PDA

Επιστροφή στο Forum : Πίνακας Ποινών Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας



Nenya
16-03-05, 16:31
ο τιμοκατάλογος ... τον παραβάσεων....

http://www.glavopoulos.gr/kok/poines.htm

ThoDoriS
16-03-05, 19:12
Εχτες το είδα........και ναι κύριες και κύριοι ορίστε τα κατορθώματα μου τα τελευταία 4 χρόνια:

ΑΔΕΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ που δέν φέρει μαζί του 17
ΑΔΕΙΑ ΟΔΗΓΗΣΗΣ που δεν φέρει μαζί του 17
ΑΣΦΑΛΙΣΤΗΡΙΟ που δέν φέρει μαζί του 17
ΚΙΝΗΤΟ τηλέφωνο, χρήση κατά την οδήγηση 33
ΚΡΑΝΟΣ μη χρήση από οδηγό, επιβάτη 83 3
ΛΕΩΦΟΡΕΙΟΔΡΟΜΟΣ παραβίαση 83 3
ΝΕΟΣ Οδηγός χωρίς σήμα αναγνώρισης 17
ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΜΑ αντικανονικό 167 5
ΣΤΑΘΜΕΥΣΗ οχημάτων, Ρ40,Ρ70,Ρ71,Ρ72 61.5
ΤΑΧΥΤΗΤΑ έως 20 km/h υπέρβαση του όριου 17
ΤΑΧΥΤΗΤΑ πάνω από 20 km/h υπέρβαση του όριου 33 3
ΦΩΤΑ ομίχλης όχι προβλεπόμενα 17

Δλδ έχω 14 πόντους στο point system.....(11 και καήκα) και έχω δώσει πάνω απο 900ευρώ σε κλήσεις......(τα 3 πρώτα τα εχω πλήρωσει πάνω απο 4-5 φορες το καθένα μιας κ ολο με πίανανε για κάτι άλλο κ όλο κλαιγόμουνα.... επίσης το παρκάρισμα το έχω πλήρωσει σιγουρα 3-4 φορές αυτο κ αλλες 2-3 το 33αρι....)

Για τις μισές και παραπάνω έχω φωτοτυπία τις κλήσεις......Θα τις σκανάρω να τις βάλω.....ειναι παράσημα αυτά....:P

Karateka
16-03-05, 21:05
Ρε φίλε μήπως να έρθετε με το αμάξι του Soul καλύτερα επάνω? Σε βλέπω μέχρι τα Τέμπη να έχεις 20αρίσει.

aman17-2
16-03-05, 21:43
εγώ έχω μόνο 2
μία για υπέρβαση κατά 20km/h (δεν θυμάμαι πόσο αλλά ήταν λίγα...κάτω από 30)
και η πρώτη (2 βδομάδες το αμάξι) για αντικανονική προσπέραση, πάτημα διπλής γραμμής, στροφή με ελάχιστη ορατότητα και επικίνδυνη οδήγηση καθώς και παράβαση ορίου κατά πολύ (δεν είχαν ραντάρ οπότε την γλίτωσα...)
μου τα ρίξανε όλα μαζί...
έδωσα μια 200ρου και πόντους δεν ξέρω...πού το βλέπω?

GN_AZ
16-03-05, 23:42
Πολύ καλό και πολύ χρήσιμο. Ευχαριστούμε

Nenya
17-03-05, 00:36
εγω παλι δεν εχω τιποτα :) (μεχρι τωρα ...... )

Soul_Giannis
17-03-05, 01:51
Μαλλον καπως ετσι θα γινει γιατι οταν πιανει το κινητο στα χερια αστα να πανε!!!!
Αλλου η ασφαλτος αλλου εμεις!!!!

ThoDoriS
17-03-05, 02:40
Κακίες.....καμια 10αριά στενά χάνω....ε πετάγομαι και απο κάνα stop.....ε και κανα απότομο φρενάρισμα.....σιγά μωρέ πια....

