ψέμματα αλλα εκεί που πρέπει να μου δώσει λύση δεν ξέρει τι να μου πει. Όσο καλο και αν είναι ένα προϊον αν δεν έχει υποστήριξη είναι άχρηστο. Μια ζωή έλεγα "όταν έχω φράγκα θα πάρω μια Alfa wagon να γουστάρω" με όλα αυτά που γίνονται άλλαξα και ξέρετε τι λέω? "Όμορφες οι Alfa αλλα με τέτοιο service θα παω να πάρω κανένα Volvo να εχω το κεφάλι μου ήσυχο και να μη χάνω τα λεφτά και τα νεύρα μου λόγω αντιπροσώπων? Δεν είναι τόσο όμορφο και δεν παθαίνω τη πλακα μου όταν το βλέπω αλλά δεν θα με ενοχλέι και θα κάνει τη δουλειά του"

Σας μιλάει άνθρωπος που έχει φάει και δώσει ξύλο για να υποστηρίξει ιταλικό αυτοκίνητο.

Τελος πάντων η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία.

tzagarakis
29-03-05, 17:45
Εγω τον δευτερο μηνα που ειχα το STILO χτυπουσε το τιμονι. Οποτε το πηγαινα,λες και το καταλαβαινε & δε χτυπυσε.Οταν ξεκινησαν τα καλα κρυα,χτυπουσε σε καθημερινη βαση,ετσι το πηγα ξανα ειχαν ψαχτει στο συνεργειο και σε 10 λεπτα εφυγα κυριος

Nenya
29-03-05, 18:10
τι ειχε ακριβως

ckalfas
31-03-05, 08:39
Είχα ένα πρόβλημα με θόρυβο σαν από ρουλεμάν. Χθες επισκέφτηκα ένα συνεργείο (μη εξουσιοδοτημένο) και έμεινα κατάπληκτος από τις υπηρεσίες του.
Δεν είναι ότι απλά λύθηκε το πρόβλημά μου, αλλά εκείνο που μου προκάλεσε εντύπωση ήταν ότι επί δύο ώρες ψάχναμε το πρόβλημα , αλλά και κάναμε 2 φορές test-drive για να δούμε αν όντως έγινε δουλειά. Το συνεργείο αυτό κέρδισε την εμπιστοσύνη μου και όχι μόνο την δική μου, αλλά και άλλων μελών από την Θεσσαλονίκη.
Έτσι, ένιωσα την ανάγκη να το γράψω στο site μας, μίας και έχουμε αυτή την ευκαιρία.

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
31-03-05, 16:29
Το καλο ειναι να πεις και το ονομα του....
Το καλο και το κακο πρεπει να λεγεται.......
Και ειδικα αμ ειναι καλο για να το μαθουν και αλλοι....

ckalfas
01-04-05, 07:15
Γιώργος λέγεται και το συνεργείο είναι στην Τούμπα, απέναντι από το Ι.Κ.Α. της Τούμπας.

john_stil
19-04-05, 18:33
ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΕΣ, ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΚΑΙ ΕΓΓΥΗΣΗ

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

karaLRS
19-04-05, 18:51
Βρε John stil εχει ξεχάσει την γραμματοσειρα στο 50 σημερα!!! χαχαχααχχαχαχαχαχαχα

john_stil
19-04-05, 20:13
Βρε John stil εχει ξεχάσει την γραμματοσειρα στο 50 σημερα!!! χαχαχααχχαχαχαχαχαχα

Εγω??? Δεν εχω ξεχασει τιποτα... ξερω τι κανω... και για ποιο λογο...

face
20-04-05, 09:30
για ποιο λόγο????στα σημερινά ποστ του γιαννη είναι σαν να έχει μπει ο ποπολάρος με τον λογαριασμό του και ποσταρει ανελέητα...!!!

john_stil
20-04-05, 21:46
για ποιο λόγο????στα σημερινά ποστ του γιαννη είναι σαν να έχει μπει ο ποπολάρος με τον λογαριασμό του και ποσταρει ανελέητα...!!!

ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ!!!

ΑΛΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ... ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ!!!!

tzagarakis
21-04-05, 15:04
Θα ηθελα πολυ, συνονοματε, να μαθω τι επαθες.

aman17-2
21-04-05, 23:42
που τον θυμηθήκατε τον Popolaro...???? :)