Panos_IOA
17-03-05, 12:26
Ρε Θοδωρή; Μηπως ειναι καλυτερα να προσλαβεις ιδιωτικο οδηγο;; Θα σου ερθει ΠΟΛΥ φθηνότερα και θα νιωθεις και σαν τον Προεδρο της Δημοκρατιας!!!! Κυριλε!! :D
Για σκεψου το λιγο, στην περιπτωση σου συμφερει με χιλια!!!! :D

Morfo
17-03-05, 12:38
Το ζήτημα αυτό πονάει, αλα καθότι γυναίκα την έχω γλυτώσει άπειρες. Το μεγαλύτερο κατόρθωμα το αλκοτέστ: 3,8!!! ο μπάτσος τα είδε όλα, τον καλόπιασα και τη γλυτωσα με μια κλήση τιποτένια, Κόκκινα.....πολλά. Το έχεις παρακάνει βρε Θοδωρή! Εχω φάει κλήση γιατι έτρεχα με 70!!!!!!! στο Χάνι της Γραβιάς. Πάντα έχει μπλόκο εκεί.Και επειδή είχα και 6 χρόνια 125΄μηχανακι έχω φάει και πολλά κράνη...
Απο Bonus Malus όλα καλά?

mike
17-03-05, 12:43
Το ζήτημα αυτό πονάει, αλα καθότι γυναίκα την έχω γλυτώσει άπειρες. Το μεγαλύτερο κατόρθωμα το αλκοτέστ: 3,8!!! ο μπάτσος τα είδε όλα, τον καλόπιασα και τη γλυτωσα με μια κλήση τιποτένια, Κόκκινα.....πολλά. Το έχεις παρακάνει βρε Θοδωρή! Εχω φάει κλήση γιατι έτρεχα με 70!!!!!!! στο Χάνι της Γραβιάς. Πάντα έχει μπλόκο εκεί.Και επειδή είχα και 6 χρόνια 125΄μηχανακι έχω φάει και πολλά κράνη...
Απο Bonus Malus όλα καλά?

Wild Thing..... :wink:

ΓΙΩΡΓΟΣ
17-03-05, 12:50
Τέο στο ίδιο καζάνι βράζουμε.Λόγω της προηγούμενης δουλειάς όπου ταξίδευα συνέχεια (2000χλμ την εβδομάδα) είχα πλουτίσει τα στρουμφάκια.Φαντάσου πως τρείς φορές έπεσα στον ίδιο στην εθνική Θεσσαλονίκης -Καβάλας και την τέταρτη είχε ήδη γραμμένη την κλήση και έλειπε μόνο η υπογραφή του.Εκεί που υπερέχω είναι οι παραβιάσεις διπλής γραμμής ειδικά στην περιοχή του Έβρου.Μόλις πριν ένα μήνα σβήστηκαν 5 πόντοι που είχα πάρει στο Διδυμότειχο επειδή είχα προσπεράσει τρακτέρ!!!!!!!!!!!!! συν 50000 δρχ τότε που έχασα.Αρχίζω να ανασάνω ξανά.

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
17-03-05, 13:11
ΣΤΟ ΛΕΞΙΛΟΓΙΟ ΣΤΗΝ ΛΕΞΗ ΚΛΗΣΗ-ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ ΕΧΕΙ ΔΙΠΛΑ ΤΗΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΜΟΥ.........


ΚΛΑΣΙΚΗ ΚΛΗΣΗ.......ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ......

Nenya
17-03-05, 14:29
το θέμα είναι να σε αθωώνουν κιόλας :) εμείς πάντως μια φορα που δεν πληρώσαμε και πήγαμε δικαστήριο .... αθώος ο κατηγορούμενος (η παράβαση ήταν διπλή γραμμή και ΚΤΕΟ) ;)

Panos_IOA
17-03-05, 16:16
το θέμα είναι να σε αθωώνουν κιόλας :) εμείς πάντως μια φορα που δεν πληρώσαμε και πήγαμε δικαστήριο .... αθώος ο κατηγορούμενος (η παράβαση ήταν διπλή γραμμή και ΚΤΕΟ) ;)

Ειδες για να εχεις το δικαστη θειο;;; :D :D

Nenya
17-03-05, 17:43
οχι !! καμια σχέση! οποιος ήτανε εκεί αθωωνόταν εκτος αν είχε κάνει κάτι κραυγαλέο! για το ΚΤΕΟ αθώος γιατί πήγαμε χαρτί που έδειχνε ότι πέρασε από ΚΤΕΟ και για την διπλή γραμμή είπαμε απλός ότι κάναμε προσπεράσει σε φορτηγό και αυτός άρχισε να βγαίνει αριστερά και αναγκαστήκαμε να πατήσουμε διπλή. και γυρίζει και κάνει ένας γαλονάς τις αστυνομίας "ναι τα φορτηγά είναι μεγάλο πρόβλημα και πολλές φορες κάνουν τέτοια πράγματα! αθώος ο κατηγορούμενος"

McSergio
17-03-05, 21:34
Εγώ έχω (ευτυχώς) μόνο μια κλίση για υπέρβαση ορίου ταχύτητας κατα 19km/h, στην πραγματικότητα ήταν 41 αλλά ευτυχώς μέτρησε η στρατιωτική ταυτότητα και τη γλίτωσα με 17 euro. Πάντως πλέον με τις κάμερες συμφέρει να αφαιρέσεις την πίσω πινακίδα όταν ξεκινάς για μεγάλο ταξίδι και να τους αφήσεις να σε φωτογραφίζουν... Αν σε πιάσουν λες απλά ότι είχε ξηλωθεί, και το πολύ πολύ πληρώνεις 30 ευρουλάκια!

Και καθόλου άγχος μη σου έρθει το πακέτο σπίτι...

Nenya
17-03-05, 21:48
ξέχασα να πω ότι έχουμε και ένα δικαστήριο να εκκρεμή για υπερβολική ταχύτητα .... 50km πάνω από τo όριο .....

Natalia
17-03-05, 23:03
Χμ......μία κλήση για υπερβολική ταχύτητα....190 με ένα Μαζντα....προ αμνημονεύτων χρόνων και ετών.
Άλλη μία με ένα νοικιασμένο Φίατ Πάντα, 150 με όριο 60....
Μία για παράνομο παρκάρισμα...
Άλλη μία με το Φίατ.....την πρώτη φορά που το πάτησα μετά από στρώσιμο. 160 με όριο τα 60.
Πλήρωσα μόνο τη μία...
Στις άλλες λειτούργησε το παραδοσιακό...........................ΣΛΟΥΡΡΡΡΡΡΡΡ ΡΡΡΡΡΡΡΡΠΠ!!

back
17-03-05, 23:55
ενα κοκκινο φαναρι,μια υπερβολικη ταχυτητα,2 ζωνη ασφαλειας,1 παρκαρισμα.

πληρωσα το παρκαρισμα (δεκα λεπτα το αφησα)τη μια ζωνη (καλα να παθω) και το κοκκινο που ηταν αδικο γιατι επρεπε να εχει καταργηθη στην υπερβολικη ταχυτητα αθωοθηκα (χωρις μεσον)

ε για 1.000.000 χλμ που εχω κανη μαλλον τυχερος ειμαι.

Katerina
21-03-05, 11:17
Α ωραίο θέμα αυτό παιδιά!
Κλήσεις για υπερβνολική ταχύτητα ε?
Έχω χάσει το λογαριασμό πλέον. Πάντως, το κόλπο με το καλόπιασμα "πιάνει".¨
Έχω κ μια αφαίρεση διπλώματος απο αλκοτέστ... :oops:

Nenya
21-03-05, 11:54
κατερίνα παιδί μου σε λίγο θα σε μαζέψουνε και δεν θα μπορείς να απολαμβάνεις τη "στιλαρα" !!! ηρέμησε καλο μου :)

Katerina
21-03-05, 12:08
Σωστά Ντίνα αν κ παρέλειψα να πω ότι όλα αυτά γίνανε με το Punto που είχα ως πέρσι.
Με το Stilo όχι ότι δε τρέχω (βλέπε σχετικό post για τελική ταχύτητα), απλά είμαι πιο προσεκτική σε περιοχές υψηλού κινδύνου με μπλόκα κ ραντάρ.

Nenya
21-03-05, 13:09
εμας εδω εχουνε φεγυγει ..... οπου βρουν σταματανε .... και για οτι τους κατεβει κοβουν μπιλιετακια....

crAss
27-04-05, 12:42
Κατάφερα και έσβησα κλήση για στάθμευση σε πεζοδρόμιο με τη δικαιολογία ότι είμαι φοιτητής και αδυνατώ να την πληρώσω πριν από 2 εβδομάδες...η κλίση ήταν από την άμεση δράση.
Υπερβολική ταχύτητα στη Λακωνία...μπαίνω σε ευθεία με 120, βλέπω κάτι να γιαλύζει στο βάθος, πέφτω σαν τρελός στα φρένα και μου λέει ο βλαχόμπατσος ότι έτρεχα, του λέω με πόσο, μου κάνει με 93, εγώ χαλαρώνω και λέω οκ σιγά και μου λέει πρέπει να σας πάρω την άδεια γιατί εδώ είναι κατοικημένη περιοχή και έχει όριο 50. Τα έχω πάρει γιατί όσο βλέπει το μάτι ούτε στάβλος δεν υπάρχει. Τελικά μου έκοψε για 89 κμ 33 ευρώ και 3 ponits...

MaGeLaNoS
27-04-05, 13:08
Η καλυτερη λυση crass ειναι φιμε ζελατινα στην πινακιδα.Πριν ενα χρονο μου κανει νοημα μπλοκο στην γεφυρα του Ρυσιου να σταματησω.Οι ανεγκεφαλοι ειχαν την απαιτηση να κοψω απο 220 με το Gt και να σταματησω σε λιγοτερο απο 400 μετρα οποτε και γω συνεχιζω απτοητος ουτε καν εκοψα.Ε ξεκινανε να με κυνηγησουν αλλα οι ανθρωποι ειναι το ελαχιστο που μπορω να πω "κουλοι".Και Octavia turbo να εχεις πρεπει να ξερεις και να μην φοβασαι να το πατησεις.Με πλησιαζει προφυλακτηρα και τοτε ειναι που γελασε και ο καθε πικραμενος..νομιζε οτι μπορουσε να πιασει punto gt σε σφηνες στο δρομο χαλκιδικης με την 'αρκουδα" του και με το εμφραγμα λογω ηλικιας να τον περιμενει..ελεος..

DontMKsense
28-04-05, 01:27
MaGeLaNoS.......Τι λές???????

MaGeLaNoS
28-04-05, 01:41
Τι δεν καταλαβες DontMKsense?

stilovatis
28-04-05, 01:47
Στον καταλογο με τις παραβάσεις στο προσπερασμα εγραφε 167 κ 5 ποντοι στη κλιση που πηρα γιατον ιδιο λογο πήρα 167 κ 8 ποντους τώρα τι γίνεται;ξερει κανεις΄συμφέρει δικαστικα;

DontMKsense
28-04-05, 01:55
Τι δεν καταλαβες DontMKsense?

Για ποιά ταινία μιλάμε :P :P :P :P :P

MaGeLaNoS
28-04-05, 01:59
Απλα περιεγραψα μια πολυ ηλιθια σκηνη που μου συνεβη προσωπικα πριν καιρο μια μερα με τον πατερα μου καθως δοκιμαζαμε καποιες αλαλγες στο punto για να τονισω την ασχετοσυνη της τροχαιας.Οπως και στον crass που τον σταματησε και καλα σε 'κατοικημενη" περιοχη(τοσο ηξερε ο ανθρωπος να κρινει,τοσο του κοβει0 ετσι ειχαν την αξιωση να με σταματησουν και μενα μεσα σε λιγοτερο απο 400μετρα ασχετως αν σκοτωνοταν ποσοι ανθρωποι γιαυτο και δε σταματησα μεχρι που με πηραν κηνυγι για λιγο μεχρι το Mεσημερι.Μετα παραιτηθηκε το οργανο της ταξης..δεν ειχε και τα καταλληλα αντανακλαστικα εξαλλου να με φτασει:)

Σορρυ αν ειμαι offtopic ας το σβησει ο admin

MiKe_KaVaLa
03-09-10, 08:52
Δεν βρηκα που αλλου να κανω την ερωτηση... τους ποντους μας που μπορουμε να τους μαθουμε ποσοι μαζευτηκαν;;; :o

mitsos
03-09-10, 11:36
Απλα περιεγραψα μια πολυ ηλιθια σκηνη που μου συνεβη προσωπικα πριν καιρο μια μερα με τον πατερα μου καθως δοκιμαζαμε καποιες αλαλγες στο punto για να τονισω την ασχετοσυνη της τροχαιας.Οπως και στον crass που τον σταματησε και καλα σε 'κατοικημενη" περιοχη(τοσο ηξερε ο ανθρωπος να κρινει,τοσο του κοβει0 ετσι ειχαν την αξιωση να με σταματησουν και μενα μεσα σε λιγοτερο απο 400μετρα ασχετως αν σκοτωνοταν ποσοι ανθρωποι γιαυτο και δε σταματησα μεχρι που με πηραν κηνυγι για λιγο μεχρι το Mεσημερι.Μετα παραιτηθηκε το οργανο της ταξης..δεν ειχε και τα καταλληλα αντανακλαστικα εξαλλου να με φτασει:)

Σορρυ αν ειμαι offtopic ας το σβησει ο admin


γιατί δεν σε έσβησε ο admin???? :) xaxaxaxa

mitsos
03-09-10, 11:38
Για ποιά ταινία μιλάμε :P :P :P :P :P

χαχαχαχαχαχαχαχα!!!!
Ρε το 2005 είχαμε σαν φόρουμ περισσότερο χιούμορ !

mitsos
03-09-10, 11:41
Η καλυτερη λυση crass ειναι φιμε ζελατινα στην πινακιδα.Πριν ενα χρονο μου κανει νοημα μπλοκο στην γεφυρα του Ρυσιου να σταματησω.Οι ανεγκεφαλοι ειχαν την απαιτηση να κοψω απο 220 με το Gt και να σταματησω σε λιγοτερο απο 400 μετρα οποτε και γω συνεχιζω απτοητος ουτε καν εκοψα.Ε ξεκινανε να με κυνηγησουν αλλα οι ανθρωποι ειναι το ελαχιστο που μπορω να πω "κουλοι".Και Octavia turbo να εχεις πρεπει να ξερεις και να μην φοβασαι να το πατησεις.Με πλησιαζει προφυλακτηρα και τοτε ειναι που γελασε και ο καθε πικραμενος..νομιζε οτι μπορουσε να πιασει punto gt σε σφηνες στο δρομο χαλκιδικης με την 'αρκουδα" του και με το εμφραγμα λογω ηλικιας να τον περιμενει..ελεος..

έτσι είναι φίλε...
Τώρα με τα Opel που να τα κάνεις αυτά...! :)

mitsos
03-09-10, 11:41
Δεν βρηκα που αλλου να κανω την ερωτηση... τους ποντους μας που μπορουμε να τους μαθουμε ποσοι μαζευτηκαν;;; :o

Mike, έχεις "bonus"???
:)

MiKe_KaVaLa
03-09-10, 11:55
Mike, έχεις "bonus"???
:)

Θες μερικα να εχεις;; Τζαμπα ποσα θες... παρτα ολα αμα θες :p
Εχω χαθει στο μετρημα...

MaGeLaNoS
03-09-10, 13:39
Πηγαινεις με το διπλωμα σου σε ενα αστυνομικο τμημα,χτυπανε τα νουμερα του διπλωματος κ βγαζει την καρτελα σου Μιχαλη.

paidaros
05-09-10, 12:51
και σβυνονται στα επαγγελματικα στα 2 χροια και στα ερασιτεχνικα σε 4 χρονια